Jump to content

DSC/TCS Işığı

Selman
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

Ben daha önce esp/tcs/dcs li otomobil kullanmadım, zaten var olanı da pek kullandığım söylenemez 8100 km oldu bu hafta sonu :). Neyse haftasonu için bir yakınımızın yazlığına gittik Dikili'ye, sitenin yolları parke taşı ve otoparkı da stabilize, bildiğiniz mıcır yani. Dün arabayı parkettiğim yerden bugün aldım dönüş için bir baktım DSC ışığı sürekli yanıyor, mıcırda yanmaya başladı, parke yolda devam etti, tam ben paniklemek üzereyken asfalta çıkınca söndü. Bu süratimin düşük olması nedeniyle elemanın devreye girememesinin bir sonucu mu yoksa " Yoksa benim patilerim bu zemine uymaz" mı demek istiyor beygiroğlu?

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Guest uyumsuzelement

Kayma işareti Burak...

sölüyoz işte mıcırda lestikler boşa çıkmıştır duruma göre dsc de frenlemiştir o sırada kayma ısıgı yanmıştır :D
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Kayma işareti ise o zaman sistem devreye girmiş. Sanırım araçta tekerler birbirinden farklı hızlarda dönünce olmuştur. Tahmin ediyorum DSC değil de TCS yani traction control system dır o anda işleyen. Ön tekerlerin birbirinden farklı dönmesi üzerine .

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Kayma işareti ise o zaman sistem devreye girmiş. Sanırım araçta tekerler birbirinden farklı hızlarda dönünce olmuştur. Tahmin ediyorum DSC değil de TCS yani traction control system dır o anda işleyen. Ön tekerlerin birbirinden farklı dönmesi üzerine .

aynen...bi sorun değil yani selman abi ıslak kaygan yolda ve mıcırda tcs devreye girdiğinde yanıyomuş . dsc değil tcs o yani..endişelenecek bi durum yok.  :)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bu konuda 2 gün önce yaşadığım bir tecrübemi de paylaşmak istiyorum.

Eve giderken her zaman geçtiğim, sola sertçe dönüşün olan bir yol vardır. 2 gün önce virajın hemen girişinde ciddi bir su birikintisi vardı. Ben de çok problem olmayacağını düşünerek her zamanki hızımla girdim ve araç birden kaba tabiri ile kıç attı. Ilk defa DSC yi bu kadar net hissettim ve aracın tekerleri farklı miktarlarda frenleyerek dengelediğine şahit oldum. Bu sayede araç hemen kendini toplarladı ve yoluma devam ettim.

Olmasa sanırım yolun ortasında ya bir spin atar yada 2-3 kontra ile ancak toparlardım..

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Olmasa sanırım yolun ortasında ya bir spin atar yada 2-3 kontra ile ancak toparlardım..

sol ayak frenini de ihmal etme :)

çok pilotvari gördüm seni Burak :D

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 5 yıl sonra ...

Selam arkadaşlar aracim 2005 1.6 at dynamic. Araçta dcs düğmesi var (araştırmalarimda dcs/tcs aynı dugmeden yönetiliyor) söz konusu virajlarda dcs lambasının yandığını görüyorum. Fakat kalkislarda araç patinaj çekiyor ama sanki bir anda toparlıyormus gibi oluyor, benim anlamadığım tcs varmı- yokmu yada lambasımi bozuk acaba.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Selam arkadaşlar aracim 2005 1.6 at dynamic. Araçta dcs düğmesi var (araştırmalarimda dcs/tcs aynı dugmeden yönetiliyor) söz konusu virajlarda dcs lambasının yandığını görüyorum. Fakat kalkislarda araç patinaj çekiyor ama sanki bir anda toparlıyormus gibi oluyor, benim anlamadığım tcs varmı- yokmu yada lambasımi bozuk acaba.

aracinizda dsc de tcs de mevcut , ikisi komplike olarak calisiyor , dedginiz gibi virajlarda lambasi yaniyorsa o anda arac savrulma egiliminde oldugu icin devreye giriyordur, normalde benim aracimda patinaja dustugu zamanlarda da yaniyor , dugmeye bastiginizda dsc off isigi yanmasi lazim yalniz sanirim 50km hizin altinda devreden cikartip devreye alabiliyorsunuz

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...