Jump to content

Klima devreye girip çıkma sıklığı

Mutlu Tekir
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

Selamlar herkese. Bir süredir kafamı kurcalayan bir durum var. Benim aracın klimasını açtığımda kompresör 10 sn devrede 5 sn devre dışı ve bu şekilde tekrarlamaya devam ediyor. Hal böyle olunca çok sık devreye girip çıktığı için ve ben de klima açık araç kullandığım için kompresörün miline zarar veriyor. 

Arkadaşımın dizel mazda 3'üne baktığımızda ise kliması açıkken kompresör sürekli devrede. Benzinli araçların youtube daki videolarına baktığımda onlarda da benim araçtaki gibi karakteristik var. Bu durum normal midir? Sizin araçlarınız da böyle mi?

İnternetten araştırdığımda sık devreye girip çıkmanın nedeni soğutucu akışkanın gereğinden az ya da çok olması deniyor. Klimamın soğutmasında sıkıntı yok. Ne dersiniz?

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Sürekli çalışma ancak yeterli olmayan soğutma veya ciddi sıcaklık ile olur. Devreye girip çıkma süresi normal. Sağlıklı sistem ve yaşam kafesi iyi izole araçlarda kompresör çok çalışmaz. Bir şey de olmaz mekanik olarak. 

Çok nadir olarak basınç müşürü arızalı ise veya gazın miktarı zamanında fazla basıldı ise yapar. Rahat etmek adına klima kompresör basınç testi yaptır ne var ne yok çıkar ortaya 

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bendede oluyor fakat ben auto modunda açtığım için klimayı o yüzden kendi açıp kapıyor diye düşünüyorum....

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Auto modundayken iç ısı istenen seviyeye geldiğinde durup çalışma yapıyor, eğer iç ısı istenen seviyede değilse ayarlanan dereceye kadar sürekli çalışıyor benim gözlemlediğim bu, hatam varsa affola :) 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

59 dakika önce, doganayomer :

Auto modundayken iç ısı istenen seviyeye geldiğinde durup çalışma yapıyor, eğer iç ısı istenen seviyede değilse ayarlanan dereceye kadar sürekli çalışıyor benim gözlemlediğim bu, hatam varsa affola :) 

Tamamen doğru anlatım. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

23 saat önce, doganayomer :

Auto modunda istenilen ısıya eriştiğinde kapatıyor ama anlık ısı değişiminde açıp kapamayı sık yapıyor maalesef....

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bir saat önce, quiteguide :

Şanzıman yağını en son ne zaman değiştirdin?

2bin km önce 4 lt sini değiştim abi. Şanzıman yağıyla ne bağlantısı var? 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Aynı durum bende de var, özellikle a/c-eco moduna geçerse daha belirgin. El ile a/c eco moduna alıp dereceyi fanı kendim ayarlayınca devreye girip çıkıyor ara ara, fakat normal a/c modunda hep devrede, giriş çıkış olmuyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bir saat önce, Leanback :

Aynı durum bende de var, özellikle a/c-eco moduna geçerse daha belirgin. El ile a/c eco moduna alıp dereceyi fanı kendim ayarlayınca devreye girip çıkıyor ara ara, fakat normal a/c modunda hep devrede, giriş çıkış olmuyor.

Bu normal ac ile eco ac arasında geçiş nasıl yapılıyor? 

Eco ac de çalışıyor sanırım benim klima. 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

5 saat önce, Mutlu Tekir :

Bu normal ac ile eco ac arasında geçiş nasıl yapılıyor? 

Eco ac de çalışıyor sanırım benim klima. 

Normalde otomatik klima bunu kendisi yapıyor bir süre sonra ama elle yapmak istersen BM kasada Ac tuşuna bir kere daha basmak lazım. İlk basış Ac, sonra Ac eco, sonra Off. 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bugün biraz kurcaladım. 8 sn kompresör devrede 8 sn devre dışı şeklinde sürekli gir çık yapıyor. 

Eğer 1. Kademe fan hızı seçerse sıcaklık ne olursa olsun bu gir çık devam ediyor. 15 dereceye ayarlayıp 2. Kademeden yüksek fan hızında sürekli devrede kalıyor. Sıcaklığı artırdıkça devrede kaldığı süre azalıp en az 8 sn devrede olacak şekilde devam ediyor. 

Eğer auto modda başlatırsam iç dış sıcaklığa göre kendi seçiyor fan hızını. Yine fan hızı 1. Kademeye düşerse 8 sn devrede 8 sn devre dışı. Ac eco moduna müdahale edemiyoruz. Auto modunda iç dış sıcaklık farkı azalırsa otomatik olarak geçiyor. Bunda da normalde olduğundan da az sıklıkta devreye giriyor. 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

12 dakika önce, ozgur35 :

ac eco kendı yanıyor. Klıma 22 deyken auto modda,  22.5  aldık bı anda eco moda gecıyor ne ıse yarıyor bılmıom

Normal ac moddakinden daha az kompresör devreye giriyormuş.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

9 saat önce, Mutlu Tekir :

Normal ac moddakinden daha az kompresör devreye giriyormuş.

Ben hep Auto da kulanıyorum yazın 20 -22 arası kısın Auto da 26 da açıyorum. Normal modda fanı kendım ayarlayıp hıç kullanmadım. Auto mod güzel, hem fanı körüklüyor sonra sönüyor yavas yavas, normal mod hasta eder dıye korkudan hıc kullanmadım :D

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 2 hafta sonra ...
23.05.2019 at 11:28, Mutlu Tekir :

2bin km önce 4 lt sini değiştim abi. Şanzıman yağıyla ne bağlantısı var? 

Senin soru havada kaldı.

Şanzıman yağ seviyesi 20/65 C olması gerektiği gibi mi?

Filtre de değişti mi?

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...