Jump to content

1. ve 2. Nesil Mazda 3 İçin Balata ve Disk Önerisi Ortak Konu

Limpony
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

Benim araç 60.000 km ye geldi. 5 yaşında. Arka balataların değişmesine gerek yok denmişti 50.000 bakımında. Önlerde 40.000 Km de değişti. Hiç torna falan yapılmadı. Fabrikadan çıktığı gibi duruyor diskler ve arka balatalar. Hazır kampanya varken konrol ettireyim bari.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 5 ay sonra ...
  • 5 hafta sonra ...
  • 2 ay sonra ...

Iyi bayramlar mazdacilar. 4 balata ve diskimi degistirdim. Hepsi trw marka. Fakat suan arabamda ugultu var. Şöyle ki biraz yol gittikten sonra virajlarda kamyon freni ugultusu gibi bir ugultu var. Balatayi tekrar degistirdim (eurocell marka)ama sikinti devam ediyor. Varmi daha onceden basina gelen yada fikri olan. Bahsettigim ses klasik fren sesi degil (metalin metale surtmesinden dolayi olusan ince ses degil.)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Iyi bayramlar mazdacilar. 4 balata ve diskimi degistirdim. Hepsi trw marka. Fakat suan arabamda ugultu var. Şöyle ki biraz yol gittikten sonra virajlarda kamyon freni ugultusu gibi bir ugultu var. Balatayi tekrar degistirdim (eurocell marka)ama sikinti devam ediyor. Varmi daha onceden basina gelen yada fikri olan. Bahsettigim ses klasik fren sesi degil (metalin metale surtmesinden dolayi olusan ince ses degil.)

Bende var o ses..hem ugultu hem metal sesi hem de ziplama-titreme..

Balata degistirdim 2 kere..

Diskleri torna yaptirdim 2 kere..

Ama işe yaramadı..

Muhtemelen PORYA değişimi gerekli..

Porya yamuk ise diski de balatayi da degistirmek bişeye yaramıyor

Mazda, aşkın kaportaya bürünmüş halidir..

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

15 saat önce, msinang :

Bende var o ses..hem ugultu hem metal sesi hem de ziplama-titreme..

Balata degistirdim 2 kere..

Diskleri torna yaptirdim 2 kere..

Ama işe yaramadı..

Muhtemelen PORYA değişimi gerekli..

Porya yamuk ise diski de balatayi da degistirmek bişeye yaramıyor

Cevabiniz icin cok tesekkurler. Peki diski sokerekmi tornalattiniz.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Cevabiniz icin cok tesekkurler. Peki diski sokerekmi tornalattiniz.

Maalesef uzerinde torna yaptiramadik..

Adamin elinde torna kalemi yokmuş..belki üzerinde torna ile cozulebilir tabi

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Mazdagaraj adresinde buldum bir yorum. Disk sokulmeden yapilmasi gerekiyormus. Bugun yarin yaptiracagim ankarada. Uzun yolda insani cildirtiyor. Umarim duzelir.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

yukarıdaki konuyu da bir inceleyin.

19 dakika önce, sadettin-- :

Mazdagaraj adresinde buldum bir yorum. Disk sokulmeden yapilmasi gerekiyormus. Bugun yarin yaptiracagim ankarada. Uzun yolda insani cildirtiyor. Umarim duzelir.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Arkadaslar lastigim crossclimate. Bugun sasmaza gittim 3 yere sordum. Lastikci frenci ve tornaciya. Hepside lastikten dediler. Genis disli lastiklerde olabiliyormus. Simdi birisinden lastik bulup degistirip deneyecegim .

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Arkadaslar lastigim crossclimate. Bugun sasmaza gittim 3 yere sordum. Lastikci frenci ve tornaciya. Hepside lastikten dediler. Genis disli lastiklerde olabiliyormus. Simdi birisinden lastik bulup degistirip deneyecegim .

Lastikle bi alakası olduğunu sanmıyorum ben..

Doktorların anlamadiklari hastalığa "psikolojik" deyip sıyrılmak istemeleri gibi olmuş :)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Gittigim 3 yer de araca binmeden teshis koydu. Sadece lastikci tekerleti tek tek dondurerek sesi dinlemeye calisti. Tabii direksiyonu dondurmeyince seste yapmadi.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Gittigim 3 yer de araca binmeden teshis koydu. Sadece lastikci tekerleti tek tek dondurerek sesi dinlemeye calisti. Tabii direksiyonu dondurmeyince seste yapmadi.

Üzerinde torna yaptirmayi deneyecem ben bu hafta..olmazsa porya filan değiştirecem artik..

Sonra bi de rot balans yapildi mi tamamdir zannimca..ama lastik filan hikaye ;)

Zira ben de crossclimate almayi düşünüyorum..alan arkadaşlar da memnun zaten lastikten..

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Adem Usta nin tespiti. 

1 ay önce fren balataları ve diskler yenilendi. Ama 1 aydan beridir arkadan gıcırdama sesi var. Tekrar yenilendi ve yine gıcırdıyor. Usta "el freni kaliperleri bozulmuştur" diyor. Düşünce ve öneriniz olur mu? İyi forumlar...

üstad bu sorunu üzerinde disk torna makinası ile çok az bir baso vererek çöze bilirsin siz sadece disk degişiyorsunuz fakat ustanızın atladıgı bir bölüm var oda poryanın disk oturdugu yüzeyin atık olup salgı dönmesidir 

siz bu saatten sonra diski yeni takdım deyip bahsettigim poryayı yenileyip böyle sorunu çözmek isteseniz bile yine olmuyacak 

sebebi ise eski porya üzerine yeni diski taktınız ve yürüdünüz disk ısındı sogudu frene bas bırak bu sebebten dolayı poryanın salgısı diske yansıdı ve disk te ona göre bir eyim yaptı 

yeni porya taksanız disk eski porya üzerindeki eyimi üzerine aldıgı için yine olmuyacak 

ilk başta porya degişip yeni disk takılsa idi sorun olmuyacaktı 

porya ve disk degişimi size şu andan itibaren pahalıya batlıyacak üzerinde disk torna makinası var ise orda vardır diye düşünüyorum kaliperi çıkarın ve diski çıkarmadan poryanın salgısına göre çok az bir paso vererek bu salgıyı alın ve kaliperi balata lara temas ettigi yüzeyi çok az bir gres yaglaması yaparak takın sorun düzelsin ..

yani sorun konu başlıgında açtıgınız gibi kaliperde degil diskin egri dönmesinden bunu pedalda arka disk oldugu için hissettirmiyor çok anormal egri olursa pedal da ve arka da oturan kişi yüksek hızda frene bastıgınız zaman arka bir sallama oluyor diye hisseder 

bir daha söylüyorum kaliperi çıkarttırın ve üzerinde disk torna makinası ile az bir paso verdirerek disk ile poryanın egri dönen salgısını alarak düzeltin ve sorun gitsin az maliteli iş 

diger türlü tekrar yeni disk ve yeni porya takım olarak degişir karar sizin ..

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Budur işte..

Bu tespiti daha önceleri okuduğum icin porya konusunda hazirlikliydim zaten :)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bu konunun ostim sanayide bilinmemesi(en azindan bilene denk gelememem) sanayiden sogumaya yetecek bir konu. Ne yazikki piyasada gercek usta cok nadir o da bize denk gelmiyor.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Özetlersek; disk değiştirirsek, yanında mutlaka porya da değiştirmemiz gerekiyor. Doğru mudur?

HTC One_M8 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Ya da disk poryaya gore tornalanacak (tabii sokulmeden)

Bugün porya ve (poryayı taşıyıcıya oturtan) bilya göbeğini değiştirdim..porya yeni olduğu için üzerinde tornaya gerek yok dediler..

Düşük hizlarda fren yapinca aralıklı fren yapiyor gibiydi..düzeldi..

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 1 yıl sonra ...
 Paylaş

• Yeni Oluştur...