Jump to content

3. Nesil Mazda 3 Bir Aylık Tecrübelerim

mare101
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

8 saat önce, Arman-1999 :

Mete bey selamlar,

Geçen günlerde evimizde kullandığımız beyaz eşyalardan biri bozuldu ve teknik servisi çağırdık. Yaptığı kontrol/inceleme sonunda benim hiç bilmediğim ve bir daha asla göremeyeceğim bazı parçaları söktü, taktı. Bu işlem sonucunda daha önceden bozulan makinada yer alan 2 (iki) adet parça dışarıda kaldı. Göz göze geldiğimizde ise sırıtarak  " abi zaten bu parçalar bi işe yaramıyordu" dedi.

Şimdi; yukarıda alıntı yaptığım sözünüzü ve USTA' nın arttırdığı 2 (iki) adet parçayı, beyaz eşyanın üretildiği fabrikaya göndereyim mi ? hahahahahahahha 😁

Selamlar Kamil bey.

Fabrikadan yanıt gelir ; şanzıman yağını değiştirince artar bunlar, değiştirmeyin demedik mi ? Hahahaha😆

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

06.12.2018 at 16:59, Tarahumara :

Arkadaşların dediği şey aracı N'ye alınca stop edin değil hocam. N'ye alıp el freni çekiyoruz ve ayağımızı gazdan çekiyoruz. Araç el frenine oturuyor ama hala çalışır durumda. P'ye alıp stop ediyoruz. Yani N'de iken aracı stop etmiyoruz.

Şimdi genel ifadeyi biliyorum. Ben de öyle stop ediyorum ama özellikle Renegade'nin ifadesine istinaden sormuştum soruyu. Aşağıdaki ifadeden ben N'de stop edelim dediğini anlıyorum. Yanlış mı algılıyorum metni? :)

06.12.2018 at 00:17, Renegade :

araç durunca N' ye alıyor, tamamen stop ettikten sonra P'ye alıyorumki, aracın yükü otomatik şanzumana binmesin, el freni yüklensin diye, tamamen stop etmeden P ye almayın,

06.12.2018 at 17:40, A_Geyik :

Park ederken i-stop özelliğinin çalışmasını istemiyorsanız, basit bir yöntem; emniyet kemerini çıkartırsanız i-stop özelliği çalışmıyor.

Güzel çözüm. Ben direksiyonu 90 derece sola çeviriyordum. Sizinki daha ekonomik bir çözüm. Teşekkürler. :)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

19 saat önce, Devrim Babacan :

Güzel çözüm. Ben direksiyonu 90 derece sola çeviriyordum. Sizinki daha ekonomik bir çözüm. Teşekkürler. :)

90 dereceye gerek yok aslinda, direksiyon duz degilse yine calismaz i-stop.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

06.12.2018 at 07:12, serkan306 :

Alıntıyı benden yapmayı nasıl başardınız bilmiyorum ama benim sözüm değildi, mare101'in sözüydü :D Ben de stop etmeden önce boşa alır, yükü el frenine verir sonra hızlıca P'ye alırım, eğer yavaş yavaş değiştirirseniz arada R olduğu için, şanzımana tekrar yük biner. Bazıları hafif eğimde el freni bile çekmeden P'de bırakıyor, evlerden ırak.

Alıntıdan alıntı yapıldığı için sizin yorumunuzmuş gibi olmuş, özür...

Kullandığım Ford fiesta 2006 eski nesil automatik şanzuman, internette youtebe bilgilendirmelerinde böyle belirtiyor, aslında oldum olası automatik şanzuman sevmem, yeni nesil i-start lı araçlarda automatik sistem nasıl bilmiyorum, N de aracı stop etmek belki şart değil ama el frenini çekmek şart, sonra P'ye alınıyor diye bilgilendirilmiştim, tecrübeli arkadaşlar olayı daha iyi değerlendireceklerdir.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

08.12.2018 at 20:02, Holydao :

direksiyon duz degilse yine calismaz i-stop.

Belli bir dereceye kadar eğim olsa bile duruveriyor motor. Garanti olsun diye (biraz da el alışkanlığı) çeviriveriyorum direksiyonu. :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

2 saat önce, Katil Balina :

direksiyon düz değilken neden istop devreye girmiyor acaba?

ne düşünmüşler de öyle yapmışlar

Park icin manevra yaparken  ya da yolun saginda yapilan kisa duraklamalar esnasinda aracin durmasi istenmez, bu amacla olabilir diye dusunuyorum. 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bir saat önce, Holydao :

Park icin manevra yaparken  ya da yolun saginda yapilan kisa duraklamalar esnasinda aracin durmasi istenmez, bu amacla olabilir diye dusunuyorum. 

3 saat önce, Katil Balina :

Direksiyon açısı düz değilken SCBS de çalışmıyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Tam dururken sağa yada sola çevirdiniz direksiyonu herhangi bir nedenle. sonrasında diyelimki i-stop bu durumda devreye girebilir olsun. Bir süre beklediniz aklınızda binbir tilki. Sonrasında gazladınız ve araç çalıır çalışmaz yanda bekleyen aracın üzerine çıktınız  :)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

7 dakika önce, Devrim Babacan :

Direksiyon olayının yukarıdaki gibi mantıklı açıklamaları var zaten de, peki emniyet kemeri ne alaka? :)

Emniyet kemeri takılı değilse şöför her an arabadan inebilir ve bu bir kazaya sebebiyet verebilir diyedir.

Mesela arabayı bilmeyen biri aldı sürüyor aracı . Kemerini takmadı ve ışıklarda durdu. i-stop devreye girdi adam panikleyip arabadan inip kontrol etmek istedi. Ayağını frenden çeker çekmez araç tekrar çalışacak ve araç ileri doğru gitmeye başlayacak. Bu esnada kapıyıda açmış bulunmuşsa geçmiş olsun. Artan paniği ile belki öndeki araca çarpacak, belki yayanın birini altına alacak.

Yani felakat tellalı gibi oldum ama olur mu olur :D bence bunu düşünerek yapmışlar bunu. 

i-stop un bir başka garip çalışmama durumu da, gps den rakım bilgisini alıp, eğer 1.800 mt den yukarıdaysa devre dışı bırakması.

• Beğen 1
  • Haha 3
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

20 saat önce, Katil Balina :

direksiyon dönük olunca direksiyon hidrolik pompası aktif oluyor sanki ondan dolayı istop devreye girmiyor diye tahmin ediyorum

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

9 dakika önce, ediz07 :

direksiyon dönük olunca direksiyon hidrolik pompası aktif oluyor sanki ondan dolayı istop devreye girmiyor diye tahmin ediyorum

Bzim araçlarda hidrolik pompa yok, direksiyon tamamen elektrikli sistem. Direksiyon çevrili iken i-stopun devreye girmeme sebebi tamamen park manevraları esnasındaki gereksiz devreye giriş çıkışları önlemek.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 2 hafta sonra ...
13.12.2018 at 04:16, Tarahumara :

i-stop un bir başka garip çalışmama durumu da, gps den rakım bilgisini alıp, eğer 1.800 mt den yukarıdaysa devre dışı bırakması.

Ooo. Bu çok ilginç.  :)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

13.12.2018 at 04:16, Tarahumara :

Emniyet kemeri takılı değilse şöför her an arabadan inebilir ve bu bir kazaya sebebiyet verebilir diyedir.

Mesela arabayı bilmeyen biri aldı sürüyor aracı . Kemerini takmadı ve ışıklarda durdu. i-stop devreye girdi adam panikleyip arabadan inip kontrol etmek istedi. Ayağını frenden çeker çekmez araç tekrar çalışacak ve araç ileri doğru gitmeye başlayacak. Bu esnada kapıyıda açmış bulunmuşsa geçmiş olsun. Artan paniği ile belki öndeki araca çarpacak, belki yayanın birini altına alacak.

Yani felakat tellalı gibi oldum ama olur mu olur :D bence bunu düşünerek yapmışlar bunu. 

çok değişik senaryolar :)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 3 hafta sonra ...

3.Nesil Mazda3 Kullanım Kılavuzunu incelerken ,otomatik vitesli aracı park ederken nasıl hareket edileceği konusunda şöyle bir bilgiye rastladım;

Sayfa 4-12  Motorun Durdurulması:

1. Aracı tamamen durdurunuz.

2. (Otomatik Şanzıman) Vites kolunu P konumuna getiriniz ve el frenini çekiniz.

3. Motoru durdurmak için çalıştırma düğmesini kapalı konuma alınız.

Bu durumda, vitesi önce N'ye al, el frenini çek ,ayağını frenden çek, sonra vitesi P'ye al hadisesi gereksiz sanırım.Kılavuz böyle demiş.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

4 dakika önce, mare101 :

3.Nesil Mazda3 Kullanım Kılavuzunu incelerken ,otomatik vitesli aracı park ederken nasıl hareket edileceği konusunda şöyle bir bilgiye rastladım;

Sayfa 4-12  Motorun Durdurulması:

1. Aracı tamamen durdurunuz.

2. (Otomatik Şanzıman) Vites kolunu P konumuna getiriniz ve el frenini çekiniz.

3. Motoru durdurmak için çalıştırma düğmesini kapalı konuma alınız.

Bu durumda, vitesi önce N'ye al, el frenini çek ,ayağını frenden çek, sonra vitesi P'ye al hadisesi gereksiz sanırım.Kılavuz böyle demiş.

Elektronik el freni olan araçlarda kaçırma yapmaz şanzımana yük binmez . Kısmen doğru.

Mekanik el freninde de tamamen çekerseniz ve araç hiç kaymazsa klavuzda yazan uygulama yine doğru. Fakat el frenini tam çekemezseniz şanzımana yük biner o da sakıncalı. 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

3 dakika önce, M.E.G :

Elektronik el freni olan araçlarda kaçırma yapmaz şanzımana yük binmez . Kısmen doğru.

Mekanik el freninde de tamamen çekerseniz ve araç hiç kaymazsa klavuzda yazan uygulama yine doğru. Fakat el frenini tam çekemezseniz şanzımana yük biner o da sakıncalı. 

Bahse konu kılavuz 2015 model araca ait, dolayısıyla mekanik el freni var. 

Bu durumda biz yine de, işi en sağlama alıp, ''önce N, el frenini çek, frenden ayağı çek, sonra P'ye al'' uygulamasına devam mı etmeliyiz?

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

2 dakika önce, mare101 :

Bahse konu kılavuz 2015 model araca ait, dolayısıyla mekanik el freni var. 

Bu durumda biz yine de, işi en sağlama alıp, ''önce N, el frenini çek, frenden ayağı çek, sonra P'ye al'' uygulamasına devam mı etmeliyiz?

Önemli olan şanzımana yük binmemesi. Fren ile aracı sabitleyip, P konumuna almak daha sağlıklı. 

• Teşekkürler 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Konuyu ilk açtığım mesajda da belirttiğim gibi, aracımda spor yaylar mevcut. Eski sahibi bir kutu içinde orijinal yayları da bana vermişti.Ben aracın orijinal yaylarını tekrar taktırtmak istiyorum ama yetkili servis bu iş için 600 TL. istediği için değiştirtmedim.Özel servislere sormak istiyorum bu konuyu. Uygun bir fiyata yapan olursa ve ben de yayları değiştirtirsem aracın garantisine olumsuz etki eder mi diye merak ediyorum, malum yetkisiz servis müdahale etmiş olacak. Gerçi, spor yaylar da yetkili serviste takılmamış sanırım.

Bu arada, üç yıllık garanti sanırım Nisan ayında dolacak. İlave iki yıllık Garanti için aracın içinden çıkan belgeyi inceledim. Bu belge doldurulmamış, boş halde. Mazda Türkiye'yi aradım, aracın satın alındığı bayiye gitmemi söylediler. Bayiye gidip servis müdürüyle görüştüm. Bu işlemin, aracın ilk alındığında yapılması gerektiğini, dolayısıyla artık garantinin uzatılamayacağını ama merak etmememi, çoğunlukla İyi niyet garantisi adı altında yardımcı olduklarını söyledi.Yine de, söz uçar yazı kalır hesabı, benim aklım artı iki yıllık garantide kaldı.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...