Jump to content

ilk çalıştığında neden yüksek devirde çalışıyor.

YunusEmre567
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

Merhabalar,

Bende 2014 1.5 g-power ve 2009 mazda 3 var otomatik ikiside.

İki aracımda ilk çalıştığında 1.500 devirde çalışıp daha sonradan normal rolantiye düşüyor bunun mantığı nedir?Zararı var mıdır?Bilgisi olan arkadaşlardan yardım bekliyorum.

İyi günler dilerim.unnamed.thumb.jpg.5da2376d666e688a10d34de8e690a7d8.jpg

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Soğuk motor yakıt tüketimini artırdığından motorun sıcaklığı hemen yükselmelidir. Aynı zamanda vakumla çalışan araçlar için de bu vakum oluşturulmalıdır. Bu nedenle de 1500 devirle çalışıp bir süre sonra düşüyor. Zararı yok yararı var. Ben bu devir düşmeden hareket etmem mesela. 

Sıcak havalarda bu yüksek devirde başlama sık olmaz dikkatinizi çekerse.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

bekledikçe düşüyor ama vitese takar takmaz da hemen düşüyor. ben beklemeden basıp gidiyorum valla. 

eskiden jikle diye bir şey vardı, otomatiğini yapmışlar sanki. bi tek mazda'larda gördüm. mazda 2'de de öyleydi. baskalarında da var mı bilmiyorum. 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Hemen hemen bütün japon otomobiller yapar bunu, eskiden amaç sadece biraz daha hızlı ısınma idi. Şimdilerde bu durum soğuk çalışma emisyonunlarının da düşmesini sağlıyor, aynı zamanda Skyactiv'lerdeki iri 4-2-1 headers'ı biraz daha hızlı ısıtıyor (ki bu da katalitiklerin daha çabuk ısınıp işleve başlamasını sağlıyor).  

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bunun tek sebebi katalitik konvektörü çok çabuk ısıtıp çevreye zararlı gaz salmamak. @Zealot ??

Yoksa ilk çalıştığında motor ne kadar düşük devirde çalışsa o kadar iyidir. Yağın yoğunlaşmasından kaynaklı. 

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

On 9/23/2018 at 9:44 AM, M.E.G said:

Bunun tek sebebi katalitik konvektörü çok çabuk ısıtıp çevreye zararlı gaz salmamak. @Zealot ??

5 beygir daha fazla alayım diyip katalitik konvertörü sökülen arabalarda da motor yine de  yüksek devirde mi çalışıyor?

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

22.09.2018 at 12:51, Katil Balina :

bekledikçe düşüyor ama vitese takar takmaz da hemen düşüyor. ben beklemeden basıp gidiyorum valla. 

eskiden jikle diye bir şey vardı, otomatiğini yapmışlar sanki. bi tek mazda'larda gördüm. mazda 2'de de öyleydi. baskalarında da var mı bilmiyorum. 

Toyota Corolla'da da var, eskiden Civic de kullanmıştım ama var mıydı yok muydu hatırlamıyorum. Havanın sıcaklığına göre bekleme süresi değişiyor, ısıtıp kısa süre beklediniz diyelim, o zaman tekrar ısıtmaya çalışmıyor. Ben de çok çok acil ve önemli bir işim yoksa beklerim hep.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

2 saat önce, Mehmet Özdemir :

5 beygir daha fazla alayım diyip katalitik konvertörü sökülen arabalarda da motor yine de  yüksek devirde mi çalışıyor?

@Zealot bunu sen cevapla pratiğini yapmış birisin :)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

8 saat önce, Mehmet Özdemir :

Trafikte o Kat’siz arabalarin arkasina dustun mu aracin icinde dolan bahar kokusunun yerini hic bir sey tutmaz ama :)

@YunusEmre567 Yukarida arkadaslar aciklamis zaten, katalitik konvertorun verimli calismasi icin belirlir bir sicakliga ulasmasi lazim. Motor sogukken bu isi hizlandirmak icin rolanti yuksekte calisiyor emisyon degerleri cok yuksek olmasin diye. 

Birazcik bekleyin devir dustukten sonra hareket edin daha iyi. Ben arabayi calistirdiktan sonra kemeri baglamak, telefondan trafik durumunu kontrol etmek gibi rutin ucus oncesi islemleri yapana kadar devir dusuyor zaten :) Devir dustukten sonra bile motor iyice isinip yag her taraf ulasincaya kadar (bir kac dakika) tam gazlamamak en iyisi. Motor parcalarinda en cok asinma ilk calistirma sonrasinda olur malum. 

Ekli resim Mazda kullanim kilavuzundan alinti:

Mazda_Kilavuz.jpg

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

12 saat önce, Mehmet Özdemir :

evet.. onun söküldüğünü işlemci bilmiyor.

• Teşekkürler 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

27.09.2018 at 15:25, mazacıacr :

Devir düşmeden hareket etmemekte fayda var aslında ^^

Kitapta "İsterseniz hareket edebilirsiniz" gibi rahatlatıcı bir ifade olduğunu hatırlıyorum öte yandan. :) Fakat ben de hareket etmiyorum. İstesem de edemem çünkü hâlâ ıvır zıvır hazırlıklar yapıyor oluyorum.

23.09.2018 at 09:44, M.E.G :

...Yoksa ilk çalıştığında motor ne kadar düşük devirde çalışsa o kadar iyidir. Yağın yoğunlaşmasından kaynaklı. 

Beni geren nokta burası işte. Mesela kışın en soğuk gününde 3-5 gün, belki 2 hafta araba kalmış olduğu yerde. Onca zamandan sonra binip çalıştıryorsunuz ve birden neredeyse 2bin devre fırlayan bir motor. Mazda mühendisleri herhalde bunda bir sakınca ya da zararlı bir taraf görmemişler.

Keşke, en azından, aşırı soğuk havalarda bu mekanizmanın devreye girmemesi şeklinde bir önlem mi alsalardı diye düşünüyorum her kış! :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Soğuklarda motorun düşük devirde çalışıp daha uzun sürede mi yağın ısınması yoksa daha yüksek devirde çalışıp daha kısa sürede mi yağın ısınması? Bence daha kısa sürede ısınması için yüksek devir çevirmesi daha iyi diye düşünüyorum. 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...