Jump to content

2. Nesil Mazda 3 Benzin Tüketimi Çok Fazla (17lt/100km)

keser
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

Herkese merhaba. aracım 2011 impressive otomatik. Yaklaşık 2-3 ay önce aldım.

yol bilgisayarında Av. yakıt tüketimi 15, 16 lt iken şu sıralarda 17 lt' yi aştık :) normali 8-10 lt sanırım. Açıkçası 10 bin km bakımı benden önceki sahibi ne zaman yaptı tam olarak bilmemekle beraber şu sıralar bakımı geldi sayılır öyle hatırlıyorum. iki haftaya bakıma sokacağım. LPG(Landirenzo) tüketimi de başlarda 40 krş iken 50 krş ardından 60 krş' u gördü. Ankara Şaşmaz OLgun LPG'de gaz ayarı yaptırdım. ayarın darmaduman bir halde olduğunu söyledi. gaz ayarından sonra yol bilgisayarı yakıt tüketimini sıfırladım. 8 -9 lt lere düştü. ama bu sadece bir gün sürdü şuan 17 lt.  sebebini bilmiyorum.

Sizden ricam bakıma gitmeden önce beni yönlendireceğiniz hususlar varsa hazır bakıma gitmişken sizinde önerilerinizi gerçekleştirmek olacak. şimdiden çok teşekkür ederim.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Öncelikle, araci bakima verirken servise yakit tüketiminin çok yüksek oldugunu söyleyin ve bu konuda yapilabileceklerin yapilmasi talimatini verin.  Servis bu konuda neler yapilabilecegini bilir.  Yakit tüketimi birçok nedenle yüksek olabilir.  Uzaktan sebebi bulmak hemen hemen olanaksiz.  Örnegin, ilk aklima gelenlerden biri motor hava filitresini degistirmekte yarar var.  Bu zaten pahalli olmayan bir filitredir.  Araç lifte kaldirilip tekerlekler kontrol edilebilir, vs.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

bu işlerin en mantıklısı, aracı alır almaz bir rutin bakım yaptırmanızdır. büyük ihtimalle şimdi yaptıracağınız bakımdan sonra yakıt tüketiminiz normale dönecektir

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Araç kaç km'de?

LPG ne zaman takılmış?

Subaplar işlem görmüş mü?

Benzinde de 14-15 lt yakıyor mu, motorda aşırı titreme, rampada çekişten düşüş mevcut mu?

Son sorunun cevabı 'Evet' ise;

Bozuk LPG ayarı, büyük ihtimal 1 kaç subabin amel defterini kapatmıştır, bu aracın yakıtı başka türlü bu kadar artmaz.

Aracı bilgisayara bağlatın, beyinde hata kodu var mı bakılsın.

P0301-P0302-P0303-P0304 herhangi biri varsa;

Kompresyon testi yapılsın.

• Beğen 1
  • Teşekkürler 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Evet son sözü Quiteguide abi söylemiş. 

Ben Safranbolunun yokuşlu yollarında yokuş yukarı basa basa gittiğimde bu kadar yakıyordu. Sabah yokuş aşağı gidince tüketim 12-13 lt lere düşerdi. 

Sürüş güzergahı nasıl diye sorayım ben de.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Benim konuda fotosu mevcut.

Değişimden hemen önce uzun yol 90 km sabit hızda 9-10 lt ortalama vardı. Değişim sonrası 5 lt. Yanmış subabi hala saklıyorum, boynu bükülmüş, yuvaya tam oturmuyor kompresyonu da buradan kaçırıyor ve maalesef bir kaç aya benim subaplar tekrar elden geçecek gibi gözüküyor.

Stock subap LPG de 70k (LPG+benzin 145 k), supsan sözde ısıya dayanıklı subap 47k LPG + 5k benzin.

Stelitinizi seveyim sizin.

Yorum yok.

• Beğen 1
  • Şaşkın 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Oncelikle herkese cevaplari icin tesekkur ederim. Arac 135 bim kmde. Lpg ne zaman takildi bilgim yok ama baya eski olmasi lazim. Subaplar celik subap bu sene icinde degismis. Ne durumdalar bilmiyorum. Yokusta cekis dusuyor ama onu beygirine veriyordum. Soylediginiz seyleri bakimda tek tek dile getiricem detayli bir bakim sonrasi duzelicegini umuyorum o halde.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

10 saat önce, quiteguide :

Benim konuda fotosu mevcut.

Değişimden hemen önce uzun yol 90 km sabit hızda 9-10 lt ortalama vardı. Değişim sonrası 5 lt. Yanmış subabi hala saklıyorum, boynu bükülmüş, yuvaya tam oturmuyor kompresyonu da buradan kaçırıyor ve maalesef bir kaç aya benim subaplar tekrar elden geçecek gibi gözüküyor.

Stock subap LPG de 70k (LPG+benzin 145 k), supsan sözde ısıya dayanıklı subap 47k LPG + 5k benzin.

Stelitinizi seveyim sizin.

Yorum yok.

47k mı? Valla şaşkınım. İyi ki satmışım o zaman. :D 50k da 1 Supapla mı uğraşılır. 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Geçen ay 2 kere anlık 1. Silindir ateşleme arızası aldım. Motor arıza lambası yanmadı, yanmıyor, loga girdi sadece. 1. silindirdeki bobini değiştirdim, LPG ayarını güncelledim. 3 haftadır birşey yok. Bekleyip göreceğiz, ama ben malımı bilirim : )

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Ne kadar karisik seyler yazmissiniz. 
Araba cok yakiyorsa subapla va ugrsacagima, yol bilg kapatir, daha fazla yakit alirim, kafam da daha rahat olur. :) 

• Beğen 1
  • Haha 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

4 dakika önce, Lupara :

Ne kadar karisik seyler yazmissiniz. 
Araba cok yakiyorsa subapla va ugrsacagima, yol bilg kapatir, daha fazla yakit alirim, kafam da daha rahat olur. :) 

Benzin galonla 1 liranin altinda satilsa haklisin evet.d

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

1 saat önce, quiteguide :

Geçen ay 2 kere anlık 1. Silindir ateşleme arızası aldım. Motor arıza lambası yanmadı, yanmıyor, loga girdi sadece. 1. silindirdeki bobini değiştirdim, LPG ayarını güncelledim. 3 haftadır birşey yok. Bekleyip göreceğiz, ama ben malımı bilirim : )

Bir ara tek kisi tarafindan kullanilmis 300bin kmde bir mazda 3 almistim. 140 bin kmde lpg takilmis. Arabada subap degismemis. Ve komp. olcumunde her silindir makul degerlerde cikti. 
Sahibi olan amca dedi ki " insan gibi kullandiktan sonra neden subaplar bozulsun. "

Daha onceki aracimin subaplarini degistirmistim ama bisey diyemedim tabi.  😀

Demem o ki performansli kullanmayinca subaplara pek de bisey olmuyor. Ya da montaj sirasinda bir hata yapilmis olabilir. 

• Haha 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bu konuyu baştan sona okuyun.

İridyum buji için masraf yapmadan önce, aracın üzerindeki bujileri kontrol edin, belki de zaten iridyumdur.

Bir de dediğim gibi bilgisayara bağlansın & kompresyon testi yaptırın.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Etiket tabanlı benzer içerikler

• Jamiryo
      Yazan: Jamiryo
      Herkese Merhaba, 
      Sanırım Mazdaclub'ın en yeni üyesiyim. Burada sizin bilgi ve birikimlerinizden yararlanmak ve ilerde aynı konu başlığı altında kafasında benim gibi soru işaretleri bulunan insanlara bir fikir vermek için oktanlarla ilgili bir sorum var.
      Soru 1: MAZDA 3 1.5 Skyactiv'e önerilen benzin 95 mi, yoksa 98 oktan mıdır? Bu sorunun cevabını yabancını sitelere bakıp bulamadım. Broşür ve manual kitabında da rastlamadım. Malum yurtdışında halen 87,91 ve 95  oktan satılıyor (nadiren de 98 oktan mevcut) o yüzden adamlar 95/98 oktanlardan hiç bahsetmemişler bile.
      Soru 2: Ek bir sorum daha var. Eğer her ikisini de kullandıysanız aralarında performansa ve ekonomik kullanamaya dayalı bir fark gördünüz mü? Her iki soruyu birlikte cevaplandırırsanız çok sevinirim. 
      Bilse bilse yurdum insanı bilir diyerek sorumu üstadlara yöneltip, cevaplarınız için şimdiden çok teşekkür ederim.
    • lucasthehacker
      Yazan: lucasthehacker
      Merhabalar,

Mazda Kuzey Amerika' nın yaptığı açıklama ile birlikte bazı modellerin yakıt değerleri aşağıdaki makalede yer almaktadır.

http://www.mazdausamedia.com/2013-07-24-MAZDA-ANNOUNCES-PRICING-AND-FUEL-ECONOMY-OF-ALL-NEW-2014-MAZDA3

Açıklamalar Amerika Standartlarında olduğunu varsayıp ona göre hesaplama yapınca;

235.2/MPG ≈ L/100 km

Buna Göre;

Mazda 3 2014 Skyactive-G 2.0 Manuel Benzin Yakıt Tüketimi
      Şehir içi : 8
      Şehirler Arası: 5,9
      Ortalama: 7,1

Mazda 3 2014 Skyactive-G 2.0 Otomatik Benzin Yakıt Tüketimi

Şehir içi : 7,85
      Şehirler Arası: 5,9
      Ortalama: 7,1

• sporenes
      Yazan: sporenes
      Ben mazda3 HB A/T alalı 3 hafta oldu. Yakıttaki belirsizlik dışında aracımdan çok memnunum. 2010 model İmprsv. HB kullananan arkadaşlarıma şunu sormak istiyorum. Bir depo ile kaç km gidiyorsunuz. bu arada aranıza yeni katışdığım için çok mutluyum. Mesleğim basın mensubu. 
  • Yeni Oluştur...