Jump to content

3. Nesil Mazda 3 Buji Değişikliği ve Tavsiyesi

zevgarli
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

Merhaba Arkadaşlar,

Benzinli 3. Nesil M3 için buji değiştirme km nedir? Bir de bujilerin araç performansına ve yakıtına etkisi var mıdır? Son olarak 2014 benzinli Mazda 3 için buji tavsiyeniz nedir? Teşekkürler :) 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

sıkıştırma oranı diğer arçlardan farklı olduğu için kullanım kitapçığında belirtilen bujiden başkasını kullanmanızı önermem şahsen.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Kitapçıkta PE5R-18-110 veya PE5S-18-110 yazıyor. Bu kodlarda bosch buji nasıldır acaba? Bir de kitapçıkta 120 bin km diyor değişiklik için. Bu kullanıma göre değişebilir mi? 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bir saat önce, zevgarli :

85 bine yakın. Bi ustaya gösterdim değişmesi gerekiyor dedi. Forumda da net bir şey bulamadım açıkçası. 

aramızda bahsettiğiniz kilometrelere gelen 3. nesil mazda 3 sahibi @Arabalar veya @Anarchist olabilir. onlar cevap verebilir belki

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Buji fiyatları servisle dışarıda birbirine çok yakındı. Hiç kafa yormadan alınabilir. Tabi geçen seneden bahsediyorum. Nikel bujiden. Servise sorarak onlardan satın alıp dışarıda değiştirebilirsiniz. Bu ara servislerde %15 indirim de var. 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

30 dakika önce, tansu87 :

Buji fiyatları servisle dışarıda birbirine çok yakındı. Hiç kafa yormadan alınabilir. Tabi geçen seneden bahsediyorum. Nikel bujiden. Servise sorarak onlardan satın alıp dışarıda değiştirebilirsiniz. Bu ara servislerde %15 indirim de var. 

Servise sordum 700 küsür lira dedi. Bosch iridyum bujiler 200'e bulunuyor. Aradaki farkı hak edecek kadar bir fark var mıdır bilemiyorum. 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

47 dakika önce, zevgarli :

Servise sordum 700 küsür lira dedi. Bosch iridyum bujiler 200'e bulunuyor. Aradaki farkı hak edecek kadar bir fark var mıdır bilemiyorum. 

Yoktur :) 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

4 saat önce, Mehmet Özdemir :

aramızda bahsettiğiniz kilometrelere gelen 3. nesil mazda 3 sahibi @Arabalar veya @Anarchist olabilir. onlar cevap verebilir belki

40.000 km. de orjinalleri ile değiştirmiştim. 600 TL olarak hatırlıyorum ama uzun süre önceydi. Eskimiş bujiler fazla yakıt tüketimine neden olur ve karbon monoksit salınımını artırır.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

20 saat önce, Mehmet Özdemir :

Yanlış hatırlamıyorsam 70 binde değiştirilmişti ancak o bakıma babam gitmişti. Ne gerekiyorsa yapın demiş. (ilk kez yetkili servise gitti de 🙂  ) Kitapçıkta 120 binde değişir yazıyordu yanlış hatırlamıyorsam. Değiştikten sonra ben herhangi bir fark görmedim. Çokta pahalı ayrıca. Bosch 200tl olmamalı, dikkatli olun daha pahalı olmalı. Ben olsam şu ortamda 120 bini beklerim. 

• Teşekkürler 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

12 dakika önce, Anarchist :

Yanlış hatırlamıyorsam 70 binde değiştirilmişti ancak o bakıma babam gitmişti. Ne gerekiyorsa yapın demiş. (ilk kez yetkili servise gitti de 🙂  ) Kitapçıkta 120 binde değişir yazıyordu yanlış hatırlamıyorsam. Değiştikten sonra ben herhangi bir fark görmedim. Çokta pahalı ayrıca. Bosch 200tl olmamalı, dikkatli olun daha pahalı olmalı. Ben olsam şu ortamda 120 bini beklerim. 

Teşekkürler bilgi için. n11'de 193 liraya var Bosch, başka bir satıcıda da 275 lira. Kararsız kaldım açıkçası ben de. Bujileri temizlemek işe yarar mı peki?

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

6 dakika önce, zevgarli :

Teşekkürler bilgi için. n11'de 193 liraya var Bosch, başka bir satıcıda da 275 lira. Kararsız kaldım açıkçası ben de. Bujileri temizlemek işe yarar mı peki?

bence bu fiyatlar çok iyi. temizlemek yerine bunlardan alıp taktırın, işçiliğin çok tutacağını sanmam. 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

19 dakika önce, zevgarli :

Ortalık sahte buji dolu. Hele ki bosch. Distribitörü arayıp nereye mal veriyorlarsa oradan alın derim. 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

aracım 93k oldu 120k da değiştiriyorlar bujileri servisler bir sorun yoksa, arabaya lpg taktırdığım için 100k da değiştirmeyi düşünüyorum. Zaten uzun ömürlü gidiyor buji ucuz alıp randıman alamazsanız paranız boşa gidebilir. Böyle şeyde ucuza kaçmamanızı tavsiye ederim.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

18.07.2019 at 15:43, zevgarli :

Merhaba Arkadaşlar,

Benzinli 3. Nesil M3 için buji değiştirme km nedir? Bir de bujilerin araç performansına ve yakıtına etkisi var mıdır? Son olarak 2014 benzinli Mazda 3 için buji tavsiyeniz nedir? Teşekkürler :) 

120bin km’de bir değişim oluyor , bujınin performans ve yakıtada etkisi var , Mazda orijinal bujı temmuz sonuna kadar yetkili servislerde %15 indirim var 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

bosch alacaksanız bosch car servislerden alın, çakması piyasada çok olabiliyor. onun dışında orjinali ngk veya denso.

NGK'lar 100k yapıyor seti 360tl-400tl civarı, boschlar 30k yapıyor ve seti 200 lira civarı. düşünmeden NGK alırdım (aldım da).

https://www.ngkntk.com/tr/destek/indirmeler/#Catalogs

buradan kataloğu  indirip doğru motora karşılık gelen bujiyi bulabilirsiniz.

ayrıca katalog sayfasını resim olarak ekledim

Edit_2019-07-22_3.jpg

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

10 saat önce, SlayerX :

bosch alacaksanız bosch car servislerden alın, çakması piyasada çok olabiliyor. onun dışında orjinali ngk veya denso.

NGK'lar 100k yapıyor seti 360tl-400tl civarı, boschlar 30k yapıyor ve seti 200 lira civarı. düşünmeden NGK alırdım (aldım da).

https://www.ngkntk.com/tr/destek/indirmeler/#Catalogs

buradan kataloğu  indirip doğru motora karşılık gelen bujiyi bulabilirsiniz.

ayrıca katalog sayfasını resim olarak ekledim

Edit_2019-07-22_3.jpg

Teşekkür ederim detaylı bilgi için. En uygun 506 liraya buldum ngk. Bosch servisten gayet uygun fiyat aldım. 190 TL. 20 bin km yapmadan aracı satabileceğimi düşünerek Bosch mantıklı geliyor. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 2 yıl sonra ...

Arkadaşlar selam,

ankarada ngk buji nerde bulabilirim? 2015 mazda 3 için? Sitedeki tedarkçileri aradım ancak ürünleri verdikleri firmanın ismini vermediler, biz firma ismi veriyoruz adam çakmasını satınca olan bize oluyor diyor. Bir tanesi firma ismi berdi baysal oto, o da tanesine 310₺ dedi. Biraz fazla geldi açıkcası. Var mı tavsiye?

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Vallaha hocam aynı durum bendede var. 

NGK 4 tanesi 1500tl bulabildim en uygun. 

Aşağıdaki üründen satın aldım. Ürün elime ulaştı. Epey memnun yorumlar olunca denemek istedim. Vergi dahil 250tl civarında geldi 4 tanesi. Linki aşağıya bırakıyorum.

https://tr.aliexpress.com/item/4001054890059.html?gatewayAdapt=glo2tur

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...