Jump to content

2. Nesil Mazda Hava Filtresi Değişimi

MustafaDemirbaş
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

Aracım 2012 Mazda 3 , bulunduğum yerde yetkili servis olmadığı için filtrelerimi n11 den sipariş ettim. N11 ve diğer sitelerin neredeyse tümünde Bosch marka bu filtre bulunuyor. Araç üzerinde bulunan orijinal Mazda hava filtresi ile kanal yapısı ve malzeme olarak oldukça farklı. YouTube üzerinden izlediğim birçok değişim videosunda da Bosch filtre kullanılmış. 

Resimde bulunan hava filtresini bugün eskisi ile değiştirdim. Yerine oturdu ama kapağı kapatırken çok az sıktı gibi geldi. Kancalar daha zor kapandı. Bu filtreyi kullanıp sorun yaşayan oldu mu? Hangi filtreleri kullanıyorsunuz öğrenmek isterim. 

Cevaplayan arkadaşlara şimdiden teşekkür ediyorum.

IMG_20180620_160252.jpg

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Ben de yetkili serviste bakım yaptırdığım için farklı markalar için bir şey diyemeyeceğim. 
Parça temini konusunda yetkili bir servis ile görüşülüp istenebilir diye düşünüyorum. @okkko arkadaşımız servis hizmeti vermekte. Yardımcı olabilir diye tahmin ediyorum. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

bir servise telefon açıp, kargo ile size ulaştırmalarını isteyebilirsiniz. ben de hep serviste bakımlarımı yaptırdığım için başka hava filtreleri hakkında bilgim yok. aldığınızla servisteki orijinali arasında çok bir fiyat farkı olduğunu düşünmüyorum.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Geçen ay yetkili servise götürmüştüm aracı.  Yağ filtresi 24 TL, Hava filtresi 74 TL,  polen filtresi 139 TL ödemişim parça fiyatı olarak. Artı işçilik var ayrıca. 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Polen filtresi Bosch marka birebir uyumlu ve kaliteli 70 TL , yağ filtresi birebir uyumlu Bosch 21 TL , hava filtresi Bosch marka 43 TL idi. Yalnızca hava filtresinin kanal yapısı biraz farklı. Çerçevesi aynı. Yabancı bir kaç forumda da Bosch marka resimdeki hava filtresini kullananlar gördüm. Sorun yaşayan denk gelmedim. Yağ için fiyat aynı ama polen için Bosch olan gayet kaliteli. Servise polen için iki kat fiyat ödeyecegime kendim alıp değiştirdim. 

Bulunduğum yere en yakın servis Erzurumda bulunan servis. 40000 km bakımını gecen yıl orada yaptırdım. Resimde orada odedigim ücretler gözüküyor. Polen filtresini tam oturtmadan taktıkları için de iki plastik parça birbirine vurup ses yapıyordu. Kendim söküp tekrar taktım ve düzeldi. 50000 km bakımında Erzurum servisinden memnun olmamam sebebi ile bulunduğum ilde parçaları alarak kendim yaptım. 203 TL ye aldığım yağı 115 TL ye aldım. Filtre fiyatları da yukarıda yazıyor. Aracına değer vermeyen biri değilim ancak Erzurum a git gel harcayacagim paraya 10 bin km bakımını yaptırmış oldum.

Bakım periyotlarini ekledigim resimdeki tabloya ve aracın durumuna göre takip edip artık yetkili servise gitmemeye karar verdim. 

IMG_20180610_162026.jpg

IMG_20180618_214019.jpg

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

https://megaparca.com/urun/mazda-3-2009-2013-16-hava-filtresi-22025

3000 - 5000 km de değiştiririm.

Bosch hava filtresini, yan kısmında bulunan plastik kısım sıcaktan deforme oldugu için tercih etmiyorum. 

Yağ filtresinde en önemli etken filtrede bulunan deliklerin çapının ve sayısının orijinal filtre ile aynı olması. Yoksa yağ akışı iyi olmadığı için motor sesi (normalden sesli çalışma) sorunu yaşanıyor.

Bosch polen filtresi iyidir. Üzerine kalıcı parfüm sikarsaniz klimayi/havalandırmayı her açtığınızda güzel koku verir.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bosch hava filtresi ile motor yağının daha kısa sürede eskidiğini/kirlendigini bizzat tecrübe ettim.  Linkini verdiğim ürünün de Bosch'dan kesinlikle daha iyi filtreleme yaptığını söyleyebilirim. 5000 km kullanımdan sonra yağda çok az bir kararma oluyor. 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

1. & 2. Nesil Mazda 3 + Mazda 2 de aynı emme manifoldu kullanılmış.

Filtre aynı.

http://www.mazdaparca.com/urunler/2-de-1-375hp/mazda-3-hava-filtresi-mazda-2-hava-filtresi

Yukarı da mevcut ama fiyatı bayaa bir abartmislar.

Yerli malı yurdun malı Sardes var bir de. Denenebilir aslında.

https://m.n11.com/mazda-3-hava-filtresi-sardes-zj0113z40-P198184651

Kaliteli yan sanayi hava filtresinde, aracin periyodik bakım zamanını beklemeden değişim yaparsanız sorun olmaz.

Ben çok tozlu bir yerde yaşıyorum o yüzden hava filtresi değişim periyodum max 5000, polen filtresi 10000 km.

• Teşekkürler 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Megaparca, blueprint filtrenin ne zaman stoğa gireceği ile ilgili kesin bir tarih veremiyor.

Mann & Hummel tarafından üretilen şu ürün varmış.

http://filtron.eu/en/find-a-filter?action=showFilter&engType=Z6&formType=1&hp=105&prodFrom=06%2F2009&vehicleMake=MAZDA&vehicleModel=3+%28BL%29&vehicleSubmodel=1.6i+16V&vehicleType=cars&backAction=showSubmodelFilters&partNumber=AP+113%2F3

Yine, Avrupa Birliği standartlarında bir ürün olacağı kesin.

Şu ürün de stoğa yeni girmiş.

https://megaparca.com/urun/mazda-3-2009-2013-16-yag-filtresi-53843

8 delikli ise alınabilir.

• Teşekkürler 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 2 hafta sonra ...

Filtreler sağlam. 

Hava filtresinin, kauçuk kısmı çok çok iyi. 

Mahle yağ filtresi 8 delikli, delik çapı orjinalle aynı.

Alınabilir, tavsiyedir.

IMG-20180703-WA0002.jpg

IMG-20180703-WA0001.jpg

IMG-20180703-WA0003.jpg

• Beğen 2
  • Teşekkürler 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

megaparca.com isimli siteden mı aldınız hepsini? Hava filtresi orjinal ürüne görsel ve yapısal olarak en çok benzeyen ürün 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

megaparca.com isimli siteden mı aldınız hepsini? Hava filtresi orjinal ürüne görsel olarak kanal yapısı vs en çok benzeyen. iki tane sipariş ettim. Sitede fiyatlar çok uygun , n11 deki fiyatlardan çok daha hesaplı

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Evet megaparca.

Subapindan, conta takımına, fren diskine, on arka Z rotuna kadar, daha sayamadığım bir sürü ürün aldım. 

0 sorun.

Stock ayarında muadil ürünler mevcut sadece, Tolga bey de sağolsun çok ilgili. Sitede olmayan bir parçaya mi ihtiyacınız var, elinden geleni yapıyor.

Hava filtresini 4 adet aldım, 3-4k  kullanımda beklentimi karşılaşsa 10 tane daha ateşlerim.

Beklentim şöyle bir şey, emme manifoldunda ki filtrelenen havanın ilk temas ettiği yere parmağımı atınca zerre toz tanesinin olmaması.

• Teşekkürler 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Hava + polen+ yağ 140 TL Bosch set almıştım, buradan alsam 90 civarı olacaktı

Bir saat önce, MustafaDemirbaş :

megaparca.com isimli siteden mı aldınız hepsini? Hava filtresi orjinal ürüne görsel ve yapısal olarak en çok benzeyen ürün 

O

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...