Jump to content

1.Nesil Mazda 3 Antifriz Değişimi

Serdar Ç.
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

Antifirizin derecesine dikkat etmek gerekir yani 3 ltr antifirize 3ltr su katarsanız derecesi yarıya düşecektir o yüzden yüksek dereceli antifiriz alıp sulandırmak daha iyi olur bu konuda yeşil antifiriz olan bu ürünü öneriyorum bende arabamda bunu kullandım vede çok memnun kaldım sonuçta antifirizi sulandırmadan koymak pek önerilen bir şey değil soğuk iklimlerde de hem sulandırıp derecesini yüksek tutmak için yüksek dereceli gereklidir.

https://urun.n11.com/antifriz/petrol-ofisi-po-konsantre-organik-kirmizi-antifriz-3-litre-78c-P143040448

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

5 saat önce, NoooFearrrr :

Antifirizin derecesine dikkat etmek gerekir yani 3 ltr antifirize 3ltr su katarsanız derecesi yarıya düşecektir o yüzden yüksek dereceli antifiriz alıp sulandırmak daha iyi olur bu konuda yeşil antifiriz olan bu ürünü öneriyorum bende arabamda bunu kullandım vede çok memnun kaldım sonuçta antifirizi sulandırmadan koymak pek önerilen bir şey değil soğuk iklimlerde de hem sulandırıp derecesini yüksek tutmak için yüksek dereceli gereklidir.

https://urun.n11.com/antifriz/petrol-ofisi-po-konsantre-organik-kirmizi-antifriz-3-litre-78c-P143040448

Tam öyle değil. Su katılmamış antifriz soğuğa dayanıklı değildir. %60 antifriz %40 su en yüksek performansı verir. 

Yeşil antifriz inorganik. İçinde amin borat silikat bulundurur. Bu da hafif alaşımlı parçası çok olan motor ve radyatörler için sakıncalı. Siz sonradan sakın kırmızıya dönmeyin. Su kaçırabilir

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

15.12.2018 at 10:14, tansu87 :

Şöyle bir olay var. Zor ısınan şey zor soğur. Süt gibi. 

Fl22 erken ısınırsa erken soğuması lazım. Ya da tam tersi. Bilmediğimiz bir olayı mı var? (Fl22’nin kalitesini tartışmıyorum tabi ki)

ben bu lafımı geri alıyorum. motul'un antifrizi erken ısınıyor ve geç soğuyor. nasıl oluyor anlamadım, fiziken değişik bir durum. eskiden arabayı soğuk havada 1 saat bıraksam 30-35 dereceye kadar düşüyordu suyun sıcaklığı. şimdi 2 saat 6 derece soğukta dışarıda bekleyen aracı çalıştırdım ve suyun sıcaklığı 46 dereceydi. 5-6 saniyede gaza geçti. sabah da 1km'de lpg'ye geçen araç 700 metrede geçti. 

motul inugel g13 ultra

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

47 dakika önce, tansu87 :

ben bu lafımı geri alıyorum. motul'un antifrizi erken ısınıyor ve geç soğuyor. nasıl oluyor anlamadım, fiziken değişik bir durum. eskiden arabayı soğuk havada 1 saat bıraksam 30-35 dereceye kadar düşüyordu suyun sıcaklığı. şimdi 2 saat 6 derece soğukta dışarıda bekleyen aracı çalıştırdım ve suyun sıcaklığı 46 dereceydi. 5-6 saniyede gaza geçti. sabah da 1km'de lpg'ye geçen araç 700 metrede geçti. 

motul inugel g13 ultra

Kendi evim olup da bireysel kombi sistemi olursa eğer, bu organik antifrizleri kullanacağım. :D

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

48 dakika önce, Mutlu Tekir :

Kendi evim olup da bireysel kombi sistemi olursa eğer, bu organik antifrizleri kullanacağım. :D

:) :) Toplantıda yönetime bi teklif et. Sonra yüzlerini seyret :)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

2 saat önce, tansu87 :

motul inugel g13 ultra

Motul yemeklik sıvı yağ, hazır su ne bileyim Redbull tarzı enerji içeceği işine girse, 3üne 5ine bakmam, alırım. O kadar.

• Haha 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 3 ay sonra ...

Lpg’ciler bu kırmızı antifrizi sevmiyor. Bir çok araçta soruna neden oluyor.

İnanmak istediğim; merdiven altı ürünlerin kötü olması ve önceden antifriz kullanılmayan araca koyulması.

İnanmak istemediğim; kırmızı antifrizin sebep aramaksızın metal aşınımı yapıp korozyona sebep olup ve korozyonlu kısmı sökerek suya karıştırması ve tıkanıklığa sebep olması. 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

47 dakika önce, Lupara :

@tansu87

Aracimda antifreeze yok. Bayram sonu antifreeze ekletecektim. Simdi kafam karisti.

Acaba suyu komple bosaltip marketten temiz su alip doldurtsam mi?

Yasadigim yerde kar kis pek olmuyor. 

Uzun süre antifriz kullanmadıysanız ve içinde musluk suyu da varsa kırmızı antifrize bulaşmayın. Yeşil hatta mavi alın. Ama sahtesi çok. Total veya shell istasyonlarından alabilirsiniz. Özellikle totalin kendi işlettiği istasyonlar güvenilir. 

Sadece soğuk için değil. Sıcak için de antifriz kullanılır. Suyun kaynama noktası yükseltilir. Ayrıca motor ve parçaları korozyona karşı korunur

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

1 saat önce, Lupara :

@tansu87

Aracimda antifreeze yok. Bayram sonu antifreeze ekletecektim. Simdi kafam karisti.

Acaba suyu komple bosaltip marketten temiz su alip doldurtsam mi?

Yasadigim yerde kar kis pek olmuyor. 

Sakın. Antifriz donmayı önleme haricinde korozyonu da engelliyor. Saf su kullanılırsa kısa süre içinde soğutma sistemi pas tutar. 

Antifriz bu araca kullanılırsa paslı yerleri söküp sistemde tıkanmalara da yol açabilir, delinmelere de yol açabilir. 

Yazık günah vallahi, eşek niyetine 5-10 tl nin hesabını yapıp bakım yapmayıp kullanmış adamın sattığı aracın fiyatıyla, aracına bakan adamın sattığı aracının fiyatı nasıl eşit olur sorusunun en güzel örneği. 

Tavsiyem antifrizi basıp soğutma sisteminde oluşabilecek sorunları onarmaktır. İleride daha büyük sorunlara sebep olmadan önce. Lupara hocam hala aracın 2010 mazda 3 gözüküyor, model km vs profil bilgilerini güncellersen eğer. :)

Antifriz suyun kaynama noktasını çok az yükseltir. Asıl etken ise basınçtır. Basınç arttıkça kaynama noktası da yükselir. Soğutma sistemi kapalı sistem olması sebebiyle motor ısındıkça basıncı da yükselir.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bir saat önce, Mutlu Tekir :

Yazık günah vallahi, eşek niyetine 5-10 tl nin hesabını yapıp bakım yapmayıp kullanmış adamın sattığı aracın fiyatıyla, aracına bakan adamın sattığı aracının fiyatı nasıl eşit olur sorusunun en güzel örneği. 

👍 Aynen öyle

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

55 dakika önce, Mutlu Tekir :

Sakın. Antifriz donmayı önleme haricinde korozyonu da engelliyor. Saf su kullanılırsa kısa süre içinde soğutma sistemi pas tutar. 

Antifriz bu araca kullanılırsa paslı yerleri söküp sistemde tıkanmalara da yol açabilir, delinmelere de yol açabilir. 

Tavsiyem antifrizi basıp soğutma sisteminde oluşabilecek sorunları onarmaktır. İleride daha büyük sorunlara sebep olmadan önce. Lupara hocam hala aracın 2010 mazda 3 gözüküyor, model km vs profil bilgilerini güncellersen eğer. :)

Antifriz suyun kaynama noktasını çok az yükseltir. Asıl etken ise basınçtır. Basınç arttıkça kaynama noktası da yükselir. Soğutma sistemi kapalı sistem olması sebebiyle motor ısındıkça basıncı da yükselir.

Antifreezesiz hic kullanmadim. Bakima goturdugum servis, " araci bir kac yuz km suyla kullanin, eksilme olup olmadigini tespit edelim" dedigi icin sadece suyla kullaniyorum. 

500 km yaptim. Su seviyesinde Herhangi bir azalma olmadi  

Yarin antifreeze kattiracagim zaten. Sadece yukaridaki mesjlar kafa karisikligi yaratti. 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

8 dakika önce, Lupara :

Antifreezesiz hic kullanmadim. Bakima goturdugum servis, " araci bir kac yuz km suyla kullanin, eksilme olup olmadigini tespit edelim" dedigi icin sadece suyla kullaniyorum. 

500 km yaptim. Su seviyesinde Herhangi bir azalma olmadi  

Yarin antifreeze kattiracagim zaten. Sadece yukaridaki mesjlar kafa karisikligi yaratti. 

Ben sizin aldığınız aracın önceki sahibi suyla kullanmış sandım.

500 km gibi bir süreden hiçbir şey olmaz hocam. Tamamen suyu boşalttırıp mobil, castrol, eneos, liqui moly, motul gibi kaliteli bir markanın antifrizini kullan birşey olmaz.

Bu arada benim aracımda bu kırmızı antifriz denilen Eneos'un organik uzun ömürlü antifrizi var. Zamanla olumsuz özelliği var mı yok mu göreceğim. Benim düşüncem bu antifrizin daha önce antifrizi hiç değiştirilmemiş araçlarda sorun ortaya çıkardığı yönünde. Aracımı aldığım gibi 5 yaşında soğutma sıvısını değiştim, 2018'de subap yapılırken bir daha değişti. 3-5 sene arayla soğutmu sıvısı değiştirilen araçlarda sıkıntı yaratacağını düşünmüyorum.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

45 dakika önce, Mutlu Tekir :

500 km gibi bir süreden hiçbir şey olmaz hocam. Tamamen suyu boşalttırıp mobil, castrol, eneos, liqui moly, motul gibi kaliteli bir markanın antifrizini kullan birşey olmaz.

Bu arada benim aracımda bu kırmızı antifriz denilen Eneos'un organik uzun ömürlü antifrizi var. Zamanla olumsuz özelliği var mı yok mu göreceğim. Benim düşüncem bu antifrizin daha önce antifrizi hiç değiştirilmemiş araçlarda sorun ortaya çıkardığı yönünde. Aracımı aldığım gibi 5 yaşında soğutma sıvısını değiştim, 2018'de subap yapılırken bir daha değişti. 3-5 sene arayla soğutmu sıvısı değiştirilen araçlarda sıkıntı yaratacağını düşünmüyorum.

“Yeni” bakımlı benimki. %99 antifriz hiç değişmedi. 7-8 senelikti. Ölçtürdüğümde -15’e kadar dirençliydi. Bu demek ki antifriz hala etkili. Yanlış mıyım? 

Sonrasında motul bayiden aldım 5 litre kırmızı. Soğutma suyunu 2 kere doldurdum boşalttım alttan hortumu çıkararak. Devirdaim yaptı yani. Sonra kırmızı ve saf su. 

Korkmuyorum değil. Lpg bakımına gittiğimde olası çözünmüş tortuyu görmek için birkaç parçanın bakılmasını isteyecem. T borusu olur. Radyatöre giriş olur. Artık neresi olursa. Bunu çok merak ediyorum. Yani yeşil yerine neden kırmızı tercih ettik onu da bilmiyorum. Yeşil de koruyor :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

9 dakika önce, tansu87 :

“Yeni” bakımlı benimki. %99 antifriz hiç değişmedi. 7-8 senelikti. Ölçtürdüğümde -15’e kadar dirençliydi. Bu demek ki antifriz hala etkili. Yanlış mıyım? 

Sonrasında motul bayiden aldım 5 litre kırmızı. Soğutma suyunu 2 kere doldurdum boşalttım alttan hortumu çıkararak. Devirdaim yaptı yani. Sonra kırmızı ve saf su. 

Korkmuyorum değil. Lpg bakımına gittiğimde olası çözünmüş tortuyu görmek için birkaç parçanın bakılmasını isteyecem. T borusu olur. Radyatöre giriş olur. Artık neresi olursa. Bunu çok merak ediyorum. Yani yeşil yerine neden kırmızı tercih ettik onu da bilmiyorum. Yeşil de koruyor :)

Ben bunu tam sentetik, yarı sentetik motor yağlarına benzetiyorum açıkçası.

Organik => tam sentetik, daha uzun değişim aralığı, daha dayanıklılık
Mineralli klasik soğutma sıvısı => yarı sentetik, daha kısa değişim aralığı, daha az dayanıklılık.

Sonuçta değişim aralıklarına dikkat edildikçe bir sorun çıkacağını sanmıyorum. Ha eğer sistemde bir sorun varsa da ortaya erken çıkması sonradan daha büyük bir sorun olarak ortaya çıkmasından daha iyidir. Ama sonra sanayide bu zararlı gereksiz diye söylentiler de türeyebiliyor. Bu sorunların kaynağı bulunmalı.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

24 dakika önce, Mutlu Tekir :

Ben bunu tam sentetik, yarı sentetik motor yağlarına benzetiyorum açıkçası.

Organik => tam sentetik, daha uzun değişim aralığı, daha dayanıklılık
Mineralli klasik soğutma sıvısı => yarı sentetik, daha kısa değişim aralığı, daha az dayanıklılık.

Sonuçta değişim aralıklarına dikkat edildikçe bir sorun çıkacağını sanmıyorum. Ha eğer sistemde bir sorun varsa da ortaya erken çıkması sonradan daha büyük bir sorun olarak ortaya çıkmasından daha iyidir. Ama sonra sanayide bu zararlı gereksiz diye söylentiler de türeyebiliyor. Bu sorunların kaynağı bulunmalı.

Ülkede araba bakımı nedir bilen yok ki. Hava filtrene kompresörle hava üfletip bi 10 bin daha giden milletiz. Kırmızının kötü namı bakımsız araçlara koyulunca çıktı bence. Motul distribütör diyor ki, her servise biz veriyoruz. Kırmızı veriyoruz. Sadece audi mor istiyor. Ona da boya katıyor. Kırmızı ile aynı ürün diyor. Bu markalar kırmızı kullanıyorsa kötü bir ürün olduğunu söylemek mümkün değil. Umarım bizimkilerde sorun çıkarmaz. 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

1 saat önce, Mutlu Tekir :

Doğru tahmin ettiniz. Aracı aldığım kişi sadece suyla kullanmış. O yüzden hemen antifreeze koyamadık. Ve su eksiltip eksiltmediğini görmek istedik. Şimdilik herhangi bir eksilme yok.

Bayramda, İzmir-İstanbul ve belki Antalya yolculuğu yapacağım. Antifreeze katıp sağdan soldan su kaçağı olmasından da endişe ediyorum. Çünkü kaçaklar olursa oraları tamir etmeye zaman yok.

Ya sadece suyla gidip geleceğim yada risk alıp antifreeze katacağım. Sizce hangisi mantıklı?

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

35 dakika önce, Lupara :

Doğru tahmin ettiniz. Aracı aldığım kişi sadece suyla kullanmış. O yüzden hemen antifreeze koyamadık. Ve su eksiltip eksiltmediğini görmek istedik. Şimdilik herhangi bir eksilme yok.

Bayramda, İzmir-İstanbul ve belki Antalya yolculuğu yapacağım. Antifreeze katıp sağdan soldan su kaçağı olmasından da endişe ediyorum. Çünkü kaçaklar olursa oraları tamir etmeye zaman yok.

Ya sadece suyla gidip geleceğim yada risk alıp antifreeze katacağım. Sizce hangisi mantıklı?

Bayramı suyla çıkarın, geldikten sonra risk alın. Eğer yakın zamanda satacaksanız hiç uğraşmayın. Tavsiyem ultra saf su kullanın.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

3 saat önce, ozgur35 :

fl22 yeşil

Yeşil ama ecnebi forumlarda rengine aldanılmaması gerektiği, içeriğinin kırmızı gibi olduğu yazıyor. Doğru yanlış bilemiyorum tabi. Bi antifirizi bu kadar pahalı yapacak da ne var bilmiyorum. 3-5 litresini 700 liralardan veriyordu servis en son. 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...