Jump to content

1. ve 2. Nesil Mazda 3 İçin Balata ve Disk Önerisi Ortak Konu

Limpony
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

Bir saat önce, Mazda41 :

Merhaba abilerim kardeşlerim. Arabamin on balatalari bitmis hangi marka tavsiye edersiniz nerden alabilirim ?

Yetkili serviste orijinalini tavsiye ederim olması gereken o çünkü.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Ben sanayide kendi ustama değiştirtmiştim, çünkü serviste 270 tl istemişlerdi. 130 tl ye Ford parçaları satan bi yedek parçacıdan almıştık. Bu hikayenin güzel kısmıydı, yalnız balatalardan sonra sadece bir kez ani bir fren yapma ihtiyacım oldu ve araç beklediğimden çok daha uzun bi mesafede durdu. Lastiklerim Goodyear, hava koşullarıda iyiydi yani ıslak felan değildi niye bu kadar zor durduğuma inanamamıştım. Sonra bi 10 bin bakımında servisteki ustanın rutin kontroller sırasında ön balataları için söylediği şu sözler aklıma geldi; Balataların iyi değişime daha çok var, yan sanayi takılmış, sorun değil ama fren mesafen biraz uzar. Bence balata değip geçmeyin gerçekten önemli bi parça.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Yeni balatalar orjinalden daha iyi olmadigi surece macera aramaya gerek yok. Bu arada sadece balata olarak bakmayin olaya balata ve disk uyumu kacirdiginiz nokta. Fren hidroliklerini zamaninda degismenizi oneririm.

Syn Mutlu Tekir beyin konusu vardi. Forumda aratin konuyu yada mesaji gorurse oneri babinda kendide cevap verir. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 5 ay sonra ...

3 eylül'de ismim yazılmış ama görmemişim kusura bakmayın. Şimdi balata tavsiyesi okumak için gelince denk geldi. :D 
Mustafa Y. bey, yeni balataların alışma sürecinde fren mesafesi uzaması normaldir. Ama bu devamlı hale gelirse sıkıntı.

Alıntı

3-4 defa üst üste fren yaptığımda resmen tutmuyordu frenler. Kale marka taktım şuan eski performasında frenler. Fakat ne hikmettir ki hala daha eski kasa (2006) mazda3 ün frenlerini arıyorum. 10 defa üst üste fren yap tık demezdi. 

MEG abi, senin bu yazını görünce dayanamadım. Aynı sıkıntıya sahibim. 3 fren yaptıktan sonra balatadan sanıyorum frenler kendini salıyor. Hatırlarsınız Fren problemi çözümü diye bir konu açmıştım. Fakat balata değişimi sonrası oluşan bu problemde balatanın suçu olabileceğini atladım. Büyük ihtimalle organik fren balatalarımdan kaynaklanıyor bu durum. Ve bu durum özellikle şehiriçi trafikte sıkıntı yaşatabiliyor.

Şimdi MEG abi, benim için frenleme çok önemli. Dediğin gibi 10 defa da fren yapsam performansının düşmesini istemiyorum. Ferodo 84 tl, ATE'yi sadece n11 de bulabildim 219 tl. Hangisini ya da hangi başka markayı önerirsin.  İlla orjinal mi, zira o daha da pahalı.

yoksa valeo mu

https://www.aloparca.com/yedek-parca/VALEO/Fren-Balatasi/598649/62911

ate

https://urun.n11.com/fren-balatasi/mazda-3-on-fren-balatasi-2010-ve-ate-P33965528

ferodo

https://urun.n11.com/fren-balatasi/mazda-3-on-fren-balatasi-2010-ve-ferodo-P117795636

brembo (ne kadar orjinaldir?)
https://www.x-tremetuning.com/brembo-on-fren-balatasi-mazda-3-2010-sonrasi/

Mutlu Tekir tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

@Mutlu Tekir Trw fiyat performans olarak bence en iyidir. Kullandım hiç sıkıntı yaşamadım. Ferodo x1 de kullandım ses falan hiç bişe yoktu, orjinali gibiydi. Ekonomik durum iyise brembo tabi, marka fiyatınıda üstüne koyuyor orası ayrı.

1. Nesil’ in frenler efsaneydi. Babamın 2. Nesilde orjinal balatalar üzerinde duruyor ama çok şaşırtıcı derecede frenleri yok. 5-6 sert frende şişiyor, tutmuyor. Şişmesinin büyük sebebi hidrolik sıvısı sanırım. Kalitesiz mi artık bilemiyorum. 

Hidrolik yağını değişip, biraz disk çaplarını büyütüp bir de brembo takarsan 10 numara olur gibi. Doğrusu o arabanın performansı içinde bunlar değer mi bilemiyorum :))

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

30 dakika önce, M.E.G :

@Mutlu Tekir Trw fiyat performans olarak bence en iyidir. Kullandım hiç sıkıntı yaşamadım. Ferodo x1 de kullandım ses falan hiç bişe yoktu, orjinali gibiydi. Ekonomik durum iyise brembo tabi, marka fiyatınıda üstüne koyuyor orası ayrı.

1. Nesil’ in frenler efsaneydi. Babamın 2. Nesilde orjinal balatalar üzerinde duruyor ama çok şaşırtıcı derecede frenleri yok. 5-6 sert frende şişiyor, tutmuyor. Şişmesinin büyük sebebi hidrolik sıvısı sanırım. Kalitesiz mi artık bilemiyorum. 

Hidrolik yağını değişip, biraz disk çaplarını büyütüp bir de brembo takarsan 10 numara olur gibi. Doğrusu o arabanın performansı içinde bunlar değer mi bilemiyorum :))

İşte düşük hızda 3-4 sert fren sonrası frenleme kuvveti azalıyor. Bunun balatadan olduğunu düşünüyorum, zira dot4 ile değişti hidrolik.  

Performans için o frenlemeye değmez yaw. :) Ancak turbolanırsa ya da superchargerlanırsa. @quiteguide ın kulağını çınlatalım. :D

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Geçen yıl ön balatalar bittiği için, internet otoyedek parça firmasından 90 tl ye Brembo balatalar taktım, aracın frenlemesinde orjinal balatalara göre bir fark göremedim, zamanla frenleme zayıfladı, ustam arka fren balataların bütün özelliğini kaybetmiş değişmesi gerek dedi, aynı firmadan 2ay önce 110 tl ye arka sisteme de Brembo getirtip taktım, olay bu kadarmı değişir, arka fren balataları (fomoco) lar sanırım bütün özelliğini yitirmiş, sertleşmiş, hem çok ses yapıyordu, hemde diskleri sıyırıyordu ki bremboları takınca abartmıyorum, frenlerim müthiş güven veren bir spor araba özelliğine büründü, (Aracım şu an 82 000 km de )aynı firmada şu an brembo ellerinde bulunmuyorumuş bilgisini görüyorum.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

2 saat önce, Mutlu Tekir :

İşte düşük hızda 3-4 sert fren sonrası frenleme kuvveti azalıyor. Bunun balatadan olduğunu düşünüyorum, zira dot4 ile değişti hidrolik.  

Performans için o frenlemeye değmez yaw. :) Ancak turbolanırsa ya da superchargerlanırsa. @quiteguide ın kulağını çınlatalım. :D

Nee sc. mı? O da ne ola? Kış uykusundayiz kış. Vııız. :)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Yarı metalik Ateye 200 küsür veresiye kadar acaba amazon dan Ate seramik balata mı alsam diye düşünüyorum. Ne dersiniz?

Seramik Ate 56 euro
https://www.amazon.de/ATE-13-0470-7...pID=41lnDG0Ta3L&preST=_SX300_QL70_&dpSrc=srch

Yoksa brembo yarı metalik mi? 28 euro
https://www.amazon.de/Brembo-P24061...7927173&sr=8-3&keywords=mazda+3+fren+balatası

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

33 dakika önce, M.E.G :

Disklerde seramik olursa süper olur :) 

Diskleri yeni değiştim abi. :) İyi balata peşindeyim sadece.
Seramik balataların tutma kuvveti yarı metalikler kadar iyi değilmiş. Performans öncelikli olduğundan uzun ömür umrumda değil. Yurtiçinden orjinal üretici Ate'yi mi yoksa  amazondan Brembo'yu mu tercih edeyim bilemiyorum. Ya da gözümü karartıp seramik balata mı deneyim? Ama denemek için az da değil fiyatı.

Bir kaç konuda brembonun disklerinin iyi olduğunu, yarı metalik balatalarının ortalama olduğunu Ate kadar iyi olmadığını okudum.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

konu çok enteresan bi yere doğru gidiyor..  

biri diyor disk çapını büyüt,  yok olmadı  seramik disk tak..    

öbürü diyor seramik balata falan 

sakin olun beyler.  normal trw valeo falan bir tane alın geçin 

• Haha 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bir saat önce, Zealot :

konu çok enteresan bi yere doğru gidiyor..  

biri diyor disk çapını büyüt,  yok olmadı  seramik disk tak..    

öbürü diyor seramik balata falan 

sakin olun beyler.  normal trw valeo falan bir tane alın geçin 

O performansı dizginlemek için seramik gerekiyor. Sen binmedin, anlamazsın...

• Haha 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

7 saat önce, Zealot :

o performansı dizginlemek nasıldır bilmiyorum ama biraz tahmin edebiliyorum

Araç yıkanıp  yola çıktıktan 20 dk sonra..  :  

(jantlar orijinal parlak silver)

zz2.jpeg

O da bişe mi yani?

Hani bazı arabalar vardır ışıklardan kalkarsın kadrana bi bakarsın 160 la diyorsun. Bu da aynı bi bakmıssın 10 a çıkmış bi kaç dk sonra bi bakıyorsun hiç hissettirmeden 20 ye çıkmış.

Mutlu seramik olayından sonra bence bir de arkaya paraşüt taktır. Drag yarışlarında kullanıyorlar ya :D 

• Haha 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

5 saat önce, M.E.G :

O da bişe mi yani?

Hani bazı arabalar vardır ışıklardan kalkarsın kadrana bi bakarsın 160 la diyorsun. Bu da aynı bi bakmıssın 10 a çıkmış bi kaç dk sonra bi bakıyorsun hiç hissettirmeden 20 ye çıkmış.

Mutlu seramik olayından sonra bence bir de arkaya paraşüt taktır. Drag yarışlarında kullanıyorlar ya :D 

Durmak önemli ama lütfen. :D 

Bakarsın Ufuk hocam aisin500 supercharger takar benim araca, quiteguide dan hızlı çıkarım. :D

• Haha 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 1 ay sonra ...

Herkese selam , uzun süredir foruma giremiyordum . Sizlere danışmak istediğim konuya gelirsek , frenler aracı yeterli verimlilikte tutamayıp kaçırmaya ve ötmeye başladı . Ben de değiştirme kararı aldım lakin henüz ilk balata değişimi yaptıracağım için ne marka olur nasıl olur bilmiyorum aracın orijinalligine uygun marka veya kullandığınız marka nedir yardımcı olursanız sevinirim . Yaptığım birkaç araştırmada bosch ve TRW marka ürünler buldum . Ne verim alırım ? Fren diski sağlığını nasıl etkiler ? 

Şimdiden teşekkür ederim

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...