Jump to content

3. nesil Mazda 3 Disk Değişiminden Sonra Fren Pedalına Basınca Gelen Vakum Sesi

g3z3g3n1616
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

2 hafta önce serviste 4 yıl bakimiyla birlikte ön fren diski ve balataları değiştirdim. Servis sonrası fren pedalına basıp çektiğim anda bir vakum türü bir ses duymaya başladım. Disk ve balata değişene kadar 4 sene boyunca keyifle bindiğim arabam beni kendinden soğuttu 2 haftada. Gecen cuma da tekrar servise götürdüm. Fren deki hava i kontrol edip ve pedalı yaglayip geri verdiler. Tekrar binip kontrol ettiğimde aynı şekilde sorunun devam ettiğini farkettim. Acaba bu durum yeni değişen fren diski ve balata için normal midir? Yada bir hatamı var anlamış değilim. 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bu ses olur ki benim bildiğim. Westinghouse un sesi.

Hareket etmiyorken disk böyle bir ses çıkmasına sebep olamaz. Daha önce siz duymamış olamaz mısınız? 

• Teşekkürler 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Keşke 5,10 saniyelik bir video koyabilseydim buraya. Şöyle tarif edeyim. Araba durduğunda ve çalışır haldeyken fren bedalina bastigimda, pedal dibe gidene kadar hava sesi geliyor. Orası normal. Geri çekitigimde ayağımı ve fren bedali en  son geri konumuna geldigi anda vick diye bir ses geliyor. Yavaş bıraktığımda pedali yada dip konuma kadar basmayıp pedalı yarı yapıp geri geldiğinde duyulmuyor. Normal bir hareket anında  dip pedal ile durup hızlı bir şekilde ayağımı çektiğimde yine vick diye ses geliyor. 2 hafta öncesindeki balata ve disk değişimine kadar hiçbir sorun yoktu. 

Dün, kendi arabamda çektiğim video ile birlikte baska bir m3 un aynı fren pedalı tepkimesini videosunu attım servise.  Benim arabada vick vick ses gelirken diğer m3 de hiçbir ses yoktu. 

Bana bugün servisin verdigi cevap, 

Kaydettiğiniz sesi dinledik ve fren pedalını etkinleştirdiğinizde boşluk olduğunu duyabilirsiniz, fren amplifikatörü olması normaldir.  Cuma günü gel deneyelim yazmışlar,. 

Gerçi bu memleket tamiri bilmez boya nedir bilmez, küçük bir pas için tüm fren sistemini değiştirirler küçük bir çizik için koca kapıyı değiştirirler.  

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bendeki soruna kısmen benzeyen bir video buldum YouTube de. Videoda güm diye ses geliyor ve hemen ardından vick diye bir ses duyuluyor. Aynen o ses bendeki ses. 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

44 dakika önce, Mutlu Tekir :

Bunun sebebi fren yayının gıcırdaması gibi. WD40 ya da sıvı gresle geçecek birşey.

Gözüme pedalin bağlantı kısmındaki yırtık takildi. Ses e bu yırtık sebep olabilirmi? 

IMG_20191029_175718.jpg

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bir saat önce, g3z3g3n1616 :

Gözüme pedalin bağlantı kısmındaki yırtık takildi. Ses e bu yırtık sebep olabilirmi? 

IMG_20191029_175718.jpg

Olabilir. Birşey diyemiyorum, sıvı gres sıkın zararı olmaz.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 3 hafta sonra ...

Bugün yine götürdüm servise ve sonuç olarak Fren ana merkez silindirli değişecek.  Hatalarında kabul etmiyorlar. Neymiş '' Zaten orda bir sorun varmış, biz disk balata ve firen hidrolik yağını değiştirince ortaya çıkmış'' deyip siyrildilar. Neyse ki 4 senelik yaptirdigim servis anlasmamin bitmesine 5 ay daha var. Sorun ne olursa olsun tüm masraflar onlara ait yani. 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 4 hafta sonra ...

Dün yine servise götürdüm ve sorun çözülemedi arkadaslar, yani yapamadılar diyebilirim. Mazda yetkili ana tedarikçi simi artık onları aramışlar 1, 2 ay içinde servise gelip sorunun ne olduğunu inceleyip çözecekler. 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Sesin geldiği noktayı bir mikrofon (desibel ölçer) vs. ile bulamıyorlar mı yahu?

Belli ki kokpitten geliyor ses, motor kompartımanından değil!.

• Teşekkürler 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

kronik bir sorun olmadığı sürece pek ilgilenmiyorlar. benim araç da kasislerde hafif dalgalı yollarda bi yerden tıngırdıyor ama bulan yok. harici ustalar da sesi kabul edip nereden geldiğini bilmiyor. kaliper sesini çözdük bunu bir türlü bulamıyoruz. motor soğukta ilk çalışırken de aynı ses bir saniye falan boyunca geliyor. demek ki kaput altında bir yerlerde bir sey bir seye sürtüyor. and ettim bulacam:) motor kulağı falan olabilir bilemiyorum. 

• Teşekkürler 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

3 saat önce, Devrim Babacan :

Sesin geldiği noktayı bir mikrofon (desibel ölçer) vs. ile bulamıyorlar mı yahu?

Belli ki kokpitten geliyor ses, motor kompartımanından değil!.

Mekanik işlerden anlamıyorlar. Çünkü bizim ustalar gibi bu işin mutfağında yoğrulmuş değiller. Okuluna giderler sonraki mesleki yaşamlarında yaptıkları iş değişim. Yağını suyunu kapısı cami vs gibi. Sesin geldiği nokta tam olarak fren pedalindan sonraki bağlantı noktasi.  Hergun kullandığım için ses yoğunluğunu o bölgede hissediyorum. Fren pedalı dip konumdan normal konuma gelene kadarki mesafede çok net ve sesli bir şekilde plastik sesini anımsatan vick diye bir ses. Benim tahminim fren diski, balata ve fren yağı degistirilirken yanlış bir ayarlama yaptılar. Bu yanlışlık fren sisteminde fren servesu na hasar verdi. Sanırsam da biraz tuzlu bir masraf olduğunu düşündüler ve kendi ceplerinden çıkacağı için mazda yetkili tedarikçi ye yaşalacaklar. Biliyorum çünkü benim kayinconun M6 sının ön, arka fren diski ve balatalarında pas var diye garantiden değiştirdiler. Yoksa 1 sene sonra granti bitiminde servis anlaşması gereği kendi ceplerinden çıkacaktı. 

2 saat önce, Katil Balina :

kronik bir sorun olmadığı sürece pek ilgilenmiyorlar. benim araç da kasislerde hafif dalgalı yollarda bi yerden tıngırdıyor ama bulan yok. harici ustalar da sesi kabul edip nereden geldiğini bilmiyor. kaliper sesini çözdük bunu bir türlü bulamıyoruz. motor soğukta ilk çalışırken de aynı ses bir saniye falan boyunca geliyor. demek ki kaput altında bir yerlerde bir sey bir seye sürtüyor. and ettim bulacam:) motor kulağı falan olabilir bilemiyorum. 

Benım sorun kendi hatalarından kaynaklanıyor. Servis anlaşamam olduğu için her türlü problemi çözmek zorundalar. 

Benım küçük kayincoda yeni kasa m3 var ve aynı sizim bahsettiğiniz sorun var. Aynı kasisten geçerken  ve bozuk yolda sol taraftan ses geliyor. Önceki kasada yayın üstünde bir sorun vardı. Benim kayınco ondan bahsetmiş ve verdikleri cevap '' senin kasada öyle bir sorun yok o eski kasalarda var'' diye cevap vermişler. Başka bir servise götürecek sanırım. 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

19 dakika önce, g3z3g3n1616 :

Benım küçük kayincoda yeni kasa m3 var ve aynı sizim bahsettiğiniz sorun var. Aynı kasisten geçerken  ve bozuk yolda sol taraftan ses geliyor. Önceki kasada yayın üstünde bir sorun vardı. Benim kayınco ondan bahsetmiş ve verdikleri cevap '' senin kasada öyle bir sorun yok o eski kasalarda var'' diye cevap vermişler. Başka bir servise götürecek sanırım. 

tabii ki haklısınız, eğer bozdukları bir şey varsa yapmak zorundadırlar. buyük ihtimalle de cözeceklerdir ama kendi aralarinda nasıl hallederler bilemiyorum tabi. 

önceki kasadaki ses dedikleri makyajsız kasa 3. nesil galiba. benim araca (2015) yayların arasına gereken müdahale yapıldı. ama bu sorunun makyajlı/makyajsız ile bir ilgisi yok anladığım kadarıyla. sol hafiften bozuk dalgalı yollarda aynı şekilde tıngırdıyorsa demek ki herhangi bir müdahalede bulunmamış mazda. ben kaputun altında bir yerlerden şüpheleniyorum. aslında buna uygun bir konu açmak lazım @Mehmet Özdemir hocam ne dersiniz. 

• Teşekkürler 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Aslinda Yetkili Servisler garanti kapsaminda yaptiklari işlemleri önce kendileri karsilarlar ama hemen ardindan ana firmaya (Mazda) fatura ederler çünkü sorun bir bakima ana firmanin bir sorunudur.  Yani muhasebe açisindan bu durumda onlarin cebinden pek bir para çikmaz.  Bence siz sanslisiniz çünkü 4 ay daha garantiniz var.  Dikkat etmeniz gereken bu sorunun zaman asimina ugramasina (garantinin bitmesine) izin vermemek.

• Teşekkürler 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

12 saat önce, Katil Balina :

tabii ki haklısınız, eğer bozdukları bir şey varsa yapmak zorundadırlar. buyük ihtimalle de cözeceklerdir ama kendi aralarinda nasıl hallederler bilemiyorum tabi. 

önceki kasadaki ses dedikleri makyajsız kasa 3. nesil galiba. benim araca (2015) yayların arasına gereken müdahale yapıldı. ama bu sorunun makyajlı/makyajsız ile bir ilgisi yok anladığım kadarıyla. sol hafiften bozuk dalgalı yollarda aynı şekilde tıngırdıyorsa demek ki herhangi bir müdahalede bulunmamış mazda. ben kaputun altında bir yerlerden şüpheleniyorum. aslında buna uygun bir konu açmak lazım @Mehmet Özdemir hocam ne dersiniz. 

sorman hata hocam, isteğin gibi konu açabilirsin. sizin bahsettiğiniz sesle bu konudaki ses farklı anladığım kadarıyla? 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

10 saat önce, AKayhan :

Aslinda Yetkili Servisler garanti kapsaminda yaptiklari işlemleri önce kendileri karsilarlar ama hemen ardindan ana firmaya (Mazda) fatura ederler çünkü sorun bir bakima ana firmanin bir sorunudur.  Yani muhasebe açisindan bu durumda onlarin cebinden pek bir para çikmaz.  Bence siz sanslisiniz çünkü 4 ay daha garantiniz var.  Dikkat etmeniz gereken bu sorunun zaman asimina ugramasina (garantinin bitmesine) izin vermemek.

Diğer Avrupa ülkelerinde varmi dır bilmiyorum ama burda yani danimarkada servis anlaşması diye bir sistem var. Yeni aldığın yada demo aldığın bir arabaya tercihe bağlı herhangi bir yetkili servis ile 3-4-5 yıllık servis anlaşması yaparsın. Her yıllarin fiyati farklı oluyor ve ödemeyi aylık yapıyorsun. Servis anlaşması içinde lastik yipranmasi haricinde herşey dahil. Yıllık bakim, motor arızası, fren diski, balata hatta silecegine yol yardimina kadar hepsinin masrafı servise ait. Garanti kapsamındaki herhangi bir sorun veya değişimi ise ana tedarikçi halleder. Benim 3 yıllık garanti geçen sene bitti. Servis anlaşamam da 4 yillikti ve fren diski balata  servis anlaşmasi ile değişti. Süreç anlasmamin içinde başladığı için bu sorunu halletmek zorundalar. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 1 ay sonra ...

Arkadaşlar sorun çözüldü. İsimleri Türkçe nedir bilmiyorum ama fren pedalindan sonraki tüm parçalar değişti. Son servis ile arabanın %90 tüm fren sistemi değişti yani öyle diyim. Arabamı yeniden sevmeye başladım. Yeni kasa skoda octavia yada super B Planlarımı rafa kaldirip mazda aşkı ile yola devam ediyorum 😁

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...