Jump to content

Koronavirüs - COVID-19 ve Hayatımıza Etkileri

Misafir
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

Binbir haber ve ucuz bilgi furyası içerisinde geçenlerde bilim insanlarının Covid-19 un doğal olarak ortaya çıktığı fikrine ulaştıklarını okudum.

Komple teoricilerinin ve/veya sorgulayıcıların bunu böyle kabul edip köşesine çekilip kuzu gibi durması beklenemez elbet.

Ben aklıma gelenlerden birini yazayım ; mesela "sanal gerçeklik provası".

Sizde kendi görüş ve düşüncelerinizi belirtirseniz iyi olur diye düşünüyorum.

Selamlar.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

bir ara televizyonlarda, sosyal medyada çokça görünen bir eleman vardı. covid-19'un ırk seçtiğine dair şeyler zırvalıyordu. türk ırkına bulaşmayacağını falan savunuyordu. ona da buradan selamlar :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Biraz önce maske ile çarşıya indim. Vatandaşın kimisi hiç sallamıyor. Korona morona yok, para almak için yapıyorlar diyorlar bazıları. Kimden para almak için dedim. Bilmiyor. Anahtar kelime "para" olsa gerek.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Dogal bi hastalik degil ''Kehanetler 2005-2100'' adli kitapta yaziyor Hacettepe okuyan bi cocuk paylasti sosyal medyada Kitap 2005 de yazilmis Kitapta yazan ise 2020 yili kış ayinda baslayan kuresel bir salgin olucak ve akcigeri etkiyen  hastalikla cogu kimse ölucek. Herkes sokaklarda eldiven maskeyle gezicek Kitapta  sayfa 2120 idi sanirim 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bence dogal bir hastalik. Sonucta zaturreye donusen agir bir grip turu. 
Muhtemelen bazi grip virusleri mutasyona ugrayip kovid19 u meydana getirdiler. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Covid 19'un zoonotik olduğu (yani doğrudan vahşi kökenlerden gelen, hayvandan insana bulaşmış) ıspatlandı. Her devletin elinde milyon tane örnek var ve her üniversite aynı sonuca ulaşıyor. Komple teorileri kafa çalıştırır, okuması falan zevkli olduğu gibi de çoğunlukla deli saçmasıdır :) 

Bahsedilen kehanetler kitabında bu tutan kehanete karşılık 1000 tane de tutmayan kehanet var. Ayrıca bu tarz coronavirusler dünyada çok yaygın ve sars, kuş gribi, domuz gribi bu derece olmasa da dünyayı ciddi etkilemiş bir çok salgın geçirdik yakın dönemde. Eldeki verilere bakarak sürüyle tahminlerde bulunmak ve bu tip yakın dönemde olacağı belli olanlarda tutturmak son derece normal. Tam şu yılda olacak, şu kadar kişi ölecek, bu kadar vaka olacak, şu şu ülkelerde ağır geçecek dese eyvallah. Öyle 2020'lerde falan grip olacak, maske eldiven takacağız demekle nostradamus olunmuyor.

Hastalıkla ilgili de, sık sık ellerinizi yıkayın ve mesafeyi koruyun. Maske, eldiven vb bunların psikolojik olarak sizi rahatlatan şeyler, pratikte bir faydası yok. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bu Çin ülkesinde bu beslenme ve yaşam şekli devam ederse sürekli bir korona mutasyon değiştirip insanlığın başına bela olabilir. Zaman zaman izlediğim belgesellerde, özellikle çin, tahiilland vb. ülkelerde başta köpek olmak üzere diğer vahşi hayvan pazarları, bizde nasıl kuzular, koyunlar kasap vitrininde sergileniyorsa orada sokak ortasında bu vahşi ve kirli hayvanlar yüzülmüş olarak sergileniyor, ortalık vahşet yeri gibi. Çin de resmen kesim için köpek çiftlikleri var. Birleşmiş Milletler buna bir el koyması lazım, bu duruma diğer ülkeler artık yaptırım getirmesi gerekiyor, yoksa sonu yok bu işin. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bir haber;

ABD'deki Teksas Bölge Mahkemesinde , Roman Coronavirüs'ün (COVID-19) ihlal edilen biyolojik bir silah olarak “kazayla veya başka bir şekilde” yaratılması veya serbest bırakılması nedeniyle Çin'e karşı 20 trilyon ABD dolarının üzerinde tazminat tazminatı talep eden bir dava açıldı. (24.03.2020)

Kaynak: https://www.barandbench.com/news/litigation/covid-19-was-designed-by-china-as-a-biowarfare-weapon-20-trillion-dollar-lawsuit-filed-against-china-in-us-district

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

23.03.2020 at 15:44, Mehmet Özdemir :

bir ara televizyonlarda, sosyal medyada çokça görünen bir eleman vardı. covid-19'un ırk seçtiğine dair şeyler zırvalıyordu. türk ırkına bulaşmayacağını falan savunuyordu. ona da buradan selamlar :)

Oytun Erbaş olur kendileri :)

• Teşekkürler 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Selamlar. Amacım muhalefet değil. Bilgi alışverişi olsun aramızda. Bahsettiğiniz adamın bir videosunu paylaşıyorum. 5 ila 6. Dakikalarda anlatiyor bahsettiğiniz şeyden. Bizde bahsettiği protein az ya da hiç olmadığı için bize tutunma şansı az demişti. 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

AİDS de dediği şey oldu, bazı insanlarda virüs olmasına rağmen protein farklılığından etkilenmediler bile.

Corona için çok erken konuştu balonu patladı zaten o konuda. Fakat Çin de yapılan bir araştırmada "0" kan grubu insanlar daha az etkileniyor diye sonuçlanan bilimsel bir çalışma var.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

27 dakika önce, emc6767 :

Selamlar. Amacım muhalefet değil. Bilgi alışverişi olsun aramızda. Bahsettiğiniz adamın bir videosunu paylaşıyorum. 5 ila 6. Dakikalarda anlatiyor bahsettiğiniz şeyden. Bizde bahsettiği protein az ya da hiç olmadığı için bize tutunma şansı az demişti. 

Genetik bilimciler anında neden virus'un ırk ayırt etmeyeceğini izah ederek karşı çıktı, orada doğrudur hatam oldu diyerek bırakması gerekirken egosuna yenilip hatasında ısrar etti. Şuan saman alevi gibi sönmüş durumda kendisi.

Şovmenlikle bilimi birleştirmek bence çok önemli ve değerli bir vasıf, Carl Sagan veya Neil Degrasse Tyson örneğin. Bilimi halkın seveceği, anlayacağı seviyeye indirmek gerçekten çok çok güç. Oytun erbaş en azından "tıp alanında" bunu beceriyordu, kendini dinletiyordu. Ancak bilimden koptuğunuz zaman elinizde şovmenlik kalıyor ki bilim dünyasında şovmenlere şarlatan denmeye başlıyor, Karatay'dan pek farkı yok şuan. Toparlaması zaman alacak.

Bu arada içerik kaynak yayınlamaları ve editör kalitesiyle Covid19 hakkında güvenilir bilgiye erişmek isteyen twitter'da evrimağacını takip edebilir.

https://twitter.com/evrimagaci

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Her meslek grubu da üçkağıtçılar paracılar şarlatanlar olduğu gibi bizim meslektede bunlardan var. Kendileri fizyoloji uzmanı olmasına karşın viroloji-mikrobiyoloji uzmanı gibi bol keseden sallıyor.

Arkadaşlar kendinizi coronalı gibi görün ve kimseyle temas etmeyin. Yada herkesi corona + gibi düşünün. Uyarıları ciddiye alın. Kendinize iyi bakın 👨‍⚕️

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Oytun hoca biraz gözlemsel davranarak erken konuştu. Çinde yayılan virüs avrupayı etkilemeye başlayıp, Çin işgalinde bulunan Doğu Türkistan ve diğer Türk cumhuriyetlerinde o sıralar görülmeyince ve de bizim ülkemizde henüz tespit edilmemişken, Türk kökenli olanaların bu virüsten etkilenmeyeceği kanısını ortaya attı. İşin içine kolonya dök temiz kal şovları olunca sonuç bu oldu. Aslında tüm tıp insanlarından daha erken tv lere çıkıp virüs tanımlaması, virüs konusunda aydınlatma, temizlik ve diğer temas konusunda uyarılar yapması da iyi bir düşünce idi. 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Gündem bu kadar koronavirüs iken bu konu bizde neden yok diye baktım, meğer kısıtlı bir alandaymış. Herkese açık bir alana taşıdım görülebilmesi ve daha çok kişinin katılabilmesi için. Konuya dahil olmuşken iki de link paylaşmak istiyorum.

Herkesin bildiği ve takip ettiği salgın ile ilgili istatistiklerin olduğu Arcgis sayfasının mobil linki

Coronavirus - COVID-19 Global Cases - Mobile Version

ve benzer şekilde günlük yükselişleri gösteren hız grafikleri

Infection Trajectory: See Which Countries are Flattening Their COVID-19 Curve

Bu arada ben 2 hafta evden çalıştım şirket kararı gereği ama bu hafta sıra bana geldi şirketteyim. Evdekiler 2.5 haftadır evden çıkmıyorlar. Sizler ne yapıyorsunuz ve inşallah sağlığınızla ilgili bir probleminiz yoktur.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bir saat önce, zoptrik :

Ben hiç anlatmayayım. Sadece eve girişim 15 dk...

Sen en ön saftasın Fatih. Allah kolaylık versin ve korusun. 601 sağlık çalışanı virüse yakalanmış. İnşallah en kısa sürede şifa bulurlar 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

yoğun bakımda tavana bakmak yerine, evde tv, kitaplara bakalım, evde kalalım. Hala sokakta avare avare gezenlere deli oluyorum. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

10 saat önce, Renegade :

yoğun bakımda tavana bakmak yerine, evde tv, kitaplara bakalım, evde kalalım. Hala sokakta avare avare gezenlere deli oluyorum. 

Bugün İstanbul sokakları biraz daha sakindi sabah. Sanırım dün açıklanan il verileri ve vakaların %60 oranında İstanbul'da olmasının da etkisi var.

Havaların ısınmasının virüsün etkiliğini arttıracağı söyleniyor ama aynı ısınan havalar insanları da sokağa dökecek. Havalar ısınsa mı soğusa mı daha iyi karar vermek zor ama Pazartesi'ye kadar Marmara bölgesinin yağışlı görünmesi insanları dışarıda tutması açısından iyi olacak gibi.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...