Jump to content

Bir Kaza da Ben Yaptım

ilki
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

öncelikle allah kaza bela vermesin, geçen gün tali yoldan çıkan araç , ana yoldan gelen bana bakmadan şoför tarafımdan çarptı. servis 6-7bin arası hasar kaydı geçer, kapı değişir, arka kapı boyanır dedi, siz ne dersiniz? kapı sacı ile kapının farkı nedir? görüşlerinizi merak ediyorum.

karşı tarafın sigortası karşılayacak

ECFD4205-B0AC-4489-B8CD-4B7E0D73D05E.jpeg

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

çok geçmiş olsun.. bir de güvenebileceğiniz bir kaportacıyla görüşün, hasar kaydınız daha düşük olacaktır. o da illa kapının değişmesi gerekiyor derse, servise yaptırmak mantıklı.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Geçmiş olsun. Değişmesini gerektirecek hiçbir şey yok. Basit bir düzeltmeyle hallolur. Boşuna servise verip değişmeyecek şeyi değiştirtmeyin.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

öncelikle geçmiş olsun. ufak tefek seyler canınızı sıkmayın. kaza fotoğrafından anladıpım kadarı ile ön kapı çerçevesi sağlam gibi görünüyor. kapı pandizotunu söküp iç braket parçasına bakmak lazım. hasar yoksa eger ön kapı dış sacı değiştirebilirsiniz yada tamir ettirebilirsiniz. gayet düzgün bir şekilde tamir edilir. ha ben olsam kapı dış sacını değiştirirdim ayrı mesele. serviste yada anlaşması olan bildiğiniz düzgün bir yerde yaptırın. tekrar geçmiş olsun

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Geçmiş olsun.

Genel kanı, hasarın en az maliyet ile servis dışında onarılarak giderilmesi.  Alternatifleri ise sizin seçiminiz olacaktır.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Yeni araçların kaportaları desenli, girintili çıktıntılı olduğundan düzeltme yerine değişim yoluna gidiyorlar diye duymuştum ben de.  Çok geçmiş olsun.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Selamlar,

geçmiş olsun. Cana gelmemesi önemli. Eğer değişim yaptırmak istemiyorsanız Bostancı da boyasız göçük düzeltmede çok başarılı bir usta var. Eğer foto da görünen beyazlık karşı aracın boyasından gelmişse çok iyi iş çıkarır ve boya bile gerekmeyebilir. Eğer boya sıyrılmış ve astara inmişse bile düzeltmeyi yaptıktan sonra boyatırsanız olur. Bostancı Oto Dinamik. Kasko larla da çalışıyor, anlaşması olan var mı bilmiyorum.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

cevaplar için teşekkür ederim, bugün servis aracımı aldı, sonra bir kaç saat sonra geri aradılar ve eksperin kapının değişmesine gerek olmadığını ve sadece kapı sacının değişmesi gerektiğini söylediğini ilettiler. açıkçası şaşırdım, servis kendinden çok emindi daha öncesinde, bu kapı değişir diyorlardı.  sipariş vereceklerini ileterek aracımı bana geri teslim ettiler.

malesef bir kaç yerde boya hasarı var.

bir sorum daha var sevgili mazdaseverler, şimdi bu olay sonrası servis bana " siz aracınızı getireceksiniz biz yapacağız, bu masraf önce sizin kaskonuzdan karşılanacak, sonra da kaskonuz "eğerki karşı taraf kusurluysa" karşı tarafın sigortasından tahsil edecek, böylece sizin hiç kaskonuz delinmeyecek" dedi.

bu doğrumudur? diğer bir husus da ikame araç istediğimde bunu yine benim kaskom mu karşılayacaktır? bunu nasıl belirleyip karşı tarafa rücu edecekler?

son sorum ise konudan bağımsız,

aracımda klima kayışı sorunu ve battery management hatası var. bu durumların da bertaraf edilmesini istiyorum. aracım 2014 model ve bu iki husus garanti kapsamına girer mi? servis iyice kafamı karıştırdı. bir gidiyorum aracınızın 5 sene garantisi var diyorlar, bir gidiyorum araç 3 sene ama bi de iyi niyet garantisi var deniyor. güvenecek kimsem kalmadı siz yardım ederseniz sevinirim çok uzun oldu farkındayım ama insan yaşamadan bilemiyor malesef.

hepinize iyi günler dilerim.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Evet ilk soru doğru. Karşı taraf kusurlu ise zaman kazanmak adına siz kendi kaskonuzdan yaptırırsınız. Kaskonuz da ödemeyi karşı taraftan alır ve sizin hasarsızlığınız etkilenmez.   Diğer sorular hakkında bilgim yok daha bilgili arkadaşlar cevap vereceklerdir. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

37 dakika önce, ilki :

mda klima kayışı sorunu ve battery management hatası var. bu durumların da bertaraf edilmesini istiyorum. aracım 2014 model ve bu iki husus garanti kapsamına girer mi?

garanti kapsamına alınacak arızalar gibi görünüyor. servisinizin mazda türkiye'ye bir rapor göndermesi gerekiyor benim bildiğim, mazda türkiye de olumlu geri dönüş yaparsa garanti kapsamında sorunlarınız hallolur. yine garanti sürenizi tam olarak netleştirmek için başka bir servis ya da direkt mazda türkiye'ye ulaşmayı deneyin.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

GEcmıs olsun. Aracta hıçbır şey yok, ıkı rütüş ve bi boyasız göcük düzeltme üzerine bi pasta cila yapılır. tamamdır bence. Servise rica edin ciziği rütüşle doldursunlar taşırmadan göçüklerı de sanayıde cekerler 100 tl felan üzerine de sız bı pasta cila atarsınız orijinali gibi olmaz ama gene olur yani

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

3 saat önce, ilki :

cevaplar için teşekkür ederim, bugün servis aracımı aldı, sonra bir kaç saat sonra geri aradılar ve eksperin kapının değişmesine gerek olmadığını ve sadece kapı sacının değişmesi gerektiğini söylediğini ilettiler. açıkçası şaşırdım, servis kendinden çok emindi daha öncesinde, bu kapı değişir diyorlardı.  sipariş vereceklerini ileterek aracımı bana geri teslim ettiler.

malesef bir kaç yerde boya hasarı var.

bir sorum daha var sevgili mazdaseverler, şimdi bu olay sonrası servis bana " siz aracınızı getireceksiniz biz yapacağız, bu masraf önce sizin kaskonuzdan karşılanacak, sonra da kaskonuz "eğerki karşı taraf kusurluysa" karşı tarafın sigortasından tahsil edecek, böylece sizin hiç kaskonuz delinmeyecek" dedi.

bu doğrumudur? diğer bir husus da ikame araç istediğimde bunu yine benim kaskom mu karşılayacaktır? bunu nasıl belirleyip karşı tarafa rücu edecekler?

son sorum ise konudan bağımsız,

aracımda klima kayışı sorunu ve battery management hatası var. bu durumların da bertaraf edilmesini istiyorum. aracım 2014 model ve bu iki husus garanti kapsamına girer mi? servis iyice kafamı karıştırdı. bir gidiyorum aracınızın 5 sene garantisi var diyorlar, bir gidiyorum araç 3 sene ama bi de iyi niyet garantisi var deniyor. güvenecek kimsem kalmadı siz yardım ederseniz sevinirim çok uzun oldu farkındayım ama insan yaşamadan bilemiyor malesef.

hepinize iyi günler dilerim.

Madem serviste yaptırtacaksınız hiç sacı değiştirtmeyin düzelttirin. Israr edin düzeltilmesinde. 

Aracınız kaç km. De? Klima kayışı sorunu ne? Eğer 80 90bin km. Lere geldiyseniz değişme zamanı gelmiş. Battery management akü yönetimi hatası akü zayıflayıp start stop devreye giremediği için de oluyor olabilir. Start stop udevre dışı bırakın. Öyle deneyin. 

İkame araç için genelde aracın yürüyemeyecek durumda olması istenir. Poliçenizde herşey açıkça anlatılır. Poliçenizdeki ikame araç başlığının altını olursanız cevaplarınızı alırsınız. Kasko firmanız verir eğer size ikame araç verirse. Benim durumumda kasko şirketine talep göndermişti servis ve filo firması da aracı beni arayıp teslim etmişti. 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

2 dakika önce, Mutlu Tekir :

Madem serviste yaptırtacaksınız hiç sacı değiştirtmeyin düzelttirin. Israr edin düzeltilmesinde. 

Aracınız kaç km. De? Klima kayışı sorunu ne? Eğer 80 90bin km. Lere geldiyseniz değişme zamanı gelmiş. Battery management akü yönetimi hatası akü zayıflayıp start stop devreye giremediği için de oluyor olabilir. Start stop udevre dışı bırakın. Öyle deneyin. 

İkame araç için genelde aracın yürüyemeyecek durumda olması istenir. Poliçenizde herşey açıkça anlatılır. Poliçenizdeki ikame araç başlığının altını olursanız cevaplarınızı alırsınız. Kasko firmanız verir eğer size ikame araç verirse. Benim durumumda kasko şirketine talep göndermişti servis ve filo firması da aracı beni arayıp teslim etmişti. 

aracım 83 000'de. şimdiye kadar hep serviste bakım yapıldı. kaza olayında servis elimden kaza tutanağını filan aldı, dosyamı açtı, hatta sipariş bile vermiş olabilirler. şimdi istemiyorum ben desem sorun olabilir belki de.

klima konusunda arabada sadece klimalar açıkken cik cik ses geliyor. özellikle hafifçe gaza bastığımda. arkadaşımda da mazda3 var yanyana koyup baktık onunki daha yeni bir araç ve onun kayışı daha gergin duruyordu yerinde. benimki daha laçka duruyor. servis ise bana bugün arayıp sorunun kayış gergisinden olduğunu ve değişirse 1200 tl  civarı olacağını bu konudaki  garanti için merkezden red cevabı aldıklarını söylediler. kafama pek yatmadı açıkçası pek de aradıklarına inanmadım ve kalsın dedim.

Start stopu kapatma imkanım yok, sürekli hata yazısı var. basılı tutsamda start stop aktive tuşuna sesten başka değşişen birşey yok malesef. yine servis start stoplu akünün de 1200 tl civarında olduğunu, zaten kendilerinin de dışarıdan alıp bana kar payı ile satacaklarını o sebeple kendi almamın daha uygun olduğunu belirttiler. tavsiye ettiğiniz akü var mıdır?

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Siz yine de emin olmak için Mazda türkiye ile iletişime geçip, bir talep oluşturun. Akü için bir konumuz vardı bulunca bu iletiyi editlerim

Su ilave edip, kurtaranlar olmuş. Konunun linki de aşağıda 

Mehmet Özdemir tarafından düzenlendi
Link bulundu
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

2 saat önce, ilki :

aracım 83 000'de. şimdiye kadar hep serviste bakım yapıldı. kaza olayında servis elimden kaza tutanağını filan aldı, dosyamı açtı, hatta sipariş bile vermiş olabilirler. şimdi istemiyorum ben desem sorun olabilir belki de.

klima konusunda arabada sadece klimalar açıkken cik cik ses geliyor. özellikle hafifçe gaza bastığımda. arkadaşımda da mazda3 var yanyana koyup baktık onunki daha yeni bir araç ve onun kayışı daha gergin duruyordu yerinde. benimki daha laçka duruyor. servis ise bana bugün arayıp sorunun kayış gergisinden olduğunu ve değişirse 1200 tl  civarı olacağını bu konudaki  garanti için merkezden red cevabı aldıklarını söylediler. kafama pek yatmadı açıkçası pek de aradıklarına inanmadım ve kalsın dedim.

Start stopu kapatma imkanım yok, sürekli hata yazısı var. basılı tutsamda start stop aktive tuşuna sesten başka değşişen birşey yok malesef. yine servis start stoplu akünün de 1200 tl civarında olduğunu, zaten kendilerinin de dışarıdan alıp bana kar payı ile satacaklarını o sebeple kendi almamın daha uygun olduğunu belirttiler. tavsiye ettiğiniz akü var mıdır?

akünüz bitmek uzere yenisi ile degistirince duzelir. akunun suyu azalmis olabilir kontrol edebilir ve saf su ile tamamlayarak gecici olarak akunun omrunu uzatabilirsiniz. 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Ediz hocanın böyle hata aldığını bana söylediği için start stopu kapatın demiştim. Forumda bir yerlerde tamamen kapatmanın bir yolu vardı diye hatırlıyorum. Bu 2 işlemi de boşuna serviste yaptırmayın. 

Kayış ve gergiyi yan sanayi bulabilirsiniz. Aksaray vizyon otoya bir sorun. Aynı şekilde aküyü de deep cycle bir tane alabilirsiniz. Ama start stoplu aküler baya pahalı. Start stopu tamamen kapatmayı başarırsanız düz akü alırsınız ucuza. Daha başka sorunlarınız da varsa biriktirip istanbul merterde Mazda Ekinci Adem ve Kadir ustaya gidip selamımı söyleyebilirsiniz.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...