Jump to content

Kaloriferli Soba, Kuzine, Isıtma Sistemleri

İlhan
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

Arkadaşlar Merhaba,

Malum devam eden köy evi inşaatımız var, buranın ısınma olayını araştırıyoruz. Kandıra'da köyde doğal gaz olmadığı için, katı yakıtlı bir sistem araştırırken karşımıza sulu sistem kaloriferli soba kuzine çıktı. Bu sistem eşanjörlü, 40-60 litre arası sıcak su depolu, 5-6 peteğin bağlanabildiği, ocaklı, fırınlı, ısınma, pişirme ve sıcak su ihtiyacını karşılayabilen üniteler var.

Odunla veya peletle çalışan modelleri mevcut. İnternette araştırırken Türkiye'den Kayseri, Samsun ve Manisa'dan bu ürünleri üreten ve pazarlayan firmalara karşıma çıktı. 

Samsun;

http://www.ifyil.com.tr/index.html

Kayseri;

https://www.daiwa.com.tr

Manisa;

http://www.kozlusan.com

Bu ve benzeri sistem ısınma ürünlerini kullanan var mı ? Artısı, eksisi önerebileceğiniz şeyler nelerdir ? Bildiğiniz duyduğunuz önerebileceğiniz bir marka veya sistem vardır paylaşabilir misiniz.

Not: Ev 100.-m2 Duvarlar Ytong Tuğla ve 5.-cm mantolama izolasyona sahip. Çatı İlk kat Mdf + 5 Cm taşyünü  + 5mm Osb + 4 mm mebran + 4 mm şıngıl görünümlü mebran (Çift kat Mebran). Camla Pvc Isıcamlı Pencere, Ev tek katlı. 

Bahsettiğim soba / kuzinelerden görselleri paylaşıyorum. 

Keyifli forumlar diliyorum arkadaşlar.

İfyıl ZİGANA Kalorifer Sobası - Ensar Soba

yakar-401-kati-yakitli-soba.jpg?revision=1584716351

daiwa-dks-18-kati-yakitli-kuzineli-somineli-soba-genisreyon-1.jpg?revision=1541071028

dila_022_e77a8.jpg.480p.jpg

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Devamlı oturulacak, kışın da kalınacak bi evde su pompalı soba güzel. Ama ben şahsen köy için daha manuel ve bozulma ihtimali olmayan şeyleri tercih ederdim. Uzun süre çalışmayıp da bir gece çalıştırmak istediğinizde pompa çalışmazsa hayal kırıklığı olur. Bir de 40-60 litre suyu ısıtmak ve sıcak tutmak için sobayı kömürle beslemeniz lazım. Eski usul kuzine soba tercih ederdim. Gerçek köy ortamını da yaşamak lazım. Çatıda neden mdf kullandınız? 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bir saat önce, tansu87 :

Devamlı oturulacak, kışın da kalınacak bi evde su pompalı soba güzel. Ama ben şahsen köy için daha manuel ve bozulma ihtimali olmayan şeyleri tercih ederdim. Uzun süre çalışmayıp da bir gece çalıştırmak istediğinizde pompa çalışmazsa hayal kırıklığı olur. Bir de 40-60 litre suyu ısıtmak ve sıcak tutmak için sobayı kömürle beslemeniz lazım. Eski usul kuzine soba tercih ederdim. Gerçek köy ortamını da yaşamak lazım. Çatıda neden mdf kullandınız? 

Merhaba Tansu,

Tüm evi aynı anda eşit ısıtmak için tercihimiz bu yönde oldu. İleride doğalgaz gelmesi düşünülerek Kombi için de bir yer ayırıyoruz sıhhi ve elektrik tesisatı olarak.

Cihazın uzun vadeli sorunsuz çalışabilmesi için alınacak tedbirlerin başında antifrizli su kullanımı, akabinde elektrik voltaj dalgalanmalarına karşı regülatör, Ups-Akü gibi ilaveler olacak. Bu şartları sağladığımız halde artık bozulursa da ne yapalım canımız sağ olsun. Bu ve benzer durumlar için artık evde ufo yedek ısıtıcılarda olur herhalde.

Çatıda neden mdf kullandık

Öncelikle tercih sebebi görsellik, biz eve tavan yapmadık direk çatıyı göreceğiz. Akabinde bütçe, çok değişik farklı güzel çatı ahşap malzemeleri var ama o klasik hesaplı fiyatlardan başlayanlarda görüntüsü sauna gibi geliyordu bize. Dolayısı ile alternatif malzeme olarak tercihimiz mdf den oldu.

K6gOjE

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Abi küçük bir tavsiye. imkanın varsa yerden ısıtma borularını çektir. ileride kalorifer tesisatına bağlayabilirsin.

Gün ısı olacaksa bir pompa ile gün ısıya bağlaya bilirsin.

ya da elektrikli yerden ısıtmalar var. (2. fotoğraf)

kışın çok rahat edersiniz. Genel yakıt gideriniz de düşmüş olur.

YERDEN ISITMA SİSTEMİ, YERDEN ISITMA SİSTEMLERİ - Elazığ Haber ...

Elektrikli Yerden Isıtma Sistemleri ve Fiyatları - Desenerji.com

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Seriatsu abinin gönderiyi görüp geldim. Yerden ısıtma gerçekten güzel bir buluş. Fakaaaat! Alerjiniz varsa sakın sakın sakın. :) Sürekli temizlense dahi gözle görülmeyen tozlar havanın ısınıp yükselmesi ile sürekli hareket halinde oluyor. Bu da alerjiyi tetikleyebiliyor. 

Soba ve kalorifer sistemini birleştirmek mantıklı olabilir. 

Bir diğer seçenek ise kendi evim olursa kesinlikle uygulayacağım bir şey doğalgaz ve güneş ısıtma sisteminden oluşan hibrit ısınma. İkisi birbirine entegre olacak, gündüz güneş varken bu ısıyı evde döndürüp güneş olmayan diğer zamanlarda doğalgaz destekli çalışacak. Belki peteklerden dönen soğuk su önce güneş kolektörüne gönderilip oradan doğalgazdaki eşanjöre girebilir.

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Ben yerden ısıtma önermiyorum. Hem tozu havalandırıyor hem de kaçak durumunda şapı kırıyorsunuz. Köye doğalgaz gelme ihtimali varsa şimdiden radyatör tesisatını döşemek çok doğru olur. Güneş panelleri de güzel fikir. Ama ne kadar yaşanacak burada o önemli. 

Oda duvarları ile çatı birleşimi nasıl olacak?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

6 saat önce, Seriatsu :

Abi küçük bir tavsiye. imkanın varsa yerden ısıtma borularını çektir. ileride kalorifer tesisatına bağlayabilirsin.

Gün ısı olacaksa bir pompa ile gün ısıya bağlaya bilirsin.

ya da elektrikli yerden ısıtmalar var. (2. fotoğraf)

kışın çok rahat edersiniz. Genel yakıt gideriniz de düşmüş olur.

YERDEN ISITMA SİSTEMİ, YERDEN ISITMA SİSTEMLERİ - Elazığ Haber ...

Elektrikli Yerden Isıtma Sistemleri ve Fiyatları - Desenerji.com

Yerden ısıtmaya bende çok sıcak bakanlardan değilim. Yaz kış şort t-shirt yatan birisiyim, aynı şekilde çocuklarımda öyle. Eşim hariç ilginçtir üşüme eşiğimiz bizim yüksek. :) Yani belki ilginç gelecek ama basınca serinlik hissetmeyi seviyorum. Kollestrolden dolayı belki ayak tabanlarım yandığı için olabilir. :D 

Birde sorun vs olduğunda müdahale gerçekten çok zor ve zahmetli olabilir. 

İleride güneş enerji sistemi kurulabilir, ama o döneme kadar doğal gaz gelirse onu alırız.

Bu arada çatıda güneş enerjisi sistemini oldum olası sevmiyorum görsel olarak çok çirkin duruyor. Ve çatıya gereksiz yük bindiriyor. Ancak arazide merkezi yüksek  bir yere kurulup, pompa ile evlere basılabilir su.

5 saat önce, Mutlu Tekir :

Soba ve kalorifer sistemini birleştirmek mantıklı olabilir. 

Şu anki projede tüm evin odalarına petek tesisatı çekilecek. 

4 saat önce, tansu87 :

Ben yerden ısıtma önermiyorum. Hem tozu havalandırıyor hem de kaçak durumunda şapı kırıyorsunuz. Köye doğalgaz gelme ihtimali varsa şimdiden radyatör tesisatını döşemek çok doğru olur. Güneş panelleri de güzel fikir. Ama ne kadar yaşanacak burada o önemli. 

Oda duvarları ile çatı birleşimi nasıl olacak?

Şu aşamada h.sonları, tatillerde vs şeklinde yaşanacak. 

Dolayısı ile güneş panelleri şimdilik ilerideki proje olabilir bizim için.

Oda duvarları kiriş seviyesine kadar çıkılıp, odaların üstü daha açık tonda bir ahşapla kapanacak. 

Duvarlarla çatı seviyesine kadar kapatıp kapatmama konusunda kararsısız. Odaların tavanı kapandıktan sonra karar vereceğiz.

Zaten koridordan taraf kapanması yeterli. Ama dediğim gibi şu aşamada kararsızız, kapanırsa da ahşap malzeme olacak. 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

1 saat önce, İlhan :

Yerden ısıtmaya bende çok sıcak bakanlardan değilim. Yaz kış şort t-shirt yatan birisiyim, aynı şekilde çocuklarımda öyle. Eşim hariç ilginçtir üşüme eşiğimiz bizim yüksek. :) Yani belki ilginç gelecek ama basınca serinlik hissetmeyi seviyorum. Kollestrolden dolayı belki ayak tabanlarım yandığı için olabilir. :D 

İleride güneş enerji sistemi kurulabilir, ama o döneme kadar doğal gaz gelirse onu alırız.

Bu arada çatıda güneş enerjisi sistemini oldum olası sevmiyorum görsel olarak çok çirkin duruyor. Ve çatıya gereksiz yük bindiriyor. Ancak arazide merkezi yüksek  bir yere kurulup, pompa ile evlere basılabilir su.

Şu anki projede tüm evin odalarına petek tesisatı çekilecek. 

Şu aşamada h.sonları, tatillerde vs şeklinde yaşanacak. 

Dolayısı ile güneş panelleri şimdilik ilerideki proje olabilir bizim için.

Oda duvarları kiriş seviyesine kadar çıkılıp, odaların üstü daha açık tonda bir ahşapla kapanacak. 

Duvarlarla çatı seviyesine kadar kapatıp kapatmama konusunda kararsısız. Odaların tavanı kapandıktan sonra karar vereceğiz.

Zaten koridordan taraf kapanması yeterli. Ama dediğim gibi şu aşamada kararsızız, kapanırsa da ahşap malzeme olacak. 

Direkt çatıyı göreceğiz dediniz de, odaların üstü de açık tonlu ahşap ile kapanacak. Ben anlamadım :) 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

10 dakika önce, tansu87 :

Direkt çatıyı göreceğiz dediniz de, odaların üstü de açık tonlu ahşap ile kapanacak. Ben anlamadım :) 

Evin girişinden itibaren antre, mutfak ve salondan direk çatı gözüküyor diğer odalar ve banyo üstü kapanıyor. Yani kafanızda şekillenip anlaşılabilir olması için fotoğraf ve video da paylaşırım daha sonra. 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Şimdi anladım. Evin en kısmında 12 ytong saydım. 6-7 metrelik açıklık ciddidir. Kiriş sehim yapabilir. Sıva veya dış cephede fileli imalat yapmanızı tavsiye ederim. Kolay gelsin :) 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

16 saat önce, tansu87 :

Kaçak olma durumu sıfır. şap altına döşenen borular tek parça oluyor. Kollektörden  çıkar oda ya da mahal içinde döşendikten sonra tekrar kollektöre girer. şap altında ek olmaz. kaçak olursa sadece vana giriş çıkışında olur. onlarda zaten açıkta duruyor.

18 saat önce, Mutlu Tekir :

Seriatsu abinin gönderiyi görüp geldim. Yerden ısıtma gerçekten güzel bir buluş. Fakaaaat! Alerjiniz varsa sakın sakın sakın. :) Sürekli temizlense dahi gözle görülmeyen tozlar havanın ısınıp yükselmesi ile sürekli hareket halinde oluyor. 

toz olayına katılıyorum. Köy yerinde de tozdan şikayet edilmez herhalde diye düşünüyorum. :) 

12 saat önce, İlhan :

Abi ağız alışkanlığı yerden ısıtma dedim.

borulardan soğuk su geçirirsen al sana yerden soğutma :) 

hem köy yerinde soğutma kulesine falanda ihtiyacın yok. Plastik su deposunu göm toprağa.

pompa yardımıyla yerden soğutma borularını bağla. toprak altında sıcaklık ~ 12° C.

ev tabanı 20-22°C desek, ısı kaybı delta t farkı falan filan 16° C dolaşan suyun olur. bu sıcaklık yeter herhalde. :) 

zaten bundan sonrası motor bozar aman dikkat :) 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Yukaridaki firin/kuzine/soba kombinasyonlari ilgimi çekti.  En azindan kisin mutfakta firin için ekstra enerji harcamaya gerek yok.  Çok da güzel görünüyor.  Eger kati yakit bulmak bir dert olmayacaksa bence iyi bir çözüm.  Ben olsam baca borusunu mümkün oldugunca uzun tutmaya çalisirdim (Isi transferi için).  Sobanin altina olabildigince yalitkan bir plaka koymakta yarar var.  Veya ev tasarlanirken bu lokasyon özel olarak yalitilabilir.

Ben de evin çatisina günes kollektörleri koymaya tamamen karsiyim.  Hem görsel hem de islevsel açidan iyi degil.  Günes kollektörleri kullanilacakta bence eve degil yere konmali.

Camlar da bence önemli.  Isicam markasinin Konfor isimli modeli var, içinde tek tarafta özel bir yalitim var.  Yazin sogutma giderlerini ciddi azaltiyor.  Öneririm.

Evi yaparken kapali garaj gereksinimini gözardi etmemeli.  Kapali garajdan bahsedince de yatay açilan kapi sistemleri kullanmakta yarar var, bunlar çok yaygin.  Uzaktan kumandali da olabilir, manuel de.  Sizin tercihiniz.  Veya önce manuel yapip gerekirse sonra uzaktan kumanda eklenebilir.

Aklima gelen ufak dokunuslar, mutfakta çöp ögütücü, herbir odanin herbir duvarinda bol elektrik prizleri (prizler bizde hep gereginden az konuyor, benim evimde de öyle.  Devamli olarak uzatma kablosu almak gerekiyor.  Halbuki priz çok ucuz, her odaya bol bol koymak gerekir).  ABD'de garaja konan merkezi vakum sistemleri var.  Garajdan her odaya duvar içinden borular konuyor.  Oda duvarinda elektrik prizi gibi basit soketler var.  Siz sadece spiral boruyu duvara sokuyorsunuz, o kadar.  Ses ve toz yok.  Çok kullanisli.  Sanirim Türkiye'de hala yok.

Topik basligini biraz astim, kusura bakmayin.  Ev deyince her insan biraz hayal gücünü çalistiriyor.  🙂

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bir saat önce, AKayhan :

ABD'de garaja konan merkezi vakum sistemleri var.  Garajdan her odaya duvar içinden borular konuyor.  Oda duvarinda elektrik prizi gibi basit soketler var.  Siz sadece spiral boruyu duvara sokuyorsunuz, o kadar.  Ses ve toz yok.  Çok kullanisli.  Sanirim Türkiye'de hala yok.

içlerinden birisi benim müşterim olmakla beraber; türkiye'de de üretiliyor.

https://www.vakumaks.com

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 2 ay sonra ...

Her şeyde olduğu gibi sobalarda da fiyatlar aldı başını gidiyor. Temmuz ayında 5600 lira fiyat aldığımız soba, şu an fiyatı 7500 lira.

Mevcut fiyata 2 tane kombi alınabiliyor. Bakalım şimdilik beklemedeyiz olmadı bu kışı idaredecek odun sobası ve elektrikli ısıtıcı ile atlatıp. Önümüzdeki sene bu ürüne girişeceğiz.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

7 saat önce, İlhan :

Her şeyde olduğu gibi sobalarda da fiyatlar aldı başını gidiyor. Temmuz ayında 5600 lira fiyat aldığımız soba, şu an fiyatı 7500 lira.

Mevcut fiyata 2 tane kombi alınabiliyor. Bakalım şimdilik beklemedeyiz olmadı bu kışı idaredecek odun sobası ve elektrikli ısıtıcı ile atlatıp. Önümüzdeki sene bu ürüne girişeceğiz.

Şömine yapmıyor musunuz?

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

8 saat önce, tansu87 :

Şömine yapmıyor musunuz?

Şömine Görsel açıdan evet güzel. Lakin işlevsellik açısından çok ideal değil (Bizim İçin) Sulu sistem petekleri ısıtan şöminede var, lakin fiyatları hem yüksek hemde kuzineye göre kullanımı daha zahmetli.

Ben şahsen sobalı evde büyüdüm, sobanın üstünde pişen yemeği, kestaneyi, kaynayan çayı, ısınan güyümü, korunda pişen patatesi çok iyi bilirim. Dolayısı ile tercih edeceğimiz kuzinede fırının olması bizim için öncelikli tercih. Üstünde yemeğin pişmesi, çayın demlenmesi aynı keza tercih meselesi. Yakması, külünün temizlenmesi daha kolay şömineye göre.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

9 saat önce, İlhan :

Şömine Görsel açıdan evet güzel. Lakin işlevsellik açısından çok ideal değil (Bizim İçin) Sulu sistem petekleri ısıtan şöminede var, lakin fiyatları hem yüksek hemde kuzineye göre kullanımı daha zahmetli.

Ben şahsen sobalı evde büyüdüm, sobanın üstünde pişen yemeği, kestaneyi, kaynayan çayı, ısınan güyümü, korunda pişen patatesi çok iyi bilirim. Dolayısı ile tercih edeceğimiz kuzinede fırının olması bizim için öncelikli tercih. Üstünde yemeğin pişmesi, çayın demlenmesi aynı keza tercih meselesi. Yakması, külünün temizlenmesi daha kolay şömineye göre.

Doğru, soba çok işlevsel. Ama böyle bi evde şöminesiz olmaz be ya. Kışın ateşin başında çok keyifli şeyler olur

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...