Jump to content

Mazda Connect v59.00.502+ sürümleri için tweak koruması

Nebuchednezzar
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

Herkse iyi aksamlar  arakadaşlar aracimin sürümü 59.00.502 konu hakkında daha öncede konuşulmuş malum sürümden dolayi araca herhangi bir yükleme yapamıyorum ve bundan dolayı yurt dışından ekran almaya karar verdim daha  önce bu ekranlardan alan arkadas varmı ne öneririsiniz ve birde 59.00.502 sürümünü geri düşürme imkanımız varmi .

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

04.07.2021 at 23:48, Kral :

peki bu haliyle yapabileceğimiz bişey varmı

Daha önceki yazılanlar var ona bakabilirsin direk kablo bağlantısı ile çözüm var ancak riskli. Tarahamura kardeşin yazılarına bak o anlatmıştı. 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 4 hafta sonra ...

Selamlar,

2015 CX-5 aracım var. İstanbul'da Mazda Tweaks yüklemeye yardımcı olabilecek biri var mıdır? Asıl amacım Android Auto'yu kullanabilmek. Ücretli olarak da yaptırmaya razıyım.

Teşekkürler.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Versiyonu kontrol ettim. 51.xx.xxx. Yani öncelikle 55 ve üstü bir versiyona geçmem lazım. Bulabildiğim versiyon 70.00.100. Yalnız buna direkt geçersem Mazda Tweaks'i usb ile yükleyemeyeceğim.

@Tarahumara bahsettiğiniz id7 scriptini 51 versiyona kurabiliyor muyum?

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

51.xx.xxx versiyonu olan sisteme id7 scriptini yükledim. Akşama da 70.00.100 versiyonu update deneyeceğim. İnşallah sorunsuz yaparım. Sonrasında da Tweaks yükleyeceğim.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Mazda Connect sürümünü 70.00.100'e başarıyla yükselttim. Yaklaşık 1 saatlik bir işlem oldu.

Yalnız Mazda tweaks yüklemeyi başaramadım. USB'yi takıyorum ama herhangi bir hareket olmuyor. Sanırım id7 script olayını yanlış anladım. id7 ile seri kablo olmadan yükleyebileceğimi sanmıştım. Ama seri kablo yine de gerekli sanırım.

İstanbul'da gerekli aparatı olup da Tweaks yüklemeye yardımcı olabilecek var mıdır?

Teşekkürler.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 6 ay sonra ...

Yaklasik 3/4 sene once tweak koruma ile birlikte android auto, speedometer ve  video player yuklemistim. Cok fazla kullanmadim uzun zamandir yuzune bile bakmiyordum oylece duruyordu. Bugun silmeyi denedim ama silemedim hala ekranda gorunuyor yuklediklerim. Acaba tweak koruma silmeme engel mi oluyor? Daha once silip tekrar yuklemsiligim vardi nasil silindigini biliyorum ama bu sefer olmuyor.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Tweak koruma silmeye engel teşkil etmiyor. Tweakleri yukleyebiliyorsanız, uninstall tweakleri ile aynı şekilde kaldırabilirsiniz. Size tavsiyem tweakleri kaldırmak için factory reset işlemi yapmayın. Bu şekilde ekranı kilitleyenler oldu. Eğer kaldırmak istiyorsanız illa ki, bir üst yazılım versiyonuna geçebilirsiniz. Otomatik kalkacaktır. 

• Beğen 1
  • Teşekkürler 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

58 dakika önce, Tarahumara :

Tweak koruma silmeye engel teşkil etmiyor. Tweakleri yukleyebiliyorsanız, uninstall tweakleri ile aynı şekilde kaldırabilirsiniz. Size tavsiyem tweakleri kaldırmak için factory reset işlemi yapmayın. Bu şekilde ekranı kilitleyenler oldu. Eğer kaldırmak istiyorsanız illa ki, bir üst yazılım versiyonuna geçebilirsiniz. Otomatik kalkacaktır. 

Üst yazılıma geçmek en mantıklısı. Zaten kullanmiyorum tweak olmasada olur. Varmi bir link en son yazılımi indirebilecegim? 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

15 saat önce, g3z3g3n1616 :

Yaklasik 3/4 sene once tweak koruma ile birlikte android auto, speedometer ve  video player yuklemistim. Cok fazla kullanmadim uzun zamandir yuzune bile bakmiyordum oylece duruyordu. Bugun silmeyi denedim ama silemedim hala ekranda gorunuyor yuklediklerim. Acaba tweak koruma silmeme engel mi oluyor? Daha once silip tekrar yuklemsiligim vardi nasil silindigini biliyorum ama bu sefer olmuyor.

Bu durumla bende karşılaştım ID7 koruması yüklü olan multimedya sisteminde önbellek temizleme işlemi yaptırdım ama maalesef artık tweak yüklemesi yapamıyorum. Sanırım dosyaları silmiş durumda. 

FLASH a yüklü tweak dosyalarını hiçbir şekilde görmedi.

@Tarahumarabu konu hakkında farklı bir görüşünün var mıdır? Siz ne dersiniz?🙂

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

22.02.2022 at 09:12, Mustafa Yılmaz :

bu konu hakkında farklı bir görüşünün var mıdır? Siz ne dersiniz?🙂

Muhtemelen ID7 korumasi silinmiş dediğiniz gibi. Cihazı söküp arkasından fiziksel bağlantı yaparak olacak gibi ancak. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 1 ay sonra ...

Merhaba. Çok begendiğim ve istediğim mazdamı 4 gün önce 2014 reflex almıs bulunmaktayım. Biaz mersklı birisiyim forumdan gördüğüm bi güncelleme yapmak istedim muşti medya rktanı suan sadece iletşimde duruyo ve hiç bir hareket yok radya calıyo ama ekranda bişey görünmüyor. Usb den.  Sürümüm resimdeki sürüm dü. Nasıl düzeltebilrim yardımlarınızı bekliyorum

4DB02F00-96A4-4FB4-9DD9-7707466D770F.jpeg

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Cihazı söküp içini açacaksınız. Ana kartın üzerindeki çipi söküp pc ye bağlayacaksınız uygun donanımla ve üzerinde düzeltme yapacaksınız. Ya da yenisini alacaksınız anakartın.

Burada uzunca ve detaylıca anlatıyor:

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Şimdi, Enginacaro :

Ciddi olamazsınız😢bu aptallıgı nasıl yaptım ben.

Geçmiş olsun. Yapılıyor böyle hatalar. Yükleme adımlarımda atladığınız ya da yanlış yaptığınız bir şey olmuştur. Her şeyi düzgün yapsanız bile olabiliyor böyle. Ben kendim yapabileceğim halde yine de servise yaptırıyorum yazılım güncellemelerini. Bir sorun olursa sorumlusu ben olmayayım diye. En sağlam yöntem de, sorun yoksa hiç kurcalamamak. Tekrardan geçmiş olsun. Tamir olayı pek mümkün gözükmüyor gibi. Çıkmacılardan parça yoluna da gidebilirsiniz.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Teşekkürler

Merhaba teşekkurler yardımlarınız için. İstanbul avrupa yakası önerebileceginiz özel bi servis varmı acaba?

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Etiket tabanlı benzer içerikler

• refig
      Yazan: refig
      2015 model Sedan Mazda 3 Power aracımın multimedia ekranı bir sabah çalışmamaya başladı. ekran açılıyor ve Mazda logosunda takılı kalıyor. Tuş kombinasyonu ile reset atmak ya da akünün eksi ucunu çıkarıp takmak bir işe yaramadı. Servis de ne olduğunu anlamadı. Başına bu durum gelen ve öneride bulunabilecek biri var mı? Zira ekran olmadan arabanın yarısını kullanamıyorum  Herhangi bir yazılım atma ya da dışarıdan müdahale yok. Apple Carplay yüklü. 
    • Burak
      Yazan: Burak
      Sıklıkla kullandığınız, Android Auto ile uyumlu favori uygulamalarınızı buradan paylaşabilirsiniz arkadaşlar. Böylelikle  yeni veya gelişen uygulamalardan birbirimizi haberdar edebiliriz.
    • ufukcaliskan
      Yazan: ufukcaliskan
      2014 soul paket aracımıza multimedia ekran taktırmak istiyoruz yardımcı olabilecek varmı 
    • mrtslk
      Yazan: mrtslk
      Merhaba arkadaşlar.
      Kısa süre önce yaşadığım problemi ve uzun uğraşlar sonucu bulduğum çözümü sizlerle paylaşmak istedim.
      3. Nesil araçlarda bulunan MZD Connect infotainment sistem için malum pahalı navigasyon kartı sebebiyle birçok kişi gibi bende araca kendim navigasyon yükledim. gayet güzel çalıştı da. Ancak bu işlem esnasında sistemde değiştirilen "jci-linux_imx6_volans-release" isimli dosyanın orijinal halini geri yüklemeden sistemi güncellerseniz yeni sistemde navigasyon hackleme işini tekrar yapamıyorsunuz. bende bu hatayı yaptım. Üstelik bununla da kalmayıp sistemi downgrade yaparak eski versiyona dönüp orijinal dosyayı atabileceğimi düşündüm. Fakat bunu yaparken sistem hata verdi ve ekran tekrar açılmamak üzere kapandı. kutup başı sökme takma, sigorta değişimi vs. hiçbirşey işe yaramadı. ekranda hiçbir hareket yoktu ve sadece radyoda son seçili kanal çalıyordu. Kanal değiştirilemiyor sadece ses kısıp açabiliyordum.
      Aracı yetkili Mazda servisine götürdüm. Onarılamayacağını ve değişmesi gerektiğini söylediler ve kdv dahil 4.500 tl istediler. Tabi değiştirmedim. Uzun uğraşlar sonucu sorunun failsafe dosyası yüklenemediği için sistemin kendini başlatamadığı olduğunu tespit ettim. downgrade esnasında silinen eski failsafe yerine yenisi yüklenememişti ve failsafe olmadan reinstall yüklenemediğinden sistem kilit olmuştu. Çözüm ya 4.500 tl ye değiştirmek yada CMU'ya müdahale ederek failsafe dasyasının saklandığı SPI-NOR içeriğini manuel olarak düzeltmekti. Bunun için https://yms.livejournal.com/3007282.html adresinde paylaşılan konudan faydalandım.
      Öncelikle ekranı ve arkasında bulunan CMU'yu söktüm. Üzerinde bulunan SPI-NOR içeriğine erişmek için CH341A kartı ile bir adet 16 bacaklı mandal kullanarak bilgisayara bağladım. Yukarıdaki linkte bilgilerini bulabilirsiniz.
      https://imgyukle.com/i/SjJmY (Resim-1: CMU içindeki kart ve SPI-NOR)

https://imgyukle.com/i/SjRAP (Resim-2: CH341A)

https://imgyukle.com/i/SjSl6  (Resim-3: 16 Bacaklı mandal ile SPI bağlantısı)

https://imgyukle.com/i/SjE2N (Resim-4: Bilgisayara tam bağlantı)

İnternetten elde ettiğim failsafe dosyasını bir hexaeditör  programı ile açtım.( dosyalar şifreli olduğu için açmak epey zor oldu. Neyse ki şifresini internete bulduğum bir hayırseverden aldım:)) Önümde birçok dosya ve CMU içeriğinde Hexadecimal kodlu büyük bir dosya vardı. http://www.2x4logic.com/jci-failsafe.html adresinde de SPI-NOR içeriğinde hangi adreste hangi bilginin yazılı olduğu aşağıdaki tablo ile belirtilmiş. 
      The memory is segmented as follows:
      official partition name offset prior to v31 offset after v31 bootstrap 0x000000 0x000000 boot-select 0x010000 0x010000 ibc1 0x020000 0x020000 ibc2 0x040000 0x040000 nv-config 0x060000 0x060000 config 0x070000 0x070000 jci-boot-diag n/a 0x0D0000 fail-safe 0x0E0000 0x0E0000 update 0x7E0000 0x7E0000 Görüldüğü üzere sadece Fail-safe dosyasının yazılı olduğu adres aralığını düzeltmem gerekiyordu. ancak ben tüm adres gruplarını kontrol ettim. ilgili bölümlerin tamamı içini açacağınız failsafe dosyası içerisinden çıkacak.
      Sonuç olarak yorucu ve günler süren mesai sonucu sistemimi geri getirmeyi başardım. tabi bu sadece sistemi açmamı sağladı.
      https://imgyukle.com/i/SjCix  (Resim-5: sistemin tecrübe anı)

Hala Failsafe dosyası yüklü değildi. Eğer yüklemeden kapatsaydım tekrar açılmayacaktı ve en başa dönecektim. usb ile güncelleme esnasında yaptığımız failsafe yükleme kısmını uygulayarak olayı noktalamış oldum.
      https://imgyukle.com/i/SjxRp (Resim-6: Ve SONUÇ)

Sonuç 4500 tl cebimde kaldı ve sistemim eskisinden farksızdı. Konuyu biraz yüzeysel anlatmış olabilirim. Detaylara ileride daha geniş bir zamanımda değineceğim.  En doğrusu en başında çalışan sisteme hiç dokunmamak:) cok kolay bozulabiliyor:)  
    • Mustafa Yılmaz
      Yazan: Mustafa Yılmaz
      Mazda için kullandığımız Android Auto uygulaması için Wifi desteği sunulmuş. Fakat AIO tweaks uygulaması aracılığı ile yükleme şimdilik yapılmıyor ve bu yöntemle Mazda Connect e yüklü Android Auto uygulamasının kaldırılması gerekiyor.
      Şu an uygulama Mazda Connect sistemine yazılımsal yükleme yapmadan USB bellek üzerinden çalışıyor. (Bu nedenle sistem biraz yavaş çalışıyor.) Ama bunun yakın bir zamanda halledileceğini düşünüyorum. 
      Video anlatımı aşağıdadır. 
      Bu haliyle bile bizler için güzel bir gelişme ?
      Bilgi ve dosyalar için:
      https://mzdonline.wordpress.com/2018/04/27/autorun-headunit-wireless/

• Yeni Oluştur...