Jump to content

1. Nesil Mazda 3 Marş ve Çalışma Sorunu

Nesih Çelik
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

Merhabalar, 1. nesil mazda 3 aracım geç çalışıyor, marş alıyor fakat bir kaç saniye geç çalışıyor bunu göstermiştim tamirciye marş dinamosu demişlerdi. Tamirci aracın marş dinamosuna ulaşmak için baya uğraştı aracı lifte kaldırıp depoyu sökmüştü, aracın pompa takımının değişmesi gerektiğini söylemişti parçacılarda bulamamıştık tekrar olduğu gibi taktılar. Bu arada yakıt pompası takımında ford amblemi vardı resmini paylaşacağım. Aracım benzin/LPG li Şanlurfa'da bu araçlardan anlayan usta sıkıntısı olduğundan yaptıramadım.

Ekim ayında bir kaç günlüğüne İstanbul'da olacağım bu konu hakkında yardımınızı ve önerilerinizi bekliyorum, teşekkürler.

1._nesil_mazda_3_yakıt_polpas.jpg

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bu ustalar cidden neyin ustası merak ediyorum. 

Dinamodan olsa araç tık tık yapar marş motoru dönmez. Yakıt pompası olsa hiç çalışmaz. Arada çalışıp çalışmamayla başlar durum.  Bir ihtimal benzin pompasındakı filtre çok kirlendiyse  olabilir.

Lpg regülatörü ya da enjektörü işeme yaptığından motoru boğuyor bu da geç çalışmasına neden oluyor olabilir. Bu durum özellikle araç uzun süre çalışmadıktan sonra ortaya çıkar. Sabah gibi, 1-2 saat sonra marş yapmak istediğinizde çabuk çalışır.  
Eğer sorun kısa sürede de devam ediyorsa lpg ayarından şüphelenilebilir.

Öncelikle lpg tankından valfi kapatıp 2-3 gün benzinde binin  sorun düzelecek mi bakalım. Lpg den mi değil mi anlayalım.

Aracınızı böyle şeyler için niye iş bilmez bilgisiz ve gereksiz parça değişimi yapıp kullanıcının ocağına incir ağacı diken ustalara elletirsiniz ki? İstanbul'a gelme imkanı varsa tüm ağır bakımları problemleri biriktirip Adem ustada baktırabilirsiniz.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Teşekkür ederim. Dediğiniz gibi birkaç gün sadece benzinde deneyeceğim. Aracın motoru bir kaç saat çalışmadıktan sonra genelde bu durum oluyor. Şayet devam ederse yine dediğiniz gibi Adem usta ya gösterebilirim tabi iletişim bilgileri gerekecek onunda

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

LPG enjektörlerinden bahsediyorsunuz galiba doğru anladıysam. LPG sistemini benden önceki sahibi muhtemelen takmış olmalı, km olarak tam bilemiyorum fakat en az 2 yıl olmuştur.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

@Mutlu Tekir Hocam merhabalar, 2 gündür aracı sadece benzinde kullanıyorum ve kontağı ilk basışımda çalışıyor. Aracımın LPG sıralı zavoli marka takılı bunu yetkili servise gidip sorunun sadece LPG'de iken yaptığını söyleceğim. bakalım düzelecek mi, teşekkürler.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

2 saat önce, Nesih Çelik :

@Mutlu Tekir Hocam merhabalar, 2 gündür aracı sadece benzinde kullanıyorum ve kontağı ilk basışımda çalışıyor. Aracımın LPG sıralı zavoli marka takılı bunu yetkili servise gidip sorunun sadece LPG'de iken yaptığını söyleceğim. bakalım düzelecek mi, teşekkürler.

Aracı bu sürede lpg tuşundan mı kapattınız? Öyle mi kullandınız? Eğer öyleyse regülatörden değildir, lpg ayarındandır. 

Bence aracınıza hiç Şanlıurfada dokundurmayın. İstanbula giderken yol üstünde Ankara'da Quattro Garage a uğrayabilirsiniz. Güzel bir yol ayarı yapar.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Aynen araç içindeki LPG tuşundan kapattım. Yola ailem ile çıkacağım için biraz zor gibi Ankara ama bakayım yinede. Olmadı İstanbulda yaptırırım

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

5 saat önce, Nesih Çelik :

Aynen araç içindeki LPG tuşundan kapattım. Yola ailem ile çıkacağım için biraz zor gibi Ankara ama bakayım yinede. Olmadı İstanbulda yaptırırım

Ailenizi Acity avm de bırakıp siz 2 dk ayar için şaşmazlara gidebilirsiniz. Çok yakın birbirine. Hem uzun yol için mola olmuş olur.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...