Jump to content

Android Auto ve Apple Car Play Hakkında Merak Ettiklerim

fmvurgun
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

Arkadaşlar merhaba. Biliyorsunuz mazda geçtiğimiz günlerde apple car play ve android auto yu duyurdu. Bununla ilgili bilgisi olan var ise bir kaç soru soracağım.

1.Öncelikli olarak ayrı ayrı mı satın alınıyor yoksa her ikisi birlikte mi uygulanıyor?

2. Artısı sadece online bir şekilde haritaların kullanılacak olması mı. Başka hangi programlar kullanılabilir (Video vs ) telefonla konusma msjlaşma zaten olan bir özellik.

3. Son olarak crack ile önceki ekranlara android auto hiçbir parça değiştirilmeden yapılabiliyorsan, parça değiştirilip 1200 tl gibi bir mebla istemelerinin mantığı nedir ? :)

teşekkürler.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 1 ay sonra ...

selam,

mazda damlada 3 hafta önce taktırdım, 900tl civarı tuttu. iphone kullandığım için sadece o kısmı biliyorum. gayet güzel kullanışlı, car play ile uyumlu uygulamalar çalışıyor, apple maps ve google maps de dahil, dahili navigasyona göre avantajları var.

mesajları okuyor, söylenileni mesaj gönderiyor, (whatsup dahil)

spotify uygulaması var,  adres defteri, arananlar vb full erişim, apple music ve podcast uygulaması da var, podcast çok kimse kullanmasa da benim çok dinlemişliğim var.

• Beğen 1
  • Teşekkürler 2
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Ya ben hâlâ aradayım, kararsızım. Edinmek istiyorum ama bir yandan da istemiyorum. :D

Sesli çağrı yapmak falan Mazda'nın kendisinde zaten var. Onun dışında sesli SMS veya WhatsApp mesajı yanıtlamak bu paraya çok çekici gelmiyor. Google Maps olayı çok güzel ama ... 800~1000 TL.'yi de sırf navigasyon için heba etmek gibi olacağı hissinden kurtulamıyorum. Daha fazla uygulama şansı olsaydı çok iyi olurdu sanki... 😕

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

ben taktırdım hiç pişman değilim. alıştıkça güzelleşiyor. trafik durumunu takip etmek güzel gelmeye başladı. adres kullanmadan da haritayı güncel trafik durumuyla kullanabiliyorsunuz. bugün waze yükledim o da nefis çalışıyor. spotify da oldukça güzel tam benim istediklerimi çalıyor diyebilirim.  normalde spotify kullanabiliyor muyduk bilmiyorum ama şimdi kendi usbmi bile kullanmıyorum. artık. sesli komut oldukca iyi çalışıyor ve hemen her dediginizi  anlıyor. mazda'nın kendi sistemi türkçe anlamıyor zaten. 

benim için en büyük sorun bağlanma sorunuydu. üç beş defa denemek zorunda kalıyordum ama "yabancı kaynaklara izin ver" dedikten sonra sorun çözüldü. bununla ilgisi var mı bilmiyorum ama şu an sorunsuz bağlanıyor.  tabi işin gıcık tarafı kablo ile bağlanmak zorunda olmak. bunu ileride çözerler mi bilmiyorum.

menüye alışınca bakmadan bile kumanda edebiliyorsunuz. bir kaç defa hakkında olumsuz konuştum ama şimdi oldukça memnunum diyebilirim. şimdi olsa yine taktırırım. kesinlikle araca level atlatan bir sistem. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Açıkçası bende Mazda nın son fw olduğu için hiçbir şekilde Android telefonumu bağlayamıyorum ancak yeni sistemi de taktırmak hem bana şu an için pahalı geliyor (bana göre bu işin max değeri 500 tl), hemde kablo ile bağlantıya bir anlam veremiyorum. Şimdilik beklemedeyim o yüzden.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Ben hem kablolu hem de kablosuz olarak kullanıyorum ama kablosuz tercih etmiyorum çünkü araç kullanırken aynı zamanda telefonumun da şarj olmasını istiyorum. Kablosuz olayını çok takmayın. Pek bir espirisi yok.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

29.11.2018 at 18:08, Tarahumara :

Ben hem kablolu hem de kablosuz olarak kullanıyorum ama kablosuz tercih etmiyorum çünkü araç kullanırken aynı zamanda telefonumun da şarj olmasını istiyorum. Kablosuz olayını çok takmayın. Pek bir espirisi yok.

Üstad bende telefon olarak Lenovo P2 var bataryası 5100 mah o yüzden telefon şarjı konusunda ihtiyacım yok. Kaldı ki normal usb girişi ile istediğiniz zaman şarj edebiliyorsunuz (android auto ya bağlı kalmaksızın). Benim için önemli olan herhangi bir android telefonun (benim veya eşimin) kablosuz olarak cihaza bağlanıp fonksiyonel bir şekilde çalışması.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bende de navigasyon olduğu için (her ne kada kullanışsız olsa da) şu an için bu işe 800 - 1200 tl gibi bir meblağ vermek çok gereksiz. Bir de multimedia tarafını falan söküyorlarmış. Bir yerleri çizerler bozarlar sonra oralardan ses gelir soğurum arabadan. Keşke ekran cracklense tekrar da video oynatma vs. Her şeyi aktif edebilsek.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

2 saat önce, fmvurgun :

Bende de navigasyon olduğu için (her ne kada kullanışsız olsa da) şu an için bu işe 800 - 1200 tl gibi bir meblağ vermek çok gereksiz. Bir de multimedia tarafını falan söküyorlarmış. Bir yerleri çizerler bozarlar sonra oralardan ses gelir soğurum arabadan. Keşke ekran cracklense tekrar da video oynatma vs. Her şeyi aktif edebilsek.

Ekranı crakleyebiliyorsunuz ama multimediayı tamamen söküp, arkasına kablo bağlamanız gerekiyor.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

gelir gelmez taktıranlardan biri olarak şu an çok memnunum, alıştıkça güzelleşiyor. araba ile resmen konuşmaya başlıyorsunuz. şunu ara, şuraya git, şunu çal falan.. 

hatta komut tuşunu bile kullanmıyorsunuz. bir yere basmadan etmeden "ok google" dediniz mi her şeyi kesip sizi dinlemeye başlıyor. inceden kara şimşek tadı vermeye başladı, kendimi david hasselhof gibi hissetmeye başladım:)))

öncesinde mevzuya takılsam  da aslında kablo ile bağlanma konusunda da @Tarahumara hocamız haklı zira bir hafta on gündür telefonu şarj etmediğimi hatırladım. bunu haftasonunu evde geçirince  şarj aletini arayınca fark ettim. takılan kit eskisine oranla çok daha hızlı şarj ediyor. 20-25 dakikalık bir bağlantı zaten şarjı iyi giden huawei mate 20 late'i iyi düzeylere çıkarıyor. 

sonuç olarak dışarıdan bakınca pek de mantıklı gelmeyen kimi şeyler zamanla alışınca yerini memnuniyete bırakıyor diyebilirim. öyle dandik bir eklenti değil yani. zaten bu konuda yazdıklarıma bakılırsa fikrimin zamanla nasıl değiştiği görülebilir. kendim de şaşırıyorum:)

tek derdim türkiye'de android auto'nun resmi olarak play store'da bulunmaması ve düzgün güncelleme alamıyor olmak. teknoloji fakiri bir kimse olarak tek  temennim  bu sorunun hallolması. mazda da bunu satarken aslında işi tam olarak halletmemiş ve sorumluluk biraz da onlarda. ben bunu resmi olarak turkiye'de satıyorum  sen de destek vereceksin diyememiş demek.  yani ben hem orjinal ekipman alacam hem de  orjinal uygulamayı kullanamayacam!? olacak şey değil. tabi diğer markalarda durum ne bilmiyorum. bu durumun çözülmesi lazım bir an önce. onun dışında bir sıkıntı yok, oldukça eğlenceli bir kit.

• Beğen 3
  • Teşekkürler 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Yaklaşık 2 hafta oldu taktıralı. Telefona (Samsung A3-2017) en son sürüm Android Auto'yu yükledim. Telefon bağlı, Spotify açık arkada müzik çalıyor, googlemaps navigasyonu aktif durumda. Bu şekilde giderken yaklaşık yarım saatte bir mobil cihaz hatası diyip atıyor. 15-20 sn sonra kendi kendine tekrar bağlanıp kaldığı yerden herşey devam ediyor. Böyle birşey yaşayan var mı?

Not: Şarj kablom orjinal değil, yeni aldığım, kaliteli olduğunu düşündüğüm bir kablo...

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

5 dakika önce, ssolak :

Yaklaşık 2 hafta oldu taktıralı. Telefona (Samsung A3-2017) en son sürüm Android Auto'yu yükledim. Telefon bağlı, Spotify açık arkada müzik çalıyor, googlemaps navigasyonu aktif durumda. Bu şekilde giderken yaklaşık yarım saatte bir mobil cihaz hatası diyip atıyor. 15-20 sn sonra kendi kendine tekrar bağlanıp kaldığı yerden herşey devam ediyor. Böyle birşey yaşayan var mı?

Not: Şarj kablom orjinal değil, yeni aldığım, kaliteli olduğunu düşündüğüm bir kablo...

sırf bu iş için bir tane daha huawei orjinal kablo aldım onunla kullanıyorum. öncesinde orjinal olmayan kabloyla bir iki sorun yaşamıştım şimdi hiç başıma gelmedi  stabil çalışıyor.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

04.12.2018 at 13:55, Katil Balina :

sırf bu iş için bir tane daha huawei orjinal kablo aldım onunla kullanıyorum. öncesinde orjinal olmayan kabloyla bir iki sorun yaşamıştım şimdi hiç başıma gelmedi  stabil çalışıyor. 

Kabloyu değiştirince sorun çözüldü bende de.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 7 ay sonra ...

arkadaşlar sırf online ve güncel olsun navigasyon diye taktırmayı düşünmeye başladım. Bakım esnasında yapılsın diye bilgi almak için mazdaya sordum. Android lere çok uyumlu olmadığını %100 iphone lar için uyumlu olduğu söylendi. Ben android kullanıcısıyım. Uyumsuzluk var mı gerçekten. Ya da ne oranda var? Bana anlattıkları açıklama kafamda tam oturmadı. Navigasyon vs çok uyumlu değil dedi. Ee zaten ekran yansıması olacak nesi uyumsuz anlamadım. İzmit Haldızlarla konuştum. Bizim söylediklerimiz de vazgeçti dedi. Yani taktırmamış android kullanıcıları. Bilgilendirme yaparsanız sevinirim.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

12.07.2019 at 11:19, fmvurgun :

arkadaşlar sırf online ve güncel olsun navigasyon diye taktırmayı düşünmeye başladım. Bakım esnasında yapılsın diye bilgi almak için mazdaya sordum. Android lere çok uyumlu olmadığını %100 iphone lar için uyumlu olduğu söylendi. Ben android kullanıcısıyım. Uyumsuzluk var mı gerçekten. Ya da ne oranda var? Bana anlattıkları açıklama kafamda tam oturmadı. Navigasyon vs çok uyumlu değil dedi. Ee zaten ekran yansıması olacak nesi uyumsuz anlamadım. İzmit Haldızlarla konuştum. Bizim söylediklerimiz de vazgeçti dedi. Yani taktırmamış android kullanıcıları. Bilgilendirme yaparsanız sevinirim.

Merhaba üstadım.  Forumdan bir arkadaş sağolsun Mazda Tweaks üzerinden kurdu ve android kullanıyorum. Bende çok stabil değil hatta can sıkıyor çoğu zaman ama büyük ihtimalle kit takılı olmadığından sorun oluyor. Son zamanlarda telefonu kablodan çekince araç ekran karanlık kalıyor ve resetlemek zorunda kalıyorum. Ama düzgün çalışırken gerçekten çok faydalı ve kullanışlı. 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

İzmit Mazda Haldızla konuştum tekrar. Sökme takma işleminden sonra içeriden trim sesi gelirse ne yapacağız diye. Yapacak bir şey yok dedi. Sırf bu yüzden taktırmaktan vazgeçtim gibi. Bir sürü yer elden geçecek belki içerde sök tak parçalara zarar verecekler ve ses çıkaracak. EE dedim garantiye girmiyor mu araçtan ses geldiğinde diyorum. Kendi kendine gelirse giriyor ama biri müdahale etmişse girmiyor dedi. Tamam da takan siz olacaksınız böyle bir şey olursa nasıl girmiyor dedim. VELHASIL biraz sıkıntılı ben de takıntılı olduğum için kesin bende ses yapar ve araçtan soğurum.  O yüzden erteledim. Taktıranlar gerçekten memnun mu, parçalarda torpidoda çizik, ses vs yapıyor mu bilmek gerekiyor.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

13.07.2019 at 15:24, smeagol :

Merhaba üstadım.  Forumdan bir arkadaş sağolsun Mazda Tweaks üzerinden kurdu ve android kullanıyorum. Bende çok stabil değil hatta can sıkıyor çoğu zaman ama büyük ihtimalle kit takılı olmadığından sorun oluyor. Son zamanlarda telefonu kablodan çekince araç ekran karanlık kalıyor ve resetlemek zorunda kalıyorum. Ama düzgün çalışırken gerçekten çok faydalı ve kullanışlı. 

Peki mazda tweaks i kurduktan sonra ekranın açılıp kendine gelme süresinde bir artış oldu mu? 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 1 ay sonra ...
17.07.2019 at 12:56, Omur_Karaman :

Peki mazda tweaks i kurduktan sonra ekranın açılıp kendine gelme süresinde bir artış oldu mu? 

Ben yaptırdıktan sonra iyice saçmaladı ama sanırım benim mazda connectte sıkıntı var arada kendi kendine dokunmatik çalışıyor araştırdım yurtdışında bazı kişilerde de olmuş ve düzelmiyor birisi dokunmatiği iptal etmiş bu yüzden. Dolayısıyla benim ekranın değişmesi lazım ama fiyatlar fena. 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

14 saat önce, smeagol :

Ben yaptırdıktan sonra iyice saçmaladı ama sanırım benim mazda connectte sıkıntı var arada kendi kendine dokunmatik çalışıyor araştırdım yurtdışında bazı kişilerde de olmuş ve düzelmiyor birisi dokunmatiği iptal etmiş bu yüzden. Dolayısıyla benim ekranın değişmesi lazım ama fiyatlar fena. 

Mazda bu sorun için bir bildiri yayınladı. Kendi kendine dokunmatik çalışan araçlardaki ekranların garantisini km sınırlaması olmadan 7 seneye çıkardı. Türkiye'de nasıl bir aksiyon alınıyor bilmiyorum ama Mazda'dan gelen mektup bu şekilde. Bu mektup ile yetkili servise bir danışın. Bir şansınız olabilir. Servis bültenini de pdf olarak ekliyorum.

jnsjnx0795i31.thumb.jpg.ed4157dfea26587f48054f7294b91b1d.jpg

MC-10162017-0001.pdf

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

3 saat önce, Tarahumara :

Mazda bu sorun için bir bildiri yayınladı. Kendi kendine dokunmatik çalışan araçlardaki ekranların garantisini km sınırlaması olmadan 7 seneye çıkardı. Türkiye'de nasıl bir aksiyon alınıyor bilmiyorum ama Mazda'dan gelen mektup bu şekilde. Bu mektup ile yetkili servise bir danışın. Bir şansınız olabilir. Servis bültenini de pdf olarak ekliyorum.

Ekran tedarikçisiyle iyi anlaşmış demekki....

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...