Jump to content

Mazda, Türkiye'de yeniden yapılanıyor

Ali
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

Bazı Mazda yetkili servislerinin, Mazda Avrupa'nın yetkili servisliğinden ayrıldığı belirtildi.

Mazda yetkili servisleri adına yazılı açıklama yapan Avukat Özgür Kaya,

Mazda Motor Logistics Europe N.V. Belçika'nın İstanbul'da bir şube

açarak Mazda markalı araçların Türkiye'de satışı amaçlı ithalatını

yapmak üzere harekete geçtiğini, şirketin Türkiye gibi otomotiv

sektörünün gelişmiş olduğu bir pazara "şube marifetiyle araç ithal edip

satmayı" düşündüğünü kaydetti.

Mazda Avrupa'nın, Sanayi ve Ticaret Bakanlığı'na bildirdiği yetkili

servis listesinde yer alan bazı Mazda yetkili servislerinin, Sanayi ve

Ticaret Bakanlığı'na gerekli başvuruları yaparak Mazda Motor Logistics

Europe N.V. Belçika İstanbul Şubesinin yetkili servisi olmadıklarını

beyan ettiklerini anlatan Kaya, bu durumda Mazda Avrupa'nın, Türkiye'ye

araç ithalatı ve yedek parça temini konusunda büyük sıkıntılar çekeceği

görüşünü savundu.

Mazda Avrupa'nın, dağıtım ve servis ağındaki dağılma sonucunda ilgili

kanunlar çerçevesinde, araç ithal edemeyeceğini öne süren Kaya, bazı

yetkili servislerin de Mazda Avrupa'ya haksız fesihten ötürü dava

açacağını bildirdi.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

zaten mazda bu konuda zayıftı biraz ama şimdi ne olucak japonlar daha iyi bir servis ağı kura bilcekmi veya aynı servislerle anlaşıp devam mı edicek

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Ben bunun doğru olduğunu hiç sanmıyorum. Sadece kafa karıştırmak için çıkartılmış bir haber gib geliyor bana (çoğu zaman olduğu gibi). Ben henüz vazgeçen bir servis görmedim. Heleki daha yeni araçlar insanların eline ulaşmışken.

Zaten dikkat edilirse haberin sonunda bayilikleri/servislikleri fesh edilenlere bir atıf var. Esas hedef bence bu yönde baskı yaratmak gibi. Bu 2-3 günlük bir oluşum değil 1 yılı aşkın bir süredir hazırlanıyor insanlar son anda mı vazgeçecekler ?

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Ben bunun doğru olduğunu hiç sanmıyorum. Sadece kafa karıştırmak için çıkartılmış bir haber gib geliyor bana (çoğu zaman olduğu gibi). Ben henüz vazgeçen bir servis görmedim. Heleki daha yeni araçlar insanların eline ulaşmışken.

Zaten dikkat edilirse haberin sonunda bayilikleri/servislikleri fesh edilenlere bir atıf var. Esas hedef bence bu yönde baskı yaratmak gibi. Bu 2-3 günlük bir oluşum değil 1 yılı aşkın bir süredir hazırlanıyor insanlar son anda mı vazgeçecekler ?

Mermerlerin fikri bu yöndeki zikretmişler fikri neyse zikri o olmuş :(

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

yorumlar haberler olacaktır bu işin hem sıfırını hemde ikinci el araç satışını yapmış biri olarak söyliyeyim.. Bu marka bu kalitede olduğu sürece Türkiye de çatır çatır satacaktır.. Daha araçlar gelmeden kaç kişi sıfır 6 sordu hatırlamıyorum bile..

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

yorumlar haberler olacaktır bu işin hem sıfırını hemde ikinci el araç satışını yapmış biri olarak söyliyeyim.. Bu marka bu kalitede olduğu sürece Türkiye de çatır çatır satacaktır.. Daha araçlar gelmeden kaç kişi sıfır 6 sordu hatırlamıyorum bile..

Bu konuda biz de şüphe duymuyoruz ama işte markayı bilmeyen insanların aklına soru işareti sokuluyor böylelikle. Mermerler'in yaptığı hiç etik değil.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

arkadaşlar koşuyolu merser' e bugün uğradım ve artık mazda satışı yapmıycaklarını söylediler sadece servis olarak faliyetlerine devam edeceklermiş.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

arkadaşlar koşuyolu merser' e bugün uğradım ve artık mazda satışı yapmıycaklarını söylediler sadece servis olarak faliyetlerine devam edeceklermiş.

Evet bu konu uzun süredir biliniyor. Istanbul'da aatış yapacak 5 bayi listesinde eski bayilerden kimse yok zaten.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Haklısın Burak abi hemen ön yargılı olmak belki biryerde yanlış fakat böyle haberler duyunca insan üzülüyor

Amaç zaten o. Bizi işin içinde şüpheye düşürüyorsa dışarıdan bir insan neler düşünür Allah bilir.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 3 hafta sonra ...

Mazda Motor avukatı bir basın bildirisi yolladı. Aynen yayınlıyoruz.

MAZDA Motor Logistics Europe N.V. Belçika İstanbul’da bir şube açmak suretiyle Mazda Markalı araçların Türkiye’de satış amaçlı ithalatını yapmak üzere harekete geçmiştir. Lokal Distribütör Mermerler Grup ile yollarını rekabet kanunu ve motorlu taşıt araçları tebliğine aykırı olarak ayıran Mazda Avrupa, Türkiye gibi Otomotiv sektörünün son derece gelişmiş olduğu bir pazara şube marifetiyle araç ithal edip satmayı düşünmektedir. Mazda’nın Türkiye gibi ciddi bir pazara bu şekilde giriş yapması tüketici nezdinde güvensizlik yarattığı gibi servis ağında da Mazda Avrupa’ya karşı güvensizliğe yol açmıştır. Bu sebeple Sanayi ve Ticaret Bakanlığı’na bildirilen yetkili servis listesinde yer alan birçok Mazda yetkili servisi ilerde tüketicilere karşı doğabilecek sıkıntılarda Mazda’nın yetkili servis ağının yanında yer almayacağını düşünerek Sanayi ve Ticaret Bakanlığı’na gerekli başvuruları yapmış bulunmaktadırlar. Yetkili Servisler MAZDA Motor Logistics Europe N.V. Belçika İstanbul Şubesi’nin yetkili servisi olmadıklarını beyan etmiştir. Kaldı ki ithalatın şubeler marifetiyle yapılmasına mevzuat cevaz vermemektedir. Türkiye için gerekli yatırımı yapmaktan kaçınan Mazda Avrupa’nın, Sanayi ve Ticaret Bakanlığı’na bildirmiş olduğu yetkili servislerinde gerekli evraklarını çekerek Mazda Avrupa’nın yetkili servisi olmayacaklarını beyan etmeleri üzerine Türkiye’ye araç ithalatı ve yedek parçe temini konusunda da büyük sıkıntılar çekeceği açıktır.

Mazda Avrupa dağıtım ve servis ağındaki dağılma neticesinde T.C. Kanunları çerçevesinde araç ithalatı gerçekleştiremeyeceği gibi Otomotiv gibi ciddi bir sektörde tüketici ihtiyaç ve şikayetlerini nasıl karşılayacağı kafalarda ciddi bir soru işareti bırakmaktadır.

Av.Özgür KAYA

Yetkili Servisler Avukatı

Haber Tarihi: 24.06.2008

http://www.otomobilgazetesi.com/otomobil.php?id=5452

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...