Jump to content

Akademisyen Makine Mühendisinden 2010 model Mazda 3 BL

Mutlu Tekir

Tavsiye Edilen Mesajlar

• Yanıt 77
  • Oluşturuldu
  • Son yanıt

Honda motosiklette iyidir, nitekim Honda NSS250 ABS'li bir motosikletim var. NSS250 Scooter tarzı olmasına rağmen beyaz renk gayet iyi görünüyor. Sağlam ve güvenli bir motosiklet. Gören arkadaşlarım da bayağı begeniyor, hiç araba sahibi olmamış bir arkadaşım NSS250 almayı düşündü fakat ekonomik şartlardan dolayı alamadı. Yani Honda motosiklet olarak begendiğimiz bir markadır. Fakat otomobilde durum cok farklı.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

1 saat önce, serkan306 :

Öncelikle hayırlı satışlar meslektaşım, inşallah gönlüne göre bir araç bulursun. Aracında çok emeğin var, hemen her adımını forumdan gördük, biliyoruz. Şahsen yapmak istediğim birçok şeyi aracına üşenmeden uygulamışsın, ben ya üşeniyorum ya da uzun süreli kullanmadığım için, nasıl olsa bir yıla satarım dediğim için yapmadığım şeyleri yapmışsın. Özellikle direksiyondaki karbon kaplamaya bayıldım. Gönül isterdi ki BM kasa bir Mazda 3 al, tadını çıkar ama tercihlerine de saygım sonsuz. Yeni Civic çıkalı ne kadar zaman oldu ama hala güzel mi çirkin mi bir araç olduğuna karar veremedim, özellikle sedanımsı kasa bazı açılardan çok güzel duruyor, bazı açılardan hiç beğenmiyorum. Hyundai Elantra'nın dizeli bir arkadaşımda vardı bir ara. Vites geçişleri, kullanımı DSG'den iyi, 0 - 100'ü, ara hızlanmaları çok iyi. Malzeme kalitesi Japonlar kadar kaliteli değil ama epey yakın. Tasarımına diyecek yok ve araç bayağı ferah. Benzinlilerin LPG ile arası da fena değil. Corolla'nın kokpiti benim de beğenmediğim bir tasarım anlayışında. Fransızlara değinmek istemiyorum ama Civic, Elantra ve Corolla arasında çok küçük farkla da olsa ben Elantra derdim herhalde.

Bu fikre kesinlikle katılmıyorum, bugün otomobil sektöründe lider olan firmalar, geçmişte başka işler yaparak bugünlere gelmiştir. Bence motor bir otomobilin kalbidir ve Honda'nın en iyi bildiği şey budur. Suzuki de motorsiklet üreticisi ama arazi araçlarında, mini sınıfta çok başarılı. 

Honda Civic'in sütunlarının inceliği konusundaki fikrinize de katılmıyorum. Bizim gördüğümüz kısım kaporta kısmı, altında nasıl bir form var, nasıl bir çelik var bilmiyoruz. Eskiden araçların sağlamlığı ve yol tutuşu ağırlığı ile doğru orantılı gibi bir fikir vardı. Bugün firmalar daha hafif araç yapma yarışındalar. Bu birçok faktörü yakından etkiliyor, başta performans ve yakıt tüketimini. Bu yüzden mukavemeti daha yüksek, daha hafif çelikler kullanıyorlar.

Teşekkürler hocam. Bu araba beni fıtık bile yaptı o derece emek var :D yapamadığım içimde kalan 2 şey var bir tanesi komple yalıtım bir tanesi de multimedia ekleyip ön kamera, canlı lastik basınç sıcaklık takibi. Tanıdığa gider de inşallah o malzemeleri alır gelir boş vaktimde hadi yapalım der. :)

Valla mazda çok tok satıcı fiyatları yüksek üstüne sıfır faiz kampanyası da yapmıyor. Kendi ayağına sıkıyor. Mazdada artık alacağım araç ya sky mazda 6 ya da bn mazda 3 tür. Bunlara da çıkamıyorum. Ancak ev aldıktan sonra sıra gelir sanırım. Maksatım km düşürmek model yükseltmek ve sıfır faizi de kullanarak birikim yapmak. Bakalım nolacak. 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Şimdi, Revivo73 :

Honda motosiklette iyidir, nitekim Honda NSS250 ABS'li bir motosikletim var. NSS250 Scooter tarzı olmasına rağmen beyaz renk gayet iyi görünüyor. Sağlam ve güvenli bir motosiklet. Gören arkadaşlarım da bayağı begeniyor, hiç araba sahibi olmamış bir arkadaşım NSS250 almayı düşündü fakat ekonomik şartlardan dolayı alamadı. Yani Honda motosiklet olarak begendiğimiz bir markadır. Fakat otomobilde durum cok farklı.

Honda'ya bakıyorum Jazz'dan başlarsak, sınıfının en başarılı araçlarından, Civic efsane olmuş bir modeli, Accord sınıfında yine başarılı, özellikle tasarımı çok hoşuma gidiyor, araç eskimiyor resmen. SUV olarak CRV başarılı, HRV eh işte, Type-R efsane bir seridir ve hiçbir Japon'un var olmadığı sınıfta NSX yaptı ki taktire şayan bir araç. Uzun lafın kısası markaları deşersek BMW: Bavyera Motor Fabrikaları Anonim Şirketi, uçak motoru yapan, logosu uçakların pervanelerinden gelen bir firma. Lamborgini'yi zaten örneklediler. Saab ve hatta Mazda... Şimdi hepsini tek tek sayacak değilim ama firmalar birden fazla sektörde başarılı olabilir, başlangıcı farklı sektörde olabilir. Önemli olan şu an ne yaptığı. Honda da işlerini iyi yapıyor.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

2 saat önce, Arabalar :

Oldukça fazla emek verdiğin ve temiz baktığın  bir araç olduğunu biliyorum Mutlu.  Hayırlı satışlar dilerim.

Teşekkürler abi. Sağolasın. :)

BMW yorumuna güldüm Katil Balina, BMW de araba yapmasın. :D

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 4 hafta sonra ...

57500 diye bi güncel çekelim.

https://www.sahibinden.com/ilan/vasita-otomobil-mazda-akademisyen-makine-muhendisinden-2010-model-otomatik-mazda-3-bl-633948857/detay/

Sahibinden de 1 aydan sonra ilan uzatmayı da paralı getirmişler. Yuh dedim.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

37 dakika önce, Mutlu Tekir :

57500 diye bi güncel çekelim.

https://www.sahibinden.com/ilan/vasita-otomobil-mazda-akademisyen-makine-muhendisinden-2010-model-otomatik-mazda-3-bl-633948857/detay/

Sahibinden de 1 aydan sonra ilan uzatmayı da paralı getirmişler. Yuh dedim.

64’tü. Hocam piyasa çok kötü. Daha da kötü olacak. Özel sektör iflas vermeye başlayacak. İnşaatlar durdu. İnşaatlara, şantiyelere dolaylı yoldan inşaatların etkilediği her sektörde kiralık araçlar çalışıyor. Bunlar geri verilecek. Kiralama şirketleri kapatacak. Araçlarını satışa çıkaracaklar. Ortalıkta zibil gibi kiralık araç modellerinden olacak. Düşük fiyatlara satacaklar. Bu piyasayı daha da öldürecek. Bilginiz olsun

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

9 dakika önce, tansu87 :

64’tü. Hocam piyasa çok kötü. Daha da kötü olacak. Özel sektör iflas vermeye başlayacak. İnşaatlar durdu. İnşaatlara, şantiyelere dolaylı yoldan inşaatların etkilediği her sektörde kiralık araçlar çalışıyor. Bunlar geri verilecek. Kiralama şirketleri kapatacak. Araçlarını satışa çıkaracaklar. Ortalıkta zibil gibi kiralık araç modellerinden olacak. Düşük fiyatlara satacaklar. Bu piyasayı daha da öldürecek. Bilginiz olsun

64 olan ne? başta sanki 1-2 cümle kaynamış gibi. :)

Valla piyasa daha da düşerse satmaya ısrar etmem binmeye devam ederim. Android 8.0 multimedya alıp tabana komple yalıtım yaparım. Belki maksimum torku tüm devir bandında verecek ve motorda ek değişiklik gerektirmeyecek basit bir turbo ya da supercharger bile düşünebilirim öyle olursa. Maksat qashqai 1.2T gibi 0-100 ü 10 sn.ye yaklaştırsın, yokuşlarda yüksek devir çevirmek zorunda kalmasın yeter de artar.

Eğer satılırsa da yeni aldığım araca 2-3 sene binmeye devam ederim. :) Benim için değişen bir şey olmaz. Araç satılmazsa birikim yapma imkanım doğar.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

22 dakika önce, Mutlu Tekir :

Valla piyasa daha da düşerse satmaya ısrar etmem binmeye devam ederim. Android 8.0 multimedya alıp tabana komple yalıtım yaparım. Belki maksimum torku tüm devir bandında verecek ve motorda ek değişiklik gerektirmeyecek basit bir turbo ya da supercharger bile düşünebilirim öyle olursa. Maksat qashqai 1.2T gibi 0-100 ü 10 sn.ye yaklaştırsın, yokuşlarda yüksek devir çevirmek zorunda kalmasın yeter de artar.

Eğer satılırsa da yeni aldığım araca 2-3 sene binmeye devam ederim. :) Benim için değişen bir şey olmaz. Araç satılmazsa birikim yapma imkanım doğar.

Hani bl kasaya daha neler yapılır görmek istediğim için için için satmanı istemiyorum abi boşver ev al satma 😀

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

5 dakika önce, Mazda41 :

Hani bl kasaya daha neler yapılır görmek istediğim için için için satmanı istemiyorum abi boşver ev al satma 😀

Aslında model yükseltmek istememin sebebi 2. eli daha iyi kazandıran bir modele aracımın üstüne 20-25 ekleyip geçmek, ev alacağım zaman da arabayı satınca yarıya yakın bir fiyatını çıkartması... 
Bu mazda beni harcamaya pardon eklemeye zorluyor çünkü, uğraşmayı seviyorum keratamla. Bir de yurtdışı olsun, yurtiçi olsun km çok da yükselecek ve yaptığım eklemelere harcadığım para zararım olacak. O nedenle satılsın. :)

Satılığa koymuşum, direksiyon tuşlarını değiştirdim, ön konsol halısı geliyor, koltuk ısıtma padleri geliyor. Geri görüş kamerası var da kablosu hasar gördü heralde, yeni hat döşeyip ekrana düzgün bir yer bulabilirsem geri görüş kamerası olacak. Bunlardan sonra ön park sensörü veya kamerası ekleyebilirim. Ben sıkıldım uğraşmaktan artık. :) Vaktim de çok yok zaten, işimden gücümden alıkoyuyor. Yalıtım yapmaya kalksam fıtığımı azdıracağım biliyorum.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

9 saat önce, Mutlu Tekir :

İlk fiyat 64 değil miydi? yanlış hatırlıyor olabilim :)

turbo falan ekleyeceksen hiç satma abi. Arkanda binler var öncü olmanı bekliyor :) 

şaka bir yanı turbo işi pahalıya gelir hatta faznteziye kaçar. Üstünde lpg de var. Satarken de sıkıntı olur. Hatta elinde bile kalabilir. 

Bence piyasa düzelene kadar satma. koltukları söküp alta yalıtım yaptın mı alacağın arabadan da iyi olacaktır. Sonuçta araba. Ulaşım fonksiyonunu yerine getiriyor yani. 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

12 saat önce, Mutlu Tekir :

Konsol örtüsünü deri görünümlü halıdan mı aldınız, halı görünümlü olandan mı? Ben halı  aldım. Araca binen herkes eleştirince ilk gün kaldırdım.

Ben de arabadan inip eve gelince "aracı satayım" diyorum, arabaya binip kullanınca "bu araba satılır mı hiç" diyorum. Arabayla ilgili tek pişmanlığım 15 janttan 16 janta geçmek oldu diyebilirim.Önceden araba daha bir otobüs gibiydi. Sessiz ve sarsıntısız.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

6 saat önce, tansu87 :

İlk fiyat 64 değil miydi? yanlış hatırlıyor olabilim :)

turbo falan ekleyeceksen hiç satma abi. Arkanda binler var öncü olmanı bekliyor :) 

şaka bir yanı turbo işi pahalıya gelir hatta faznteziye kaçar. Üstünde lpg de var. Satarken de sıkıntı olur. Hatta elinde bile kalabilir. 

Bence piyasa düzelene kadar satma. koltukları söküp alta yalıtım yaptın mı alacağın arabadan da iyi olacaktır. Sonuçta araba. Ulaşım fonksiyonunu yerine getiriyor yani. 

Yok ya 58500 den koymuştum. 

@quiteguide bir atraksiyon yapmıştı da sonrasını getiremedi. :) Enjektörler %20 fazla yakıt gönderebiliyor. Aracın tork 148nm, 1750 devirden itibaren 165-170 nm tork verse gücü de 120 civarına çıkarsa tamamdır işte daha ne. Aracın orjinalliğini bozmadan (orjinal yazılım vs) sadece intercooler ve turbo/super charger, borularla halledilebilse süper olur. 

Ama dediğin gibi artık uğraşmak istemiyorum, basınca gidecek bir motor istiyorum sadece. E 1.2 lerin mtv si de düşük, tam benlik. 

Rüzgar sesi nolacak Tansu? Gerçi onun için de aliexpresste bir kit vardı, vortex generator. O da geliyor katkısı olacak mı göreceğiz. 

Motor sesi nolacak? Turbo motorlu başka bir araca geçmeden çözüm olmaz ona da. 2500 devirler 120 km hızla sessiz sessiz gitmek daha bi keyifli olacaktır.

3 saat önce, Lupara :

Konsol örtüsünü deri görünümlü halıdan mı aldınız, halı görünümlü olandan mı? Ben halı  aldım. Araca binen herkes eleştirince ilk gün kaldırdım.

Ben de arabadan inip eve gelince "aracı satayım" diyorum, arabaya binip kullanınca "bu araba satılır mı hiç" diyorum. Arabayla ilgili tek pişmanlığım 15 janttan 16 janta geçmek oldu diyebilirim.Önceden araba daha bir otobüs gibiydi. Sessiz ve sarsıntısız.

Deri görünümlü olanları çoook pahalı. Değmez. O kadar parayı veresiye kadar ön konsola deri kaplama custom birşeyler yaptırılır. :)   Halı görünümlü olandan aldım ama daha bi kumaşımsı duruyor. Valla aynı hislere sahibim de yetti artık, ok yaydan çıktı bir kere. 1 sene önce de satılığa koyup vazgeçmiştim, ama bu sefer değil artık. 16 janta geçmeyi düşünüyordum iyi ki geçmemişim o zaman. 15" lastiklerin fiyatlarının daha uygun olması da cabası.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

22 dakika önce, quiteguide :

Sc felan hiç uğraşma, Prinsi sök, Vialle lpi taktir diyeceğim ama o da 1100€… Mutlu. 🙂

7000 TL civarı bir para yapar, o paraya da 1.2 tsi turbosu taktırılır heralde. :D

SC işi noldu en son?  Hiç olumlu olumsuz dönüş vermiyorsun foruma. :)  Yer mi sıkıntı?

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

1) Aileyle çok uzun yol yaparım. Mevcut km'nin %70-75 gibi bir rakam. Boyle bir macera nedeniyle Allah'ın dağında bir yerde yolda kalmayı göze alamadım. 2 evlat var.

2) Bagaj artık yetersiz kalıyor, sigamiyoruz. Her ne kadar istemesem de 6 ay içinde satıp bir üst segment araç düşünüyorum.

3) Klima kompresörünun konumu  en uygun yer  gibi, sökülmesi  lazım+ blow off için emme manifoldunu delmek gerek. Satarken orası burası oynanmış araç muhabbetine girilmesini istemiyorum.

4) Subaplar değiştikten sonra ki mevcut performansı yeterli.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Arşivlendi

Bu konu arşivlendi ve yorumlara kapatıldı

• Yeni Oluştur...