Jump to content

Ehliyetler Değişiyor!

bülenterguvan
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

Sonuçta vatandaşın cebinden bunlar çıkacak:

Ehliyet parası

Ehliyet almak için git gel benzin + otopark

Fotoğrafı olmayanlar için fotoğraf çektirme ücreti

+

Yukarıdakiler nedeniyle üşenip değiştirmedin mi birde cezası da olur bunun  :)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• Yanıt 80
  • Oluşturuldu
  • Son yanıt

Bu Konuda En Çok Yanıt Verenler

• Selman

10

• bülenterguvan

8

• domestos

5

• 2 hafta sonra ...

ne güzel yaaa güya 15 tl ye indirecekler fiyatı ve insanlarda 101 tl yi çok bulurlarken 15 gayet cüzi rakam deyip sevindirik olacaklar ve ehiyetlerini yenileyecekler  yuppiiiiiiiii >:( arkadaşlar bu yeni ehliyetin maliyeti 5 tl yi geçmıyo  yine 3 katını alacaklar insanlardan. bu ülkede 24 milyon belgeli sürücü var az para değil..bıktık artık enayi yerine konmaktan yahu...

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Sıra nedeniyle devlet hastahanesinden rapor almak mümkün değil , Malteme caminin altında bir poliklinik var ,  Amatör denizci ve gemi adamı ehliyeti  için uygun fiyatlı rapor veriyorlar, özel hastananede 350 tl  olan  KBB uzmanı ve Göz Doktoru raporu orda 40 tl ... Böyle nispeten ucuz rapor veren birkaç yer daha var İstanbulda...

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

ehliyet fiyatları 15tl ye düştü diye seviniyoruz fakat emniyetin istediği sağlık raporunu hastaneler 100küsur liraya veriyor.

Ben ülkemizde sadece yasa,yönetmeliklerin 10 numara, yürürlük ve denetlemelerin ise sıfır olduğunu belirtmek istiyorum. Ehliyet işi bence çok önemli ve herkes bilimsel olarak belirlenen şartları sağlamadan alamamalı.

Ancak gelin görün ki her işte olduğu gibi ehliyet işinde de ahbap-eş-dostçu zihniyette bir toplum olduğumuz için testi kırıldıktan sonra sopa atılıyor ülkemizde. Mesela sağlık raporu olayına gelelim. Çoğumuza angarya olarak-önemsiz olarak geliyor. Buna sağlık personeli de dahil. "5 Dk da imzalansın alıp gideyim" yada "şu raporu imzalayayım,göndereyim bununla şimdi kim uğraşacak" diye düşünülüyor. Sağlık merkezlerinde, özellerde "parayı basar alırız" veya "adam rapor için gelmiş, hem para da kazandırıyor bana/hastanemize, o zaman yardımcı olalım"cılarız.

Ancak epilepsi (sara) hastalığı olup tedavi almaz ve nöbetler geçirirken bunu gizleyen veya hastalığının ne olduğunu bilmeyen bir şöför adayı,

ya da çarpıntı ataklarıyla baş gösteren ve atak esnasında araç kullanamayacak hale gelen aritmi hastaları,

ve burada örneğini veremeyeceğim kadar çok hastalığını bilen, bilmeyen,gizleyen şöför adayları 5dk içerisinde sağlık raporunu alıp şöför olabiliyor ne yazık ki.

Yönetmeliği uygulamaya çalışan, düşünen-çalışan hekimler çoğu zaman "gıcık bir herif vardı amma da uğraştırdı bizi" oluyor veya "basarım 50 tl yi alırım özelden onunla mı uğraşıcağım" oluyor. Ya da " ya doktora bak tipime bakıp imzaladı raporu (hatta bakmadan imzaladı)"

Şimdi buradaki konu çok hassas. Belki sağlık nedeniyle araç kullanmaması gereken %1 belki de %5 aday var. Bunların ehliyet alması pimi çekilmiş bir saatli bomba misali. Birgün hepimizin canını, cananını acıtabilir. En iyisinden yasa-yönetmelik çıkarıyoruz. Sonrası tesadüflere ve vicdanlara kalmış...

Sonra şöyle bir haber okuyoruz gazetenin 3. sayfasında "sabah 06.00 sıralarında bomboş yolda kaza yapan sürücü tüm müdahalelere rağmen...." veya aracıyla durakta bekleyen 6,8 ve 9 yaşlarındaki üç kardeşe çarpan sürücü araçta sıkışarak can verdi..."

Otobüs, kamyon şöförleri için bu konuyu hiç açmıyorum zaten.

O sağlık raporu bunun için var ve sağlık durumu araç kullanmasına engel teşkil edenlerin araç kullanmamaları, devletin o bireyi, durakta bekleyen günahsız insanları ve kendi yolundan giderken karşı şeritten gelen aratan koruma görevi var. Devlet bunun için var.

Sonra ölümlü olay mahkemeye düşer. İyice araştırılırsa? sorumlular bulunur. Hakim o rapora imza atan doktora sorar "Merhumun falan felan hastalığı varmış ancak sen sağlamdır diye rapor vermişsin?" doktor valla hakim bey o gün tam 200 hasta muayene etmişim, ben merhuma sormuştum o da bir sıkıntım yok iyiyim demişti" diye cevaplandırır...

Son olarak herkes bilir ki, pilot olmak çok zordur. Birçok sağlık şartı gerekir. Çoğu zaman normal sayılabilecek toplumda çok sık görülen durumlarda bile anında elenirsin. Düzenli sağlık kontrollerinden geçmek zorundasındır. Birinden geçemezsen hemen indirirler yere, iyileşene kadar uçamazsın. Neden? Uçaklar çok pahalı olduğu için mi yoksa uçak düşer de insanlar ölür diye mi? Bilemiyorum...

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bana bu yaşıma kadar toplasan 2 kere ehliyet sormuşlardır, bundan sonra da toplasan 2 kere araç kullanırım, değer mi değiştirmeye? :D

Ne zamana kadar değişecekmiş bunlar bilen var mı?

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bana bu yaşıma kadar toplasan 2 kere ehliyet sormuşlardır, bundan sonra da toplasan 2 kere araç kullanırım, değer mi değiştirmeye? :D

Ne zamana kadar değişecekmiş bunlar bilen var mı?

selman abi değişim başlasın bu yaşından sonra bence 20 kere sorarlar.eee bide ehliyeti değişmeyipte  ceza yiyenlerden para gelicek daa...

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Okan hocam yazdıklarınız son derece ülkemiz gerçeklerini ortaya koymakta teşekkürler... Bizdeki sıkıntı şu; insanın değeri yok maalesef...

Pilotlara bu kadar önem verilmesinin sebebi de; dünyanın neresinde bir uçak düşse büyük olay ve haber olarak lanse ediliyor, belki en fazla 200 kişi ölüyor ama dünyanın her yerinde günde binlerce insan trafik kazalarında can veriyor, gerçekten tezat bir durum...

Kocaeli'de çalışırken çok sık TEM'deki yaralamalı/ölümlü kazalara bakardık, olay yerine vardığımızda çok abes bir kaza görüntüsü varsa, yanımdaki arkadaşa ilk söylediğim şey şoförlerden birisi kesin 50 yaşın üzerinde derdim... Bu öngörüm çoğu zaman doğru çıkardı maalesef... Çünki; yaşla birlikte insanların refleksleri zayıflıyor, TEM gibi bir yerde araç kullanmak pimi çekilmiş bombadan farksız oluyor.

Herkeslere kazasız günler...

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

"...pimi çekilmiş saatli bomba..." Olarak yazdığım ifadeyi "pimi çekilmiş bomba..." Olarak düzeltmişsiniz. Kendi yazdığıma baya bir  :D

Bir de Selman abi 50 yaş olayına alınmasın , onu da 52 olarak düzeltsek  :)

Şaka bir yana arabası olup onu sağlık açısından artık kullanamayacaklar için şehirlerarasında özel şöför gerektiren bir kanun çıksa ve bu doğru şekilde uygulansa herhalde kazalar ve ölümler  yarı yarıya azalır. Hem bu şekilde araba alacak kadar parası olmayıpta araçlara ve insanlara sevgisi olan genç kardeşlere de yeni iş imkanları sunulmuş olur. Şehir içi kullanım serbest olsa yalnız şehir dışına çıkarken girişlerdeki mobeseden itibaren zorunlu tutulsa...

Geçen hafta yaşadığım bir olayı anlatayım.

95 yaşında ancak dinç görünümlü bir beyefendi baş dönmesi şikayeti ile geldi. Çekilen EKG sinde kalp hızı 45 civarıydı  :o  Beyamca eski bir bürokrat bu arada sağlık bakanlığından emekli. Datçadaki yazlığından kendi aracıyla mola vermeden gelmiş Ankaraya  :nea:  Bayılmamış ama bayılacak gibi olmuş. Tabi bunları bana ne kadar sağlıklı olduğunu belirtmek için söylüyor. Holter taktık kalp hızlarının 30 lara kadar düştüğünü gördük  :o Bu durumda tabiki araç kullanmamasını söyledim ama bir yaptırımım yok. Ya da bir trafik polisi afyonda durdursa beyamcayı trafikten men edemez yetkisi yok. Datça Ankara arasında o gün seyahat edenlerin verilmiş sadakası varmış...

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Ben 50 yaş üzeri demekle işte o bey amca gibileri örnekledim hocam... Ayrıca; Selman abi özel şoför kullanıyor, alınmaz yoksa yazabilir miydim hiç...

:D

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Selman Abi'den 100 yaşındaymış gibi bahsetmeyin, yahu! 50 yaş sizin anlattığınız konu için çok erken. Bari 70-75 deyin de tam doğru olsun.Kazaya karışan sürücüler arasında tam istatistik olsa, büyük kazalarda 30 yaş altı erkeklerin, küçük kazalarda ise bayan sürücülerin başı çekeceğini tahmin ediyorum.

Ben 50 yaş üzeri demekle işte o bey amca gibileri örnekledim hocam... Ayrıca; Selman abi özel şoför kullanıyor, alınmaz yoksa yazabilir miydim hiç...

:D

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Ben kendimde değil şükür ama babamda ve arkadaşlarında dikkatlice gözlemledim bu yaş meselesini, çünkü evvel ezel bu görüşteyim, nasıl ki 18 yaşından önce ehliyet verilmiyorsa devletin kabul ettiği zorunlu emeklilik yaşı olan 65 ten sonra da ehliyetler geri alınmalıdır. Bilemedin çok kuvvetli ve ciddi sağlık taramasıyla 70. Daha ötesi yok bunun..

O yaştaki insanın zaten bırak çocuklarını torunları araba kullanacak yaşa gelmiş oluyor, sıkıntı çıkmaz, alınacak gücenecek bir şey de yok, bunun böyle olması gerekir.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Selman Abi'den 100 yaşındaymış gibi bahsetmeyin, yahu! 50 yaş sizin anlattığınız konu için çok erken. Bari 70-75 deyin de tam doğru olsun.Kazaya karışan sürücüler arasında tam istatistik olsa, büyük kazalarda 30 yaş altı erkeklerin, küçük kazalarda ise bayan sürücülerin başı çekeceğini tahmin ediyorum.

Mustafa Abi , Selman Abi'yi mi koruyorsun  8:) , yoksa 50 ye mi kızdın ?  :D

Pilotlarda yaş sınırı kaçsa orada buluşalım  ;)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Ben kendimde değil şükür ama babamda ve arkadaşlarında dikkatlice gözlemledim bu yaş meselesini, çünkü evvel ezel bu görüşteyim, nasıl ki 18 yaşından önce ehliyet verilmiyorsa devletin kabul ettiği zorunlu emeklilik yaşı olan 65 ten sonra da ehliyetler geri alınmalıdır. Bilemedin çok kuvvetli ve ciddi sağlık taramasıyla 70. Daha ötesi yok bunun..

O yaştaki insanın zaten bırak çocuklarını torunları araba kullanacak yaşa gelmiş oluyor, sıkıntı çıkmaz, alınacak gücenecek bir şey de yok, bunun böyle olması gerekir.

+1

Hani siyasiler için koltuğa oturdu mu bir daha kalkmak bilmiyorlar diye bir söz var ya bizim aile babaları da (genellikle) arabanın şöför koltuğundan kalkmıyorlar. Postu bırakmak gibi birşey herhalde..

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Mustafa Abi , Selman Abi'yi mi koruyorsun  8:) , yoksa 50 ye mi kızdın ?  :D

Pilotlarda yaş sınırı kaçsa orada buluşalım  ;)

adam merdiven dayanmış tabi kızar :) 50 yaşında altından rx'ini mı alacaksın :D furur kendini daha iyi :P

Sent from my iPhone using canım Tapatalk

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

1- Selman Abi'ye yağ çekme özgürlüğümü kimse elimden alamaz. Bu ülkede herkes başbkan'a yağ çkecek değil herhalde! Bu taktikle ben bu forumda 90'ıma kadar kalırım, hepiniz 50'li yaşlarda gidersiniz.

2- RX için ben gerekirse trafiğe kapalı bir alan bulurum. Zaten ben onu kullanmak için değil, bakmak ve bakım yaptırmak için aldım. Son 1 yılda 3 bin km yapıp, 3 kere bakım yaptırmışım.

3- 50 yaşın üstünden ehliyetleri alırsanız, bu ülkede otomotiv pazarı en az % 30 daralır. 50 yaş altındakilerin ciddi bölümü işsiz kalır. Yani ben siz gençleri düşünüyorum...

4- 65 çok erken. 75 uygun olan. 70 iyice emniyeti alınmışı...

adam merdiven dayanmış tabi kızar :) 50 yaşında altından rx'ini mı alacaksın :D furur kendini daha iyi :P

Sent from my iPhone using canım Tapatalk

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

1- Selman Abi'ye yağ çekme özgürlüğümü kimse elimden alamaz. Bu ülkede herkes başbkan'a yağ çkecek değil herhalde! Bu taktikle ben bu forumda 90'ıma kadar kalırım, hepiniz 50'li yaşlarda gidersiniz.

2- RX için ben gerekirse trafiğe kapalı bir alan bulurum. Zaten ben onu kullanmak için değil, bakmak ve bakım yaptırmak için aldım. Son 1 yılda 3 bin km yapıp, 3 kere bakım yaptırmışım.

3- 50 yaşın üstünden ehliyetleri alırsanız, bu ülkede otomotiv pazarı en az % 30 daralır. 50 yaş altındakilerin ciddi bölümü işsiz kalır. Yani ben siz gençleri düşünüyorum...

4- 65 çok erken. 75 uygun olan. 70 iyice emniyeti alınmışı...

Abi 50 yaşın üstünde ehliyetler geri alınırsa sağlık sektörü de büyük darbe yer  :D Malum kazalar, travmalar azalacak  >:D

Euro ncap testlerindeki yıldızlara şöför yaşının etkisi ilave edilebilir  :)

Artık 50 yaşına gelenler ehliyetli kalmak için yaş küçültürlermiş  :geyik:

İşin espirisi bir yana bilimsel olarak belirlenmiş bir sağlık/yaş durumundan sonra şehirler arası trafik yasaklanabilir. 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...