Jump to content

2. Nesil Mazda 3 Bagaj Açma Sorunu

Renegade
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

Arkadaşlar, aracımın (2012 Mazda 3 sedan) bagaj kapağı 2-3 aydır uzaktan kumanda ile bazen açılıyor, bazen açılmıyor idi. Son günlerde uzaktan kumanda ile hiç açılmamaya başladı. Manuel olarak rahatlıkla açılıyor, kumandanın pilini değiştirdim, sonuç yok.  Kumanda tüm kapıları rahat açıp kapatıyor, sadece bagaj kapağını açmaz oldu. Kumandayı bugün anahtarcıya götürdüm, düğmeye bastığı zaman gayet güzel sinyal gönderiyor, sorunun araçla ilgili olduğunu söyledi. Bu konuda ne yapabilirim veya arızayı nerede aramak gerekir. 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

aklıma kilit sistemini yağlamak geldi, röle kilit sistemi kirli olduğu için çekmiyor olabilir, wd 40 iyi gelir diye umuyorum, düğmeyle açıncada sert açılım yapıyor. denemekte yarar var, yoksa Lupara arkadaşın dediği gibi düğme varsa sorun yok sayılır diyelim. 😎

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bagaj düğmesi de manuel açmıyor aslında bagaj açma motorunu çalıştırıyor. Yani uzaktan kumandanın düğmesine basarak açılmasıyla bagaj üstündeki butona basarak açılması aynı motorla sağlanıyor. Uzaktan kumanda modülünden bagaj açma motoruna gelen kabloda sıkıntı olabilir.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

6 dakika önce, Mutlu Tekir :

Bagaj düğmesi de manuel açmıyor aslında bagaj açma motorunu çalıştırıyor. Yani uzaktan kumandanın düğmesine basarak açılmasıyla bagaj üstündeki butona basarak açılması aynı motorla sağlanıyor. Uzaktan kumanda modülünden bagaj açma motoruna gelen kabloda sıkıntı olabilir.

Tamam Mutlu o zaman sorun kablo veya soketinde olabilir. Kablonun ölçülmesi gerek sanırım. İş elektirikçi işi gibi.

Bu uzaktan kumanda modülü bizim aracın neresinde yer alıyor ki.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

15 dakika önce, Renegade :

Tamam Mutlu o zaman sorun kablo veya soketinde olabilir. Kablonun ölçülmesi gerek sanırım. İş elektirikçi işi gibi.

@Mutlu Tekir

Arabayı satmasaydı modülün yerini kesin nokta atışı söylerdi.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

2 saat önce, Lupara :

@Mutlu Tekir

Arabayı satmasaydı modülün yerini kesin nokta atışı söylerdi.

O kadar da değil abi. :) Uğraşma işini geçtik artık. :)

2 saat önce, Renegade :

japancars.ru dan bulmaya çalıştım da bulamadım. Ön konsol altında bir yerde olması gerekli diye düşünüyorum.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

11 saat önce, Renegade :

Arkadaşlar, aracımın (2012 Mazda 3 sedan) bagaj kapağı 2-3 aydır uzaktan kumanda ile bazen açılıyor, bazen açılmıyor idi. Son günlerde uzaktan kumanda ile hiç açılmamaya başladı. Manuel olarak rahatlıkla açılıyor, kumandanın pilini değiştirdim, sonuç yok.  Kumanda tüm kapıları rahat açıp kapatıyor, sadece bagaj kapağını açmaz oldu. Kumandayı bugün anahtarcıya götürdüm, düğmeye bastığı zaman gayet güzel sinyal gönderiyor, sorunun araçla ilgili olduğunu söyledi. Bu konuda ne yapabilirim veya arızayı nerede aramak gerekir. 

Arabada ki sonradan takılma led ampul xenon,  çakmakliktaki usb cep telefonu şarj aleti, varsa kamera vsvsvs   gibi herseyi söküp,  bi süre bekleyip dener misiniz. 

Canbus tan yapar net. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bugün öğle sonu aracımın bagaj kapağına zaman ayırdım. Bagaj kapağının iç kısmındaki kaplamanın kilit kısmının olduğu yerden bir miktar açtım, orada bulunan soketi sıkılaştırdım.  Kabloları sokete doğru baskıladım. Kapatıp denedim, sonuç başarılı, anahtar artık bagaj kapağını açıyor, hatta araçla biraz dolaştım sonuç aynı sistem çalışıyor. Sanırım bagajı aç-kapa kablolar veya soket teması kaybetmiş. Bu sorun dolayısıyla katkı yapan ve görüşlerini paylaşan arkadaşlara teşekkür ediyorum. 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...