Jump to content

3. Nesil Mazda 3 Fren Balata Marka Tavsiye

mahmutmacit
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

yakın zamanda periyodik bakıma gittiğimde balata değişim zamanınında geldiği söylendi. ancak ön ve arka balatalar hepsi işçilikte dahil 1300-1400 civarı bi rakam söylediler ve fazla geldi benim için

sanayide iyi bi usta bulup taktırmak istiyorum ama marka olarak hangisini almalıyım acaba

araştırınca karşıma trw ve ferodo gibi markalar çıkıyor. ikiside iyimidir yoksa başka bi marka tavsiyeniz olurmu

birde balataların hepsi aynı anda değişirmi ön arka farklı zamanlarda değişme ihtimali varmı bu konuda çok bilgim yok malesef 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

32 dakika önce, mahmutmacit :

yakın zamanda periyodik bakıma gittiğimde balata değişim zamanınında geldiği söylendi. ancak ön ve arka balatalar hepsi işçilikte dahil 1300-1400 civarı bi rakam söylediler ve fazla geldi benim için

sanayide iyi bi usta bulup taktırmak istiyorum ama marka olarak hangisini almalıyım acaba

araştırınca karşıma trw ve ferodo gibi markalar çıkıyor. ikiside iyimidir yoksa başka bi marka tavsiyeniz olurmu

birde balataların hepsi aynı anda değişirmi ön arka farklı zamanlarda değişme ihtimali varmı bu konuda çok bilgim yok malesef 

Arkalar daha geç biter. Öndekiler 2 bittiğinde arkadakiler 1 bitiyor genelde. 2. Nesilde icer kullanıyorum. Toz hariç çok memnunum. Sıcak soğuk her türlü iyi performans veriyor. 3.nesilde ne kadar uyumlu bilmiyorum. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Ate de sessız ama toz yapıyor jant sımsıayh Temızlıyon 2 ıncı gun sımısyah ben de artık jant temızlemıyom gerek yok :D

• Haha 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 3 ay sonra ...

Merhaba,

Ekte 56000km değişimini yaptığım(ilkini 30000km değiştirmişti servis) orijinal Mazda Ferodo fren balatasının fotosunu gönderiyorum ve tecrübesi ve bilgisi olan arkadaşlardan akıl almak istiyorum.  bu balatalar aynı diskin iki balatasıdır. bir tanasindeki aşınma muazzam. dümdüz ayna gibi olmuş bu balatanın karşısındaki balata ise bundan daha az aşınmış ortasındaki ince oluk halen duruyor. 

Soru şu aynı diskte iki balatanın aynı ölçüde aşınması gerekmez mi? Birisi tamamiyle bitik diğeri buna göre daha az aşınmış. Bu bir problem mi? Eğer öyleyse sebepleri neler olabilir?

tşkler...

balata.jpg

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

16.06.2019 at 23:19, mahmutmacit :

Daha önceki araçlarımda brembo balata kullanmıştım memnun kalmıştım. Mazda için daha balata değişimi yapmadım. Ancak brembo markasından genel anlamda memnum kaldım diyebilirim. Yumuşak ayarlanabilir bir frenleme hissi veriyordu belki psikolojiktir.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

6 saat önce, ali_daggecen :

Eğer öyleyse sebepleri neler olabilir?

Kuvvetle muhtemel kaliper pinlerinizden birinde sorun var. Rahat bir şekilde ileri geri hareket etmesi gerekirken, sıkışıp kalmış olabilir. Bundan sebep, aşırı ısınma ve fren performasında kayıp da oluyordur. Bahsettiğim pin, aşağıda kırmızı ok ile işaretlediğim pin. 

aaa.thumb.jpg.b2bc5757578ed9442b3ab5144cd98200.jpg

5-10 dakikanızı ayırıp aşağıdaki videoları izlerseniz, fren sisteminin tam olarak nasıl çalıştığını basit bir şekilde anlayabilirsiniz. Benim şahsi görüşüm, kendi aracınızın bakım ve servisini yapmasanız da, ayağınızla frene her bastığınızda aslında nelerin döndüğünü bilmenizde fayda var. Fazla bilginin zararı olmaz sonuçta.

• Beğen 2
  • Teşekkürler 2
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 2 hafta sonra ...

Gittim balatacıya, neler var dedim? 3 tane çıkardı 90 150 220 dedim 150tl olanı ver. 🙂 Zaten çok uzun süre gitmiyor, o nedenle saldım artık. Ama bir balata değişimine 1000tl istemek nedir ya? 

Be

04.10.2019 at 23:52, Tarahumara :

Kuvvetle muhtemel kaliper pinlerinizden birinde sorun var. Rahat bir şekilde ileri geri hareket etmesi gerekirken, sıkışıp kalmış olabilir. Bundan sebep, aşırı ısınma ve fren performasında kayıp da oluyordur. Bahsettiğim pin, aşağıda kırmızı ok ile işaretlediğim pin. 

aaa.thumb.jpg.b2bc5757578ed9442b3ab5144cd98200.jpg

Benim ustam her bakımda bu pimlerin bakımını yapıyor, Hatta ekstra bir işlem daha yapıyor bunlara, oldukça farkediyor. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 1 yıl sonra ...

Merhaba arkadaşlar benimde balataların değişme zamanı geldi. Yetkili servis ön takım 800 civarı dedi. Disklere ise 4000₺ dedi bana çok fazla gibi geldi. Yakın zamanda disk balata değiştiren arkadaşlar varsa marka ve fiyat önerisi alabilir miyim 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

21 saat önce, azrul :

Merhaba arkadaşlar benimde balataların değişme zamanı geldi. Yetkili servis ön takım 800 civarı dedi. Disklere ise 4000₺ dedi bana çok fazla gibi geldi. Yakın zamanda disk balata değiştiren arkadaşlar varsa marka ve fiyat önerisi alabilir miyim 

yardimci olacaksa fotodan inceleyebilirsiniz. ön disk ve balatalar da değişti 21/09/2020

16073478073096827522296810798012.jpg

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Kullanmaya bağlı olarak farklı kmlerde değişmesi gerekir tabi. Ben aracı ikinci el almıştım, benden önce de diskler biraz yıpranmıştı. Benim araç 70000lerde.taşlama da yapılabiliyor durumu çok kötü değilse ama değişim daha temiz iş. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

3 saat önce, duanca :

disklerin de  değişmesi gerekiyor mu sadece balata yeterli diye biliyorum. değişiyorsa  kaç bin km'de yapılıyor acaba ?

bende 100 binde değişti. daha öncesinde de tornaya gitmişti bir kere. 

ama ben şimdiye kadar her 20 bin km'de bir fren balatası değiştirdim. otomatik araba kullanmasını bilmiyorum galiba. rekor bende olabilir, 100 binde 5. balata. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...