Jump to content

5w30 yerine 0w30 deneyen oldu mu?

OzanNihat
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

2012 dizel Mazda 3 (Km: 78000) sahibiyim ve bizim motorlar PSA kökenli oldukları için yağ seçiminde PSA B71 2290 spesifikasyonunu dikkate alıyorum. Ama aklımın bir köşesinde hep 0w30 denemek var. 0w30 için de PSA B71 2312 düşünüyorum ama bunu daha önce yapan birileri varsa tecrübelerini dinlemek isterim.

PSA B71 2290 Tercihlerim;

Shell Helix Ultra Pro AP-L 5w30

Total Quartz İneo Ecs 5w30

PSA B71 2312 tercihim;

Shell Helix Ultra Pro AP-L 0w30

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Adana - Saimbeyli. 

Kış aylarında -20 oluyor en soğuk günlerde.

Kısa mesafe kullanıyorum aracı maalesef 3 km.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bir saat önce, OzanNihat :

Adana - Saimbeyli. 

Kış aylarında -20 oluyor en soğuk günlerde.

Kısa mesafe kullanıyorum aracı maalesef 3 km.

0w20 de kullanabilirsiniz eğer kitapçıkta uygun yazıyorsa. 0w30 da olur

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Aynı aracın 2011 modelini 160.000.- Km kullanmıştım.

80 Bin Km'den sonra sadece Mobil 1 ESP 5W-30 Motor Yağına geçmiştim.

0W 30 Kullanmadığım gibi, düşünmedim de.  Ne servisten ne forumdan hiç öyle bir tavsiye gelmemişti. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Teorik olarak, bildiğiniz gibi 0W30 yağın vizkozite aralığı 5W30 yağı da içeriyor.  Bu bakımdan 5W30 yağın kullanıldığı yerde 0W30 yağ da kullanılabilmesi gerekir.  Öte yandan, uygulama ile ilgili hiçbir bilgim yok.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

16 saat önce, AKayhan :

Teorik olarak, bildiğiniz gibi 0W30 yağın vizkozite aralığı 5W30 yağı da içeriyor.  Bu bakımdan 5W30 yağın kullanıldığı yerde 0W30 yağ da kullanılabilmesi gerekir.  Öte yandan, uygulama ile ilgili hiçbir bilgim yok.

Tam öyle değil. İkisinin de son haneleri 30 fakat 40 ve 100 derece viskozitelerinde ufak farklar oluyor. 0w30 motor çalışma sıcaklığımda daha ince oluyor. -20 çok soğuk bir değer. Motorun en şok aşınma yaptığı yer soğuk çalıştırma. Bu kadar soğuk havada daha ince yağ daha iyi olabilir. Ama kitapçıkta öneriyor olması lazım. 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...