Jump to content

Yeni Mazda 3 Los Angeles Otomobil Fuar'ında Tanıtıldı

Canuck
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

‎28‎.‎11‎.‎2018 at 10:07, tansu87 :

Normalde hb’çiyim ama bu sefer sedan olmuş. Kısmet olur inş. Güzel olmuş. Ön far arka stop ve göğüs tasarım çok iyi. Özellikle tavan lambasının oradaki ekranlar falan dikkatimi çekti. Fakat göstergeler neden analog?

Her ne kadar bazi araçlar ender olarak dijital gösterge kullansa da analog göstergeler dijital göstergelerden daha üstündür.  Bunun birkaç nedeni vardir.

En önemlisi analog gösterge size sadece rakamsal degil ayni zamanda grafiksel bir bilgi de verir.  Örnegin, bir analog ve bir de dijital 2 ayri motor devir göstergesi düsünelim.  Analog gösterge size hem kaç devirde oldugunuzu gösterir, hem de grafiksel olarak motor devrinin nerelerde (alçak - yüksek) oldugunu gösterir.  Dijital devir göstergesi size sadece rakamsal olarak motor devrini verir, o kadar.  Bu yazdiklarim tamamen araç hiz göstergesi için de geçerlidir.

Analog göstergelerin ikinci önemli üstünlügü, dijital göstergelere göre çok daha çabuk kendilerini güncellemeleridir.  Dijital göstergeler hiçbir zaman analog göstergeler kadar hizli "update" etmezler.  Bu nedenle dijital göstergelerin çogu kez aradaki rakamlari hiç göstermeyip birkaç rakam birden atladiklari görülebilir.  Örnegin, dijital bir gösterge aniden 45 rakamindan 50 rakamina atlayabilir.  Analog bir gösterge bunu asla yapmaz.  Amerikalilarin deyimiyle analog göstergelerde "What you see is what you get" yani göstergede neyi görüyorsaniz gerçekte onu yasiyorsunuzdur.  Basamak atlamak gibi bir oyun asla söz konusu degildir.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Alıntı "Özellikle tavan lambasının oradaki ekranlar falan dikkatimi çekti". 

Bu göstergelerde hangi bilgiler görüntüleniyor merak ettim, ilginç.

image.jpeg.2d3993e6df3822369c8ea62c42f26d9d.jpeg

Şu çizgiler çok hoş, koltuklar krem veya siyahi gri, kenarları şarabi olsaymış çok daha estetik bir tasarım olacakmış.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bir saat önce, Renegade :

Alıntı "Özellikle tavan lambasının oradaki ekranlar falan dikkatimi çekti". 

Bu göstergelerde hangi bilgiler görüntüleniyor merak ettim, ilginç.

Bu göstergenin teknik ismini bulabilsek, orada hangi bilgilerin görüntülendigini de muhtemelen arastirarak bulabiliriz.  Ben iç dikiz aynasinin üzerindeki bu göstergenin otomotiv dilindeki ismini bilmiyorum.  Eminim ki bir ismi vardir.  Örnegin, ön camin alt tarafindaki göstergeye teknik dilde bildiginiz gibi HUD (head-up display) deniyor.  Bence digerinin de bir ismi vardir ama biz bilmiyoruz.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

37 dakika önce, AKayhan :

Bu göstergenin teknik ismini bulabilsek, orada hangi bilgilerin görüntülendigini de muhtemelen arastirarak bulabiliriz.  Ben iç dikiz aynasinin üzerindeki bu göstergenin otomotiv dilindeki ismini bilmiyorum.  Eminim ki bir ismi vardir.  Örnegin, ön camin alt tarafindaki göstergeye teknik dilde bildiginiz gibi HUD (head-up display) deniyor.  Bence digerinin de bir ismi vardir ama biz bilmiyoruz.

Tavan lambasının orada ekran yok. Eskiden orta konsolda olan, dolu-boş koltuklar ve airbag aktif-pasif bilgileri var. Bir çok arabada o bilgiler zaten orada. Mazda, orta kısmı sadeleştirmek için oraya almış sadece.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

29.11.2018 at 22:25, Mutlu Tekir :

Karşılaştırmalı resimler için teşekkürler. Aks mesafesi iyi artmışa benziyor.

Yanlış hatırlamıyorsam 2725 mm olmuş, Mazda 3'ün toplam boyuna baktığımızda, biraz da uzun kaputundan dolayı kısa kaldığını düşünüyorum ama verimli kullanılırsa diz mesafelerinde hiçbir sorun yaşanmaz. 

01.12.2018 at 09:03, Lupara :

Yeni model cikarma acisindan vw cizgisine gelmisler. 

2,3 degisiklikle araba cikartip yeni kasa demisler. 

Vw satis kuyruklarina bakilirsa mazda dogru yolda.

Bir de 90larda ki gibi Turkiye de hedeflense de adam gibi bir distributor bulunsa tam olacak.

Bu dediğinizi sadece tasarım dili oturmamış markalar yapmıyor, bu açıdan tam tersi olumlu buluyorum. Her nesilde farklı farklı tasarımlar denemek bir yerde patlıyor. Yine de VW Mazda'nın eline su dökemez. Adamlar 3 nesil Passat'ta hemen hemen aynı iç mekanı kullandılar mesela :) Baktığınız zaman özellikle premium markalar veya o yolda ilerleyen markalar her nesilde ufak ama güzel dokunuşlarla tasarım dilini güncel tutuyor, yavaş yavaş evriliyor, birden kertenkeleden timsaha dönüşmüyor :D 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bilmiyorum ama BM kasa gibi çıktığında bunu almalıyım almalıyım benim olmalı dedirten çok farklı bir hissiyatım olmadı makyajlı 3 bence tam olmuş sanki yeni sedan için biraz üstünü karalayalım farklılaşsın gibi geldi. 

Honda civcivleri modifiye ediyorlar ya Mazda yeterince para vereceksiniz biz sizin yerinize hazır yapalım demiş HB model için, sedan arka stoplarla ingsinia tasarımı gibi hala kapı içleri ve torpido facia arkada havalandırma yok göstergeleri beğenmedim plastik kalitesi düşük gibi geldi hele torsiyon ne ya 😱 pederin Octavia gibiyse dinlen dinlen kaç .Huysuz şirin gibi oldum ama umarım yanılırım

• Haha 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Hangi yıllarda oldu tam hatırlamıyorum ama sedan araçlarda bagaj kısmı nedensiz yere yükseldi. Oldum olası bagaj kısmı yüksek sedanlardan nefret ederim. Bu beni hb’e sürükledi hep. Bunda mazda’nın 2.ve 3. Nesli de dahil. Ama 4.nesilde bunu biraz değiştirmişler. Hem az da olsa yükseklik azalmış hem de çizgilerle gözde bu yüksekliği görmememizi sağlamışlar. 

Sedanın çok beğenilmesindeki en önemli ve gizli faktör bu diye düşünüyorum. Tıpkı eski sedanlar gibi. İp gibi araba olmuş. 

Hb ise bu sefer farklı kullanıcıya hitap edecek. Aile şehir aracı isteyenler sedab alır. Gençler hb. Arkadaki büyük sac kısım göze aşina oldukça alışılacaktır bence. 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

2 saat önce, tansu87 :

Hangi yıllarda oldu tam hatırlamıyorum ama sedan araçlarda bagaj kısmı nedensiz yere yükseldi. Oldum olası bagaj kısmı yüksek sedanlardan nefret ederim. Bu beni hb’e sürükledi hep. Bunda mazda’nın 2.ve 3. Nesli de dahil. Ama 4.nesilde bunu biraz değiştirmişler. Hem az da olsa yükseklik azalmış hem de çizgilerle gözde bu yüksekliği görmememizi sağlamışlar.  

Sedanın çok beğenilmesindeki en önemli ve gizli faktör bu diye düşünüyorum. Tıpkı eski sedanlar gibi. İp gibi araba olmuş. 

Hb ise bu sefer farklı kullanıcıya hitap edecek. Aile şehir aracı isteyenler hb alır. Gençler hb. Arkadaki büyük sac kısım göze aşina oldukça alışılacaktır bence. 

Evet dogru dıyorsun. Bizde 2009 senesınde, 2009 Bk MAzda 3 sedan vardı komşuda da 2006 Bk mazda 3 sedan vardı. Yanyana park edınce ve aracların arkasında araçlara bakınca bızım 2009 bk nın arkası baya bı havada duruyordu

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

1999 Mazda 323 le başlayıp bugüne kadar bütün 3 serisinden aracım oldu.

1. nesilde Sedan efsaneydi ve yılına göre çok ileride bir araçtı bence. Hala gözümde 2. nesile göre çok daha güzel bir araçtır. Fakat HB o kadar hoşuma gitmiyordu. Kronik hataları tamamen plastik aksamlardan kaynaklı nerdeyse kusursuz bir otomobil. Tek can sıkıcı yönü farlarının aydınlatması. Hala Mazda 2. ellerine bakarken önce 1. nesillere sonra 3. nesillere bakıyorum. 

Hatırlarsanız 1. nesilde HB ile sedan arasında da ince tasarım ve görüntü farklılıkları vardı. Sanki 4. nesilde bu eğilime dönüş var gibi.

Araç gözümde bir türlü eskimiyor.

2. nesilde ise aracın ön görüntüsü güzeldi. Ama hem sedan hemde HB kasasında geriye kalan hakikaten hoşuma gitmiyordu. Ayrıca iç kullanım alanı araç çok kaslı görünmesine rağmen dardı. Dizelinin de torku harici pek tatminkardı diyemem. Üniversite yıllarımda ilk gördüğümde yeni Mazda'yı gördüm diye sevinmiştim fakat iç gıcıklayıcı bir havası hiç olmadı. 2.3 MPS ler her zaman kafamın bir kenarında oldu.

Derken 3. nesil geldi. Sedan sever birisi olarak HB kasası enfesti. Sedanı sonradan uzatılmış ve 6 nın daraltılmış ekran görüntüsü gibiydi. Bu kasa herşeyiyle tam tamına yapılmıştı. El freni, bardaklıkları, plastik kalitesi, aydınlatma vs uzatılacak birçok eksikliği dillendiriliyordu ama elzem şeyler değildi benim için. Ama koltuk döşemelerinin kalitesizliğinden hep dem vurmuşumdur makyajlısı çıkana kadar. Tosbağa direksiyon göbeğini de atlamayalım lütfen.

Güzeldi, kırmızıydı, alınasıydı ve dikkat çekiyordu. All new Mazda 3 ü sonuna kadar taşıyordu araç. Kimle neyle kıyas edersen et hep en iyiydi. 

Gelelim 4 e. Bence sedan olmuş. Güzel de olmuş. Ama sizde baktığınız zaman bu araç sanki 2019 yılında değilde 2009 yılında çıkmış çok güzel bir araca benzemiyor mu ? Yani zamanın ötesine doğru giden bir tasarımdan daha çok elit basic bir görüntüsü yok mu ? İlk gördükten sonra 2030 senesinde yine konuşurken 1.nesil ve 4. nesil kasası hiç gözümde eskimedi ve gönlümde yeri ayrıydı diyesiniz gelmiyor mu ?

HB sanki, Mazda 3 olmayaymış daha iyiymiş. Corolla - Auris ikilisi gibi bir ikiliye çevrilseymiş. En azından 3 ismini kirletmezdi diye düşünüyorum. Daha çok tipsiz hybrit lere dönmüş. Gerçeğini görsem de farklı birşey düşüneceğimi sanmıyorum. 

İçerde havalandırma ızgaraları A4 ten, direksiyon Mustang tarzı, dokunmatik ekran yeni Lexuslar gibi.

Torpido kısmı Jetta lara gönderme gibi olmuş. Biçimsiz ve sade fakat yaşam alanını ciddi arttırdıkları da bir gerçek. Arka kısmı bence de Insignia yı andırıyor ama kopyalamışlar diyemem.

Mazda özgün olmaya devam ediyor. Bence ticari kaygıları da artmış gibime geldi. Sanki tasarımlarında daha çok pazar beklentisine doğru yoğunlaşıyorlar.

1.8 Dizel Hybrit ten bir iki yerde "acaba?" genellemesi içinde bahsedilmiş ama benim pek umudum yok. Turboya da er ya da geç geçecekler düşük hacimli motorlarda. Fakat geçtiklerinde belki Turbo yerine başka şeyler konuşulmaya başlanmış olabilecek bile. 

Üretim ve satışın içerisinde olan birisi olarak; adımlarını sağlam atmak istediklerini düşünüyorum. İlk yapıp sorun yaşama rismini almaktansa, son yapıp ömürlerini uzatmak istiyorlar. Elbette ikisinin de riskleri ve tehlikeleri vardır ama sorunsuzluk imajı markanın eskiden beri bilinen bir değeri ve marka değerinin üzerinde Japon değerini arttırmak istiyorlar bence.

Sizce ?

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

25 dakika önce, Mümin :

1. nesilde Sedan efsaneydi ve yılına göre çok ileride bir araçtı bence. Hala gözümde 2. nesile göre çok daha güzel bir araçtır. Fakat HB o kadar hoşuma gitmiyordu. Kronik hataları tamamen plastik aksamlardan kaynaklı nerdeyse kusursuz bir otomobil. Tek can sıkıcı yönü farlarının aydınlatması. Hala Mazda 2. ellerine bakarken önce 1. nesillere sonra 3. nesillere bakıyorum. 

Hatırlarsanız 1. nesilde HB ile sedan arasında da ince tasarım ve görüntü farklılıkları vardı. Sanki 4. nesilde bu eğilime dönüş var gibi.

2. nesilde ise aracın ön görüntüsü güzeldi. Ama hem sedan hemde HB kasasında geriye kalan hakikaten hoşuma gitmiyordu. Ayrıca iç kullanım alanı araç çok kaslı görünmesine rağmen dardı. Dizelinin de torku harici pek tatminkardı diyemem. Üniversite yıllarımda ilk gördüğümde yeni Mazda'yı gördüm diye sevinmiştim fakat iç gıcıklayıcı bir havası hiç olmadı. 2.3 MPS ler her zaman kafamın bir kenarında oldu.

Derken 3. nesil geldi. Sedan sever birisi olarak HB kasası enfesti. Sedanı sonradan uzatılmış ve 6 nın daraltılmış ekran görüntüsü gibiydi. Bu kasa herşeyiyle tam tamına yapılmıştı. El freni, bardaklıkları, plastik kalitesi, aydınlatma vs uzatılacak birçok eksikliği dillendiriliyordu ama elzem şeyler değildi benim için. Ama koltuk döşemelerinin kalitesizliğinden hep dem vurmuşumdur makyajlısı çıkana kadar. Tosbağa direksiyon göbeğini de atlamayalım lütfen.

Güzeldi, kırmızıydı, alınasıydı ve dikkat çekiyordu. All new Mazda 3 ü sonuna kadar taşıyordu araç. Kimle neyle kıyas edersen et hep en iyiydi. 

Gelelim 4 e. Bence sedan olmuş. Güzel de olmuş. Ama sizde baktığınız zaman bu araç sanki 2019 yılında değilde 2009 yılında çıkmış çok güzel bir araca benzemiyor mu ? Yani zamanın ötesine doğru giden bir tasarımdan daha çok elit basic bir görüntüsü yok mu ? İlk gördükten sonra 2030 senesinde yine konuşurken 1.nesil ve 4. nesil kasası hiç gözümde eskimedi ve gönlümde yeri ayrıydı diyesiniz gelmiyor mu ?

HB sanki, Mazda 3 olmayaymış daha iyiymiş. Corolla - Auris ikilisi gibi bir ikiliye çevrilseymiş. En azından 3 ismini kirletmezdi diye düşünüyorum. Daha çok tipsiz hybrit lere dönmüş. Gerçeğini görsem de farklı birşey düşüneceğimi sanmıyorum. 

İçerde havalandırma ızgaraları A4 ten, direksiyon Mustang tarzı, dokunmatik ekran yeni Lexuslar gibi.

Torpido kısmı Jetta lara gönderme gibi olmuş. Biçimsiz ve sade fakat yaşam alanını ciddi arttırdıkları da bir gerçek. Arka kısmı bence de Insignia yı andırıyor ama kopyalamışlar diyemem.

Mazda özgün olmaya devam ediyor. Bence ticari kaygıları da artmış gibime geldi. Sanki tasarımlarında daha çok pazar beklentisine doğru yoğunlaşıyorlar.

1.8 Dizel Hybrit ten bir iki yerde "acaba?" genellemesi içinde bahsedilmiş ama benim pek umudum yok. Turboya da er ya da geç geçecekler düşük hacimli motorlarda. Fakat geçtiklerinde belki Turbo yerine başka şeyler konuşulmaya başlanmış olabilecek bile. 

Üretim ve satışın içerisinde olan birisi olarak; adımlarını sağlam atmak istediklerini düşünüyorum. İlk yapıp sorun yaşama rismini almaktansa, son yapıp ömürlerini uzatmak istiyorlar. Elbette ikisinin de riskleri ve tehlikeleri vardır ama sorunsuzluk imajı markanın eskiden beri bilinen bir değeri ve marka değerinin üzerinde Japon değerini arttırmak istiyorlar bence.

Sizce ?

Tasarımla ilgili kişisel yorumlara birşey diyemem ama düşük hacim turboya geçmeyecekler ne er ne de geç. Çünkü geçmeleri için bir sebep yok, yüksek hacimli atmosferiklerle güncel motorlarda işi çözdüler, bitti. CX3 gibi küçük bir crossover'a bile çekinmeden 2.0lt motoru koyabiliyorlar çünkü gerçekten makina az yakıyor, atak ve temiz. Hatta öyle temiz ki çoğu avrupalı üreticinin aksine benzinli motorda partikül filtresi bile kullanmadan euro 6c normunu karşılıyor. Bundan sonraki gelişim verimli atmosferikler/rotary jeneratör+elektrik yani hybrid kombosu ve full elektrik araçlar üzerine devam edecek. 

Türkiye için de Mazda 3 ile ilgili kimsenin pek bir beklentisi olmasın derim. Önceden 1.5 dizel vardı o da gitti, bu saatten sonra aracı Mazda 2'de olduğu gibi hiç getirmeseler bile olur. 

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

08.12.2018 at 11:55, Mümin :

Sizce ?

Sadece 1. yorumunuzdaki sedan ile ilgili fikrinize katıldım, zevkler ve renkler hakikaten tartışılmaz oluyor :) 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

şimdi hafızalı soğutmalı deri koltuk, 360 kamera falanı filanı yani 20 yıldır piyasada olan teknolojileri donanımları geçelim;

sizce teknolojik olarak piyasadan farklı ne gibi yenilikler olabilir?

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

3 saat önce, Katil Balina :

şimdi hafızalı soğutmalı deri koltuk, 360 kamera falanı filanı yani 20 yıldır piyasada olan teknolojileri donanımları geçelim;

sizce teknolojik olarak piyasadan farklı ne gibi yenilikler olabilir?

Skyactiv X motoru saymazsak, hiçbir yenilik yok.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Otomotiv basın bilgileri: Mazda, pazara göre yeni Mazda3'te 1.5, 2.0 ve 2.5 litre hacimli SkyActiv-G benzinli motorlar ve 1.8 litrelik SkyActiv-D dizel ünite ile satacak.

Altı ileri manuel veya tam otomatik şanzımanla eşlenen Mazda3'lerin benzinli örnekleri emme manifoldu ve pistonlarda güncelleme görürken, dizel motorlu araçlar ise elden geçirilmiş yakıt enjeksiyon sisteminden yararlanacak. Bu arada tüm ünitelerde M Hybrid adı verilen hafif hibrit sistemi görev yapacak.

• Teşekkürler 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

https://www.slashgear.com/2020-mazda3-first-impressions-engines-hybrid-design-economy-availabilty-30556475/

Bu  M Hybrid sistemi de hibrit değil rejeneratif frenlemenin geliştirilmiş versiyonuymuş. Sadece Sky-X ile gelecekmiş.

Diğer Sky-G ler ise daha da geliştirilmiş olacak. Emme manifoldunun portları, enjeksiyon sistemi, piston kafasının yapısı, soğutmada geliştirmeler olacak ve yakıt tüketimini biraz daha düşürecekmiş bu gelişmeler.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Mutlu bunun çevirisimi verdiğin bilgiler.

Then there’s the M Hybrid system. Sadly this isn’t a true hybrid in terms of having an electric motor driving the wheels along with the gas engine. Instead, Mazda is using what it’s calling an e-motor generator to recover energy when braking; that’s then used to make the stop-start system operate more smoothly, along with helping to run the Mazda3’s various electrical systems.

How successful it’ll be in the broader scheme of things depends on what you expect from a hybrid drivetrain. Mazda’s priority here is clearly economical driving with a feel still akin to a traditional gasoline car. That’ll likely make the 2020 Mazda3 Skyactiv-X feel like a more effective version of its other gas-engined cars, but it won’t have that instant-electric-torque feel that’s so easier to get addicted to in other hybrids.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

42 dakika önce, Renegade :

Mutlu bunun çevirisimi verdiğin bilgiler.

Then there’s the M Hybrid system. Sadly this isn’t a true hybrid in terms of having an electric motor driving the wheels along with the gas engine. Instead, Mazda is using what it’s calling an e-motor generator to recover energy when braking; that’s then used to make the stop-start system operate more smoothly, along with helping to run the Mazda3’s various electrical systems.

How successful it’ll be in the broader scheme of things depends on what you expect from a hybrid drivetrain. Mazda’s priority here is clearly economical driving with a feel still akin to a traditional gasoline car. That’ll likely make the 2020 Mazda3 Skyactiv-X feel like a more effective version of its other gas-engined cars, but it won’t have that instant-electric-torque feel that’s so easier to get addicted to in other hybrids.

Kısmen abi genel olarak söyledim.

Hibrit lafının geçmesine bakmayın bir jeneratör frenleme esnasında enerji depoluyor ve stop start da kullanıyor demiş. Bu aynı zamanda akünün ömrünü de artıracaktır sanırım.

2. paragrafta ise, mazdanın önceliğinin ekonomik sürüş olduğunu belirtiyor. sky-x in bu M Hibrit ismini verdiği sistemin diğer hibritlerle alakası yok, sky-x motorun hibrit araçlarda kullanılan elektrik motorunun verdiği anlık torku hemen veremediğinden bahsediyor.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

sky x motor güç-verimlilik vs teknik verileri ile ilgili bir bilgi yok sanırım.  aracın kasasını gösterip içindeki motoru tanıtmıyorlar, testleri bitmedi heralde daha. sky x bizim ülkeye gelir mi yoksa aynı 1.5 motorla yeni kasa mı gelecek. x gelmeyecekse 2.0 litre manuel 2014 kasa getirsinler onu da alırım. canım ülkemde en az yakan, en yakışıklı araba peşindeyiz. 1.5-1.6 motor yurt dışında yaşlıların, kadınların tercihi.. 4 silindir motorla alay ediyorlar. hayaller 2.0-2.5 atmosferik mazda gerçekte ise 1.2 woswos kullanan biri olarak, 1.5 sky x çıkar mı gelir mi bilmem teknik verilerini çok merak ediyorum.   

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...