Jump to content

90 lı yıllardaki Mazda 323 ile 2017 model Mazda 3'ün kıyaslaması

NoooFearrrr
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

Çok ilginç ,izlemenizi öneriyorum, yeni nesil araçların teknolojisinin ne kadar önemli olduğu anlaşılıyor videoda.

• Beğen 3
  • Teşekkürler 2
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Valla 323ü tercih ederim ben, bu kondüsyonda olsa. Fren sistemindeki gelişim ve çarpışma güvenliği dışında ilgimi çeken pek birşey yok Mazda 3'te. Yeni nesil otomobillerin hiçbirinde yok. Çarpışma güvenliğinin olmaması canımı sıkardı ama 195kg'lik 200hp motorsikletlerin legal olarak satıldığı bir dünyada o kadar da güvensiz değildir diye avunalım :)

Engelden kaçma testindeki başarının çoğu da ESP'ye ait. Mazda 3 tabiki çok daha rijit çok daha keskin bir araç da ESP kapanınca limitler daha yüksek olacak da olsa savruması kopması olacak ve oluyor da. Sürücüye iş düşüyor burada, 323'ü kullanan kişi sanki araçta ESP varmış da, müdahalesini bekliyormuş gibi aşırı yüksek bir hızla parkura giriş yapıyor. Gelişimi göstermek adına güzel de olsa da, burada 323 değil, RX7 bile olsa problem yaşar. Elektroniklerle değil sadece sürücünün tepkileri ile hayat bulan araçları o kafayla yönetmek lazım.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Araçlarda güvenlik, bildigimiz gibi bir paket, yani tek bir unsurdan olusmuyor.  Tabii sürücü de bu güvenligin bir parçasi, belki de en önemli parçasi.  Günümüzde güvenlik için kullanilan elektronik sistemlerin çok yararli olduguna inananlardim.  Örnegin, aracimdaki kör nokta uyari sistemini pek yararli buluyorum, park yerinden çikarken çaprazdaki araçlar için uyaran sistemi de öyle.  Benim ilk aracimda (1990 Renault 11) bunlardan hiçbiri yoktu, hatta ABS bile yoktu.  Bazen aracin durmasi için onlarca metre gerekirdi.  Simdiki araçlar öyle degil.  Üstelik daha yeni sistemler de gelecek, eminim.  Muhtemelen 2019 Lexus modelleri bizim hiç bilmedigimiz güvenlik sistemlerine sahiptir.  Senelerce sonra bu yeni sistemler bizim kullandigimiz ortalama araçlarda bile standart oluyor.  Tabii seneler geçiyor, bu arada bizlerin odometreleri de ilerliyor.  🙂

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

2 saat önce, AKayhan :

Örnegin, aracimdaki kör nokta uyari sistemini pek yararli buluyorum, park yerinden çikarken çaprazdaki araçlar için uyaran sistemi de öyle.  Benim ilk aracimda (1990 Renault 11) bunlardan hiçbiri yoktu,

Bir noktaaya değineceğim,  zamane tasarımlarında 360 derece dış görüş açısı kısıtlı. Röno 11 de en az 2 misli dış görebilme kabiliyeti var sürücünün.

yani bazı teknolojiler zarurretten imal ediliyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

323'ün slalomda çuvallamasını izlerken 84 lere  döndüm.  124 ile böyle çuvallıyordum. Sonrasında önlere arkadakileden daha büyük çaplı iki lastik takmıştım ve 124 efsaneleşmişti :)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Karsilastirmayi izledim ve 323 daha guzel geldi. Kendine has bir karakteri,durusu var. Hele de gokart gibi keskin bir surusu vardi. 

Mazda 3 un on izgarasini cikarinca hangi marka oldugunu anlamak guc.  

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Karşılaştırmada en dikkat ettiğim nokta fren mesafesi oldu tamam güvenlik sistemleri savrulmaları önlemiş ama frende bu kadar fark olması beni çok şaşırttı.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bir saat önce, NoooFearrrr :

Karşılaştırmada en dikkat ettiğim nokta fren mesafesi oldu tamam güvenlik sistemleri savrulmaları önlemiş ama frende bu kadar fark olması beni çok şaşırttı.

Onceden bende hb 323 ve 99 model bj kasa 323 vardi.

Sıklıkla istanbul-izmir yapiyordum. Bazen 160 ile giderken 40 km hizlara inmek gerekiyordu. Bj kasa haliyle daha guvenli duruyordu.

Simdi bende BL kasa Mazda 3 var. Meger onceki arabalarimda fren yokmus diyorum :) Frene basinca araba yere komple pusuyor resmen. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

13 saat önce, Lupara :

Onceden bende hb 323 ve 99 model bj kasa 323 vardi.

Sıklıkla istanbul-izmir yapiyordum. Bazen 160 ile giderken 40 km hizlara inmek gerekiyordu. Bj kasa haliyle daha guvenli duruyordu.

Simdi bende BL kasa Mazda 3 var. Meger onceki arabalarimda fren yokmus diyorum :) Frene basinca araba yere komple pusuyor resmen. 

Emin ol bende senin gibi düşünmeye başladım bu videoyu izledikten sonra.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...