Jump to content

Ön Park Kamerası Montajı

Mutlu Tekir
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

Ne zamandır aklımda olan ön park kamera uygulamasını sonunda bugün yaptım. En büyük uğraştırıcı kısım kabinden kaput altına (firewall dan) kablonun geçirilmesi oldu. Bunun için de daha önce araştırdığımda 2 uygun yer mevcut. Ya direksiyon milinin yanından ya da klima borularının yanından. 

Direksiyon milinin yanından geçirmek için akünün sökülmesi gerekiyor. Ardından milin yere girdiği kısımdaki plastik kapak çıkartılıp kauçuk contasından geçirilebiliyormuş. 

Klima borularının yanından ise geçirmek kolay, ama uğraştırıcı. 

1.thumb.jpg.e40b5cbbb5637201900951b74275712c.jpg

Torpidoyu sökünce karşımıza çıkan manzara bu. Turuncu trim sökme aparatlarıyla bir yol oluşturdum önce. Buradaki sünger yumuşak ama kalın baya. Kablo böyle bir işleme gerek kalmaksızın rahatça geçebilirken, rca konektörü büyük olması sebebiyle böyle bir yol oluşturmam gerekti.

2.thumb.jpg.7f7757db091f8108c86668147db2886c.jpg

2 aparatı da yere paralel hale getirince ortada bir boşluk oluşmakta.

Dışarıdan ise manzara böyle.

3.thumb.jpg.c2e2c6fef99fc58b384a63f764925c5d.jpg

Kablonun uzunluklarını ayarladıktan sonra aparatları çıkarıp eski haline getirdim. Sünger hemen eski haline geliyor. 

Bundan sonra çektiğimiz kabloyu uygun yerlerden geçirmekte. Dikkat etmekte fayda var, sıcak yüzeylere değmemesine dikkat edilmeli. Klima borusuna değmesin diye, hemen sol taraftaki bir vidaya plastik kelepçe ile sabitledim.

4.thumb.jpg.bd28b6ba1d8d9729eb22f9720be73bf5.jpg

5.thumb.jpg.3feefda5bad959e787bac45bebf9dfbc.jpg

Tamponu sökmeden en uygun nereye takabilirim diye düşünürken sis farı yuvası zorlayacağı için sarı konektörün çıktığı ufak boşluk daha mantıklı geldi. Kabloyu kaput mandalının olduğu yere kadar getirip oradan aşağı gönderdim, mazda logosunun altındaki boşluktan bir şekilde ulaştırabildim. O logo altı boşluğu ile konektörün çıktığı boşluk birbirine bağlantılı.

6.jpg.39bee7349ece5ad4e26c38c06a3e82ba.jpg

Ve kameranın konumu.

7.thumb.jpg.47115f9ee3e64cbf64780b613962848c.jpg

Ardından dış ortama açık bir yer olması sebebiyle elektrikçi bantıyla iyice yalıtım yaptım.

8.thumb.jpg.cdc4b0de879125cc41352713a24bee97.jpg9.jpg.58ad29ddb052fe1349ff9a4d9ca1f012.jpg

Dışarıyı halledince geçiyoruz içeriye.

10.jpg.4756f12de0186a3054efa5ba85ec25da.jpg

Gücü ANT, ve video konektörünü de Aux Video In kısmına bağladım. 

Multimedyada Video In programına girince SONUÇ

11.jpg.8c0929fbf935cd498a158e95a8fecc98.jpg

Herşey iyi güzel hoş da maalesef kamera ayna modunda (geri görüş için) olması nedeniyle ön görüntü ters. Düzgün bir kamera bulmam gerekli. :)

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

şu an tam olarak hatırlayamadım ama çıkarılabilen bir plastik kapak vardı mutlu. ben de o kapağı söküp, delerek kablo geçirdiğimi hatırlıyorum.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

4 dakika önce, Mehmet Özdemir :

şu an tam olarak hatırlayamadım ama çıkarılabilen bir plastik kapak vardı mutlu. ben de o kapağı söküp, delerek kablo geçirdiğimi hatırlıyorum.

Sis kapağına alabilsem güzel olacak da, şimdiki koyduğum yerde de hiç gözükmemesi güzel.
Eğer daha aşağı alabilisem kaldırıma yanaşırken çok faydalı olur.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

7 saat önce, tansu87 :

Mazda ön logosuna uyumlu kameralar var aliexpress’te. Logonun içine tam uyuyor. Onu neden denemedin? 

trafiğin sol şeridinde kendi gözümle olduğum kadar, sağ şeride de hakim olmak için. kaldırımlara yanaşırken diye. paralel parktan çıkarken sağ tampon ucunun değmesi ihtimaline karşı net görürüm nedeniyle....

ön logoya ortaya takılan kameraların görüşüyle benimki zaten aynı ki diye düşünüyorum.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

2 saat önce, Mutlu Tekir :

trafiğin sol şeridinde kendi gözümle olduğum kadar, sağ şeride de hakim olmak için. kaldırımlara yanaşırken diye. paralel parktan çıkarken sağ tampon ucunun değmesi ihtimaline karşı net görürüm nedeniyle....

ön logoya ortaya takılan kameraların görüşüyle benimki zaten aynı ki diye düşünüyorum.

Paralel park için ben de ön park sensörü aldım. Montaj yapacam. 30cm yüksekliğe takacam. 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Twogo go-155 isimli kamerayı aldım n11 de 62 tl ye satışta. Hem geri ve ön, hem de park çizgisi kapatma kablosu mevcut. Bu kabloları keserek ön kamera yapılabiliyor. 

Kamera açısı da çok iyi tavsiye ederim. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 3 hafta sonra ...

Montajı tamamladım sonunda bugün arkadaşlar.
Yaptığım devre bu şekilde. 12V röle(20tl), RCA çoklayıcı 2 dişi-1 erkek (10 tl), park butonu (1dolar aliexpress) ve kamera (65tl, öneri yukarıdaki mesajlarda) gerekli.

1436412897_Adsz(2).thumb.jpg.bbea8c6abc1d39122f3f9c922bed7d3d.jpg

Ön kameranın montajını, nasıl kabloyu içeri aldığımı anlatmıştım. Bu mesajda ise devreyi anlatacağım. Çalışma mantığı basitçe 2 kameranın video bağlantısını çoklayıcı aracılığıyla birleştirip 2 kamerayı aynı zamanda çalıştırmayıp görüntü almaya dayalı. Çünkü 2 kamera da aynı anda çalışsa gelen 2 video birbirine karışacak, görüntü bozulacak.

Multimedyamın tetik (reverse) kablosu, tetiklendiğinde kameraya güç veren kırmızı artı (cam power) kablosu ve de multimedya açıldığı gibi sürekli güç veren anten (ant) kablosu bulunmakta. İşin enteresanı multimedya, vitesi geriye aldığımı canbustan anlayıp otomatik olarak ekranı açıyor. Yani tetik vermeden, vitesi geriye aldığımda geri görüş kamerasına (cam power) kablosu aracılığıyla gidiyor.

Geri vitese aldığımda bir tetik alabileceğim yer olmadığı için ben de tuşla 2 kamera arasında gel git yapmayı düşündüm ve uyguladım. Butonu açtığımda röleyi çalıştıracak şekilde ayarladım öncelikle. Daha az kafa karıştırması için üstteki devre çiziminde çakmaklık dedim. Siz de herhangi bir güç kaynağını kullanabilirsiniz. Ben de elimin altında multimedyadan sürekli güç veren anten kablosu olduğu için bunu kullandım. Bu kablodan sonra buton, ve butondan sonraki kabloyu da rölenin + ve in girişine (ek kabloyla) bağladım.  Böylece butona bastığımda röle otomatik olarak çalışacak ve tetiklenecek. Ön kamera görüntüsünün ekrana gelmesi için de multimedyanın tetik girişine (reverse) 12v uygulanması gerekli. Maksat burada sistemi geri vitese takıp geri vites ampulu yaktığını sandırıp geri görüş kamerasını gösterdiğini zannettiriyoruz. Halbuki biz bu röle aracılığıyla ön kamerayı da gösterebiliyoruz.  Bu nedenle reverse, multimedya ekranının açılabilmesi için de butondan sonra rölenin hem + hem in kısmına bağladığımız kabloyu bu reverse kablosuna da bağlıyoruz.

Rölenin 2 pozisyonu 3 ayağı bulunmakta. NO (Normalde Açık devre), COM (iletişim), NO(Normalde kapalı devre). Tetik yokken ya da röleye güç uygulanmıyorken COM-NC uçları kısa devre, COM-NO uçları açık olmakta. Fakat çalışırken tetik verdiğimizde COM-NO uçları kısa devre olur, COM-NC uçları ayrılır. Buradan COM ucuna multimedyadan kameraya güç veren kabloyu (cam-power) bağladım. NC ucuna geri görüş, NO ucuna ön görüş kamerasının kırmızı kablolarını bağladım. 
Röle çalışmazken yani park butonuna basılmazken arka kamera çalışıp görüntü aktarmaktayken, butona bastığım zaman güç akışı ön kameraya geçmektedir.

58610170_286123538964809_8773504294549716992_n.jpg.423913d3f46bba105d0f517301c2b564.jpg

Çalıştığını doğruladıktan sonra butonun yeri için vites trimini söküp park sensörü delme aparatı sayesinde matkapla deldim ve tam oturdu. Bağlantılarını yapıp yerine taktım ve sonuç.

98374384_WhatsAppImage2019-04-23at20_06_23.thumb.jpg.3687a099d6d56406cc580b00c34b95a4.jpg

Aşağıda butona basmadan önce ve sonraki görüntüleri görebilirsiniz.

1279541479_WhatsAppImage2019-04-23at20_06.23(1).thumb.jpg.d726e04a1408ddfc708c20b040f9a712.jpg1878221203_WhatsAppImage2019-04-23at20_06.23(2).thumb.jpg.bea8e2cd55212bfcedae25a3ce4ab54c.jpg

Videosu

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 4 ay sonra ...
02.04.2019 at 03:29, tansu87 :

Mazda ön logosuna uyumlu kameralar var aliexpress’te. Logonun içine tam uyuyor. Onu neden denemedin? 

O dediğini ben yaptım.

Bir kaç ay önce plastik dubaya çarpıp, ön sağ sis farini kırmıştım. Yaklaşan muayene & uyumlu görüntü olsun muhabbetiyle 2 sis farını da değiştirdim. Hazır tampon inmisken, kamerayı da takiverdim. Multimedya ile bağlantısını henüz yapmadım. Şöyle bir görüntüsü var.

IMG_20190914_180226.jpg

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

3 saat önce, Mehmet Özdemir :

müthiş işçilik

İşçilik çok kolay.

Tampon indikten sonra, (aslında tam indirmeye bile gerek yok) resimde kameranın oturduğu yerdeki plastiğin arka kısmında tam ortada bir 'O' işareti var. Maktapla delip, kamerayı oturtuyorsun, kamerayla gelen bir vida var, onu da arkadan sabitleyince olay bitiyor.

Sanırım, bağlantı için kabloyu kabine almak biraz daha uğraştırıcı olarak. 

Mutlu'nun kabloyu kabine aldığı yeri daha önce, kalorifer radyatörünü değiştirirken sökmüştüm. Bir diğer alternatif ise LPG tank göstergesinin bulunduğu, akunun arka kısmındaki bölge.

Bakalım.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

guzelmiş, güle güle kullanın. ben daha arka kamerayı halledemedim. ankara'da kime gitsem komple değisecek diyor, yalan. inat ettim ben de değiştirmiyorum.  

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

28 dakika önce, Katil Balina :

guzelmiş, güle güle kullanın. ben daha arka kamerayı halledemedim. ankara'da kime gitsem komple değisecek diyor, yalan. inat ettim ben de değiştirmiyorum.  

Hayat kamerasız da yaşanıyor dert etmeyin 😉

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

16 saat önce, Katil Balina :

kameralı daha güzel yasanıyor ama:))

Benim jeton köşelidir, şimdi aklıma takıldı, ön kamera nasıl aktif hale getiriliyor ? Araçta hem ön hem arka kamera varsa ekranda ne gösteriliyor ?

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

3 saat önce, Burak :

Benim jeton köşelidir, şimdi aklıma takıldı, ön kamera nasıl aktif hale getiriliyor ? Araçta hem ön hem arka kamera varsa ekranda ne gösteriliyor 

"D"deyken önü "R"deyken arkayı gösteriyodur:))

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

16 dakika önce, Katil Balina :

"D"deyken önü "R"deyken arkayı gösteriyodur:))

Araç çoğunlukla D de zaten hep önü mü izleyeceğiz? 😜 Bana park ederken lazım 😂 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...