Jump to content

Mazda 6 Motor Yağı tavsiyesi...

ScrpnKng
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

Merhaba arkadaşlar;

2011 model Mazda 6 Sport aracım için Dexelia haricinde motor yağı araştırıyorum. Karşıma çıkan sonuçlar kafamı iyice karıştırdı. Castrol'ün kendi sayfasından aracımın tüm bilgilerini girdiğimde bana Castrol Edge 0w30 Titanium önerisinde bulunuyor. Yağın özelliklerine baktığımda gerçekten çok iyi görünüyor. Ancak siz daha iyi bilirsiniz ki bu araçlarda 5w30 yağ kullanılıyor. Antalya'da yaşıyorum ve yazın hava sıcaklığını tahmin edebilirsiniz. Mantıklı düşünmeye çalışıyorum 5w30'un dahi ince kaldığını tahmin ediyorum. Aracımın kitapçığında da 5w30 yazmasına rağmen, 10w40'ın da kullanılabileceğini yazıyor. En son yağ değişiminde ellerinde olmadığı için 5w40 yağ kullandılar onu biliyorum. Ancak şöyle bir durum var, motorda yağ kaçağı yok, motor performansı %88 lerde görünüyor ekspertiz testlerinde, yağ yakma da mevcut değil diyorlar. Şimdi yağ değişim zamanı yaklaştı. Ancak bu zamana kadar yaklaşık 3 litre yağ ilave etmişimdir. Diğer taraftan daha önceki Mazda 6 aracımda 10w60 kullanmıştım ve gayet memnun kalmıştım. Yağ servisim de diyor ki, Castrol Edge 5w30 veya mobil 5w30 koyabiliriz diyor. Castrol Edge 10w60 kullanırsam sorun olur mu? Ya da hangi yağı kullanmalıyım yardımcı olabilir misiniz? Motorumun 10.000 km de bu kadar yağ eksiltmesi normal mi? Şimdiden teşekkür ederim. 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

5 40 kullanımında mı 3lt yağ ilave ettiniz? Kaç km.de?

5 40 da eksiltme varsa da 5 30 a dönmeyin 5 50 yi düşünün derim. Km çok yüksekse ve yağ eksiltme çoksa 10 60 da kullanabilirsiniz. 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

5w40 da yağ eksiltiyor. Duman atma yok. Yağ değişiminin üzerinden 9000 km yı geçti. Bu süre zarfında 3 litre yağ ilave ettim. Aracım 188000 km de. 3 ayda 3 litre ilave ettim.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

her bakımda değişik marka kulanırsanız da eksiltir. 3000km de 1 lt eksiltme çıkıyor anlatımınızdan. segmanlardan atsa egzos mutlaka duman çıkardı. çubuğun neresine kadar dolduruyorsunuz?

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

29 dakika önce, ScrpnKng :

5w40 da yağ eksiltiyor. Duman atma yok. Yağ değişiminin üzerinden 9000 km yı geçti. Bu süre zarfında 3 litre yağ ilave ettim. Aracım 188000 km de. 3 ayda 3 litre ilave ettim.

çok fazla. Yağ sızdırması var mı bakın, eğer altta damlama yoksa yakıyordur. direk 10-60 deneyin. O da kurtarmazsa zaten sonu rektefiye. 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Motorda damlama değil Terleme dahi yok desem yeridir. Muhtemelen markasını sormadım ama kullandıkları yağın kalitesinden kaynaklanıyor da olabilir. Ama yine de yarın ilk işim Castrol edge 10w60 titanium ile yağ değişimi yaptıracağım. Umarım bir sorun olmaz. Cevaplarınız ve tavsiyeleriniz için teşekkür ederim.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...