Jump to content

3.Nesil Mazda 3 DSC Arızası

hurakan
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

Herkese selamlar.

Uzun zamandır severek kullandığım 2017 makyajlı kasa mazda 3 skyactive dizel power otomatik vites aracım bazen dsc lambasını yakıyor ve tamamen çekişten düşüyor. Özellikle çok dik yokuşlarda oluyor. Yokuş yukarı çıkarken gaza sonuna kadar basarsanız önce dsc lambası ardından scbs lambası sonrada tpms lambası yanarak arızaya geçiyor. Bu durumda ne manuel vitese geçmek ne de f1 vites kulakçıklarını kullanmak fayda etmiyor.

Ama kenara çekip kapatıp açınca her şey güllük gülistanlık sanki az önce bir arıza vermemiş her şey normalmiş gibi hayatına devam ediyor. Yetkili servis yakıttan veya turbo kalibrasyonundan olabilir dedi ama sanki cx-3'lerde de bunula ilgili bir kronik arıza olduğunu okumuştum. 

Bilgisi olan varsa şimdiden teşekkürler. 

Not: arıza görüntüsünü resim olarak ekledim. 

photo1624987124.jpeg

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

merhaba

aracınız cx3 lerde olan  kronik çekiş arızasına düşüyor, servis bunla ilgili  son  tahlilde güncelleme çıkardı. yükleyince düzeliyor.

ama aynı güncelleme mazda 3 e geldimi bilmiyorum.

servise götürüp durumu belirtin. Mutlaka severek yardımcı olup sorunu çözeceklerdir..

çözüme ulaşamazsaniz ben size  illegal şekilde nasıl düzeltebileceğinizi anlatırm 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Benzeri bir durumu bende yaşamıştım. Durup stop edip çalıştırınca tüm ışıkları sönüyordu. Aracım 2016 dizel. Makyaj öncesi. Benim araçta yağ yüksek çıktı. Enjektörler değişti. Sorun yok. Yaklaşık 40.000 km yaptım hiç tekrarlamadı şükür.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

4 saat önce, Burak :

Bu sorun sadece dizel araçlarda çıkıyor gibi görünüyor anladığım kadarı ile.

Maalesef öyle. Diyarbakır serviste nusret usta ile konuştuğumda o da bundan dertliydi. 🤷🏻‍♂️

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Evet sevgili dostlar.

Mazda merkeze e-posta ile ulaştım, tabi ki yetkili servise götürmem gerektiğini söylediler, yetkili servise gittim bir takım testler yapıldı (dpf temizleme gibi) onun dışında herhangi bir şey yok, araba sorun göstermiyor her şey normal dediler. Yağ seviyesi biraz yüksek çıktı sadece onu ayarladılar. 

Mazda merkezden sizlere bu konu ile ilgili bir yazılım güncellemesi gelmedi mi diye sorduğumda hayır cevabını aldım. 

Bence hala sorun çözülmedi, yakıt ile olabileceğinden şüphelendiler o kadar.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Geçmiş olsun. 

Yağ yükselme sebebi dpf kaynaklı mazot karışımı ise yağın özelliğini bozabiliyor. Her ne kadar DPF özellikli yağ kullansak da mazot çok karışınca yağı değiştirmekte fayda var. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 4 hafta sonra ...

Uzun bir aradan sonra tekrar merhaba.

18 temmuzdan beridir tatil için yollardayim aynı hayatı 2 kere daha verdi. (3000 km)

Yolum İzmir'e düştüğünden burada ki servise de göstermek istedim. İzmir'de tırak bosch servisi Mazda'nın yetkili servisligini üstlenmiş kafamda biraz soru işaretleri vardı ama çok ilgilendiler.

Servisten Yiğit bey uzun bir süre inceledi tabi ki öncelikle dpf olduğu düşündü ama bilgisayar incelemesinde başka bir şey olduğu görüldü. 

Bana söylediği şu: 

Hata kodu U0401 ve 441

On tamponda traversin arkasında bir kablo (elektrik kablosu, topraklama içinmiş) temassizlik yapıyormuş. Mazda servis el kitabından baktık. Paslanma ya da yıpranmadan dolayı olabilirmiş.

Düzeltmek için bir kaç gün aracın serviste kalması gerektiğinden bırakmadım.(yola çıkacağım için)

Ama sorum tam olarak doğrulanması için ön tamponun sökülüp bakılması lazımmış.

Döndüğümde Mazda yetkili servisi ile görüşüp buradan tekrar güncelleme yaparım. 

İyi günler.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 2 ay sonra ...
 Paylaş

• Yeni Oluştur...