Jump to content

Markaların Sahipleri Kimler?

AKayhan
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

19 Ocak 2021 tarihli bir Consumer Reports makalesinden alıntıdır.  Hemen hemen tüm otomobil markalarının sahipleri aşagıda listeleniyor.

Marka: Ana Firma

Acura: Honda Motor Company
Alfa Romeo: Stellantis
Audi: Volkswagen Group
BMW: BMW Group
Bentley: Volkswagen Group
Buick: General Motors
Cadillac: General Motors
Chevrolet: General Motors
Chrysler: Stellantis
Dodge: Stellantis
Fiat: Stellantis
Ford: Ford Motor Co.
GMC: General Motors
Genesis: Hyundai Motor Group
Honda: Honda Motor Co.
Hyundai: Hyundai Motor Group
Infiniti: Renault-Nissan-Mitsubishi Alliance
Jaguar: Tata Motors
Jeep: Stellantis
Kia: Hyundai Motor Group
Land Rover: Tata Motors
Lexus: Toyota Motor Corp.
Lincoln: Ford Motor Co.
Lotus: Zhejiang Geely Holding Group 
Maserati: Stellantis
Mazda: Mazda Motor Corp.
Mercedes-Benz: Daimler AG
Mercury: Ford Motor Co.
Mini: BMW Group
Mitsubishi: Renault-Nissan-Mitsubishi Alliance
Nikola: Nikola Motor Company, with a supply relationship with General Motors.
Nissan: Renault-Nissan-Mitsubishi Alliance
Polestar: Zhejiang Geely Holding Group 
Pontiac: General Motors
Porsche: Volkswagen Group
Ram: Stellantis
Rivian: Rivian Automotive, with investments from Amazon and Ford, among others.
Rolls-Royce: BMW Group
Saab: brand owned by Saab AB; assets owned by National Electric Vehicle Sweden
Saturn: General Motors
Scion: Toyota Motor Corp.
Smart: Daimler AG
Subaru: Subaru Corp.
Suzuki: Suzuki Motor Corp.  Owns a small stake in Toyota.
Tesla: Tesla Inc.
Toyota: Toyota Motor Corp.
Volkswagen: Volkswagen Group
Volvo: Zhejiang Geely Holding Group

Ana Firma belirtilen marka sahibidir

BMW Group owns BMW, Mini, and Rolls-Royce.
Daimler AG owns Mercedes-Benz and Smart.
Ford Motor Co. owns Ford and Lincoln.
General Motors owns Buick, Cadillac, Chevrolet, and GMC. Hummer has returned as a GMC sub-brand. GM has agreed to supply fuel-cells to Nikola. (It has canceled the previous investment and the arrangement to build the Badger pickup truck.)
Honda Motor Co. owns Acura and Honda.
Hyundai Motor Group owns Genesis, Hyundai, and Kia.
Mazda Motor Corp. owns Mazda.
Renault-Nissan-Mitsubishi Alliance owns Infiniti, Mitsubishi, and Nissan.
Stellantis Fiat Chrysler Automobiles ve Peugeot S.A. birleşmesi ile oluşan yeni şirkettir.  Isim "yıldızlarla aydınlatmak" anlamına gelen Latin "stello" fiilinden geliyor.  ABD'de satılan FCA (Fiat Chrysler Automobiles) şimdi Stellantis altında toplanıyor: Alfa Romeo, Chrysler, Dodge, Fiat, Jeep, Maserati ve Ram.  ABD dışında, Citroen, DS Automobiles, Opel, Peugeot ve Vauxhall diger Stellantis otomobil markalarındandır. 
Subaru Corp. owns Subaru.
Tata Motors owns Jaguar and Land Rover.
Tesla owns Tesla.
Toyota Motor Corp. owns Lexus and Toyota. And it has a stake in Subaru and Suzuki.
Volkswagen Group owns Audi, Bentley, Bugatti, Lamborghini, Porsche, and Volkswagen.
Zhejiang Geely Holding Group (ZGH) owns Lotus, Polestar, and Volvo.

to own : sahip olmak

• Beğen 2
  • Teşekkürler 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Auto part, Bicycle part, Rim, Wheel,

Görseldeki parça otomobil markalarının gruplaşması ile otomotiv sektörünün global düzeyde bir köy haline gelmesine gayet güzel bir örnek. Kendisi 716102 stok numaralı bir yağ keçesi.

Bu parça ilk olarak vag grubunda karşımıza çıkan 1.7 litrelik Golf ile otomotiv dünyasına merhaba demiş. Volvo 2xx serisinden tutun Plymouth - Dodge - Renault gibi bir çok markada kullanılmış.

Peki bu parçanın ortak kullanıldığı başka otomobiller var mı diye soracaksak sonraki nesillerde Golf ile birlikte gelen Passat - Caravelle - Transporter  ve Audi grubunda A8-S8  modelleri sayılabilir.

Buraya kadar herşey normal malum aynı grubun benzer platform kullanması muhtemel olan araçların benzer parçalar kullanmalarını normal karşılıyoruz. Hatta Toyota-Mazda ile Volkswagen benzer oem firmaları ile çalışıyor.

Fakat yukarıda gördüğümüz keçecik zamana meydan okumaya devam etmiş, ben passat ile golf ile yetinmem demiş ve kendisine Volkswagen grubunda farklı bir araçta yer edinmeyi başarmış.

O araç mı? Bugatti Veyron 16.4.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

50 dakika önce, Lupara :

Lamborghini- vw group mu 🙀

Allah yazdiysa bozsun. 

Yok artık :) te 97'den beri VW grup Lamborghini'nin sahibi. Hatta ilk Gallardo'nun içi Audi'lerle çok benzer diye eleştirilmişti, 2000'lerin başındaki araba dergilerinden falan hatırlıyorum. Klima sistemi, navigasyon, göstergeler, direksiyon vb çoğu şey Audi kökenlidir.

kNxLBz.jpg

Stellantis'i merak ediyorum bakalım nasıl toplarlayacaklar o kadar markayı. 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

mazda, toyota hatta fiat ile bir takım platform alışverişine giriyor ama ford'dan ayrıldıktan sonra tek tabanca takılmaya da  devam ediyor. sanırım bu düzeyde bağımsız ender markalardan biri, hatta teki olabilir. nitekim bugünlerde herhangi büyük bir gruba eklemlenmeden ayakta durmak çok zor hatta imkansız.  zaten vosvos  zamanında donanım haber ölücüsü gibi bayağı marka topladıydı etrafında. laborghini de zaten vosvosa gecmeden önce bir sürü firmada maymuna dönmüştü bildiğim kadarıyla. . kaç el değiştirdikten sonra kelepir fiyata son sahibini buldu hatırlamıyorum. 

ayrıca listede çok eksik var. misal vosvos yamağı skoda ya da seat gibi..

biraz amerika piyasasına yönelik bir derleme gibi. 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

2 saat önce, Leanback :

Yok artık :) te 97'den beri VW grup Lamborghini'nin sahibi. Hatta ilk Gallardo'nun içi Audi'lerle çok benzer diye eleştirilmişti, 2000'lerin başındaki araba dergilerinden falan hatırlıyorum. Klima sistemi, navigasyon, göstergeler, direksiyon vb çoğu şey Audi kökenlidir.

kNxLBz.jpg

Stellantis'i merak ediyorum bakalım nasıl toplarlayacaklar o kadar markayı. 

Bilmiyordum. Hiç de araştırmamıştım. Sadece lamboyla aramızda platonik ilişki vardı. :) 

vw de olduğunu öğrenince "incindim" şimdi. :( 

Bu aşk burada biter. Oyuncak lambo bile almam artık :)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

13 saat önce, tansu87 :

Esas merak edilen şahıslar veya aileler. Bahsi geçen o grupları yönetenler, sahipleri kim :)

Bunu ben de merak ediyorum.  Stellantis için bir arama yaptım.  FCA (Fiat Chrysler Automobiles) ve PSA (Peugeot S.A.) birleşmesiyle resmen 16 Ocak 2021'de kuruldu (yani 11 gün önce).  Büyük oranda halka açık bir şirket ("public company" diye geçiyor).  Hisseleri Italyan ve Amerikan (NYSE) borsalarında işlem görüyor.  Amsterdam ve Londra'da merkezi var.  Tabii CEO falan var ama bir aileden pek söz etmiyor.  Arkasında aile(ler) varsa da kendilerini ön plana çıkartmıyorlardır.

Fiat Chrysler Automobiles - Wikipedia

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

42 dakika önce, AKayhan :

Bunu ben de merak ediyorum.  Stellantis için bir arama yaptım.  FCA (Fiat Chrysler Automobiles) ve PSA (Peugeot S.A.) birleşmesiyle resmen 16 Ocak 2021'de kuruldu (yani 11 gün önce).  Büyük oranda halka açık bir şirket ("public company" diye geçiyor).  Hisseleri Italyan ve Amerikan (NYSE) borsalarında işlem görüyor.  Amsterdam ve Londra'da merkezi var.  Tabii CEO falan var ama bir aileden pek söz etmiyor.  Arkasında aile(ler) varsa da kendilerini ön plana çıkartmıyorlardır.

Sahipleri devlet olmadığına göre özel kişilerin. Çoğu halka arz olsa bile markalar elbet birilerinin veya ortaklarındır

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

14 saat önce, Katil Balina :

sahibi aileler sizi neden ilgilendiriyor??

Aslında tamamen magazin.  Örnegin, Stellantis'in üst düzey yönetiminde sanirim Italyan Andrea Agnelli de var, Juventus F. C. başkanı.  Üst düzey yönetimden bir diger isim Ermenegildo Zegna, kendi ismindeki Italyan moda fimasının CEO ve sahibi (bu bir Italyan aile şirketi).  Para parayı çekiyor.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

27.01.2021 at 22:13, AKayhan :

Ben de bunu soracaktım, son birleşmeden sonraki liste mi bu diye. Bilgi için teşekkürler 👍

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bir saat önce, Burak :

Ben de bunu soracaktım, son birleşmeden sonraki liste mi bu diye. Bilgi için teşekkürler 👍

Rica ederim.  Bu sayfanın en üstünde başlangıçtaki liste birleşmeden sonraki liste.  Birleşmenin resmiyeti (Wikipedia'ya göre) 16 Ocak 2021.  En üstteki Consumer Reports listesinin tarihi ise 19 Ocak 2021.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 1 yıl sonra ...

Bugün yukarıdaki listeyi daha resmi bir hale getirdim.  Excel formatında yazdım, tek sayfa olarak print ettim, çıktıyı tarayıp JPEG formatına dönüştürdüm.  Buradan da paylaşıyorum.  🙂

Car Brands and Countries.jpg

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bir çok marka hissedarları olan halka arz şeklinde kurumsal şirkete dönüştü. Mesela daimler’in en büyük hissedarı çinli biri. Ama yönetim kurulu başkanı farklı biri. Hissesi bile olmayabilir. Belki çok az vardır. 

bazı markalar ise hala baba yadigarı olarak şirkete sahip. Mesela toyota.

mazda ise çok ortaklı bir şirket. Bankalar var toyota var. Şahıs olarak kim var bilmiyorum

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Elinizde çok yüksek miktarda nakit para olduğunda hangi ülkede yaşadığınızın pek bir önemi olmayabiliyor.  Bu bağlamda küresel dünyada herhangi bir şirketin veya fabrikanın bulunduğu coğrafya onun sahibini belirlemeyebiliyor.

Örneğin, Isveç orijinli Volvo firması Zhejiang Geely Holding Group isimli bir Çin firması tarafından 2010 senesinde $1.8 milyar nakit para ödenerek satın alındı.  Yani siz bugün yeni bir Volvo satın aldığınızda gerçekte Çinli bir firmaya para ödemiş oluyorsunuz, Isveç bir firmaya değil.

Yüksek miktarda paradan söz etmişken, ABD'de Mega Millions lottery diye bilinen piyango son haftalarda bilen çıkmayınca bir milyar USD rakamına kadar yükseldi.  ABD'de bu tür piyangolar rakam tahmin ederek oynanıyor ve herbir oyun sadece $2.  Piyango yarın (29 Temmuz Cuma) çekiliyor ve muhtemelen yüz milyonlarca insan oynayacak.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bu arada Volvo ve benzer satışlar konusunda insanların kafası karışabiliyor. Bu kadar bilindik ve yüksek kazancı olan bir markayı 1.8 milyar gibi bir paraya nasıl satın alabiliyorlar gibi bir sorunun insanın zihninde oluşması gayet normal.

Bu tür markalar genelde büyük bir gruptur. Volvo denince akla ağır vasıta, iş makineleri,  deniz endüstrisi, havacılık ve uzay-roket sanayisi, sağlık araç gereçleri ve son olarak (!) otomobil gelir.

Söz edilen satış ise volvo cars bölümüne ait. Volvo zaten halihazırda çinde üretim yapan bir firmaydı. Oradaki "otomobil" bölümünün satışı yapıldı.

Onun dışında volvonun sadece taşıt (oto-kamyon-ağır vasıta) bölümünün değeri 30 milyar doların üstündedir.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

28.07.2022 at 11:55, AKayhan :

Yüksek miktarda paradan söz etmişken, ABD'de Mega Millions lottery diye bilinen piyango son haftalarda bilen çıkmayınca bir milyar USD rakamına kadar yükseldi.  ABD'de bu tür piyangolar rakam tahmin ederek oynanıyor ve herbir oyun sadece $2.  Piyango yarın (29 Temmuz Cuma) çekiliyor ve muhtemelen yüz milyonlarca insan oynayacak.

Bari sonucunu da verelim.  🙂  ABD'de yukarıda bahsettiğim piyango dün çekildi.  Illinois eyaletinden bir kişi vergiler öncesi tam $1.28 milyar para kazandı.  Daha doğrusu bilet Illinois'de satılmış.  Kişinin bu parayı kazanma olasılığı 302.5 milyonda bir imiş.  Kısaca o insan kendini bayağı şanslı hissetmeli.  Bundan sonra benim hiç şansım yok falan derse gidip onu bulup öldürelim.  😀

https://www.wsj.com/articles/at-least-one-winning-ticket-in-1-28-billion-mega-millions-jackpot-11659189945?st=w4pdhk15b8cm975&reflink=desktopwebshare_permalink

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...