Jump to content

Ferrari Hybrid Kervanına Katılacak...


Ali
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

Artık F1 araçlarında bile kullanılacağı yönünde spekülasyonlara yol açan hybrid teknolojisi Ferrari’yi de harekete geçirdi. Şirketin Başkanı Luca Cordero di Montezemolo, Alman basınına yaptığı bir açıklamada hybrid teknolojisine sahip Ferrari modellerinin 2015 yılında pazara sunulacağını duyurdu.

Formula 1’in Kinetik Enerji Geri Dönüşüm Sistemi (Kinetic Energy Recycling System - KERS) ile paralel yürütülen araştırma - geliştirme çalışmaları çerçevesinde Ferrari modelleri için de alternatif enerji kaynakları inceleniyor.

Belki Ferrari tutkunları bu girişimleri garip karşılayabilir ama bu konuda karar verecek olan üst düzey yöneticiler fikrini değiştirmedikçe bu proje yürürlüğe girecek. Üstelik bu girişim İtalyan spor otomobil üreticisinin çevreci otomobiller üretmek için attığı ilk adım değil. Hatırlanacağı gibi 2008’in başlarında yapılan Detroit Fuarı’nda E85 (Etanol) ile çalışan F430 Spider Bio Fuel Conceptkonsepti Ferrari tarafından tanıtılmıştı.

post-76-141695268424_thumb.jpg

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

  • 13 yıl sonra ...

Ferrari gelecek Eylül ayında ismi Italyancada safkan anlamına gelen Purosangue olacak daha büyük ve daha yüksek bir Ferrari modelinin piyasada olacağını açıkladı.  Ferrari yöneticileri yeni modele "sport utility vehicle" yani SUV dememek için özel bir çaba sarfettiler ve aracın 12 silindirli olacağı haricinde bir teknik veri açıklamadılar.  Ayrıca, Ferrari CEO'su Benedetto Vigna yüksek enflasyona rağmen talepte herhangi bir düşme yaşamadıklarını belirtti.

Geçen sene Ferrarilerin % 80'i içten yanmalı motorlu ve % 20'si hybrid motorlu idi.  Şirket 2026'ya kadar % 40 geleneksel motorlu, % 55 hybrid motorlu ve % 5 elektrikli Ferrari üretileceğini açıkladı.  Makale aşağıda.

https://www.wsj.com/articles/ferrari-to-debut-suv-like-model-in-september-11655375226?st=0mgjmrntoqh6tys&reflink=desktopwebshare_permalink

 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

  • 2 ay sonra ...

Ferrari Purosangue ile ilgili biraz daha fazla teknik bilgi ve fotoğraflar var.  Araç 4 kapı ve 4 koltuklu (arkada 2 koltuk var).  Doğal aspirasyonlu 6.5 litre 715 hp V12 motor var.  Hem araç ağırlığını azaltmak hem de ağırlık merkezini alçaltmak için tavan tek parça karbon fiber.  Vites 8-speed dual-clutch.  Arka kapılarda sadece tek bir menteşe var, Amerikalılar bu tasarıma "rear suicide doors" diyormuş.  Menteşe kapının önünde değil, arkasında.  Arkadaki 2 koltuk, diğer bildiğimiz otomobillerdeki ön koltuklar gibi elektrik motoru ile ayarlanabiliyor.  Ferrari aracın 0 - 90 km/h süresini 3.3 saniye olarak veriyor.  Aşağıdaki linkte hem dıştan hem içten fotolar var.

Ferrari Builds A V12 4-Door Tallboy: The Pure Blood, Purosangue (forbes.com)

Yukarıdaki link Forbes.com sitesinden ve linkin burada düzgün açılıp açılmayacağından pek emin değilim.  Muhtemelen açılmayabilir.  Deneyip bildirirseniz memnun olurum.  🙂

 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Adamlar efsane bir şey yaptılar valla kimse ağlamasın :) Urus gibi accık zengin arap söğüşleyelim mantığından ziyade, hakikatten madem bu boku yiyecez nasıl Ferrari'ye yakışır bir şey yaparız diye çok emek harcanmış. Motorlar, aktarma, şasi, dizayn hiç birşeyden taviz yok. Beğendim, hakkını vermişler.

  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

  • 2 ay sonra ...

Ferrari 296 GTB Gran Turismo Berlinetta iki koltuklu hibrid 2.9 litre V6 motorlu ve çok estetik hatlara sahip bir yetişkin oyuncağı.  V6 motor tek başına 663 hp ve elektrikli motorla birlikte toplam 818 hp veriyor.  Aracın $338,000 olan ABD fiyatı ilk yedi senelik Ferrari bakımlarını da içeriyor.  0 - 90 km/h ivmelenme süresi 2.9 saniye.

Araçta direksiyon simidinden kumanda edilen 4 sürüş modu bulunuyor: CT ("traction control"u devre dışı bırakıyor); Sport (normal Ferrari modu); Race/Yarış (direksiyon, süspansiyon ve ivmelenme daha sıkılaşıyor); Wet/Islak (ıslak yollar için).

Koltuklar dahil tüm kabin yumuşak İtalyan derisi.  Aşağıdaki makale birçok kontrolun direksiyon simidi üzerine yerleştirilmesini pek beğenmemiş.  Makale, aracın kendisini sanki vücudunuzun bir uzantısı gibi hissettirdiğini öne sürüyor.  Bana bu araç ABD'de bol miktarda satar gibi geliyor.

Ferrari’s 296 Gran Turismo Berlinetta Is a Masterpiece of Fun | Barron's (barrons.com)

 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

  • 3 ay sonra ...

2024 Ferrari Purosangue 4 kapılı 4 koltuklu 6.5 litre 715 hp V12 motorlu bir Italyan oyuncak.  Normalde arka tekerleklere güç veriyor, sadece arka tekerleklerde bir kayma sezerse o zaman ölçülü olarak ön tekerleklere de güç aktarıyor.  Bu araçta turbo, hibrid motor, vs yok, bildiğimiz doğal içten yanmalı motor var.  Ivmelenme süreleri müthiş, 0 - 90 km/h 3.3 saniye, 0 - 180 km/h 10.6 saniye.  Devir saatinde kırmızı çizgi 8250 RPM.  Senelik üretim adedi 2600 araç olarak sınırlanacak.  Diğer tüm araçlarda bulunan orta navigasyon ekranı bu araçta yok.

https://www.wsj.com/articles/2024-ferrari-purosangue-review-a-touring-wagon-that-roars-89dba7df?st=gnxokw42yylg74h&reflink=desktopwebshare_permalink

 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...