Jump to content

Mazda CX-3 Yakıt Tüketimi Artışı

safrano
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

Geçen aydan beri araç yakıtım en az % 20-25 oranında artı. Araba rampa aşağı giderken sanki arabayı birşey bırakmıyor gibi.  Aynı rampada arabayı kendi akarına  bırakınca bazan 900 devire inerken bazan 1500 devirde kalıyor. Ama herhangi bir arıza lambası yanmıyor. Servise girdim sorun yok dedi. Ama sorun olduğu bence bariz . Ne yapacağım bilmiyorum. 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Aracı 15-20 dakika kullandıktan sonra jantlara dokunarak aralarında sıcaklık farkı var mı diye bakın. Bariz diğerlerinden daha sıcak olan varsa o daha çok ısınan jantta fren bırakmıyor olabilir. 
Safranbolu sanayide Yurt otoda Hasan ustaya da kontrol ettirebilirsiniz. En kötü bildiği birisine yönlendirir.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Devir rölanti seviyesine inmez. Rampa aşağı araç kilitli türbin nedeniyle manuel gibi davranır. Fren sisteminde olası balataların dokunması olsa ortalığı duman kaplar.

Devirin değişken olması hızınız, rampanın eğimine göre değişkenlik gösterir.

Daimi aynı yerden yakıt alınıyor ise istasyonu değiştirmenizi öneririm. Güncel ortalama tüketim değeri nedir ?

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Ankara Eskişehir arası 220 km yolda 110-120 hızla 6,7 ortama normalse ben birşey demiyorum. Daha önce bu yolda max 5,6 oluyor idi. Yokuş aşağı arabayı aynı yokuşta serbest bırakınca farklı devir olması nasıl normal. Bir video sunabilsem derdimi anlatabileceğim. Aynı rampa ayak gaz pedalında değil araba rampanın eğimi ile kendisi hızlanıyor. Yaklaşık 50 km hıza kadar çıkıyor. Bu testte bir 900 devir birgün 1500 devir olması nasıl izah edeyim.  

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

8 saat önce, safrano :

Ankara Eskişehir arası 220 km yolda 110-120 hızla 6,7 ortama normalse ben birşey demiyorum. Daha önce bu yolda max 5,6 oluyor idi. Yokuş aşağı arabayı aynı yokuşta serbest bırakınca farklı devir olması nasıl normal. Bir video sunabilsem derdimi anlatabileceğim. Aynı rampa ayak gaz pedalında değil araba rampanın eğimi ile kendisi hızlanıyor. Yaklaşık 50 km hıza kadar çıkıyor. Bu testte bir 900 devir birgün 1500 devir olması nasıl izah edeyim.  

Cevap tek. Aktif rejenerasyon yapıyor aracınız. Mazda dizellerde dpf temizliği sık yapılıyor ve yapılırken aracın yakıt tüketimi muazzam değerlere çıkıyor. Rampa aşağı inerken bile 1,9lt anlık yakıt tüketimi görebilirsiniz 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 1 yıl sonra ...

Hafta sonu serviste bilgisayar bağlanıp pek çok işlem yanında DPF temizliği de yapıldı benim araca. Bir süre (belki uzun süre) 2bin devirde çalıştı araç vs. vs.

Zaten Pozantı üzerinden Mersin-Konya yaptığımda ortalama 6.7 lt. idi ve bana biraz yüksek gelmişti. Mazda 3 benzinli ile de aynı değeri alıyorum çünkü.

Şimdi haftasonu olan bakımdan sonra düz olduğunu bildiğim çevre yolunda, 80 km/s sabit hızda iken anlık tüketimi 7lt. gördüm. İnanamadım. Devamında, trafik yoğunluğundan ötürü test edemedim.

Yorumunuz ne olur acaba? Bu araç 270 nM tork ve 105 beygir falan olduğu için mi böyledir?

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Benim yorumum bir üstteki jackjoker nickli arkasın yaptığı yorumla aynı olur.  Aracınız aktif rejenasyon yapıyordur o sırada yüksek ihtimalle. Çünkü ortalama düz yolda 80 km sabit hızla 3.4-3.6 gibi bir değer görmeniz gerekmekte anlık yakıt tüketiminde. @Devrim Babacan

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Mücahit Bey teşekkürler. Bugün tekrar uzun bir sürüş yaptım araçla. Düştü tüketim. Yalnız, daha servise dün gittim ve aracın DPF'sini temizleme işlemi yaptılar. Hemen servisten çıkışta tekrar temizlik yapar mı bu alet?

Bugünkü gezintimde 80 km/s hızda 2.8 lt. bile gördüm (yol hafif eğimliydi belki). Neyse moralim yerine geldi. :)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Anlık tüketim 7 litre ise dpf temizliği oluyor demektir. 5 veya 10 km kadar, ne kadar kül varsa artık yüksek olur ve peşine düşer tüketim 

Öyle bir ana gelince varış noktasına gelirseniz aracı stop etmeden sürüş yapın. Aktif olan temizlik yarım kalır 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Arkadaşlar güzel açıklamışlar DPF yi aşağıdaki sitede bilgi amaçlı bakarsak daha iyi bir fikir edinebiliriz.sitemle ilgili.

Aslında kullandığımız araçlarla ilgili arızalarını yazarken en azından araç Kilometre bilgisi yazılırsa daha iyi olur.(devrim yazmıştı):)

çeviri yaparsınız

https://www.rac.co.uk/drive/advice/emissions/diesel-particulate-filters/

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...