Jump to content
Hasan Tahsin

2. Nesil Mazda 3 Kalorifer Fanı Sorunu

Tavsiye Edilen Mesajlar

Hasan Tahsin

Merhaba 2011 model mazda3 1.6 dizel kullanicisiyim aracimin kalorifer fani çalışmamakta ve elektrikciye ve servisle görüşmelerimiz sonucunda kalorifer rezistansının arıza yaptığını düşündüklerini ilettiler. Ancak ellerinde parca olmadığı için birşey yapamadılar. Cikmacilardan bulduğum bir parçayı denediğimde çalışmadı(cikmacidaki parçanın çalışıp çalışmadığı kesin değil) böyle bir sorunla karşılaşan var mıdır? Eğer corlu/tekirdağ bölgesinde aynı model araba sahibi olan varsa bana ulaşabilir mi?

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Mutlu Tekir

Hemen başka bir elektrikçi ve servis bulun. 

Motor suyu ile ısıtmayı bilmeyip rezistans olduğunu zannediyorsa tüküreyim onların ustalığına. Isıtıcı rezistans sadece Rusya, İskandinavya gibi ülkelerde kullanılıyor. Motor ısınasıya kadar elektrikli olarak kabin içindeki havayı ısıtıyor ama bu alternatörden çok büyük bir akım çektiğinden sistemleri daha özeldir. 

Fan direk hiç mi çalışmıyor? Hem ısıtma hem soğutmada da? Çalışmıyorsa öncelikle hem kabin içindeki hem motor kabinindeki sigortaları kontrol edin. 

Çıkmacıdan bulduğunuz parça nedir? Sorunu daha açık belirtirseniz daha iyi olur.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Hasan Tahsin

Fan kısa devre yapıldığında çalışıyor ama kalorifer rezistansı denilen parça ile çalışmıyor parca resimlerini yükledim bakarsanız sevinirim

20180915_154459.jpg

20180915_154445.jpg

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Mutlu Tekir

Fan rezistansı dedikleri, fan kademesini ayarlamaya yarayan aparat sanırım.

Şöyle bir yazı buldum.

"Fan resistansı hava kanalında soğuyan, fanın 1, 2, 3 gibi düşük kademeleri için akımı düşüren bir reostadır. Bu reosta da bir termiiğe bağlıdır, hava kanalı bir şekilde tıkanırsa reosta haddinden fazla ısınır ve termik devreyi açar (akım kesilir). Fan motoru aşırı ısınmaktan korunmuş olur. 

Yani fan motoruna özel düşünülmüş bir sigorta veya bir röle gibi çalışır. Devrenin nasıl bağlandığına göre klima açıldığında veya kapandığında davranışı değişebilir. "

2011 bir araçta böyle bir sorunla karşılaşmak bilemiyorum.  Normal gelmedi bana. Acaba polen filtresi hiç değiştirilmedi de mi oldu? 

Chris amca da burada detaylı anlatmış. Isıtıcı tellerden biri fazla ısınıp kopmuş olabilir.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Mehmet Özdemir

Mazda 3'ün fan kontrolcüsü elektronik bir devre olmalı. Elimizdeki malzemenin içi açılabiliyor mu yoksa polyester gibi bir malzemeyle kapatılmış mı? 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
ibrasoft

Büyük ihtimalle sorunun kaynağı fotoğrafını koyduğunuz parça. Yurt dışı forumlarda bu parça ile ilgili bir çok yerde bu parça ile ilgili sorun görmüştüm. 

Çıkmacıdan aldığınız parçanın garantisi yok, onun da bozuk olma ihtimali yüksek. Bu parçayı söküp gidin çıkmacıya. Oradan alacağınız parçayı sadece soketini takarak deneyin, yerine montajlamanız şart değil. 

İçerisindeki parçanın teli (sigortası bir anlamda) sert bir darbe sonucu da kopmuş olabilir, ısı normal çalışma ısısının biraz üstüne çıktığı anda tümsek, çukur gibi bir sallantı ile de kesmiş olabilir. İş yerinde kullandığımız sanayi fönlerinde de sıcakken masaya biraz sert bırakıldığında kopmalar oluyor.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Hasan Tahsin

Açılabilir parca değil üzerinde tamir edilemez ibaresi var ancak elektronik devre olduğunu bende tahmin ediyorum bir beyin ustası ya da elektronik kart tamircisi bu sorunu giderir gibime geliyor şansımı o yönde deneyeceğim bir boslugumda zaten olmaz ise bu koşulda bile sıfırını her halükarda almak zorundayim tekirdağ çorluda aynı araçtan olan bir arkadaş bulsam ondan deneme rica edecegim ama bulamıyorum herkese şimdiden teşekkür ederim sorunu cozdugumde muhakkak buraya yazacağım bilgi bilgidir

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
ibrasoft
Bir saat önce, Hasan Tahsin :

Açılabilir parca değil üzerinde tamir edilemez ibaresi var ancak elektronik devre olduğunu bende tahmin ediyorum bir beyin ustası ya da elektronik kart tamircisi bu sorunu giderir gibime geliyor şansımı o yönde deneyeceğim bir boslugumda zaten olmaz ise bu koşulda bile sıfırını her halükarda almak zorundayim tekirdağ çorluda aynı araçtan olan bir arkadaş bulsam ondan deneme rica edecegim ama bulamıyorum herkese şimdiden teşekkür ederim sorunu cozdugumde muhakkak buraya yazacağım bilgi bilgidir

Elektronik devre olduğunu zannetmiyorum. İçerisinde yük ve koruma sigortası vardır. Temel iç yapı videodaki üründen çok farklı değilse, mekanik sistemse büyük ihtimalle işaretlediğim parça kaynaklıdır. O parçanın da tamiri yok, aynı değerdeki ile değişim olabilir.  Tost makinelerinin içinde de oluyor güvenlik amaçlı. Belli bir akım veya ısı değerine ulaştığında içindeki tel sigorta görevi görüp kopuyor. 
Bir ihtimal sargı şeklindeki yük ısı altında iken vibrasyondan kırılmış olabilir. Ama bu daha düşük ihtimal, onun da tamiri sıkıntılı. Görevi elektrik yükü olarak direnç sağlamak. Yükü ısı ile atması planlanmış bir parçayı kopan yerinden lehim vs ile bağlamak genelde verimli olmaz. 

Araç kataloğuna baktığımda parça kodu; BBM5-61-B15
800 TL civarı fiyatı var.  Fan ünitesi direnci olarak görünüyor.

Sizin için en uygun çözüm çıkma parça gibi geliyor bana. Tercih sizin tabii ki. 

965047779_Adsz.jpg.6bb090b730be8dcb93315303e4907c77.jpg

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Hasan Tahsin

Öncelikle fikirlerini beyan eden arkadaşlara teşekkür ederim.

Sorun konuda gönderdiğim parcadan cıktı ancak cikmacidan denedigim parçada çalışmadı sonrasinda servise gittim ve arizanin nereden kaynaklandigini tespit ettirdim ve parca icin 860 tl fiyat istediler. sonrasında tanıdığım elektronikciye parçayı goturdum ve parçayı taktigimdaartık fanın çalışıyordu sorun çözüldü.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Mehmet Özdemir

problemden hesaplı bir biçimde kurtulmanıza sevindim, geçmiş olsun.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Çağlar Bayur
2 saat önce, Hasan Tahsin :

tanıdığım elektronikciye parçayı goturdum

nersi bozukmuş acaba

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Hasan Tahsin

Parçanın plastik kısmının altında bir kart var kartın üzerindeki parçalarda ölçüm yaptı sağlam dedi birde kartın arkasında ısı ölçer bir parça varmış ona da baktı sağlam dedi sadece lehim yerlerini yenileyip temizlik yaptığını gördüm tahminimce oksitlenmeden kaynaklı bir sorun olabilir ama bu işin üstadı sonuçta onlar pekde anladığım şey değil kesin birşey diyemem tanıdık diye ücret almadı tahminim 50-100 tl ye maksimum halledilebilecek birşeymiş parca arama peşinde 2 ay koştum ve cikmacilarda bulduğum parçalar da çalıştırmadı en son yenisini alacaktım uğraşmayacaktım bir kere de elektronikciye gostereyim dedim oldu. Ama elektroniğinin de işi biliyor olması gerekli benim gittiğim elektronikçi sanayi makineleri kart tamiri yapan elektronikçi

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Bilgi Bankası

Üye Haritası

MazdaClubTR Hakkında

2006 senesinin son günlerinde 20 kişi tarafından kurulan MazdaClubTR, Mazda tutkunu ve/veya sahibi binlerce üyenin katkısı ile Mazda konusunda oluşturulan en kapsamlı forum, haber ve bilgi bankasına sahip bağımsız bir topluluktur.