Jump to content

2. Nesil Mazda 3 Sağ & Alt Motor Takozu

quiteguide
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

145 k yapan sağ motor takozu/kulağı artık emekliye ayrıldı, fazla vaktim olmadığı için alt takozu (şanzuman takozu olarak da geçiyor) degiştiremedim. Motor da bir de akünün altında sanzuman takozu var, forumda hiç el atan oldu mu bilmiyorum ama sağ takozun bu halini gördükten sonra, yakında onu da değiştireceğim. 

2. Nesil Dizel 3'lerde sağ takoz farklı, bilginize.

IMG-20180529-WA0006.jpg

IMG-20180529-WA0007.jpg

IMG-20180529-WA0005.jpg

IMG-20180529-WA0004.jpg

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

muadil mi? orjinal parça mı aldınız?

2 saat önce, quiteguide :

Motor da bir de akünün altında sanzuman takozu var, forumda hiç el atan oldu mu bilmiyorum ama sağ takozun bu halini gördükten sonra, yakında onu da değiştireceğim

o çok nadir bozulur, boşa masraf olmasın kontrol ettirin değişmeden

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

23 saat önce, quiteguide :

Takozu kontrol etmek

liftte, birisi araçta iken teknisyen alttan bakabilir, göz ile kontrolü zaten zor

23 saat önce, quiteguide :

OEM ayarında muadil. 

kaç km geçti üstünden kullanımda acaba? titreme var mı?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Ben de ayağımı gazdan çektiğim anda lok diye bi ses geliyor, tekrar basınca yine lok sesi geliyor bir vuruntu oluyor. Ustama gittim lifte kaldırıp ayna ile baktı alt takoz dedi. Sanyide bulamadım, servise sordum 225tl dedi ben de sipariş verdim. Gelir yakında 1 hafta oldu.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

54 dakika önce, Mutlu Tekir :

Bende titreşim artışı biraz var. Ama subaptan da kaynaklı olabilir. Takoz kopukken bu kadar titreşim  ve motor sesi almıyordum içeride. 

tespiti çok basit, lifte alıp motor çalıştırılacak takoza levye yöntemi ile titreşim tepiti yapılacak. muadilllerdki genel sorun, rölantiden 1200-1500 devire kadar titremeyi önleyememesi

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

2 saat önce, Çağlar Bayur :

liftte, birisi araçta iken teknisyen alttan bakabilir, göz ile kontrolü zaten zor

kaç km geçti üstünden kullanımda acaba? titreme var mı?

Yeni degisti, konuyu açtığım gün. 

Titreşim yok. 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bir saat önce, MjR :

Ben de ayağımı gazdan çektiğim anda lok diye bi ses geliyor, tekrar basınca yine lok sesi geliyor bir vuruntu oluyor. Ustama gittim lifte kaldırıp ayna ile baktı alt takoz dedi. Sanyide bulamadım, servise sordum 225tl dedi ben de sipariş verdim. Gelir yakında 1 hafta oldu.

O fiyatı duyunca, her 20 k da polen filtresi gibi değiştirmeye razıyım.

IMG-20180530-WA0000.jpg

• Haha 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

2 saat önce, Çağlar Bayur :

tespiti çok basit, lifte alıp motor çalıştırılacak takoza levye yöntemi ile titreşim tepiti yapılacak. muadilllerdki genel sorun, rölantiden 1200-1500 devire kadar titremeyi önleyememesi

Motor soğukken aynen dediğiniz gibi bu devir arasında titreşim çok. Ama motor ısındıktan sonra kalmıyor bu durum. Rahatsız etmeyecek seviyede. Çoğunlukla farketmiyorum bile. Başlarkenki titreşim de takozdan ise eğer (ki inşallah öyledir subaplardan değildir.) sadece başlangıçta çekilmeyecek bir titreşim değil. Orjinaline çok fazla bayılmaktansa titreşimini çekeriz napalım.. :)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Selam arkadaşlar, konuyu doğru yerde mi soruyorum bilmiyorum.

2009 mazda3 hb otomatik araba aldım yeni,  ilk mazdam benim. Bunlarda ki otomatik şanzıman yağı tam değişmiyor mu.

Kocaeli Haldız ve tuzla Musluoğlu mazda yetkili servisine sordum. Tam değişim yapmadıklarını sadece 3.5-4 lt değişim yaptıklarını söylediler. Bu işlem bana çok mantıklı gelmedi. Sonuçta yeni yağ ve eski yağ birbiriyle karışmış olacak. Her iki serviste sadece bu işlem için 800 tl maliyet çıkardılar.

Bu yağ değişimi standardı bu mudur

Daha önce yaptıran varsa bilgi almak istiyorum

Teşekkürler

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

14 dakika önce, Alikemalakova :

2009 mazda3 hb otomatik araba aldım yeni,  ilk mazdam benim. Bunlarda ki otomatik şanzıman yağı tam değişmiyor mu.

Kocaeli Haldız ve tuzla Musluoğlu mazda yetkili servisine sordum. Tam değişim yapmadıklarını sadece 3.5-4 lt değişim yaptıklarını söylediler. Bu işlem bana çok mantıklı gelmedi. Sonuçta yeni yağ ve eski yağ birbiriyle karışmış olacak. Her iki serviste sadece bu işlem için 800 tl maliyet çıkardılar.

Teşekkürler

Forumu araştırmanızı öneririm. @dr_azoom Herter Asalet abiden de bilgi alabilirsiniz. Hatta orada yaptırmanız daha mantıklı olur, tamamını değiştiriyorlar çünkü. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Teşekkürler

İkametim kocaeli olduğu için İstanbul anadolu ve kocaeli olsa daha iyi olur

Teşekkürler mutlu tekir

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

46 dakika önce, Alikemalakova :

Teşekkürler

İkametim kocaeli olduğu için İstanbul anadolu ve kocaeli olsa daha iyi olur

Teşekkürler mutlu tekir

O zaman İstanbul Avrupa yakasında mazda ekinci yi tavsiye ederim. 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bir foMoKoKo klasiği.

Resimde ki/Orj. somun ince dişli, focusun takoz kalın dişli çıktı. Tek fark bu.

Rulmancidan alınan 1.5 TL'lik aynı boy kalın dişli somun ile güzelce yerine oturdu.

IMG-20180601-WA0001.jpg

IMG-20180601-WA0002.jpg

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 1 yıl sonra ...
1 saat önce, quiteguide :

Mümkünse marka, maliyet?

Tenacity marka 300 tl  Taiwan mali. Bi de Ksc marka vardi o da çin maliymis onu almadim 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...