Jump to content

2. Nesil Mazda 3 Aracı Stop Edince Gelen huuk huuk Şeklindeki Ses

Mojohl
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

Arkadaşlar herkese merhabalar. Yeni bir araç aldım. 5 gündür farkediyorum aracı stop ettirince 4 kez böyle huuk huuk huuk sanki borunun içinin sıkılmasına benzeyen baykuş sesi gibi bir ses geliyor. Sadece motor stop ettirilince oluyor bi bilgisi olan var mı? 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

sorun hakkında bir bilgim yok ama çözüm önerecek arkadaşların görebilmesi ve konunun üste taşınması için yazıyorum bunları :) 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Simdi Mazda web sitesine baktim.  MIÇI isminde bir yetkili Mazda bayii/servisi var.  Adresi:

• Turhan Cemal Beriker Bul. Yeşilevler Kavşağı No:264
  • Seyhan

Bence uygun bir vaktinizde araci oraya bir götürün.  Bu öyle siradan bir tamircinin eline birakilacak bir sorun degil.  Araçla oynarlar, daha çok problem olur.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Doğru söylüyorsunuz teşekkür ederim. 

Bir de hafif gaza basınca ses geliyordu onu da gösterecektim, ağır bakımı gelmesi sebebiyle triger seti değiştirdim o ses gitti. Acaba bu benden önceki kişi bakımlarını mı geciktirdi de ufak bi kaç yeri bakım mı istiyor acaba diye düşünmüştüm. 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

18 saat önce, Mojohl :

Arkadaşlar herkese merhabalar. Yeni bir araç aldım. 5 gündür farkediyorum aracı stop ettirince 4 kez böyle huuk huuk huuk sanki borunun içinin sıkılmasına benzeyen baykuş sesi gibi bir ses geliyor. Sadece motor stop ettirilince oluyor bi bilgisi olan var mı? 

Aracınız dizel mi? 

Dizelse, sadece motoru stop edince geliyorsa normal. Egr valfinden geliyor. Klape sesidir. Egr valfinin açılıp kapanma sesi.  Resmi bir veri yok ama tahminim klapenin kurumunu temizlemek için bir kaç kez açılıp kapanıyor aracı stop edince. Fordda da aynı ses mevcut. Deneme için egr valfinin kapalı konumda iken soketini çıkarıp, aracı çalıştırdıktan sonra stop edildiğinde gelmeyen bir ses. Arıza durumu değil merak etmeyin. Çalışma konumunu temiz tutmak, kurumdan dolayı aralık kalmasını önlemek için motor kapatıldığında 4-5 kez açıp kapatıyor valfi. 

Dizel değilse aracınız, yorumu yok sayın benzinli motoru iyi tanıyan arkadaşlar yorumda bulunacaktır. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

17 dakika önce, ibrasoft :

Aracınız dizel mi? 

Dizelse, sadece motoru stop edince geliyorsa normal. Egr valfinden geliyor. Klape sesidir. Egr valfinin açılıp kapanma sesi.  Resmi bir veri yok ama tahminim klapenin kurumunu temizlemek için bir kaç kez açılıp kapanıyor aracı stop edince. Fordda da aynı ses mevcut. Deneme için egr valfinin kapalı konumda iken soketini çıkarıp, aracı çalıştırdıktan sonra stop edildiğinde gelmeyen bir ses. Arıza durumu değil merak etmeyin. Çalışma konumunu temiz tutmak, kurumdan dolayı aralık kalmasını önlemek için motor kapatıldığında 4-5 kez açıp kapatıyor valfi. 

Dizel değilse aracınız, yorumu yok sayın benzinli motoru iyi tanıyan arkadaşlar yorumda bulunacaktır. 

Evet evet aracım dizel. Bşr arıza olmadığına sevindim doğrusu çol teşekkür ederim. 

Peki bu durumu gidermenin bir yolu var öı

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

41 dakika önce, Mojohl :

Evet evet aracım dizel. Bşr arıza olmadığına sevindim doğrusu çol teşekkür ederim. 

Peki bu durumu gidermenin bir yolu var öı

Bu bir arıza değil, çalışma şekli olduğu için normal koşullarda gidermek mümkün değil. 

Egr iptali yapıp, soketi çıkartırsanız bir daha duymazsınız sesi. Ama gerekli mi, değer mi orası kullanıcının kendisinin vereceği cevap. Tabi bu durumda arıza ışığı yakma olasılığı da var aracın.

Bir diğer ihtimal de yazılım yaptırıp egr iptali birazda güç artışı ile yazılımsal olarak egr iptali yaptırabilirsiniz. 

Ama o kadar rahatsız eden bir ses değil, çoğu zaman duymak için dikkat etmek gereken bir ses. Alışırsanız zamanla duymazsınız 🙂

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

23 dakika önce, ibrasoft :

Bu bir arıza değil, çalışma şekli olduğu için normal koşullarda gidermek mümkün değil. 

Egr iptali yapıp, soketi çıkartırsanız bir daha duymazsınız sesi. Ama gerekli mi, değer mi orası kullanıcının kendisinin vereceği cevap. Tabi bu durumda arıza ışığı yakma olasılığı da var aracın.

Bir diğer ihtimal de yazılım yaptırıp egr iptali birazda güç artışı ile yazılımsal olarak egr iptali yaptırabilirsiniz. 

Ama o kadar rahatsız eden bir ses değil, çoğu zaman duymak için dikkat etmek gereken bir ses. Alışırsanız zamanla duymazsınız 🙂

Kralsın. Çok teşekkürler. 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

aynı ses benim aracımda da var. sorun yok. usta valf sesi takma kafana dedi ama ben anlamamıştım ibrasoft güzel anlatmış. teşekkür ediyorum kendisine.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...