Jump to content

CX-5'in Kornası Sustu-Yardım

serkan306
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

Aracım yaklaşık iki ay önce kuzenimin düğününde gelin arabası oldu, haliyle kornaya abandık abandık, en sonunda bu zulme dayanamadı ve isyan bayrağını çekti. Yenisi 600 TL civarındaydı, ben de idareten tek fişli sokete sahip bir korna taktım ama ses tonundan pek memnun değilim. "Nerde o eski haşin ve gaddar kornam" derken, Japonya, Rusya dahil birçok ülkeye baktım, Japonya'dan biri gönderecekti ama sonradan yan çizdi. İtalya'dan kargo tutarı çok yüksek tuttu. Rusya'da ganimet gibi çıkma korna var ama göndermiyorlar ( Rusya'da olup da, gönderirim diyenlere duacı olurum :) ). Neticede kornalar hakkında epey bilgi sahibi oldum. Bosch'un çift tonlu kornasından taktırmak istiyorum ( orjinali tek alçak tonluydu ). Soket tipi "Toyota soket" diye geçen tek soketli bir tip, aliexpresste dönüştürücüleri var ama sipariş versem kim bilir ne zaman gelir, ülkemizde de öyle birşey bulamadım. Her neyse lafı çok uzattım, bu çift soketli kornalar benim tek soketli aracıma, herhangi bir kesme biçme işlemi yapmadan, yolda çıkmayacak şekilde bağlanabilir mi? Evet ise nasıl :) Yardımlarınızı bekliyorum. 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

8 dakika önce, Mehmet Özdemir :

bağlantı konnektörünün görselini paylaşabilir misiniz?

s-l1600.jpg

28bg.jpg

Bu soketin tipini Seger Korna'da Toyota Soket olarak buldum: 50f_soketli_toyota_00.jpg

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

çift soketlilerde ucun birisi gnd büyük ihtimalle. CX-5'te ise gnd'yi direkt gövdeden alıyor olmalı. eğer bahsettiğim şekildeyse 2 pinli korna için tek bir gnd bağlantısına ihityacınız var.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Şimdi, Mehmet Özdemir :

çift soketlilerde ucun birisi gnd büyük ihtimalle. CX-5'te ise gnd'yi direkt gövdeden alıyor olmalı. eğer bahsettiğim şekildeyse 2 pinli korna için tek bir gnd bağlantısına ihityacınız var.

Çift soketlilerde +,- ve toprak var ise kendi kornasında - ve toprak direk gövdeden mi geçiyor yani?

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Şimdi, Mehmet Özdemir :

gnd dediğim toprak değil, dc gerilimde toprak olmadığı için (-) kutuba gnd diyoruz.

O konuda cahilim biraz :) Gerçi elektrikçiler de sigorta kutusunu kontrol ederken bir ucu gövdede boyasız bir yere bağlıyordu, oradan anlamam lazımdı. O halde Buradaki linkteki gibi iki kornayı kesme biçme yapmadan soketin +'sını kornalardan birinin +'sına bağlayıp, ordan da diğer kornaya + alırım, diğer pinleri de toplayıp şaseye bağlayıp kullanabilirim doğru mudur? Tabi belki sigortayı büyütmek de gerekebilir.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Şimdi, Mehmet Özdemir :

dediğiniz gibi bir bağlantı mümkün tabii. sigorta konusunu gözden kaçırmamanızı takdir ettim, kolay gelsin.

Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim efendim, taktir için de teşekkür ederim :)

• Teşekkürler 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...