Jump to content

Yol Bilgisayarı- Ortalama Tüketim

shining
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

Arkadaşlar, Gözü sürekli ortalama tüketimde olan birisi olarak(sürekli 10'dan aşağı düşrümece oynuyorum ;)), son 1 haftadır tüketim değerlerinde en ufak bir sapma göremedim. Yani 9.8 ortalamada gözüküyor, ne aşağı ne yukarı en ufak bir oynama yok. Aynı şeyi daha önce de farketmiştim, tekrar sıfırladıktan sonra belli bir km yaptıktan sonra da 10.5 da sabitlenmişti. Yani belli bir km'den sonra sanki ortalama tüketimi güncellemiyor gibi. Böyle absürd bir olayla karşılaşanınız varmı?

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Ben karşılaşmadım.Doğrusu ben artık hiç bakmıyorum.Araba kullanmanın zevki kaçıyor.Doğru gösterdiklerinden emin değilim.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bildiğim kadarı ile en son sayacı resetledikten sonraki ortalama bu . KM arttıkça değerin çıkıp inmesi daha da zorlaşıyor.

Mesela ben de 200-300 km yaptıktan sonra uzun sure anlık olarak 5-6 da gitsem bile ancak 0.1,0.2 düşüyor..

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Ben karşılaşmadım.Doğrusu ben artık hiç bakmıyorum.Araba kullanmanın zevki kaçıyor.Doğru gösterdiklerinden emin değilim.

Muratcım, en son Çanakkale gidiş gelişimde yol bilgisayarının gösterdiği değer ile gerçek yaktığım(hesapladığım) değeri karşılaştırmıştım, değerler aynıydı, yani sapma varsada 0,1 dolaylarında.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Yahu zaten yanlış hesaplama yapması garip olur, matematiğin yolu kesindir, ha ben o yoldan hiç anlamam ama yapılan işlem aynı. Tabi benzincinin pompası veya arabanın kilometre sayacı bi nedenden yalan söylemiyosa...

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Dediğm gibi ben yol bilgisayar özelliğini kullanmıyorum.Emin değilim derken arabayı çalıştırıyorum ve atıyorum 5 dakika gaza basmayıp öyle bekliyorum.Ekranda gaza basmayınca tüketim  göstermiyor ama sonuçta benzin harcıyor.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Dediğm gibi ben yol bilgisayar özelliğini kullanmıyorum.Emin değilim derken arabayı çalıştırıyorum ve atıyorum 5 dakika gaza basmayıp öyle bekliyorum.Ekranda gaza basmayınca tüketim  göstermiyor ama sonuçta benzin harcıyor.

Tüketimi göstermemesi hesaplamadığı anlamına gelmez ki. Sadece hesapladığı değeri belirli aralıklarla (atıyorum her 1 km'de bir ) yansıtıyor. Kesinlikle, matematik hiçbir zaman yanılmaz.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Guest uyumsuzelement

Tüketimi göstermemesi hesaplamadığı anlamına gelmez ki. Sadece hesapladığı değeri belirli aralıklarla (atıyorum her 1 km'de bir ) yansıtıyor. Kesinlikle, matematik hiçbir zaman yanılmaz.

genel olarak tutuyor tüketim
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Murat ben bir keresinde uzun süre rolantide beklemek zorunda kalmıştım ve ortalamam 0.2 artmıştı. Yani Barış'ın dediği gibi göstermese de hesaplıyor. Haa bunlar Mazda 6 da ama sanmıyorum ki Mazda 3 te farklı olsun.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Guest uyumsuzelement

Murat ben bir keresinde uzun süre rolantide beklemek zorunda kalmıştım ve ortalamam 0.2 artmıştı. Yani Barış'ın dediği gibi göstermese de hesaplıyor. Haa bunlar Mazda 6 da ama sanmıyorum ki Mazda 3 te farklı olsun.

farklı olmaz tabi mazda 6 gibi bi arabaya koyduysa 3 e hayli hayli koymuştur burak :clap:
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Ben Matematik yanılıyor demedim zaten :).Keşke anlık tüketimi araç durur vaziyetteyken de gösterse.Gerçi bunada şükür.Kimi araçlarda hareket halinde gaza basmayınca da göstermiyor.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

arkadaşlar 20 bin km lik istatistik verilerime dayanarak söylüyorum ki ortalama benzin tüketiminin ortalama sapması 0,29 lt dir..

görülen en büyük sapma 0,50lt dir..

meşhur istatistik tablomu ekleticeksiniz sonunda bana bu panoya da  ;D

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

bende onu anladım eğer çok uzun süre ortalamamı sıfırlamazsam istediğim kadar gaza basmıyim yinede düşmüyo yani düşüyoda 0.1 olarak falan düşüyo oda çok uzun süre düz yolda basmadan kullanırsam bunun nedenini anlamış değilim bende mesela aynı yolu sıfırlamadan gidersem 9.küsür gösteriyo sıfırlayıp gidersem 8 küsür gösteriyo bunun gibi bişey işte

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

arkadaşlar 20 bin km lik istatistik verilerime dayanarak söylüyorum ki ortalama benzin tüketiminin ortalama sapması 0,29 lt dir..

görülen en büyük sapma 0,50lt dir..

meşhur istatistik tablomu ekleticeksiniz sonunda bana bu panoya da  ;D

Evet hakkaten şu meşhur istatistik tablonu burayada ekler misin. :)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Ben bu düşmeme olayını çözdüm arkadaşlar, aslında neden çok basit.

Şimdi Ahmet mesela senin ortalaman 9.0 diyelim, basmayınca araba kaç yakıyor? Taş çatlasa 6.5 diyelim, aslında o kadar bile olmaz ama... 9.0'la 6.5 arasında 2.5 fark var. Halbuki gaza biraz fazla dokunduğun anda tüketim 13 - 14 oluyor, aradaki fark 5 litre... O nedenle de tüketim zor düşüp kolay artma eğiliminde...

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Ahmet anlaşılmıyacak birşey yok ortalaması alınan yol ne kadar büyükse ufak değişimlerden etkilenme ihtimali o kadar az oluyor..

onu anladımda ozaman şöyle bi sonuç çıkıyo eğer uzun süre aracımızın tüketim değerini sıfırlamazsak gösterdiiği değer aslında bizim tükettiğimiz değer olmuyo gibi... ;D

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

onu anladımda ozaman şöyle bi sonuç çıkıyo eğer uzun süre aracımızın tüketim değerini sıfırlamazsak gösterdiiği değer aslında bizim tükettiğimiz değer olmuyo gibi... ;D

Gösterdiği ortalama yine ortalaman oluyor ama mesela son deponun değilde toplamda 3 deponun ortalaması oluyor.

Ben depoyu fulleyince tum ayarları sıfırlıyorum. Ortalama tuketim, gittiğim mesafe ve ortalama hız değerlerini

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Gösterdiği ortalama yine ortalaman oluyor ama mesela son deponun değilde toplamda 3 deponun ortalaması oluyor.

Ben depoyu fulleyince tum ayarları sıfırlıyorum. Ortalama tuketim, gittiğim mesafe ve ortalama hız değerlerini

evet yapılması gereken hareket bu..

ve ısrarlara dayanamayarak tablomu ekliyorum :

benzin7ej.jpg

meselabenim manual hesapladığım ortalamanın formülünü de söyliim size :

J31=+(C32*100)/(H31+I31)

31 ve 32. satırlara (no değil excel satırı) dikkat ederseniz alınan benzin miktarı 51,66

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...