Jump to content

3. Nesil Mazda 3 Silecek Deposu Seviye Sensörü

msuleme
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

Merhaba arkadaşlar, 

Bizim araçlarda silecek deposu için seviye sensörü yok mu? Bir önceki aracında (mazda 3 impressive) seviye düşükse uyarı çıkıyordu, bunda çıkmıyor, normal mi? 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Mutlaka olması lazım, 2015 makyaj öncesi model benim araçta var. Ama söz konusu marka Mazda olunca insanın aklına herşey geliyor tabi :D 

Büyük ihtimalle seviye çok azalınca çıkıyordur. Ben pek sık doldurmasam bile 1 kere uyarı gördüm şimdiye kadar.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Hocam yokmuş, mazda şaşırtmadı:) far yıkama olmayan araçlarda (Led farlı olanlarda far yıkama yok) bu da yokmuş. 2010 ımpressive aracımda olan bir çok özellik bunda yok maalesef. 

• Şaşkın 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Amaç zaten far yıkamanın çalışmayacağını haber vermek orada. Mercekli farlarda merceğin önüne gelen kir, çamur normal fardan daha fazla görüş kesiyor. O nedenle mercekli farda yıkama olması görüşün optimum şekilde sağlanması için daha önemli. Far yıkama cam yıkamadan daha fazla su sarfiyatına sebep oluyor. Yolda suyun tamamen bitip, camların temizlenememesi daha büyük güvenlik riski olduğu için, yarının biraz altına inince far yıkama çalışmıyor BL de. Farların yıkamasının çalışmayacağını haber vermek için de o uyarı ışığı var. 

Far yıkama olmayan araçlarda da suyun azalmasında uyarı vermesi güzel bir şey tabi. Ama far yıkama olmayan araçta su sarfiyatı fazla olmayacağından, gereksiz görüp maliyetten kısma için de koymamışlardır muhtemelen. 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

45 dakika önce, ibrasoft :

Amaç zaten far yıkamanın çalışmayacağını haber vermek orada. Mercekli farlarda merceğin önüne gelen kir, çamur normal fardan daha fazla görüş kesiyor. O nedenle mercekli farda yıkama olması görüşün optimum şekilde sağlanması için daha önemli. Far yıkama cam yıkamadan daha fazla su sarfiyatına sebep oluyor. Yolda suyun tamamen bitip, camların temizlenememesi daha büyük güvenlik riski olduğu için, yarının biraz altına inince far yıkama çalışmıyor BL de. Farların yıkamasının çalışmayacağını haber vermek için de o uyarı ışığı var. 

Far yıkama olmayan araçlarda da suyun azalmasında uyarı vermesi güzel bir şey tabi. Ama far yıkama olmayan araçta su sarfiyatı fazla olmayacağından, gereksiz görüp maliyetten kısma için de koymamışlardır muhtemelen. 

Xenon'da yıkama olmasının sebebi görüş kesilmesini önlemek değil yalnız, güçlü beyaz ışığın farın üzerindeki kir çamur vs nedeniyle dağılıp karşıdakinin gözünü almasına engel olmak. Kir halojen farlarda daha çok görüş problemi oluşturuyor aslında.

Vardır far yıkama ile de ilişkisi muhtemelen de bu garipliğin asıl sebebi Mazda'nın sensörden, sigortadan falan tasarruf etmek istemesi. Belli bir seri veya belli bir üretim hattında binlerce araçta bundan (ve bunun gibi onlarca yüzlerce detaydan) tasarruf ediyolar. Koca firmalar gibi tedarikçiye bir kalemde milyon sipariş verip birim fiyatı onlar gibi aşağı çekmeyeceklerine göre, onlarda bu tip olmazsa olmaz olmayan parçalarda titiz biçimde seçiyorlar hangi ülkelerde serilerde kullanıp kullanılmamalı vs. Japonların aşırı yalın üretim prensibi de sebep olabiliyor bazı böyle garip durumlara, kötü ürün planlamaya yol açabiliyor.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

13 saat önce, Leanback :

Xenon'da yıkama olmasının sebebi görüş kesilmesini önlemek değil yalnız, güçlü beyaz ışığın farın üzerindeki kir çamur vs nedeniyle dağılıp karşıdakinin gözünü almasına engel olmak. Kir halojen farlarda daha çok görüş problemi oluşturuyor aslında.

Vardır far yıkama ile de ilişkisi muhtemelen de bu garipliğin asıl sebebi Mazda'nın sensörden, sigortadan falan tasarruf etmek istemesi. Belli bir seri veya belli bir üretim hattında binlerce araçta bundan (ve bunun gibi onlarca yüzlerce detaydan) tasarruf ediyolar. Koca firmalar gibi tedarikçiye bir kalemde milyon sipariş verip birim fiyatı onlar gibi aşağı çekmeyeceklerine göre, onlarda bu tip olmazsa olmaz olmayan parçalarda titiz biçimde seçiyorlar hangi ülkelerde serilerde kullanıp kullanılmamalı vs. Japonların aşırı yalın üretim prensibi de sebep olabiliyor bazı böyle garip durumlara, kötü ürün planlamaya yol açabiliyor.

Bende makyajlı kasa dizel impressive var. İlk seride 4 cam otomatik, kumandadan cam kapamaların bizde olmamasını bir nebze maliyet açıklamasına sığdırabiliyorum. Ama yol bilgisayarındaki saatin makyajsız kasada 12/24h seçeneğinin makyajlı kasada olmamasına yapacak bir açıklama bulamıyorum. Makyajla iki ekranın rengibi birbirine uyumlu hale getirdik bari 24h formatını kısalım mı demişler nedir... 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Fabrika çıkışı led modellere geçince kaldırmışlar far yıkamayı da. Mazda 3 makyajlı, cx-3, yeni cx-5, yeni mazda 6 fabrika çıkışı led farlarla geliyor ve far yıkamaları yok. 2015 Mazda 3 kullanırken en sevmediğim özelliklerden biriydi, tertemiz arabayı çok şahane batırıyordu çalıştığında, kaput tampon iptal. Kullanım kılavuzunda her 5 cam yıkamada bir farlar açıksa, far yıkama da çalışır yazıyordu ama ne hikmetse her silecek kolunu çektiğimde farları da yıkıyordu. Gece, araç genel olarak temizken ön cam su püskürtmeyi kullanacağımda farları kapatıp öyle siliyordum camları. 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Merhaba arkadaşlar,

Mazda Japon otomobil üreticilerinden birisi olduğu için  elbette yalın üretim yönünde sürekli iyileştirme faaliyetleri vardır ama ben yalın üretimden bunu anlamıyorum. Yalın üretim israf içeren adımları, müşteriye katma değer sunmayan adımları yok etmeyi hedefler. Silecek deposunun yakın zamanda boşalacağını basit bir uyarı ile öğrenmem bana katma değer sağlıyordu, en azından uzun yolda yolculuğun ortasında bir anda bitmiyordu. 

Mazda'nın benzer başka işleri de var maalesef. örnek olarak 2010 Impressive de hangi kapının (ya da bagajın) açık olduğunu görebiliyor iken makyajlı Mazda 3 de sadece kapılardan birinin ya da bagajın açık olduğunu görebiliyoruz, hangisi olduğunu tek tek kontrol ederek bulabiliyoruz. 

Tek derdin bu olsun denilebilir ama  bu küçük farklar sayesinde Mazda daha da çekici hale geliyordu. 

Far yıkama kısmına katılıyorum ama bu durum silecek deposu sensörü konulmasına engel değil. Muhtemelen aynı modül üzerinde olduğundan arada kaynamış o da. 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

4 dakika önce, msuleme :

Mazda'nın benzer başka işleri de var maalesef. örnek olarak 2010 Impressive de hangi kapının (ya da bagajın) açık olduğunu görebiliyor iken makyajlı Mazda 3 de sadece kapılardan birinin ya da bagajın açık olduğunu görebiliyoruz, hangisi olduğunu tek tek kontrol ederek bulabiliyoruz. 

Far yıkama kısmına katılıyorum ama bu durum silecek deposu sensörü konulmasına engel değil. Muhtemelen aynı modül üzerinde olduğundan arada kaynamış o da. 

Hangi kasa için bu söylediğiniz? 
2012 Makyajlı impressive de böyle bir durum yok. Hangi kapı açıksa bilgi ekranında tek tek gösteriyor. İlave olarak bagaj açıksa onu da görebiliyorum. Makyajlı dan kastınız BM/BN kasa için ise hakikaten saçma bir durum olmuş.

Cam silecek suyu BL de bir modül üzerinde değil. Silecek suyu deposundaki şamandıradan direk göstergedeki lambaya gelen manuel bir sistemi var. Gösterge test menüsünde tüm ışıkları ve göstergeleri kontrol ederken onun ışığı yanmaz ECU veya BCM üzerinden gelmediği için. 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Makyajlıdan kastım 2017 ve sonrası , şu anki aracımda yok yani. Impressive lerin tümünde vardı, ilk çıkanda da sizin ki gibi makyajlı olanda da. 

Aynı modül değilse tam saçmalık, tasarruf yapılacak bir şey değil bence bu ,direk sürüş güvenliğini ve konforu etkiliyor. (Uzun yolda silecek deposu bir anda boş kaldığında) 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

32 dakika önce, msuleme :

Merhaba arkadaşlar,

Mazda Japon otomobil üreticilerinden birisi olduğu için  elbette yalın üretim yönünde sürekli iyileştirme faaliyetleri vardır ama ben yalın üretimden bunu anlamıyorum. Yalın üretim israf içeren adımları, müşteriye katma değer sunmayan adımları yok etmeyi hedefler. Silecek deposunun yakın zamanda boşalacağını basit bir uyarı ile öğrenmem bana katma değer sağlıyordu, en azından uzun yolda yolculuğun ortasında bir anda bitmiyordu. 

Tek derdin bu olsun denilebilir ama  bu küçük farklar sayesinde Mazda daha da çekici hale geliyordu. 

Daha da garibini söyleyim, aracınızın alt donanımlarında (motion-reflex) açıksa hangi kapının veya bagajın açık olduğunu gösteren gösterge varken, üst donanımlarda yok. Hatta daha daha garibi hangi kapının açık olduğunun bilgisi sistemde varken, bu yansıtacak ekran hardware'i yok sadece :D Normalde bu tarz apaçık ürün planlama hataları ile modern bir otomobilin fabrikayı terketmemesi lazım ama Mazda da oluyor. 

• Beğen 1
  • Şaşkın 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

42 dakika önce, Leanback :

Daha da garibini söyleyim, aracınızın alt donanımlarında (motion-reflex) açıksa hangi kapının veya bagajın açık olduğunu gösteren gösterge varken, üst donanımlarda yok. Hatta daha daha garibi hangi kapının açık olduğunun bilgisi sistemde varken, bu yansıtacak ekran hardware'i yok sadece :D Normalde bu tarz apaçık ürün planlama hataları ile modern bir otomobilin fabrikayı terketmemesi lazım ama Mazda da oluyor. 

Bunu bilmiyordum hocam:) Motion ve Reflex de aynı sanıyordum,  zaten her tarafı sensörler ile dolu bir araçta sistemde bu bilginin olmamasına hayret ediyordum, dediğiniz gibi hardware kaynaklı olması mantıklı. Neyse gene de seviyoruz :) 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 1 ay sonra ...

merhaba,

2015 model Mazda 3 aracımın silecek suyu bitmişti ve silecek suyu ikaz lambası yanmıştı. Üç gün susuz gezdim bu cumartesi tekrardan su tankını doldurdum ancak ikaz lambası sönmedi. Acaba sizin başınıza böyle bir olay geldi mi sorun ne olabilir? 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

2 saat önce, ali_daggecen :

merhaba,

2015 model Mazda 3 aracımın silecek suyu bitmişti ve silecek suyu ikaz lambası yanmıştı. Üç gün susuz gezdim bu cumartesi tekrardan su tankını doldurdum ancak ikaz lambası sönmedi. Acaba sizin başınıza böyle bir olay geldi mi sorun ne olabilir? 

Şamandırası bazen takılı kalabiliyor. 
Kullanılan suyun genelde antifrizli/alkollü olmasından kaynaklı plastik boru tip şamandıra bazen takılı kalıyor. 
İçinde su olduğundan eminseniz (patlak çatlak vs sonucu içerideki su far yıkama seviyesinin altına inmediyse) şamandıra takılı kalmıştır büyük ihtimalle. Biraz gezinip bir kaç kasisten geçince düzelir muhtemelen. Bazen su bittikten sonra ışık yanmıyor, sonradan yanıyor.

İlave: Silecek suyu bidonunu fazla zorlamadan sallamayı veya kapağı kapalı halde ufak yollu üstten tık, tık şeklinde bir lokma anahtar veya sopa ile de takılı kalan şamandırayı kurtarmayı deneyebilirsiniz.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Kolu çekince cama su geliyor. bu kez üç gün su deposu boş kaldı. Cumartesi doldurayım dedim ilk önce autokit marka cam suyu konsatresini önce koydum sonra suyla depoyu fulledim. Ancak iki gündür ikaz lambası sönmedi. kireç çözücü (porçöz vb.) madde eklesem mi diye düşündüm ama yapmadım.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

1 dakika önce, ali_daggecen :

Kolu çekince cama su geliyor. bu kez üç gün su deposu boş kaldı. Cumartesi doldurayım dedim ilk önce autokit marka cam suyu konsatresini önce koydum sonra suyla depoyu fulledim. Ancak iki gündür ikaz lambası sönmedi. kireç çözücü (porçöz vb.) madde eklesem mi diye düşündüm ama yapmadım.

Kimyasal kullanmayın. Plastik/lastik aksama zarar verirsiniz. Kapağın üstünden bidona tıklatmayı deneyin.
Elinizden iş geliyorsa; tamponun bidon tarafını açıp şamandırayı çıkartıp yağlamayı deneyebilirsiniz. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

4 saat önce, ibrasoft :

Kimyasal kullanmayın. Plastik/lastik aksama zarar verirsiniz. Kapağın üstünden bidona tıklatmayı deneyin.
Elinizden iş geliyorsa; tamponun bidon tarafını açıp şamandırayı çıkartıp yağlamayı deneyebilirsiniz. 

Ikaz lambası hemen sönmez bi kaç gün sonra fulledikten sonra soner bizzat tecrübe ile sabittir.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 1 ay sonra ...
16.11.2020 at 13:48, ibrasoft :

Ben sırf sönmüyor diye fişini çekmiştim bir ara sensör alırım diye demek bu sebeptenmis en kısa zamanda deneyecem teşekkürler

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Etiket tabanlı benzer içerikler

• Yeni Oluştur...