Jump to content

Mazda 3 1.5 Skyactiv / Dizel mi Benzinli mi?

personnablue
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

Bir saat önce, m2hamid :

Biliyorum hocam :) Ben skyactiv ile karşılaştırdım özellikle zaten, Skyactiv3 daha kısa vites oranları sayesinde düşük hızda daha seri kalabiliyor, ancak hız arttıkça @Leanbackbelirttiği gibi Civic öne geçiyor gibi. 0-120 de Mazda3=15 sn Civic FB7=16 sn. ama 120den sonra Mazda3ün hızlanması daha zayıf kalıyor.

Sonucta ikiside atmosferik 1 2 saniyeynin lafi olmaz 🤣🤣

• Haha 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Geçen sene bir Mazda3 benzinli 1.5 otomatik ve Egea 1.6 dizel otomatik iki aracın performans farkını test etmek için video çekmiştim. İkisi de aynı gece, aynı güzergahta çekildi. 

Mazda 3ün fabrika verisi 0-100 : 11,9 saniye

Egeanın fabrika verisi 0-100 : 11 saniye

Bu işte bir gariplik var ama anlayamadım. Egea neden böyle hızlı. Tabi gps ölçümü değil bunlar. Mazda'nın kadranı gps hızı ile aynı iken, Egea nın kadranı ile gps arasında 4-5 km/s bir fark var.

Mazda 3 1.5 litre 120 hp, 150 nm tork 0-100 11,3 saniye:

Egea 1.6 litre 120 hp, 320 nm tork 0-100 9,7 saniye:

Videoları editlerken ingilteredeki benim emektar bmw ile çektiğim video aklıma geldi. Onu da paylaşayım konudan bağımsız :) 

BMW 330ci 3.0 litre 228 hp, 300 nm tork 0-100 6,5 saniye:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

30 dakika önce, M.E.G :

@Tarahumara egea 1.6 dizel sedan otomatik 9.8 sn fabrika verisi bi yanlışın olmasın. 

hatta 9.7 😂

makyajlı 3'ün 1.5 100 beygirlik benzinli motorunun 0-100 değeri ise 10.6.

120'lik sky g ise 8.9 saniye civarında gezindiğini biliyorum.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

@paarthurnax Video koyduğunuz araç 2.0lt 120hp model, yurtdışında satılan. Tr'deki G120'lerin 0-100'ü manuel 10.1, otomatik 11.8sn.

Araba yeniyken denk gelmiştim 120hp dizel Egea'ya, 60-70 gibi bastıydık, beklemediğim derecede iyi kafa tutmuştu benim araba. Hatta tarahumara'nın koyduğu videoda 70-150kmh ölçeyim dedim Egea 17sn'de alırken, Mazda 18.5sn gibi alıyor. Ciddi bir fark yok arada, 16 jant falan olsa bizimki de Egea gibi, dibine girecek muhtemelen.

Fakat Egeayı kullan Mazda'dan sonra roket gibi geliyor :) 300nm farkı.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Egea lar çılgın kullanıcıya denk gelirlerse çılgın gidiyorlar 

istanbula 730 xdrive long ile giderken peşimize bir çılgın egea takılmıştı

200 km/s ile giderken tam tampona yapışıktı

kurtulmak için basarken kadrana baktığımda 252 km/s görmüştüm

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bir saat önce, Leanback :

@paarthurnax Video koyduğunuz araç 2.0lt 120hp model, yurtdışında satılan. Tr'deki G120'lerin 0-100'ü manuel 10.1, otomatik 11.8sn.

Araba yeniyken denk gelmiştim 120hp dizel Egea'ya, 60-70 gibi bastıydık, beklemediğim derecede iyi kafa tutmuştu benim araba. Hatta tarahumara'nın koyduğu videoda 70-150kmh ölçeyim dedim Egea 17sn'de alırken, Mazda 18.5sn gibi alıyor. Ciddi bir fark yok arada, 16 jant falan olsa bizimki de Egea gibi, dibine girecek muhtemelen.

Fakat Egeayı kullan Mazda'dan sonra roket gibi geliyor :) 300nm farkı.

hocam bunlar tıpkı bmw gibi 2 litrelik motorun stroke ya da kapağı ile vs. oynayıp "madem vergi alıyorsunuz alın size 1.5 motor" diyip verimsiz bir motoru mu piyasaya sürdüler acaba diye şüpheleniyorum 😂 

ne olursa olsun güç ve tork eğrisine göre ve otomatik vitese rağmen performansı bence tatmin edici

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

34 dakika önce, paarthurnax :

hocam bunlar tıpkı bmw gibi 2 litrelik motorun stroke ya da kapağı ile vs. oynayıp "madem vergi alıyorsunuz alın size 1.5 motor" diyip verimsiz bir motoru mu piyasaya sürdüler acaba diye şüpheleniyorum 😂 

ne olursa olsun güç ve tork eğrisine göre ve otomatik vitese rağmen performansı bence tatmin edici

Tam aksine Mazda'nın 1.5-2.0-2.5lt 3 motoru de nevi şahsına münasır. Yani strok düşürüp yükseltme ile değil, tüm motoru ölçeklendirerek motor ailesi yaratılmış, piston-segman-valf-yatak-krank hiçbir internal birbirine uymuyor. Bu yüzden tüm motorların tork-güç eğrileri aynı, 1.5lt motor 2.5lt'nin minyatürü gibi.

Mazda 2 aynı motorla sınıfının en az yakanı bu arada. 1.5lt Sky-g motor ultra-verimli denebilecek, %38 termal verimle çalışan bir makina. Mx5'de deki başarımı da ortada, ancak 1300kg tam otomatik C kompakta koyunca işler değişiyor. Doğru motoru doğru kasada kullanmak önemli. Bu yüzden Mazda 3 üzerinde videosunu attığın 2.0lt 120hp model ile arada böyle fark var, top end yani 120hp değişmese de 2.0lt kapasite herşeyi değiştiriyor, hemde yakıt tüketimini-emisyonu arttırmadan.  Veya rakipler gibi turboşarj lazım.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

9 dakika önce, Leanback :

Tam aksine Mazda'nın 1.5-2.0-2.5lt 3 motoru de nevi şahsına münasır. Yani strok düşürüp yükseltme ile değil, tüm motoru ölçeklendirerek motor ailesi yaratılmış, piston-segman-valf-yatak-krank hiçbir internal birbirine uymuyor. Bu yüzden tüm motorların tork-güç eğrileri aynı, 1.5lt motor 2.5lt'nin minyatürü gibi.

Mazda 2 aynı motorla sınıfının en az yakanı bu arada. 1.5lt Sky-g motor ultra-verimli denebilecek, %38 termal verimle çalışan bir makina. Mx5'de deki başarımı da ortada, ancak 1300kg tam otomatik C kompakta koyunca işler değişiyor. Doğru motoru doğru kasada kullanmak önemli. Bu yüzden Mazda 3 üzerinde videosunu attığın 2.0lt 120hp model ile arada böyle fark var, top end yani 120hp değişmese de 2.0lt kapasite herşeyi değiştiriyor, hemde yakıt tüketimini-emisyonu arttırmadan.  Veya rakipler gibi turboşarj lazım.

rakiplerine nazaran daha butik mentaliteye sahip bir markanın çoğu ülkenin emisyona göre vergi yapılandırması olduğu için 2 litre hacimin problem yaratmadığı senaryolarda bile atmosferik motorlara yönelik düşük hacimde bu derece tutarlı iş yapmış olması gerçekten sevindirici. muhtemelen olası bir 1.5 sky x hibrit kombinasyonunda gerçekten çok farklı şeyler konuşuyor olacağız. bilgilendirmeniz için teşekkür ederim

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

2 saat önce, paarthurnax :

rakiplerine nazaran daha butik mentaliteye sahip bir markanın çoğu ülkenin emisyona göre vergi yapılandırması olduğu için 2 litre hacimin problem yaratmadığı senaryolarda bile atmosferik motorlara yönelik düşük hacimde bu derece tutarlı iş yapmış olması gerçekten sevindirici. muhtemelen olası bir 1.5 sky x hibrit kombinasyonunda gerçekten çok farklı şeyler konuşuyor olacağız. bilgilendirmeniz için teşekkür ederim

Zaten diğer ülkelerde motor hacmini bile yazmıyorlar, Mazda 3 G122, G150, D175 vb gibi isimlendirmeler. Performans-Hp/tork-tüketim-emisyona bakıyor pazar. Audi BMW Mercedes Volvo Jaguar aklınıza hangi marka gelirse hemen hepsi için de geçerli aynı durum 30 TDI, 40 TDI, 50 TDI, D180, D240, 330i, 340, vs vs hiçbir veri motor hacmini göstermiyor çünkü buna bağlı bir vergilendirme kalmadığı için artık model isminde belirtmenin anlamı da kalmadı. Fakat bizde durum hala 80'ler 90'lar kafası, değişeceği de yok ne yazık ki. Bu durumda büyük markalar BMW gibi Mercedes gibi abuk motorlar ayarlamaya çalışıyor alelacele, ya da Mazda gibi farklı yöntem izleyen küçük üreticiler mağdur durumda kalıyor.

1.5 Sky hybrid kombosu gelmesi imkansız gibi. Hybrid motorun tamamen atkinson çevrimi çalışması lazım ve günümüz için 1.5lt full atkinson demek 70-80hp gibi bir güç demek. En az 1.8-2.0lt olmalı. Bu hacimlere Ötv'de ufak bir destek var bizde ama bu kez de Mtv'den giriyor. Vergi sisteminin sıfırdan ele alınıp modernize edilmesi şart. 1.5lt'ye ancak 24v mild-hybrid gelebilir, onun da pek esprisi yok, markaların emisyon standartlarının çevresinden dolaşmak için uydurduğu bir ara çözüm. Müşteriyle pek ilgisi yok.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

3 saat önce, Leanback :

Zaten diğer ülkelerde motor hacmini bile yazmıyorlar, Mazda 3 G122, G150, D175 vb gibi isimlendirmeler. Performans-Hp/tork-tüketim-emisyona bakıyor pazar. Audi BMW Mercedes Volvo Jaguar aklınıza hangi marka gelirse hemen hepsi için de geçerli aynı durum 30 TDI, 40 TDI, 50 TDI, D180, D240, 330i, 340, vs vs hiçbir veri motor hacmini göstermiyor çünkü buna bağlı bir vergilendirme kalmadığı için artık model isminde belirtmenin anlamı da kalmadı. Fakat bizde durum hala 80'ler 90'lar kafası, değişeceği de yok ne yazık ki. Bu durumda büyük markalar BMW gibi Mercedes gibi abuk motorlar ayarlamaya çalışıyor alelacele, ya da Mazda gibi farklı yöntem izleyen küçük üreticiler mağdur durumda kalıyor.

1.5 Sky hybrid kombosu gelmesi imkansız gibi. Hybrid motorun tamamen atkinson çevrimi çalışması lazım ve günümüz için 1.5lt full atkinson demek 70-80hp gibi bir güç demek. En az 1.8-2.0lt olmalı. Bu hacimlere Ötv'de ufak bir destek var bizde ama bu kez de Mtv'den giriyor. Vergi sisteminin sıfırdan ele alınıp modernize edilmesi şart. 1.5lt'ye ancak 24v mild-hybrid gelebilir, onun da pek esprisi yok, markaların emisyon standartlarının çevresinden dolaşmak için uydurduğu bir ara çözüm. Müşteriyle pek ilgisi yok.

şimdi anlaşıldı. bu hybrid motorlar ile birlikte kullanılan içten yanmalıların hacim/güç oranlarının düşük olmasını hep merak etmiştim. benim bildiğim kadarı ile atkinson çevrimini kullanmalarının sebebi kompresyon oranını artırmak içinmiş. fakat wikipedia'da atkinson çevrimi kullanan motorların tamamına baktığım zaman gördüğüm en yüksek kompresyon oranlarının, atkinson çevrimi yapmayan skyactiv x ile aynı olduğunu görüyorum. (14.0:1) 

hatta bir kaynakta okuduğuma göre skyactiv x normal ritimde bile (buji ile ateşleme modu) yakıtı o kadar fakir karıştırıyormuş ki sıkıştırma oranları hali hazırda var olan atkinsonlar ile benzer olabiliyormuş. (süperşarjlı versiyon miller düzenine sahip fakat atmosferik versiyon atkinson olabilir)

ilk etapta görmemiz muhtemel olan 2 litre skyactiv x ve 24v mild hybrid kombinasyonu kağıt üstünde göründüğünden daha efektif olacakmış gibi duruyor.

konuya geri dönmek gerekirse, dizel mi benzinli mi konusundan çıkıp gelecekte görmemiz muhtemel olan hybrid kadar kayabiliyorsa, maalesef çevremizde insanlar otomobilini seçmiyor, seçemiyor. gönül isterdi ki kimse torkunu tüketimini düşünmesin, gaza bassın alemi dolansın ancak ekonomik şartlar bizlere mühendismiş gibi bu konuları konuşup tartışıp fikir edinmemize sebep oluyor 😁

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

yanlış biliyorsam düzeltilsin, mx-5'te kullanılan motor ile 3'te kullanılan motor aynı değil mi? birinde 130 beygir üretebiliyorsa bizimkilerde de üretsin kardeşim:)) 

valla bi 10 beygir benim için çok sey fark eder, o tam olacakken olmamışlık hissini giderebilir. yakıtta çok sey fark edeceğini düşünmüyorum, hatta pozitif etkisi bile olabilir. yazılımla falan olacaksa hemen olsun lütfen.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

25 dakika önce, Katil Balina :

yanlış biliyorsam düzeltilsin, mx-5'te kullanılan motor ile 3'te kullanılan motor aynı değil mi? birinde 130 beygir üretebiliyorsa bizimkilerde de üretsin kardeşim:)) 

valla bi 10 beygir benim için çok sey fark eder, o tam olacakken olmamışlık hissini giderebilir. yakıtta çok sey fark edeceğini düşünmüyorum, hatta pozitif etkisi bile olabilir. yazılımla falan olacaksa hemen olsun lütfen.

Remaps adlı bir chip tuning firması varmış

hemde Ankara’da ve bizim Mazda lara dahi yazılım yapıyorlarmış gerçi internet sitelerinde bizim araçları 100 beygir olarak tanımlamışlar ama

iletişime geçip 10-15 bg kazanım olup olamayacağını sorabilirsiniz

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

51 dakika önce, Arabalar :

Remaps adlı bir chip tuning firması varmış

hemde Ankara’da ve bizim Mazda lara dahi yazılım yapıyorlarmış gerçi internet sitelerinde bizim araçları 100 beygir olarak tanımlamışlar ama

iletişime geçip 10-15 bg kazanım olup olamayacağını sorabilirsiniz

ben de bu konu ile ilgili baktığımda bahsini ettığiniz yeri görmüştüm hocam. işlerine güvenmememin nedeni de avrupa'da 100 beygir olarak satılan modelden kopyala yapıştır yapmaları olmuştu.  adamların avrupa pazarında aynı motorun 100 beygir, türkiye pazarında 120 beygir olduğundan bile haberleri yok. ezberden girmişler verileri. 

-----

hatta bu şekil kopyala yapıştır yazılımla adamlar 120 beygirlik motoru 15 beygir arttırdık diye 115 beygir olarak bile teslim edebilirler:)))

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Mx5'in motoru dövme kranklı, dövme pistonlu, intake bölümü ve en önemlisi egzantrik dereceleri farklı. İç yapıda fark olduğu için o motora çeviremeyiz. Mx5 1000kg ve manuel olduğu için yürüyor zaten 130hp olduğundan değil pek, çünkü 115hp 1.5 skyactiv Mazda 2'de Mx5'e yakın yürüyor, 0-100kmh 8.5sn, Mx5'de 8.3sn. 

1300kg tam otomatik arabaya günümüz emisyon koşullarında 1.5 atmosferik motor rekabette olmuyor. 90'larda olsak ohoo bu 14:1 sıkıştırmayla 150hp güç en az 180nm tork alırsın, 1.5 motordan ortalama 10küsur litre de benzin yakarsın nasılsa emisyon-tüketim kimsenin umru değil katalitiği taktın mı tamam. Günümüzde ise hacim büyümesi veya turboşarj lazım, yani motorun içine daha çok hava çekebilmek lazım bir şekilde başka çözüm yok, yazılımla olacak iş olsa keşke ama değil.

Sprint booster denenebilir bu araçlara, pedal commander tarzı pedal tepki arttırıcılar. Ben şahsen hiç sevmiyorum ama kullananı seveni var epey. Belki olmayan sport modunun yerini kısmen tutar.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

1 saat önce, Katil Balina : . 

-----

hatta bu şekil kopyala yapıştır yazılımla adamlar 120 beygirlik motoru 15 beygir arttırdık diye 115 beygir olarak bile teslim edebilirler:)))

:)) olabilir 

bende 100 beygiri görünce bir gayri ciddilik hissetmiştim 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 2 hafta sonra ...

Bu kanalda hızlanma frenleme esp vs bilgiler var..Dikkatimi çeken fren esnasında disklerden kıvılcımlar çıkması oldu aynısı BMW de de olmuş hatta alev aldı .Fakat Peugeot otomobillerinde olmadı ..

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bunun sebebi kullanılan balatanın tipi ile alakalı büyük ihtimalle. Balata tozunun yanması kötü birşey değil, çünkü aşırı balata tozu saçılımı sıcak frenlerde rotor-kaliper içlerinde veya disk merkezinde birikebiliyor. Ancak BMW'de Mazda da yüksek hızda ve arka arkaya fren zayıflıkları ile ünlü özellikle BMW. İki marka da ilk frenlerde ve dozlamada çok başarılı, sonraki frenlerde cortluyorlar, bu yüzden aşırı ısınma ile de ilgisi olabilir çıkan kıvılcımın.

Videoya gelince, gidiş hayal kırıklığı ne yazık ki, 1430kg araç ağırlığı da etkiliyor. Eski Mazda 3 2.0 165 Sky-G modelle kıyaslayım dedim 60-160kmh hızlanmayı, eskisi 15.5sn'de alırken, yenisi tam 18sn, az buz fark değil. Emisyonlar ve ekonomi süper ama motorun ümüğü epey sıkılmış.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Frende en fazla -1.2g görüyor o da tam durma anında, genelde -1.1g. Formula1 araçlarında bu 5g ye kadar çıktığını görmüştüm. Tabii bizim araçta bırak 5g yi -3g olsa herhalde arkadakiler ön camdan fırlar.

Daha performanslı araçlarda ne kadar acaba bu değer ?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...