Jump to content

Mazda cx-3 ön park sensörü montajı

bekdem41
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

Peki sensörler orjinal Mazda sensörü mü? Benim Cx-5'in ön sensörleri tuhaf bir şekilde, hava sıcaklığı yaklaşık 30'u geçtiğinde sürekli mesafe yokmuş gibi uyarı veriyor. Servis arızalı olanların değişmesi gerekiğini söyledi ama fiyatları çok yüksek. Başka sensörler de uyuyorsa onlardan alayım, bir de kardeşimin Cx-3'e de uyguladığınız işlemi uygulayayım, paylaşırsanız.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Park sensorlerı orjınal mazda 3 sensorlerıdır

cx-3 te oncelikle park sensoru control unitine on sensorler ıcın kablo gırmenız gerekmekte

sonra paylastıgım parca numaralarına gore siparıs vermelısınız 

park asıstan modulunun pın outlarını verıyorum ona gore duzenleme yaparsınız

IMG_0673.JPG

IMG_1330.JPG

Park sensorlerı orjınal mazda 3 sensorlerıdır

cx-3 te oncelikle park sensoru control unitine on sensorler ıcın kablo gırmenız gerekmekte

sonra paylastıgım parca numaralarına gore siparıs vermelısınız 

park asıstan modulunun pın outlarını verıyorum ona gore duzenleme yaparsınız

IMG_1331.JPG

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Cx-3 burnu uzun bir araba aslında orjinalde olması gereken bir özellik. Elinize sağlık güzel çalışma olmuş güle güle kullanın. 

• Teşekkürler 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

o kadar çok güvenlik ve kaza önleyici sistem var ki; en olması gerekeni unutmuşlar. cx-3'te ön park sensörü olmadığını yeni öğrendim :(

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

6 saat önce, Mehmet Özdemir :

o kadar çok güvenlik ve kaza önleyici sistem var ki; en olması gerekeni unutmuşlar. cx-3'te ön park sensörü olmadığını yeni öğrendim :(

mehmet bey cx-3 2019 ve üst modellerine koymaya başlamışlar USA ve CAN. 

fakat şuda bir gerçekki çoğu aracın en üst donanımına koymuşlar ön park sensörlerini.

6 saat önce, SafaTR :

Cx-3 burnu uzun bir araba aslında orjinalde olması gereken bir özellik. Elinize sağlık güzel çalışma olmuş güle güle kullanın. 

sağolasınız.

Allah herkeze kazasız belasız sürüş nasip etsin

• Beğen 1
  • Teşekkürler 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 1 ay sonra ...
24.10.2019 at 02:12, bekdem41 :

Herkeze merhaba uzun araştırmalar sonucunda cx-3 e on park sensorlerını CMU da aktif yaptım

IMG_1669.thumb.JPG.2b74aafb16f108efc0b3a0a4d4f3e19b.JPGIMG_1767.thumb.JPG.a7bd9be7ba16216774f2dd34b5620826.JPGIMG_1166.thumb.JPG.6cbbd15554015f81f849d9353b2d4b5c.JPG

Merhabalar, Cx3 power aracıma sizinki gibi ön park sensörü taktırmak istiyorum Bu konuda bana yardımcı olabilirmisiniz? Aracım istanbulda.Saygılar

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Merhaba Alper  benimde aracım 2017 model ve bende  sıfır aldım. uzun araştırmalar sonucunda  yabancı forumlardanda edindiğim bilgiler sonucunda kendimde bu işin özünü bildiğimden cx-3 park sensör modülünü incelediğimde bu işi yapabileceğime karar verdim.  aşamaları resimledim.Garanti bozulurmu ???   ?  bana göre bozmamalı ama işte ... aslında yapılan işlem tamamiyle herşey orjinal olan mazda parçalarıyla yapılan bir uygulamadır. Mevcut olan park sensör modül kontrol kartına boşta olan ilk resimde jakın kablolarına boşta olanlara ilave kablo ekleyerek (bu boş jak pinleri ön park sensörleri içindir)  cx-3 arka park sensörlerinin aynısını sipariş vererek gerçekleştirdim.

burada olan en önemli nokta orjinal olan küme anahtar grubuna son resimdeki park sensör düğmesini kart üzerinde ince bir işlem yaparak aktif yaptım kontrol anahtar kablosu bu modülün altına kadar geliyor zaten. küme anahtar grubuna işlem yapabilecek biraz zor bulunur.ben oanahtar grubundaki park modül anhtarının resmini mikroskobun altında ince ince kazıyarak yaptım ama bunu yapamayan normal bir push butonda farklı bir yere takılabilir.

son olarakta for-scan ile gerekli satırı ön park sensörü için aktif hale getirmek olacak 

malzemeler:

parça adı                                      parça numarası                 adet                              

sensor ultrosonik                      GMC8-67-UC1                        2

sensor ultrosonik                       KD47-67-UC1  13  M              2     (Bunlar dış sensörler aracın dış rengi benim 13 derin mavi) 

kablo kısa                                    D24H-67-SH0                         1 

retainer (SABİTLEYİCİ)             KD49-67-UC5A                       2

retainer (SABİTLEYİCİ)            KD47-67-UC5A 13 M               2  (13 M  --Araç dış rengi)  

+ işçilik 

Önce siz servisten bunların fiyatını öğrenin ondan sonra karar verirsiniz.   

parçalar sanırım 2000 TL tutar  ama şu an %20 parça indirimi var 

--------------------------------------------------------------------------------------

Kamera konusunda ben şu an inceliyorum ABD mazda cx-3 forumda birkişi 

Viofo A129 Duo Çift Kameralı GPS Modüllü Araç Kamerası nı kullanmış gayet güzel olduğunu belirtiyor biraz inceledim çekim kayıtları güzel  

yalnızca park modunda da çekim yaparken akü durumu sıkıntı olur düşünüyorum  bir iki saat birşey olmaz ama bir gün iki gün sıkıntı olur diye düşünüyorum bir akü durumuna bağlı olarak

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

29 dakika önce, bekdem41 :

Merhaba Alper  benimde aracım 2017 model ve bende  sıfır aldım. uzun araştırmalar sonucunda  yabancı forumlardanda edindiğim bilgiler sonucunda kendimde bu işin özünü bildiğimden cx-3 park sensör modülünü incelediğimde bu işi yapabileceğime karar verdim.  aşamaları resimledim.Garanti bozulurmu ???   ?  bana göre bozmamalı ama işte ... aslında yapılan işlem tamamiyle herşey orjinal olan mazda parçalarıyla yapılan bir uygulamadır. Mevcut olan park sensör modül kontrol kartına boşta olan ilk resimde jakın kablolarına boşta olanlara ilave kablo ekleyerek (bu boş jak pinleri ön park sensörleri içindir)  cx-3 arka park sensörlerinin aynısını sipariş vererek gerçekleştirdim.

burada olan en önemli nokta orjinal olan küme anahtar grubuna son resimdeki park sensör düğmesini kart üzerinde ince bir işlem yaparak aktif yaptım kontrol anahtar kablosu bu modülün altına kadar geliyor zaten. küme anahtar grubuna işlem yapabilecek biraz zor bulunur.ben oanahtar grubundaki park modül anhtarının resmini mikroskobun altında ince ince kazıyarak yaptım ama bunu yapamayan normal bir push butonda farklı bir yere takılabilir.

son olarakta for-scan ile gerekli satırı ön park sensörü için aktif hale getirmek olacak 

malzemeler:

parça adı                                      parça numarası                 adet                              

sensor ultrosonik                      GMC8-67-UC1                        2

sensor ultrosonik                       KD47-67-UC1  13  M              2     (Bunlar dış sensörler aracın dış rengi benim 13 derin mavi) 

kablo kısa                                    D24H-67-SH0                         1 

retainer (SABİTLEYİCİ)             KD49-67-UC5A                       2

retainer (SABİTLEYİCİ)            KD47-67-UC5A 13 M               2  (13 M  --Araç dış rengi)  

+ işçilik 

Önce siz servisten bunların fiyatını öğrenin ondan sonra karar verirsiniz.   

parçalar sanırım 2000 TL tutar  ama şu an %20 parça indirimi var 

Merhabalar,

Öncelikle cevabınız ve bilgilendirmeniz için çok teşekkürler. Açıkçası bu konuyu Beka mazda yetkili servisine sormuştum ama bana yapılamayacağını söylediler. Bu yüzden forumlara yöneldim. Sizin kadar eletronik bilgim olmadığından bu işi kendim zaten yapamam. Durumumu size özetleyeyim söyleki ben işim dolayısyla yurtdışında yaşıyorum 2 ayda bir Türkiye'ye geliyorum. Aracı eşim ve çocuklarım güvenle yolculuk yapabilsinler diye aldım ama malumunuz İstanbul'da heran herşey olabiliyor. Her gelmemde ön tamponda çizikler görüyorum, arkada problem yok zaten kamerası ve sensörleri mevcut. Severek aldığım arabamı sırf bu yüzden satmayada kıyamıyorum daha 20000'de . Bakımlarını eksiksiz yetkili serviste yaptırıyorum. Inanın bana yurtdışında yaşarken  Türkiye'de araç ile ilgili işlem yapmak çok zor oluyor. En yakın okulların şubat tatilinde geleceğim. Bu parçaları bir şekilde alabilirsem montajı konusunda ne yapabilirim? çünkü servisler ya uğraşmak istemiyorlar ya yapamıyorlar yada para kazanmak istemiyorlar.

Saygılar

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

servisteki arkadaşlar sadece aldıkları eğitim sonucunda cevap vermişler doğal olarak .

Servis CX-3 lere orjinal ön park sensörü montajı yapıyorlar ama sadece sesli uyarı veriyor görsel olmuyor. 

Part Number: C860-V7-285C 

istanbulda çok iyi bir oto elektrik ustası işin ehli bulmalısınız

forumdaki istanbul daki arkadaşlar yardım ederler sanırım 

for-scan  ile programı sormadım ama Tarahumara (Ömer bey) yardım eder 

Ömer selamlar bu arada adına konuştum ama sıkıntı olmaz sanırım 

park modul unıt ten kabloyu motor kısmına kadar çekecek sipariş verilen kısa kordon kabloyu bu cektiği kabloya bağlıyacak

birde bir adet push-buton müsait bir yere bağlıyacak şeması var zaten.

diğer işleri tamponu söküp  sensör montajlarını servisle konuşun montaj ederler işilik ücretiyle.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Cevabınız  için çok teşekkürler. Forumdaki diğer arkadaşlar!!! İstanbul'da Mazda'dan anlayan Oto Elektrik ustası ya da bu işi yapabilecek Mazda Servisi önerebilirmisiniz? Yukarıda anlatılanları aracıma uygulayabilecek usta tanıdığınız varsa yazarsanız çok makbule geçecek. Herkese iyi forumlar

Saygılar

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 5 ay sonra ...

İyi bir elektrikçi bulmak lazım.

Böyle bir araçta ön park sensörü olmaması saçmalık.

Peki bir şey soracağım, arka park sensörü de ekrana yansımıyor sadece ses çıkartıyor doğru mu?

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...