Jump to content

Mazda Boyada Minik Pas Oluşumu

Navim
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

Arkadaşlar merhabalar  mazda 3 beyaz metalik sedefli inci aracımda toplu iğne başı kadar aracın hemen hemen her yerinde  sarı siyah izler var . Bu durumla ilgili daha önce tecrübesi olan arkadaş var mı acaba?  İnternette biraz dolaştım fakat farklı farklı durumlar var. 

1.jpg

2.jpg

3.jpg

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Reçine çıkarıcı türde temizleyiciler ile silmeyi denediniz mi?
Bazı çam ağacı türleri  bu sarı lekelerden oluşturabiliyor. Araç direk güneşte kalıp 4-5 gün sıcağı yerse yandığı zaman kuruyup, ıslak mendille silinebiliyor. En azından benim aracımda öyle oldu yazın. Koyu renk olmasının da etkisi vardır bilemiyorum.
Ama boya atması yoksa bölgelerde aracın kaportasında bu şekilde pas oluşup boya yüzeyine çıkması pek muhtemel değil. 
Bir ihtimal boyaya yapışan metal tozlarının paslanması (bunları temizleyici ürünler de mevcut) veya ağaç reçinesi olabilir. 

Demir tozu temizleyici ürünler örnek olsun diye eklemiş olayım.
https://www.hepsiburada.com/divortex-red-storm-balata-demir-tozu-ve-jant-temizleyici-500-ml-p-HBV00000B0BH4?magaza=Divortex&wt_gl=cpc.tum.universal-genel.pla&gclid=Cj0KCQjw_7HdBRDPARIsAN_ltcIOk6ELjH0egpiQHl4vQvCCKnJcVMfLX5JD0DVNUvfd24zQ0yd75xYaAnFPEALw_wcB

https://urun.n11.com/parlatici-ve-temizleyici-sprey/divortex-red-storm-demir-tozu-jant-temizleyici-iron-out-500-ml-P218269001?gclid=Cj0KCQjw_7HdBRDPARIsAN_ltcKkfdtAyDXf4nhgavTyvu3P1-dgkXTkVtFcTRvt7_qz-b_teM4SQ_saAqJlEALw_wcB&gclsrc=aw.ds

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

40 dakika önce, ibrasoft :

Reçine çıkarıcı türde temizleyiciler ile silmeyi denediniz mi?
Bazı çam ağacı türleri  bu sarı lekelerden oluşturabiliyor. Araç direk güneşte kalıp 4-5 gün sıcağı yerse yandığı zaman kuruyup, ıslak mendille silinebiliyor. En azından benim aracımda öyle oldu yazın. Koyu renk olmasının da etkisi vardır bilemiyorum.
Ama boya atması yoksa bölgelerde aracın kaportasında bu şekilde pas oluşup boya yüzeyine çıkması pek muhtemel değil. 
Bir ihtimal boyaya yapışan metal tozlarının paslanması (bunları temizleyici ürünler de mevcut) veya ağaç reçinesi olabilir. 

Demir tozu temizleyici ürünler örnek olsun diye eklemiş olayım.
https://www.hepsiburada.com/divortex-red-storm-balata-demir-tozu-ve-jant-temizleyici-500-ml-p-HBV00000B0BH4?magaza=Divortex&wt_gl=cpc.tum.universal-genel.pla&gclid=Cj0KCQjw_7HdBRDPARIsAN_ltcIOk6ELjH0egpiQHl4vQvCCKnJcVMfLX5JD0DVNUvfd24zQ0yd75xYaAnFPEALw_wcB

https://urun.n11.com/parlatici-ve-temizleyici-sprey/divortex-red-storm-demir-tozu-jant-temizleyici-iron-out-500-ml-P218269001?gclid=Cj0KCQjw_7HdBRDPARIsAN_ltcKkfdtAyDXf4nhgavTyvu3P1-dgkXTkVtFcTRvt7_qz-b_teM4SQ_saAqJlEALw_wcB&gclsrc=aw.ds

Boya atması ön amortisörlerin üzerinde var (amartisorlerin sasese geldiği yer kaputu açınca görünen üst kısım)minik minik rahatsız etmiyor çok yakından bakınca görünüyor.

-Gaz yağıyla denedim az da olsa  işe yarıyor . Temizledigim hali bu . Çıkıyor gibi ama hepsiyle tek tek uğraşmak lazım o da mümkün değil. 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bir saat önce, korayoz7 :

Aynısı bendede var hocam bende pasta cila atmayı düşünüyordum acaba çıkar mı?

Valla bilemedim üstadım. Bendeki reçine vs değil bildiğin pas lekeleri bagaj kapağının altında bile var. Bu meselenin sebebi nedir. Pasta cila attık birde seramik kaplattık diyelim sonra aşşadan devam ederse o sıkıntı. O yüzden sorunu anlamak lazım öncesinde diye düşünüyorum.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Aynısı bendede vardı geçen sene araştırmadan bir kaportacıya verip pasta cila attırdım gecti sandım bir süre sonra geri geldiler dediğin gibi bagajın içinde bile vardı bu sefer araştırdım  kil uygulaması ve demir tozu temizliği yapıldıktan sonra pasta cila boya koruma yapan bir yer buldum yaklasık 4 ay oldu hala geri gelmediler o izler kaportaya yapışan demir tozları ben öyle düşünüyorum istanbulda yeni hava limanına yakın bir yerde oturuyorum işe gidip gelirken hergün şantiye alanının yakınından geçiyorum kamyonlarla uğraşıp duruyorum bana o sebepten gibi geliyor.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bir saat önce, Horizon05 :

Aynısı bendede vardı geçen sene araştırmadan bir kaportacıya verip pasta cila attırdım gecti sandım bir süre sonra geri geldiler dediğin gibi bagajın içinde bile vardı bu sefer araştırdım  kil uygulaması ve demir tozu temizliği yapıldıktan sonra pasta cila boya koruma yapan bir yer buldum yaklasık 4 ay oldu hala geri gelmediler o izler kaportaya yapışan demir tozları ben öyle düşünüyorum istanbulda yeni hava limanına yakın bir yerde oturuyorum işe gidip gelirken hergün şantiye alanının yakınından geçiyorum kamyonlarla uğraşıp duruyorum bana o sebepten gibi geliyor.

İnternette bende epey araştırdım demir tozu diyen çoğunlukta. Benim demircinin yanında olmayı bırakın önünden bile gecmisligim yoktur. Evin önünden okula okuldan eve. Tatilde otele vs . Banada öyle geliyor ki araçlarımız taşınırken virüs kapmış olabilir. Ya tren yoluyla gelirken ya da tır arkasında alt tarafta vs.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

14 saat önce, korayoz7 :

Aynısı bendede var hocam bende pasta cila atmayı düşünüyordum acaba çıkar mı?

çizim çizim çizersiniz yüzeyde sert mini partiküller pede geçecek o da 1200 devir hızla çizecek. yüzeyden sert kalıntı alınmadan pasta yapılmaz

41 dakika önce, Navim :

İnternette bende epey araştırdım demir tozu diyen çoğunlukta. Benim demircinin yanında olmayı bırakın önünden bile gecmisligim yoktur. Evin önünden okula okuldan eve. Tatilde otele vs . Banada öyle geliyor ki araçlarımız taşınırken virüs kapmış olabilir. Ya tren yoluyla gelirken ya da tır arkasında alt tarafta vs.

hava kirliliğinden yağabilir demiri saf demir olarak düşünmeyin..

Zamanında İngiltere de Ford fabrikada bu sorun şöyle oluşmuştu: sıfır araç parkı yanından geçen trenlerden yağan has demir tozları yeni boya içine giriyor, o an görülmüyor, 1 yıl sonra kusmaya başlamıştı. palstik ayna kapağı bile paslı kırmızı görünümde idi. yüzey temizleme ile giderilmişti kozmetik bu sorun.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

büyük bir araç  önünüzde frene abanırsa da yeterince nasibini alir araç. hemen her araçta da vardır dabeyazda daha çok belli olur. gyeon'u birkaç ay önce böyle bir sorunum yokken de kullandım ve hic görmediğim yerlerden mor lekeler belirmeye başladı. yani görünmeyen pek çok yerde aslında mevcut. yılda bir kere yapmakta fayda var bence. zamanla verniğe işleyen demir tozu sonrasında daha büyük  paslanmalara neden olabilir. 

bunu kullanıp kullanmama konusunda bir ihtilaf var mı bilmiyorum. abartilmadığı sürece faydali bir şeye benziyor. 

dolar vs coşmamışken gyeon 120 lira falandi galiba. simdi ne kadar bilmiyorum. ankara'da keçiören'de detailing dükkanı'ndan almıştım. bir kullanımlık daha var hatta kışa girmeden bir daya yapayım.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Boyanın üstündeki bir kalıntı gibi duruyor. Aracın bu şekilde pas kusması pek mümkün değil ama siz yine de göze görünmeyen bir yerde pastalı pamuk ile hafifçe bastırın birkaç kez. Eğer leke çıkıyorsa boya üstü demektir. Ne tür bir malzeme olduğunuzu bilmediğinize göre önerebileceğim tek şey araca kil işlemi uygulatmanız veya bu işlere meraklıysanız uygulamanızdır. Tabi kilden sonra çizik ve hare giderici, üstüne de kaliteli bir cila :D 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 1 ay sonra ...
28.09.2018 at 16:09, serkan306 :

Boyanın üstündeki bir kalıntı gibi duruyor. Aracın bu şekilde pas kusması pek mümkün değil ama siz yine de göze görünmeyen bir yerde pastalı pamuk ile hafifçe bastırın birkaç kez. Eğer leke çıkıyorsa boya üstü demektir. Ne tür bir malzeme olduğunuzu bilmediğinize göre önerebileceğim tek şey araca kil işlemi uygulatmanız veya bu işlere meraklıysanız uygulamanızdır. Tabi kilden sonra çizik ve hare giderici, üstüne de kaliteli bir cila :D 

Hocam boya üstü kalıntı gibi duruyor evet ama  içeriden kusuyor. Kimi yerlerde siyah nokta nokta kazıyınca çıkıyor fakat altta pas var. Bu arada bagaj kapağının altında bile var.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

9 dakika önce, Navim :

Hocam boya üstü kalıntı gibi duruyor evet ama  içeriden kusuyor. Kimi yerlerde siyah nokta nokta kazıyınca çıkıyor fakat altta pas var. Bu arada bagaj kapağının altında bile var.

Peki hocam araç hakkında yaptığınız bi uygulama var mı demir tozu giderici uygulama vs.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Demir tozu bunlar her arqacta olur yoldn gelır balatadan gelır sıkıntı yok. Bi kilo mazot alın benzınlikden tüm arabadakı lekelerı mazotla bez yardımıyla cıkarın. Ya 100 tl cıvarına demırtozu cıkarıcı alıncak ya da 6.30 tl ye mazot.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

12 saat önce, korayoz7 :

Peki hocam araç hakkında yaptığınız bi uygulama var mı demir tozu giderici uygulama vs.

Gaz yağıyla bi güzel temizlemiştim epey azaldı gibi görünse de  sonra durum yine aynı oldu.Hatta buraya yüklediğim  fotolar temizlikten sonra çekmiştim şu an daha fazla. Demir sökücü ilk başta mantıklı geldi ama pas boyanın içinden çıkıyor bu sefer boyada atma olur diye cekindim işin açıkçası. 

3 saat önce, ozgur35 :

Demir tozu bunlar her arqacta olur yoldn gelır balatadan gelır sıkıntı yok. Bi kilo mazot alın benzınlikden tüm arabadakı lekelerı mazotla bez yardımıyla cıkarın. Ya 100 tl cıvarına demırtozu cıkarıcı alıncak ya da 6.30 tl ye mazot.

Bu yoldan gelmişe pek benzemiyor hocam oyleki bagaj kapağında da var hatta kapıyı şaseye bağlayan kiriş diyeyim orada da paslanma mevcut ufaktan. 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Aynısı benim 2016 Ekim ayında aldığım aracım da da var. Özellikle tavanda çok vardı. Tırnak ile hafif kazıyınca cıkıyor ama uğraşmadım ve 2 senedir bu şekilde kullanıyorum. Yakından dikkatli bakılınca görülebilecek düzeyde. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bugün temizledim her yerini güzelce 10 numara 5 yıldız oldu kullandiğim malzemeler valet pro dragons ve clay bar yani kil komple detay yaptım öğlen bi girdim saat 12 de daha yeni yarim saat önce bitti temizlendi herkese tavisye ederim.

Ilk arabayı yıkadım sulu bıraktım ondan sonra valet pro dragonsu aracın heryerine sıktım bi şişe bitti sayılır ama değdi 5 dk bekledim aracın heryeri kıpkırmızı oldu ondan sonra güzelce bolsuyla duruladım boş spreyi içinede sabunlu su yapıp heryeri kil yaptım bitti.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

6 saat önce, Navim :

Bu yoldan gelmişe pek benzemiyor hocam oyleki bagaj kapağında da var hatta kapıyı şaseye bağlayan kiriş diyeyim orada da paslanma mevcut ufaktan.  

Dıs etkenlerden gelen bısey, boyanın ıcıne işliyor dikkat edın tavanda bıle vardır her yerde vardır. Ben uzun yola gittim geldım  benım de bagaj kapagımda kaputumda vardı. Ya ıron out autofınesse Valet pro drogan Gyeonun urunu var ya da mazot kullanıcakccaksınız Ama bır an once temızleyyın boyaya zarar verıyor bu demır tozları . Demır tozu sıkıcaksanız tamponlara sıkmayın sadece kaportaya

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

2 saat önce, ozgur35 :

Dıs etkenlerden gelen bısey, boyanın ıcıne işliyor dikkat edın tavanda bıle vardır her yerde vardır. Ben uzun yola gittim geldım  benım de bagaj kapagımda kaputumda vardı. Ya ıron out autofınesse Valet pro drogan Gyeonun urunu var ya da mazot kullanıcakccaksınız Ama bır an once temızleyyın boyaya zarar verıyor bu demır tozları . Demır tozu sıkıcaksanız tamponlara sıkmayın sadece kaportaya

Reis nerlerdesin sen hiç gözükmüyorsun forumlarda, bu arada valet dragon+kil yaptim geçti tamponada kullandım bi sıkıntı olmuyor ama ufak rütuş izleri varsa boyada  onlari belirginlestiriyor bugün  jantlara varana kadar yaptım.Bu arada senin auto finesse olan bide valet pro fırçayı aldım giriştim bugün ön göğüse kapilara falan cok efsane oldu tesekkurler reis.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...