Jump to content

Arabayla Yurtdışına Çıkışta Kaskoya Yurtdışı Teminatı Ekletmenin Sınırları?

Mutlu Tekir
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

Herkese selamlar.
Yurtdışına aracımla çıkmayı planlamaktayım, fakat ne sigorta şirketinden ne de acenteden bilgi alamadım. Sigorta şirketi biz çağrı merkeziyiz acentenizle konuşun diyor, acente de teminatı yapmadan maddeleri göremiyoruz diyor. Maddeleri göremeden de boşu boşuna yurtdışı teminat yaptırmak istemiyorum haliyle.

Oldu da yurtdışında bir kazaya karıştık, araç yürümüyor, onarım istiyor. Bu durumda çekici, onarım servisi konusunda yurtdışı teminatı eklenmiş kaskonun bir yardımı oluyor mu? İşleyiş nasıl olur? Teorikte olması gerekli, zira Allianz, Sompo Japan, HDI, vs. bunların hep Avrupa'da ofisleri var. 

Sigortacı olan forumdaşlardan yardım rica ediyorum.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

sigortacı değilim. ama araçla yurt  dışına çıktım.

yurt dışı sigortası var. yeşil sigorta diye de geçiyor. örneğin 10 günlük seyahatiniz varsa 12 günlük yaptırabilirsiniz.

bir kaç gün fazla olmasında fayda var.Birde sigorta şirketinin hangi ülkelerde geçerli olduğunu araştırın.

1)Trafik kazasının meydana geldiği ülke, kazaya neden olan motorlu taşıt kullanıcısının sürekli yaşadığı ülke olmasa dahi, verilen zarar karşılanacaktır. 
2)Bir motorlu taşıt işleteni, ziyaret ettiği her ülkenin sınırında ayrı bir sigorta poliçesi yaptırma gereksinimi duymayacaktır. 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Hocam yeşil sigorta zaten zorunlu bir şey. Olası kazada karşı tarafa verilen zararı karşılıyor. Bizdeki trafik sigortasının uluslararası hali.

Benim derdim benim aracım ne olacak.

3 aylığına çıkmış olacağım.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Türkiye'de kullanmış olduğunuz kasko poliçesine yurt dışı teminatı eklemeniz gerekiyor.

bu işlemi yaparken tabi yine sigorta şirketinizin hangi ülkelerde geçerli olduğunu ve gittiğiniz bölgedeki hangi yetkili servisleri kapsadığını yazılı olarak almanız yeterli.

Biri arıza çıkarır belki.bu yüzden yanınızda konsolosluk numarasını mutlaka bulundurun.

bildiğim kadarıyla çekici hakkını sigorta süresince 1 kez kullanmanızı izin veriliyor. ( tabii belirli Kilometre içerisinde)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Sigorta şirketleri bu yurtdışı teminat maddelerini sır gibi saklıyorlar.

Şu ana kadar gördüklerimde yurtdışında olası bir kazada tamir yerini kendin bulup kendi paranla yaptırıp sonrasında faturaları Türkiye'deki merkeze bildirip ancak öyle hesabına yatırılıyor.  Çekiciyi de yine kendinizin bulması ve ödemesi bekleniyor. 

Hal böyle olunca da o kaskoya eklenen teminatın da tek getirisi yine ülke sınırlarına dönünce oluyor. Bunun için sdassist.com diye bir site buldum Sıla Yolu Facebook grubu aracılığıyla. Tüm AB'yi ve Sıla Yolu üstündeki ülkelerdeki arızalarda çekici, konaklama gibi yardım imkanı sunuyor. Yıllık 120 euro ücreti var.

Bu nedenle en kötü durumda aracı bu sdassist ve kasko teminatındaki değerler içinde Türkiyeye kadar çektirmeyi düşündüm. Bazı kaskolarda yurtdışı 2500€ ya kadar çekici ücretinikarşılıyor. Gerçi şöyle bir durum da var. Yurtdışında kurallara uyma zorunluluğu olduğu için kaza riski de az. Ben de sakin sürersem bir sıkıntıyla karşılaşacağımı düşünmüyorum.

Seriatsu hocam, gidilen ülkelerdeki servislerin listesini isteme konusu mantıklı, bunu soracağım kesinlikle. 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

53 dakika önce, Mutlu Tekir :

Sigorta şirketleri bu yurtdışı teminat maddelerini sır gibi saklıyorlar.

Şu ana kadar gördüklerimde yurtdışında olası bir kazada tamir yerini kendin bulup kendi paranla yaptırıp sonrasında faturaları Türkiye'deki merkeze bildirip ancak öyle hesabına yatırılıyor.  Çekiciyi de yine kendinizin bulması ve ödemesi bekleniyor. 

Hal böyle olunca da o kaskoya eklenen teminatın da tek getirisi yine ülke sınırlarına dönünce oluyor. Bunun için sdassist.com diye bir site buldum Sıla Yolu Facebook grubu aracılığıyla. Tüm AB'yi ve Sıla Yolu üstündeki ülkelerdeki arızalarda çekici, konaklama gibi yardım imkanı sunuyor. Yıllık 120 euro ücreti var.

Bu nedenle en kötü durumda aracı bu sdassist ve kasko teminatındaki değerler içinde Türkiyeye kadar çektirmeyi düşündüm. Bazı kaskolarda yurtdışı 2500€ ya kadar çekici ücretinikarşılıyor. Gerçi şöyle bir durum da var. Yurtdışında kurallara uyma zorunluluğu olduğu için kaza riski de az. Ben de sakin sürersem bir sıkıntıyla karşılaşacağımı düşünmüyorum.

Seriatsu hocam, gidilen ülkelerdeki servislerin listesini isteme konusu mantıklı, bunu soracağım kesinlikle. 

sdassist duydum evet. çekici hizmetleri var ama tamir olayını bilmiyorum.

Yunanistan'dan girdiğiniz an ,ister istemez o ülkenin kurallarını kabulleniyorsunuz. 90 km ile giderken birden 30 km'ye düşebilirsiniz. :) önünüzdeki araç o ülkenin aracıysa kopya çekmeniz de fayda var. yavaşlarsa sizde yavaşlayın gibi. yanınızda fosforlu ikaz yeleği almayı unutmayın.

servis listesini sormakla kalmayın mutlaka yazılı isteyin. söz uçar yazı kalır demiş atalarımız.

hangi ülkede kalacaksınız ?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

25 dakika önce, Seriatsu :

sdassist duydum evet. çekici hizmetleri var ama tamir olayını bilmiyorum.

Yunanistan'dan girdiğiniz an ,ister istemez o ülkenin kurallarını kabulleniyorsunuz. 90 km ile giderken birden 30 km'ye düşebilirsiniz. :) önünüzdeki araç o ülkenin aracıysa kopya çekmeniz de fayda var. yavaşlarsa sizde yavaşlayın gibi. yanınızda fosforlu ikaz yeleği almayı unutmayın.

servis listesini sormakla kalmayın mutlaka yazılı isteyin. söz uçar yazı kalır demiş atalarımız.

hangi ülkede kalacaksınız ?

Belçika hocam. Hanım Tüsiadda, ben de Düsseldorf Üniversitesinde Erasmus staj gerçekleştireceğiz. Böyle olunca ben git gel yapmam gerekecek. Tüm sıkıntı da bu noktada. Oturduğum yerde bir yer olsaydı araçla gitmezdim hiç, gerek kalmazdı.

Tamir olayı cepten, faturasını sigortanın türkiye merkezine gönderip paraya hesap yatırma şeklinde. Bazı şirketler ama yurtdışı ofisleri aracılığıyla yardım ediyormuş ama hangileri hiç bilgi yok. 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 5 hafta sonra ...

Kaskomu yaptırdım 75bin tl ihtiyari mali mesuliyet ile 830 tl tuttu 4 senedir Sompo Japan müşterisi olduğum için. Tabi üstüne meslek indirimi de var.
Ek olarak da 3 aylık yurtdışı teminatı eklettim o da 240 tl civarı tuttu.

Sompo Japan yurtdışı asistans hizmeti sunuyor ama kapsamı nedir bilmiyorum. Sompo Japan asistans yardım hattını arayınca da hattaki görevli yurtdışı için de destek verdiklerini söyledi. Fakat zannedersem olası kazada konaklama imkanı gibi imkanlar sunmuyor. Olası hasarı orada tamir ettirirsem ben ödeyip sonra bana ödeme yapacaklar. Çekici ise 500€, kurtarma 1000€ ile sınırlı.

SD Assist alıp almamakta kararsızım. Onun tek artısı konaklama, rent a car, ağır kazada geri dönüş için uçak bileti gibi özellikleri ama 120€ da verilir mi bilemedim.

Maddeleri ekliyorum.

YURT DIŞI TEMİNATI KLOZU Bu kasko poliçesi ile belirtilen araç için, Kasko Sigortası Genel Şartları A.2. maddesi hükmüne karşın A.4.1. maddesi ile belirtilen kasko hasarları Türkiye sınırları dışında da (Irak, İran, Afganistan, İsrail, Lübnan, Ürdün, Suriye, Somali ve Mısır hariç) teminat altına alınmıştır. Bulgaristan, Kosova, Bosna Hersek, Hırvatistan, Makedonya, Sırbistan, Karadağ, Slovenya, Arnavutluk, Romanya ve Moldovya da meydana gelebilecek hırsızlık hasarları için hasar tutarı üzerinden %25 oranında tenzili muafiyet uygulanacaktır. Rusya, Ermenistan ve Türki Cumhuriyetlerinde meydana gelebilecek hırsızlık hasarları teminata dahil değildir. Kasko Sigortası Genel Şartları A.4/2-3-4-5-8-10 maddeleri Grev Lokavt, Terörizm, Sel-Seylap, Kullanım Gelir Kaybı, Yarışlara iştirak, Deprem ve Taşınan Yük Teminatları poliçede temin edilmiş olsa bile yurt dışında geçersizdir. Kaza anında yerel yetkililere zabıt tutturulması ve tasdikli olarak ibraz edilmesi şart olup ibraz edilmediği takdirde hasar talebi teminat kapsamı dışında sayılacaktır. Ayrıca hasarın tespiti için ekspertiz yaptırılması, ekspertiz raporunun ve tamir masraflarına ait orijinal faturaların mahalli konsolosluğumuz veya resmi makamlar tarafından onaylanması ve hasar bedelinin hasar tarihindeki TC Merkez Bankası döviz alış kuru üzerinden Türk Lirası olarak ödenmesi taraflar arasında kararlaştırılmıştır.
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...