Jump to content

Klima devreye girip çıkma sıklığı

Mutlu Tekir
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

Dışarıda sıcaklık 23 derece. Ama güneşten ve insan faktöründen dolayı araç içi sıcaklık yüksek. Klimayi açıyoruz. Auto konumunda 21 civarı ayarlıyoruz. Eco modunda çalışıyor. Denedim, 6 derece düşüğe kadar eco modunda çalışıyor. Farklı varyasyonlar denemedim tabi. 

Ben de auto konumunu seviyorum fakat bi bug var. Ben yüzüme soğuk vurmasını istemiyorum. Ya ayaklara ya camlara vursun. Auto ayarından sonra yön tuşuna basınca autodan çıkıyor. Bu da böyle bir saçmalık bence

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

mazda3 varken ben de hoşlanmıyordum bu durumdan ama kangoo'da da öyle hocam. ortam sıcaklığını en kestirme havayı ortadan vericinde düşüreceğini düşünmüşler anlaşılan.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

1 saat önce, quiteguide :

Senin soru havada kaldı.

Şanzıman yağ seviyesi 20/65 C olması gerektiği gibi mi?

Filtre de değişti mi?

Yok yağ filtresini değişmedim. Yağ seviyesi ise ortadaydı 2 defa kontrol etmiştim sonra hiç bakmadım. 

Ediz hocanın 2014 mazda 3 1.5 benzinlisinde de klima bu şekilde çalışıyormuş. Maalesef benzinli lerin böyle sanırım. Dizellerde devreye girip çıkma az heralde. 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Mobil'in yağını kullandığım son donemlerde bu  kompresor yada her neyse devreye girip/çıkma durumu, hareket halinde bile hissedilecek seviyeye geldi, daha önce hiç dikkatimi çekmemişti. Varsa da bu seviyede değildi, yoksa gozlemlememem imkansız.

O, 8-10 saniye aralıklarla açma/kapanma, tık tık sesi.

Klima eskisi gibi sogutmamaya başladı, tam, kompresörü değiştirmek uzereydim ki, Allah'tan önce flush yaptık. 

Şu an sadece 2. fanin açılıp/kapanmasını gözlemliyorum. 

Soğutma kuzey kutbu gibi, aralıksız. Tık tık sız.

Sen, yine de yağ seviyesini kontrol et, olmadı başka yağa geç, derim.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

2 saat önce, tansu87 :

Auto ayarından sonra yön tuşuna basınca autodan çıkıyor. Bu da böyle bir saçmalık bence

Auto modu tüm A/C kumandasini kendisi yapiyor demek.  Yani fan, yön, ve herseyi klima kendi kumanda ediyor.  Siz yön tusuna basinca klima bunu kumandayi siz ele aldiniz diye yorumluyor ve hemen Auto konumundan çikiyor.  Yani yön tusuna bastiginiza göre artik klimanin kontrolunu size birakiyorum, diyor.  Eger yüzünüze hava gelmesini istemiyorsaniz bunu klimadaki yön tuslarindan degil, mekanik olarak hava çikislarini elle yönlendirerek yapabilirsiniz.  Ben öyle yapiyorum.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

1 saat önce, quiteguide :

Mobil'in yağını kullandığım son donemlerde bu  kompresor yada her neyse devreye girip/çıkma durumu, hareket halinde bile hissedilecek seviyeye geldi, daha önce hiç dikkatimi çekmemişti. Varsa da bu seviyede değildi, yoksa gozlemlememem imkansız.

O, 8-10 saniye aralıklarla açma/kapanma, tık tık sesi.

Klima eskisi gibi sogutmamaya başladı, tam, kompresörü değiştirmek uzereydim ki, Allah'tan önce flush yaptık. 

Şu an sadece 2. fanin açılıp/kapanmasını gözlemliyorum. 

Soğutma kuzey kutbu gibi, aralıksız. Tık tık sız.

Sen, yine de yağ seviyesini kontrol et, olmadı başka yağa geç, derim.

Alla alla aklımda bulunsun sağolasın abi. 

Yağ mobil synthetic atf vardı ama 4lt liqui moly top tec atf 1200 ile değiştim. Kullandığın yağ ne şimdi? Motor yağı da motul xclean 8100

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Özellikle sormuştum, şanzıman yağını değiştirdin mi diye. Çünkü benim durum Eneos Eco Atf ile komple flush + tam seviyede ekleme yapildigindan emin olunca bariz şekilde değişti.

Sen de ' şanzıman yağını 2000 km önce değiştirdim' deyince, aynı durumdan süphelendim. Şu an sanzimaninda hemen hemen %50-%50 (her ne kadar aynı spesifikasyonunu karşıladıklarini iddia etseler de) 2 farklı yağ karışımı var. Sanırım bu yüzden benden daha erken bir dönemde bu olay patlak verdi, çünkü ben ilk flushı mobille yapmıştım, daha öncede orijinal yağ vardı.

Bu devreye girip çıkma durumu da, şanzıman yağını değiştirmeden önce bu kadar dikkatini çekmiyordu, yada hissettirmiyordu sanırım, aynı bende olduğu gibi. 

Son 8-10 bakimdir (70-80 k) bu motor yağını kullanıyorum, onla alakasi olmadığından emin olabilirsin. 

Screenshot_2019-06-03-00-15-00-860_com.dmall.mfandroid.jpg

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

20 dakika önce, quiteguide :

Özellikle sormuştum, şanzıman yağını değiştirdin mi diye. Çünkü benim durum Eneos Eco Atf ile komple flush + tam seviyede ekleme yapildigindan emin olunca bariz şekilde değişti.

Sen de ' şanzıman yağını 2000 km önce değiştirdim' deyince, aynı durumdan süphelendim. Şu an sanzimaninda hemen hemen %50-%50 (her ne kadar aynı spesifikasyonunu karşıladıklarini iddia etseler de) 2 farklı yağ karışımı var. Sanırım bu yüzden benden daha erken bir dönemde bu olay patlak verdi, çünkü ben ilk flushı mobille yapmıştım, daha öncede orijinal yağ vardı.

Bu devreye girip çıkma durumu da, şanzıman yağını değiştirmeden önce bu kadar dikkatini çekmiyordu, yada hissettirmiyordu sanırım, aynı bende olduğu gibi. 

Son 8-10 bakimdir (70-80 k) bu motor yağını kullanıyorum, onla alakasi olmadığından emin olabilirsin. 

Screenshot_2019-06-03-00-15-00-860_com.dmall.mfandroid.jpg

Yok abi vardı da ben kafaya takmıyordum 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

O zaman kafaya takma. 

Klimayı açıp kapatınca benim araçtaki tepkileri, müsait bir ara video çeker atarım.

Kıyaslarsın.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 1 ay sonra ...

Büyük ekran izle ve fuel pulse withd'e dikkat et. Artınca kompresör devrede, azalınca devre dışı olduğunu gorebilirsin.

Olması gerektiği gibi, sadece Eco moddayken kompresör devreye girip cikiyor, devreden çıktığında yakıt düşüyor, devreye girdiğinde artıyor. Ama Eco mod hariç, alt derecelerde herhangi bir kesinti yok.

Devreden çıktığı an 1.40-50'li ms düşüyor.

• Teşekkürler 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

1,5 sene oldu 2. Nesil alalı. 74 binde aldım. 76 bin civarı 4 lt castrol dex 6 şanzıman yağı ve tayvan filtre taktık. 92 binde de 4 lt total fluide xld ve fomoco filtre değiştirdim. Ama bu süre içinde klima kompresörünün devreye ne zaman girip çıktığını hiç farketmedim. Yani böyle ince, nereden geldiği belli olmayan merak uyandıran seslere de çok dikkat ederim ana klimayı hiç duymadım. %90 auto konumunda 22-23 derece kullanırım. Ben de mi sorun var niye duymuyorum? 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Benim 2006 m6 da da aynı. Sık sık devreye girip çıkıyor içerisi soğuksa. Bu arada yönlendirmelere bastığınızda sadece yönlendirmeler bölümü auto dan çıkıyor ve auto lambası sönüyor. Klima sıcaklığı otomatik ayarlamaya devam ediyor. Ta ki fan hızına da müdahale edene kadar. O zaman tamamen size bırakıyor. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

22 dakika önce, zoptrik :

Benim 2006 m6 da da aynı. Sık sık devreye girip çıkıyor içerisi soğuksa. Bu arada yönlendirmelere bastığınızda sadece yönlendirmeler bölümü auto dan çıkıyor ve auto lambası sönüyor. Klima sıcaklığı otomatik ayarlamaya devam ediyor. Ta ki fan hızına da müdahale edene kadar. O zaman tamamen size bırakıyor. 

Emin misin abi? Diyelim ki Auto konumunda 23’e ayarlıyorum. Yüze vuruyor ve 1 çizgide çalışıyor. Ben yönlendirmeyi ayağa alıyorum. Auto lambası sönüyor. Eğer hala ortam sıcaklığını 23’e göre ayarlıyor olsaydı 3-5 dakika içinde fan hızını kendiliğinden 2 veya 3. Çizgiye çekmesi gerekirdi. Çünkü araç sadace ayaklardan soğutulmaya çalışılınca daha zor soğuyor. 

Yani, yüze yönlendirelen 1 fan hızı = ayağa yönlendirilen 3 fan hızı. Bence yönü değiştirince komple çıkıyor autodan. 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bir saat önce, Servet :

Fan hızının çıkması doğal ayağa verince. İç hava ısı sensörü okumayı yapamaz. Soğuk hava yerde kalıyor. 

Çıkmıyor işte abi. Fanı ayağa verince hız eski konumunda kalıyor

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Ben eminim. Şöyle anlatayım, ben çok uzun yol yapıyorum ve kontrolü pek auto ya bırakmayı sevmem. Kışın auto ya basıp ac yi kapatıyorum (bu esnada auto ışığı sönüyor) ve bulunduğum yerin sıcaklığına göre araç iç fanının hızını arttırıp azaltıyor. Yani auto yazmıyor ama otomatik ayarlıyor sıcaklığı.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

7 dakika önce, zoptrik :

Ben eminim. Şöyle anlatayım, ben çok uzun yol yapıyorum ve kontrolü pek auto ya bırakmayı sevmem. Kışın auto ya basıp ac yi kapatıyorum (bu esnada auto ışığı sönüyor) ve bulunduğum yerin sıcaklığına göre araç iç fanının hızını arttırıp azaltıyor. Yani auto yazmıyor ama otomatik ayarlıyor sıcaklığı.

Daha uzun süreli deneyeceğim. Teşekkürler.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Ben denedim. Hatta video aldım. Dediğim gibi. Benim araç mazda 6 eğer mazda 3 te de aynı klima beyni kullanılıyorsa aynıdır. Uygun zamanda videoyu yükleyeceğim. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

24.07.2019 at 22:41, zoptrik :

Haklı çıktınız. Bugün denedim. Fan yönünü değiştirince auto lambası sönüyor ama aslında otomatik klima çalışmaya devam ediyor. İç sıcaklığı ayarlananda tutmaya çalışıyor. Fan hızı kendi kendine ayarlanıyor. 

• Beğen 1
  • Katılmıyorum 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...