Jump to content

1.Nesil Mazda 3 Antifriz Değişimi

Serdar Ç.
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

Arkadaşlar merhaba;

Aracıma soğutma sıvısını yenileyeceğim. Elimde Türkçe bir kılavuz olmadığı için internette araştırma yapıyorum. Bazı yabancı kaynaklara göre soğutma sıvısı hacmi 6 lt, bazı kaynaklarda 7.5 lt olarak görünüyor. Elinde BK kasaya ait Türkçe kılavuz olan fotoğraf gönderebilir mi ? Yada kesin bilen arkadaşların yardımlarını rica ediyorum.

Antifriz olarak Castrol Coolant SF kullanmayı düşünüyorum. %50 su ile karışım oluyormuş.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

3 saat önce, Çağlar Bayur :

soğutma suyunu neden yenileyeceksiniz?

Kitapçıkta soğutma suyunun iki senede bir değişmesi gerektiği yazar. 

Benimkinde yeşil var. Şimdi servise sorarak kırmızı organik kırmızı aldım 3 litre. 3 litre saf suyla beraber değiştireceğim. 

Radyatör sağlığı için değiştirilmesi öneriliyor. 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

https://cdn.mazda.ca/common/en/pdf/manuals/mazda3/2010mazda3omeng.ts.1504111442462030.pdf

kitapçıkta 192000 km veya 10 yıl. 2 yılda bir olan fren yağı olabilir sanırım? her zaman taze suve bol antifriz  yeni aluminyum oksit oluşturur, bu da ilk başta kalorifer radyatöründe kaçağa sebep olur, değişim sonrası bu noktalara dikkat ediniz

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Benim arabada yeşil antifriz var. Benim bildiğim hiç değişmemiş. Servis kayıtlarında çıkmıyor. Araç 86 bine geldi. 

İlk koyulan antifriz fl değerlerini karşılıyorsa ki kapağın orada fl22 yazıyor, o zaman 100 binde bir mi değiştireceğiz? 

Servisi aradım. Brava marka kırmızı organik antifriz koyduklarını söyledi. Fl22 de piyasada var mı ki? Yol bence. Servisin bana attığı foto da bu. 

4B5D7C9F-4E73-4963-AA86-7DAEFEA1A946.jpeg

44973D2C-9A53-45D5-8357-23D736FC52D1.jpeg

Bu arada araç 86 binde. İçindeki yeşil ve sanırım hiç değişmemiş. 

Ben %50 kırmızı %50 saf su koysam nolur? Sonra kaloriferden su gelmesin? Ya da pasları söküp delikler oluşur mu? Bu antifriz değişimi sonrası sorun yaşama olayı çok oluyor bildiğim kadarıyla

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

100bn km ye kadar değişmez. Ben değiştirdiğinde tertemizdi. Kapalı sistem olduğundan sıkıntı olmaz. Pas olanlar eksildikçe suyla tamamlayanlardan. Bizde öyle sorun olmaz.

Müsait bir ara değişirsin. Eneos long life al gitsin litresi 33 TL. Bilindik markalardan şaşma. Fl22 Ler gereksiz pahalı. 

• Teşekkürler 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Yanlış.

Fl22'nin yerini hiç bir sıvı tutmaz. Tutmayacagi için antifriz kabına koca yazıyı basmışlar, yine de opsiyon vermişler bulamazsan 2 yılda bir başka sıvı ile değiştir diye.

50k kadar kullandığım için biliyorum. Soğutma işlevine birşey diyemem ama soğuk havada sabah motoru bir kez isitinca gün içinde 3-5 saat yatsa bile marşa basınca max. 1 dakikada motor hemen ısınıyordu.

Rx8lerde olmazsa olmaz olduğundan soğutma işlevi de başarılı demektir.

Kırmızı antifrize geçince motorun kışın isinma süresi çok uzadı, bir kac saatlik beklemelerde bile sabahki ilk marş kadar geç ısınıyor.

Doğru.

Pahalı.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

rx8 ler için olmazsa olmaz evet. ama mazda 3 için sadece tercih edilebilir. yerini tutar tutmaz birşey diyemem. 2015 de herterde castrol soğutma sıvısıyla değişti 96bin km.de. 160bin km.de şu an. bir eksikliğini hissetmedim fl22 nin. :)
otomatik şanzımanlarda şanzıman yağı ile soğutma suyunun aynı radyatörde dolanması da motorun çabuk ısınmasına  fayda sağlıyor.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

8 saat önce, quiteguide :

Yanlış.

Fl22'nin yerini hiç bir sıvı tutmaz. Tutmayacagi için antifriz kabına koca yazıyı basmışlar, yine de opsiyon vermişler bulamazsan 2 yılda bir başka sıvı ile değiştir diye.

50k kadar kullandığım için biliyorum. Soğutma işlevine birşey diyemem ama soğuk havada sabah motoru bir kez isitinca gün içinde 3-5 saat yatsa bile marşa basınca max. 1 dakikada motor hemen ısınıyordu.

Rx8lerde olmazsa olmaz olduğundan soğutma işlevi de başarılı demektir.

Kırmızı antifrize geçince motorun kışın isinma süresi çok uzadı, bir kac saatlik beklemelerde bile sabahki ilk marş kadar geç ısınıyor.

Doğru.

Pahalı.

Şöyle bir olay var. Zor ısınan şey zor soğur. Süt gibi. 

Fl22 erken ısınırsa erken soğuması lazım. Ya da tam tersi. Bilmediğimiz bir olayı mı var? (Fl22’nin kalitesini tartışmıyorum tabi ki)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

5 saat önce, tansu87 :

Şöyle bir olay var. Zor ısınan şey zor soğur. Süt gibi. 

Fl22 erken ısınırsa erken soğuması lazım. Ya da tam tersi. Bilmediğimiz bir olayı mı var? (Fl22’nin kalitesini tartışmıyorum tabi ki)

Dediğin doğru. Bu özgül ısısına (Cp) ve ısıl iletkenliğine (k) bağlı bir durum. Geç ısınırsa geç soğur, erken ısınırsa erken soğur.

Kışın benzer durumu ben de yaşıyorum. Bazen motor akşam tekrar çalıştırdığımda düşük devirde başlarken, kimi zamanlar sabahki gibi yüksek devirde başlıyor. Ama sabah ilk çalıştırmaya göre her türlü çok daha kısa sürede ısınıyor. 

Varsın yüksek devirde başlasın nolacak? En fazla 20-30 sn yapar ki zaten ben her türlü bekliyorum. Bu kadar takılmayın aracın herşeyine. Sakınan göze çöp batar. :) Standardı karşılıyorsa tamamdır. Son zamlarla herşeyin fiyatı uçtu zaten. Küçücük kauçuk parça aks körüğü bile 500 tl olmuş.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 1 ay sonra ...

Youtube’deki abla soğutma suyunu değiştirken önce alttan suyu boşaltıyor. Sonra v kayışı söküp altlarda bi parçayı çıkarıp onun içinde kalan suyu da boşaltıyor. Doldurma işlemini ondan sonra yapıyor. O parça nedir? 

https://youtu.be/nkXk2rEPeL0

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

2 saat önce, tansu87 :

Youtube’deki abla soğutma suyunu değiştirken önce alttan suyu boşaltıyor. Sonra v kayışı söküp altlarda bi parçayı çıkarıp onun içinde kalan suyu da boşaltıyor. Doldurma işlemini ondan sonra yapıyor. O parça nedir? 

https://youtu.be/nkXk2rEPeL0

Termostat.

• Teşekkürler 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

39 dakika önce, Mutlu Tekir :

Termostat.

Alttan boşaltınca burada su kalıyor. Acaba burayı sökmeden, alttan tapa açıkken, üstten doldurarak yıkama ile termostatın içindeki su da boşalır mı? 

Bu arada bazı lpg’li kullanıcılar (ford) antifri değişiminden sonra hararet sorunu yaşamış. Hava kalıyor, conta erimiş vs gibi şeyler söylemişler. Bununla ilgili tecrübe eden var mı acaba mazda’da?

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

2 saat önce, tansu87 :

Alttan boşaltınca burada su kalıyor. Acaba burayı sökmeden, alttan tapa açıkken, üstten doldurarak yıkama ile termostatın içindeki su da boşalır mı? 

Bu arada bazı lpg’li kullanıcılar (ford) antifri değişiminden sonra hararet sorunu yaşamış. Hava kalıyor, conta erimiş vs gibi şeyler söylemişler. Bununla ilgili tecrübe eden var mı acaba mazda’da?

Orada kalan motor suyu çok da etki etmez. Fazla değil ki. Hava çıkmasını beklememişlerdir onlar. Ben 1 saate yakın rölantide çalıştırdım.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

8 dakika önce, Mutlu Tekir :

Orada kalan motor suyu çok da etki etmez. Fazla değil ki. Hava çıkmasını beklememişlerdir onlar. Ben 1 saate yakın rölantide çalıştırdım.

Kapaklar kapalı iken mi çalıştırdın? Yedek depo kapağı yani? 

Bu arada bi arkadaş şöyle yazmış. 

“Mazda ise aracın, alttan suyu boşalt, tıpayı kapat. 3litre antifrizi doldur, üzerine ne.kadar alırsa mümkünse saf su, değilse kaynatılmış su, oda mümkün degilse hazır su dök. Radyatör kapağını kapat. varsa Yedek depoyu da ortasına kadar karışım ile doldur.  Aracı çalıştır, kalorferi max ve en.sıcak konumda 1 dakika açık bırak sonra kapat ve araç fan açana kadar bekle. Fan actiktan sonra kontağı kapat. Motor biraz soğuyana kadar bekle. Sonra radyatör kapağını aç ve eksilen kadar ağza kadar saf su yafa diğer su ilavesi yap. Bu kadar. Bir kaç gün sabahları radyatör kapağını aç ve kontrol et az miktarlar eksiltme olursa ilave yap motor calistirmadan.”

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

1 saat önce, tansu87 :

Kapaklar kapalı iken mi çalıştırdın? Yedek depo kapağı yani? 

Bu arada bi arkadaş şöyle yazmış. 

“Mazda ise aracın, alttan suyu boşalt, tıpayı kapat. 3litre antifrizi doldur, üzerine ne.kadar alırsa mümkünse saf su, değilse kaynatılmış su, oda mümkün degilse hazır su dök. Radyatör kapağını kapat. varsa Yedek depoyu da ortasına kadar karışım ile doldur.  Aracı çalıştır, kalorferi max ve en.sıcak konumda 1 dakika açık bırak sonra kapat ve araç fan açana kadar bekle. Fan actiktan sonra kontağı kapat. Motor biraz soğuyana kadar bekle. Sonra radyatör kapağını aç ve eksilen kadar ağza kadar saf su yafa diğer su ilavesi yap. Bu kadar. Bir kaç gün sabahları radyatör kapağını aç ve kontrol et az miktarlar eksiltme olursa ilave yap motor calistirmadan.”

Ağzı açık bekledim. Devirdaim çalışmaya başlayınca zaten hava çıkıyor. Bu arada sonuna kadar doldurulmaz, max çizgisi belli.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...