Jump to content

2, Nesil Mazda 3 Otomatik Şanzıman Sorunu

Melih58
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

Öncelikle merhaba;

Daha önce bir başlık açtım ama yazan olmadı.Şimdi farklı bir şanzıman problemi ile karşı karşıyayım.Yardımlarınıza ihtiyacım var.uzun yıllar sağlamlıgı ve sorunsuz şanzıman bilinen hasarlı bir mazda 3 aldım.Sorun şanzıman karterinden hasar almış iç kısımda ise en başta yer alan elektronik kontrol selenoidini kırık oldugu gözlemlendi ve ilk olarak bu parçayı değişerek işe başladık değiştikten sonra aracı vitese geçirdiğimizde çok sarsıntılı geçiyor ve her viteste küt küt vurarak geçti.Ve araç manuele aldığımızda 1.vitesi görmüyordu.Daha sonra ustam hidrolik beyini değişmesi gerektiğini söyledi ve onuda aracın üstündeki eski selenoidleri takarak değiştirdik.Bu sefer 1.vites geldi ama vuruntu devam ediyordu.Birkaç teste tabi tuttuktan sonra gelen parçanın arızalı oldugu söyledi.Daha sonra kendim bizzat ankaraya giderek(bu arada sivasta ikamet ediyorum) üzerinde tesisatlı ve selenoidli bir beyin aldım taktık ve sonuç olarak ilk çalıştırmada p den d ye aldıgımızda sabah eskiye nazaran %50 daha az vuruntu ile d ye geçti diğer geçişler 1den 2 ye hissedilir bir vuruntu 2.3 e ise daha az vuruntu ile geçiyor.Araç ısınınca ise vuruntular %60 daha kesilmiş daha az hissedilir oluyor.Konulan yağ mobil atf 320 sizce ne yapmalıyım usta aracın yeni beyine alışması gerektiğini dahada azalacağını söylüyor sizce sorun nerde olabilir.Yada en yakın kayseride gösterebileceğim bir şanzımancı varmıdır.Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Konulan yağ uygun değil, vuruntulu geçişlerin olması tabiki normal.

M-V standardında bir yağ kullanmanız lazım. Liqui Moly Top Tec ATF 1200, Motul Multi ATF, Eneos Eco ATF, Mobil 1 Synthetic ATF şanzıman yağlarından birini kullanmanız lazım. Yağın komple değişmesi gerekli. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bir saat önce, Melih58 :

Anladım peki ısınınca geçişlerin yumuşamasıda yağdanmıdır sizce ve özellikle tavsiye ettiğiniz bir yağ varmıdır.teşekkür ederim

Denemeden bilinmez. Uyumsuz yağ şanzımana zarar verir zaten. O şanzımanı yaptırdığınız usta nasıl usta ki kafasına göre yağ koyuyor?
Liqui moly, eneos, motul dan birini tavsiye ederim.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bir saat önce, Melih58 :

Anladım peki ısınınca geçişlerin yumuşamasıda yağdanmıdır sizce ve özellikle tavsiye ettiğiniz bir yağ varmıdır.teşekkür ederim

Ben total fluide xld fe kullanıyorum. Çok memnunum. Atf m-3 ve m-5 uyumlu. Diğer yağlardan bir tık ince. Ama geçişler mükemmel. Mazda yağlarını total üretiyor bu arada

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Daha doğrusu ustanın aklı başında inceliyor araştırıyor ama yağı bize yağ satan kişi tavsiye etti daha doğrusu herkes bunu kullanıyor abi sizinkide budur dedi 😄 yağı ozaman cok kullanmadan değiştirmek lazım anladım tamamını nasıl boşaltabiliriz peki

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Forumda hepsi tartışıldı. Flush işlemi ile değiştirmeniz lazım, ustanız becerebilir mi bilemem.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Yağ filitresini yeni değiştirdik yinede değiştirmeye gerek varmı yoksa temizleyip takalım mı bilemedim farklı bir ustaya yapıracağım artık bakıp bulmak lazım

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

39 dakika önce, Melih58 :

Yağ filitresini yeni değiştirdik yinede değiştirmeye gerek varmı yoksa temizleyip takalım mı bilemedim farklı bir ustaya yapıracağım artık bakıp bulmak lazım

Yeni ise sıkıntı olmaz.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Merhaba usta ile görüştüm en son beyin takıldıgında 5 litre motul yukarıda ismi belirtilen yağ ile değişim yapılmış usta ısrarla 1 hafta kullan araç rahatlar diyor yağı doldurması lazım dedi aklıma eksik mi koydu sorusu gelmiyor değil tekrar biraz araç ısındıktan sonra tekrar yağı kontrol edeyim ama gün geçtikçe geçişler yumuşuyor acaba dediği gibi bir hafta sonra geçer mi göreceğiz

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bir saat önce, Melih58 :

Merhaba usta ile görüştüm en son beyin takıldıgında 5 litre motul yukarıda ismi belirtilen yağ ile değişim yapılmış usta ısrarla 1 hafta kullan araç rahatlar diyor yağı doldurması lazım dedi aklıma eksik mi koydu sorusu gelmiyor değil tekrar biraz araç ısındıktan sonra tekrar yağı kontrol edeyim ama gün geçtikçe geçişler yumuşuyor acaba dediği gibi bir hafta sonra geçer mi göreceğiz

İnşallah geçer seviye kontrolünü kendiniz yapın bi. 

Bir de liqui moly nin atf additive var. Bir süre sonra vuruntu azalmazsa bu ürünü de deneyin. 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Akşam tekrar sürdüm geçişler biraz daha yumuşadı 1 hafta ustanında dediği gibi biraz süreyim eger olmazsa dediginiz katkıyı alayım ama anlamadıgım gün geçtikçe yağmı inceliyor geçişler yumuşuyor anlıyamadım

Yağ seviyesi forumdaki gibi baktım 65 çizgisinin biraz üstünde arabayı yarım saat birazda agrasif sürdüm sonra ölçüm inş dogrudur ölçümüm fazlaysada yapar mı acaba vuruntu kafamda deli sorular😂

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

11 dakika önce, quiteguide :

Arkadasla, konuyu açmadan önce özelden yazıştık.

Niğde kayseri tarafı deyince seni yazayım dedim hocam. Tşkler

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Merhaba bugün çıkma şanzıman takıldı araca  yağ olarakta castrol dextron 6 ilave edildi 30 km yapıldı yine ısınınca geçişler yumuşamaya başladı acaba alışma süreci varmıdır bilgisi olan var mı?

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...