Jump to content

3. Nesil Mazda 3 Sol Ön Taraftan Gelen Ses

Katil Balina
 Paylaş

Çözüme git Katil Balina tarafından çözüldü,

Tavsiye Edilen Mesajlar

uzun süredir ustaları sürüş esnasında ikna etmeye çalıştığım sesi sanırım kaydetmeyi başardım çünkü aynı ses soğuk havada ilk calıştırmada da geliyor ve sürüş esnasında kimi açılardan girilen kasislerde falan da duyuluyor. bunun fren kaliperlerinden gelen sesle bir ilgisi yok. o işi forumda kimi arkadaşlar pime yaptırdıkları oring ile halletti benim usta da pimin yuvasını polimerle kapattı falan. 

burada hemen çalıştırma sonrası gelen ve 3 kez tekrar eden bir ses var. sanki moror kulağı gevşek de motor sarsılırken bir yerlere sürtüyor.

buyurunuz;

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bir saat önce, Arabalar :

04-06 saniye aralığında kayış kasnak ötmesi benzeri ses duyuyorum. Birde 29 saniyede sizin bu durumdan hoşnut olmadığınızı bildiren bir ses var:)

resmen burnumdan soluyorum hocam:)

benim dediğim ses marşı aldıktan hemen sonra 3-4. saniyede vs başlayor ve huykhuykhuyk ediyor:)

35 dakika önce, ozgur35 :

Havalar isinca gecer bence

havalar ısınınca geçmiyor hocam, bodrum scagında da aynı. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Sat abi Crv al performansa performans konforsa konfor :D

1.6 dizel 9 ileri 160 hp mukemmel uyumun ta kendisi 

• Haha 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

7 dakika önce, ozgur35 :

Sat abi Crv al performansa performans konforsa konfor :D

1.6 dizel 9 ileri 160 hp mukemmel uyumun ta kendisi 

bu sorunu çözemezsem çirkin mirkin artık ne yapalım bir crv de biz alalım kurtulalım şu illetten:) 

ilk calıştığında çıkarsa bu sesi dert etmeyecem cukurda dalgalı yolda çıkarmaya devam ediyor. sırf bu sesten dolayı satmayı düşünmüyor degilim. 

3 saat önce, Arabalar :

04-06 saniye aralığında kayış kasnak ötmesi benzeri ses duyuyorum. Birde 29 saniyede sizin bu durumdan hoşnut olmadığınızı bildiren bir ses var:)

bu arada hocam gergi bilyası kayış ve değişti serviste, ben başka bir ses duymuyorum ama geri viteste yerinde duruyorken  bir hırlama sesi geliyor bu aralar. normal mi değil mi bilmiyorum.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

15 saat önce, Katil Balina :

bu arada hocam gergi bilyası kayış ve değişti serviste, ben başka bir ses duymuyorum ama geri viteste yerinde duruyorken  bir hırlama sesi geliyor bu aralar. normal mi değil mi bilmiyorum.

Onlar değiştiyse sorun yok hocam. Biz 50 yi geçince 11  KHz üzerini duymuyoruz ya sallıyoruz işte:)

Valla sizin kulak pek keskin. Bizim araç uzun yatıştan sonra ilk bindiğimde her yerinden ses geliyordu ama şimdi alıştım herhalde bir çalışma birde stop sesi duyuyorum:)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

yok mu o ses muhtemelen buradan geliyor ama tabii ki de honda crv'de toyota corolla'da honda civic'te nissan qashqai'de bu ses yok diyecek deluğanlı:))

• Haha 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 1 ay sonra ...

Abi peki o zırıltı aracın içinden mi dışarıdan mı geliyor? İçeridense o plastikleri tutarak dene bakalım o ses gelmeye devam edecek mi? Dışarıdan ise motor kapağı ya da plastik bir şey çarpıyor gibi bir ses. Davlumbazda tamponda takılmayan bir klips olabilir belki.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

3 saat önce, Mutlu Tekir :

Abi peki o zırıltı aracın içinden mi dışarıdan mı geliyor? İçeridense o plastikleri tutarak dene bakalım o ses gelmeye devam edecek mi? Dışarıdan ise motor kapağı ya da plastik bir şey çarpıyor gibi bir ses. Davlumbazda tamponda takılmayan bir klips olabilir belki.

dışarıdan geliyor hocam. sol teker civarlarindan ama motor tarafından sanki. araç kasiste cukurda vs  sallandıkca da tıngırdıyor. defalarca lifte kaldırıp her yeri kurcalandı ama kaynağı bulunamadı. ben artık hemen aytırt edebildigimden bazen sert fren yaptıgmda da geliyor. belli ki bir şey gevşek bırakılmış. tek hatırlayamadığım sey şu; benim arabayı köpek ısırmış tamponu vs boyanmıştı bu yüzden. o zaman tampon sökülerek mi boyandı ne yapıldı bilmiyorum. öncesinde de var mıydı yok muydu hatırlayamadım. sadece bu sebepten satmayı düşünüyorum ama ne alacağımı bilmediğim için duruyor, kafamda net bir araba olsa saniye tutmam. 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• Çözüm

bugün ankara herter'de usta ile yaptığımız sürüşte net bir şekilde sesleri duyurabildim,  kendisi de bu sesle araba kullanılmaz diyerek olabilecek tüm ihtimaller üzerinde durarak bulmaya çalıştı ama nafile.

sol ön amortisör komple sökülup parçalarına ayrılarak tek tek incelendi plastik parçalar yenisiyle değişti falan ama  hiçbir etkisi olmadı. ben zaten süspansiyondan gelen bir ses olmadığını net bir şekilde biliyordum ama kafada soru işareti kalmasın  diye bu işlem yapıldı. değişen bir şey olmayınca kaputun altında motor hariç neredeyse sokülebilir ne varsa söküldü ve tamamı incelendi yağlandı temizlendi tekrar monte edildi yine zerre değişiklik olmadı. motor kulakları olabilir mi dendi onlarda da sorun bulunamadı. liftte alt muhafaza söküldü alttan yapılan tüm kontroller egzos vs gayetlen sıkı taş gibi görünüyor ama  her ne ise işte bir şey giderken tıngırdıyor. 

ustalar sağolsun neredeyse yarım gün harcadılar ama ne yazık ki hepsi sonuçsuz kaldı. yarın ya da öbür gün tam gün bırakacam arabayı, artık komple söküp takarlar mi ne yaparlar bilmiyorum. ancak bu şekilde deneye deneye bulabileceklerini söylediler bakalım nereye varacak bu iş. 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bir saat önce, Katil Balina :

bugün ankara herter'de usta ile yaptığımız sürüşte net bir şekilde sesleri duyurabildim,  kendisi de bu sesle araba kullanılmaz diyerek olabilecek tüm ihtimaller üzerinde durarak bulmaya çalıştı ama nafile.

sol ön amortisör komple sökülup parçalarına ayrılarak tek tek incelendi plastik parçalar yenisiyle değişti falan ama  hiçbir etkisi olmadı. ben zaten süspansiyondan gelen bir ses olmadığını net bir şekilde biliyordum ama kafada soru işareti kalmasın  diye bu işlem yapıldı. değişen bir şey olmayınca kaputun altında motor hariç neredeyse sokülebilir ne varsa söküldü ve tamamı incelendi yağlandı temizlendi tekrar monte edildi yine zerre değişiklik olmadı. motor kulakları olabilir mi dendi onlarda da sorun bulunamadı. liftte alt muhafaza söküldü alttan yapılan tüm kontroller egzos vs gayetlen sıkı taş gibi görünüyor ama  her ne ise işte bir şey giderken tıngırdıyor. 

ustalar sağolsun neredeyse yarım gün harcadılar ama ne yazık ki hepsi sonuçsuz kaldı. yarın ya da öbür gün tam gün bırakacam arabayı, artık komple söküp takarlar mi ne yaparlar bilmiyorum. ancak bu şekilde deneye deneye bulabileceklerini söylediler bakalım nereye varacak bu iş. 

Size aracınızı sattırmamak için konuyu inceledim😊

Sol ön alt salıncak değişiminin sorunu çözebileceği kanaatindeyim 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

24 dakika önce, Arabalar :

Size aracınızı sattırmamak için konuyu inceledim😊

Sol ön alt salıncak değişiminin sorunu çözebileceği kanaatindeyim 

teşekkürler hocam:) o bölgedeki tüm elemanlar tek tek levye ile kontrol edildi. bugünkü detaylı kontrol her ne kadar sonuç alınamasa da ne yalan söyleyeyim ikna ediciydi benim için. diyeceksiniz ki bir sonuç alınamamış nesine ikna oldunuz ama hakkaten sol tarafta motor/süspansiyon sökülüp bakılmadık bir yer kalmadı gibi. belki davlumbaz, çamurluk, ön tampon falan sökülebilir artık bilemedim. 

ayıptır söylemesi ben de ufak ufak volvo v40 bakıyorum özüme ama piyasa cok acayip bir halde, düzgün bir sey bulmak biraz zor gibi.  bir diğer çekincem de hatchback olması. bizde bagaj 364 lt galiba v40'ta 324 litre imiş. bebenin arabası sığmazsa yatar bu iş. bi de citroen cactus bakıyorum ki onda da tek sorun bagaj. ya da biraz daha yaşlıca bir D sınıfına mı geçmeli, kafamda deli sorular:))

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bagaj unsuru ön plana çıkmışken limit değerlerdeki bagaj hacimli araçlarla kendinizi ilave gerilime sokmayın bence

Alın bir passat Tdi,bakın keyfinize:)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bazen sesi bir taraftan geliyor sansak da yansıma nedeniyle tam tersi tarafta çıkabiliyor. Öteki tarafı da kontrol edilmesini tavsiye ederim.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

37 dakika önce, Arabalar :

Bagaj unsuru ön plana çıkmışken limit değerlerdeki bagaj hacimli araçlarla kendinizi ilave gerilime sokmayın bence

Alın bir passat Tdi,bakın keyfinize:)

hocam prensip olarak vw grubu almıyorum:) ama dizel mondeo'lara bakmaya başladım bile. 

34 dakika önce, Mutlu Tekir :

Bazen sesi bir taraftan geliyor sansak da yansıma nedeniyle tam tersi tarafta çıkabiliyor. Öteki tarafı da kontrol edilmesini tavsiye ederim.

hocam o kadar bariz bir şekilde sol taraftan geliyor ki zerre şüphe etmezsiniz. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

2 dakika önce, Arabalar :

Siz gelin şu sol alt salıncağı değiştirtin levyeli muayenelere kulak asmadan

Diğer araçlardan hiçbirisi mazda3 kadar estetik değil

salıncak işini yarın konuşayım hocam.

yaklaşık 4-5 saattir de aralıksız araba bakıyorum atlamadığım dal kalmadı, (öyle ki infiniti q50 de güzelmiş falan demeye başladım)  dönüp dolaşıp vazgeçiyorum. birinin içi çirkin, birinin konsolu tuhaf, onun sapı bunun çöpü derken vazgeçiyorum. bu durumda  sonuna kadar çözmeye calışacam ses sorununu, olmazsa artık allah büyük..

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

dert duvarı günlüğüne devam; bugün de bütün bir ögleden sonra ustalar dünden kalan ve sokülmeyen yerleri söktü, alttaki boydan boya tüm korumalar, sileceklerin olduğu bölgedeki plastikler yağlandi temizlendi takıldı, sonuç negatif. ses bana mısın demeden aynı netlikte devam ediyor.

bir tek geriye motorun kendisi kaldı o da artık yarına kulakları teker teker denenerek/değiştirilerek test edilecek. herter'deki ustalar sağolsun cerrah titizliği ile bakıyor ama nafile onlar da takılmış durumdalar. 

@Arabalar hocam bu arada salıncakla ilgili ısrarlarım sonuçsuz kaldı zira araç hareket etmiyorken, marşa basınca motorun titremesiyle gelen bir ses.  orası ses yapsa liftteyken çok kolay duyulurdu ama tık yok o bölgeden. tıngırtı. içeriden bir yerlerden tamamen farklı bir bölgeden geliyor. 

yarın da bir sonuç alınmazsa artık b planına geçeceğiz, zaabından satılık. ama şu an otomobil piyasası berbat bir durumda olduğundan al/sat hususunda kimseyle de muhattap olmak istemiyorum. üstüne şu tecrübe ile vidasına kadar bildiğim arabayı verip belirsiz bir sey de almak çok cazip gelmiyor.  bir yakin arkadaşım var mesela bize iki defa aynı arabayla gelmemiştir herhalde. adam zarar ediyo kar ediyo fark etmez sürekli araba değiştiriyor, isviçre çeliğinden sinir sahibi olmak lazim herhalde böyle bir sey icin, nasıl katlanıyor bilmiyorum. 

neyse efenim arkası yarın kuşağımız burada sona eriyor, bu arada ilgisi ve sabrı dolayısıyla @dr_azoom hocamıza da ayrıyeten teşekkürler artık yarın görüşürüz:)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...