Jump to content

Ateş Kırmızısı (Soul Red) Rötuş Boyası

msuleme
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

Merhaba arkadaşlar, 

Hafta sonu aracımı yıkatınca fark ettim kaputta iki adet çok küçük noktada boya atmış (sanırım çakıl gelmiş. Daha 1 ay dolmadan ve sadece 1 kez o da aracı Muğla'dan Denizli'ye getirirken uzun yola çıkmış olmama rağmen bu durum biraz canımı sıktı. Uzun dönemde sanırım rötuş boyası tarzı uygulamalar ihtiyaç duyacağım. 

Nette biraz araştırdım, aşağıda ki linkte ki ürün bana güven verdi. Daha önce kullanan oldu mu bu ya da benzer ürünü. 

Teşekkürler 

https://colorndrive.com/tr/rotus-boyasi/mazda-mazda3-soul-red-met-41v,82078/detay

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

İlgili konu forumda geçmişti sanki, fırsat bulduğumda bulur paylaşırım.

Ama öncesinde kaliteli bir kaput koruma folyosu şiddetle tavsiye derim. Bizim araçların kaputları çok büyük, haliyle çok taş alır-alıyor.

O yüzden rötüş boyadan sonra kaput koruma filmini düşünün derim.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Ben de geçtigimiz hafta Ege Üniversitesi kampüsü otoparkinda (ben oraya yüzme havuzuna gidiyorum) çok dar bir yerden geçerken sag arka kapiyi çizdim.  Ben farkedene kadar olan olmustu.  Çok üzüldüm.  Bazilari öyle yerlere araç parkediyorlar ki buradan bir araç rahat geçer mi, diye düsünmüyorlar.  Benciller.

Benim aracim 7,500 km'de, daha sonra 10,000 km bakimina gittigimde serviste yaptirmayi düsünüyorum.  Sanirim bunu benden daha iyi servis halleder.  Siz de isterseniz serviste yaptirmayi düsünebilirsiniz.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Mazda nın orjinal soul-red rütuş boyası mevcut. ben birkaç yıl önce ebay den almıştım, ama uygulaması biraz farklı. önce ilk katı atıyorsunuz sonra kuruduktan sonra ikinci katı, ve uygulaması gerçekten zor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

boya su bazli olduğu için rötuş tutmuyor diyorlar. bu yüzden lokal de boyanamıyor. ben sanayide koduyla boya yaptırdım olmadı, aynı kodla aliexpressten aldim geldi yine olmadı. yani 41V boyaya yapabileceğiniz çok fazla bir şey yok.

sanayideki eleman bu çok katlı görünüyor bir şeyler yaparız ama randıman alamazsinız dedi.. 10 tl bisey zaten, yine de yapin dedim  olmadı:)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Benim aracımda da benzer bir durum var fakat aracı servise götürdüğümde Mazda'nın boyalarının sedefli olduğunu ve rütuşun sırıtacağını söylemişlerdi. Hatta bir tane noktada denedik ve hakikaten çok sırıtıyor. 

Verdiğiniz linkte metalik gözüküyor boya biraz kafam karıştı açıkçası 😁

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

3 dakika önce, Katil Balina :

boya su bazli olduğu için rötuş tutmuyor diyorlar. bu yüzden lokal de boyanamıyor. ben sanayide koduyla boya yaptırdım olmadı, aynı kodla aliexpressten aldim geldi yine olmadı. yani 41V boyaya yapabileceğiniz çok fazla bir şey yok.

sanayideki eleman bu çok katlı görünüyor bir şeyler yaparız ama randıman alamazsinız dedi.. 10 tl bisey zaten, yine de yapin dedim  olmadı:)

3 katlı diye hatırlıyorum. Tutturabilmek o yüzden çok zor, bir daha kesinlikle metalik renk almayacağım bu yüzden. Görünüş olarak çok güzel ama TR şartlarında bu boyayı düzgün tutabilmek çok ama çok zor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bir saat önce, İlhan :

İlgili konu forumda geçmişti sanki, fırsat bulduğumda bulur paylaşırım.

Ama öncesinde kaliteli bir kaput koruma folyosu şiddetle tavsiye derim. Bizim araçların kaputları çok büyük, haliyle çok taş alır-alıyor.

O yüzden rötüş boyadan sonra kaput koruma filmini düşünün derim.

Teşekkürler İlhan Bey, kesinlikle yaptırmak lazım aslında bayiden alır almaz yaptırmak en iyisiydi ama biraz geciktim. Kaput koruma için tavsiyeniz var mı? 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

13 dakika önce, msuleme :

Teşekkürler İlhan Bey, kesinlikle yaptırmak lazım aslında bayiden alır almaz yaptırmak en iyisiydi ama biraz geciktim. Kaput koruma için tavsiyeniz var mı? 

Şehrinizde bulunan firmalara göre şayet reklam olmayacaksa;

-sonax

-autowax

-autoclub

Bu 3 firma bence kaput filmi boya koruma gibi işlemlerde Türkiyede temiz iş yapıyorlar. Bu 3 firmayı tavsiye edebilirim. Ama bayilerdeki kalite şehirden şehire değişebilir. Hatta şehir içindeki bayilerden bayilere bile. Teker teker gidip bakmanızı tavsiye ederim. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

15 dakika önce, SafaTR :

Şehrinizde bulunan firmalara göre şayet reklam olmayacaksa;

-sonax

-autowax

-autoclub

Bu 3 firma bence kaput filmi boya koruma gibi işlemlerde Türkiyede temiz iş yapıyorlar. Bu 3 firmayı tavsiye edebilirim. Ama bayilerdeki kalite şehirden şehire değişebilir. Hatta şehir içindeki bayilerden bayilere bile. Teker teker gidip bakmanızı tavsiye ederim. 

Teşekkürler Safa Bey, burada Sonax var ilk onlarla görüşeyim. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

@SafaTR gerekli bilgileri paylaşmış zaten. Bu listeye Zeabart firmasın da ekleyebilirsiniz. Sonax ve Ziabart ikisinden de fiyat alın derim. Kurumsal bir firmada yaptırmanız taraftarıyım.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Ben İngiltere'deyken ebay üzerinden bu boyayı almıştım. İlk denememin öncesi ve sonrasını da ekliyorum. Uygulaması biraz zor ama, özen gösterilip, kullanım kılavuzuna uygun yapılırsa orjinali gibi oluyor neredeyse.

01.thumb.jpg.2d2030393d58f0b0fa001f7487bb9376.jpg

Öncesi:

02.thumb.jpg.f80b1fee1b6a4f42918a1c34b3f0b08f.jpg

Sonrası:

03.thumb.jpg.e30bc8ae76563f84bef93324537fa150.jpg

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

17 dakika önce, Tarahumara :

Ben İngiltere'deyken ebay üzerinden bu boyayı almıştım. İlk denememin öncesi ve sonrasını da ekliyorum. Uygulaması biraz zor ama, özen gösterilip, kullanım kılavuzuna uygun yapılırsa orjinali gibi oluyor neredeyse.

01.thumb.jpg.2d2030393d58f0b0fa001f7487bb9376.jpg

Öncesi:

02.thumb.jpg.f80b1fee1b6a4f42918a1c34b3f0b08f.jpg

Sonrası:

03.thumb.jpg.e30bc8ae76563f84bef93324537fa150.jpg

Gayet iyi görünüyor hocam. Bendekiler şu anda iğne ucu kadar çok küçük, ancak uzun dönemde büyük oluşursa bu tip rütuş yapmak mantıklı görünüyor.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Merhabalar,

Rötüş uygulamalarıyla ilgili çok video izledim benim aracımdada bir sürü var taş vurukları... Bende kendim uygulamayı düşünüyorum ama birazda çekiniyorum çok ustalık gerektiren bir iş gibi görünüyor izledğim videolarda....

Taş vuruğunun yada çiziğin olduğu bölgenin çok güzel temizlenmesi gerekiyor. Sonra touch up set deki ilk kat boyanın çok ince uçlu resim fırçasıyla atılması gerekiyor ilk kattan sonra ince zımpara (1500) ile atılan boyanın kalınlığının alınması gerekiyor (Tabi iyice kuruduktan sonra) daha sonrasından son kat clear coat gene ince uçlu fırçayla atılması ve tekrardan ince zımpara ile kalınlığının alınması gerekiyor.... Bu işlemlerin sonunda polisaj işlemi bence şart ince zımparanın verdiği hasarları gidermek için .....

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Boyası olmayanlar geçici olarak alt kısmın hava ile temasını keserek pas oluşmasını engellemek adına oje sürebilirler. Benim araçta duruyor gördüğüm anda sürüyorum. 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

29.05.2018 at 10:42, Sergio_01 :

Taş vuruğunun yada çiziğin olduğu bölgenin çok güzel temizlenmesi gerekiyor. Sonra touch up set deki ilk kat boyanın çok ince uçlu resim fırçasıyla atılması gerekiyor ilk kattan sonra ince zımpara (1500) ile atılan boyanın kalınlığının alınması gerekiyor (Tabi iyice kuruduktan sonra) daha sonrasından son kat clear coat gene ince uçlu fırçayla atılması ve tekrardan ince zımpara ile kalınlığının alınması gerekiyor.... Bu işlemlerin sonunda polisaj işlemi bence şart ince zımparanın verdiği hasarları gidermek için .....

yutup videoları güzeldir ancak yaşam biraz farklı. bunun gibi belirsiz rotuş yapılması istenirse püf noktasını yazayım: rötüş boyasını içine vernik katarak hazırlarsınız (saklanamsı zordur kısa sürede kürleşir)

rotuş yapılacak yerin dışına sertleştirici katılmamış macun sürersiniz (zımpara sırasında etraf boyasını korur ve iş bitince suyla silince çıkar kalıntılar)

rötüşü tek seferde kalın uzun kıl uçlu fırça ile sürersiniz (içinde hava kalmasın diye)

gerekli saat kurutursunuz

sonra etrafı macunlu içi kalın boya tabakasını zımparalarsınız etraf boyaya macun inemeden yoksa çizer, en son pasta cila ile %95 e varan belirsiz bir görünüme kavuşur

yazması basittir, uygularken ters giderse birşeyler baştan başlanır. 50 cm civarı bir anahtar çiziği diyelim 8 saat gibi sürebilir.

renk de önemli tabii. siyah en basiti mesela.

fotopraftaki örnek aracın birebir aynı boyasının fırça ile sürülmüş ilk hali. anlatmaya gerek yok görüyorsunuz mosmor pembemsi bir görünüm ile sonuç alınıyor :)

20180530_130645.jpg

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...