Jump to content

Anlık Tüketim 0.0 Olmuyor

fb1907
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

Arkadaşlar benim bildiğim yokuş aşağı aracı viteste bırakıp gidince araç 0 benzin tüketmesilazım arkadaşın aracı laguna deniyoruz doğru yol bilğisayarı benzin yakmıyor gösteriyor ama benim mazdada benzin yaktığını gösteriyor 0,8 - 1,3 arası bişey yani aracımı ben viteste yokuş aşağı inerkende benzin yakacakmıyım yoksa yol bilgisayarındamı bir problem var

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Arkadaşlar benim bildiğim yokuş aşağı aracı viteste bırakıp gidince araç 0 benzin tüketmesilazım arkadaşın aracı laguna deniyoruz doğru yol bilğisayarı benzin yakmıyor gösteriyor ama benim mazdada benzin yaktığını gösteriyor 0,8 - 1,3 arası bişey yani aracımı ben viteste yokuş aşağı inerkende benzin yakacakmıyım yoksa yol bilgisayarındamı bir problem var

Araba çalıştığı sürece benzin yakar.Esas Arkadaşının arabasının 0 göstermesi garip.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Araba çalıştığı sürece benzin yakar.Esas Arkadaşının arabasının 0 göstermesi garip.

Opeldede öyle kullanma klavuzunda aracın yokuş aşağı benzin yakmayacağını söylüyor vitesdeyken terkerlerin dönme katsayısıyla ondan aldığı güçle motrun benzini ksiyor birnevi tekerler motorun çalışmasını sağlıyor opeldede vardı o yanlız mazdada görmedim ben her enjeksiyonlu araçta vardır sanıyordum

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Opeldede öyle kullanma klavuzunda aracın yokuş aşağı benzin yakmayacağını söylüyor vitesdeyken terkerlerin dönme katsayısıyla ondan aldığı güçle motrun benzini ksiyor birnevi tekerler motorun çalışmasını sağlıyor opeldede vardı o yanlız mazdada görmedim ben her enjeksiyonlu araçta vardır sanıyordum

Motor bilgim öyle ağım şahım değil fakat bana mantıklı gelmiyor.Beliki minumuma indirir fakat 0 tüketim benzinli araçlarda zor bence.Hibrit teknoloji bir araç olsa belki derim
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bir formda birisi bunu yazmış

"""Enjektörlü araçlarda boşa atınca püskürtme devam eder gaz kelebeğinden bağımsız olarak.Piston-krank-şanzıman-teker bağlantısı çift taraflı çalışabilir olduğundan yokuş aşağı çoğu kez bir üst vitese geçirilip ayak gazdan çekilirse enjektörler kapanır, motor devri tekerlekten tahrik alan piston hareketiyle sağlanır.Ve tüketim sıfıra düşer.

Karbüratörlü araçlarda da yokuş aşağı araç vitesteyken ayak gazdan çekilirse tüketim sıfıra iner.

Vitesi boşa atınca püskürtmeli ya da karbürasyonlu araçların hepsinde motor ve teker arasındaki bağlantıyı kapatmış oluyorsunuz.Bu da pistonların yokuş aşağı tekerden tahrik almasını önler, motorun ralanti devrini sağlaması için tahriğe ihtiyacı vardır ve bunu da tekerlekten alamayacağı için yakıt yakacaktır.Bu durumum araç boşta olduğu yerde dururken olduğundan bir farkı yoktur.Karbüratörlü araçlarda gaz kelebeği kontrolünün dışında enjektör olmadığı için gaza basmadığımız zamanlarda ralanti düzeneği devreye girer ve motora yakıt beslemesi gerçekleştirir.Aksi halde zaten araçların bir ralanti devri olamazdı.

Kısacası yokuş aşağı sıfır tüketim için viteste inmek gerekli."""""

Sanırıım doğru yani yokuş aşağı inerken viteste inince tüketim sıfıra düşüyor

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

bu konuyla ilgili daha önce dündar ustanın açıklaması mevcuttu.

o konuyu bulduğumda bu konuyla birleştireceğim. orada bu soruların cevaplarını da bulabileceksiniz :)

edit: konuyu bulamadım, aramaya devam... :D

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

motoru stop etmediğiniz sürece yanma olacağı için ve yanma içinde yakıt gerektiği için aracın 0 yakıtla çalışması hibrit değilse mümkün değil.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

diğer araçlarda çok düşük bir tüketim olduğu için ya hesaplayamadıklarından ya da çok düşük olduğu için değeri göstergelere aktarma gereği duymadıklarından 0 yazıyordur.

bu durumda mazda daha gerçekçi davranmış.hiçbir sorununuz yok yani. :)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

walla 3 senedir çözemedim bu yol bilgisayarını :D 180 le giderken bugün boşa attım 0.3 ü gördüm.Ama 30 la giderken boşa aldığımda 2.8-3.4 vb değişken rakamlar okuyorum bazen 0.9 bile oluo :D

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Uğraşma bas gitsin :D

bende anladımki bu arabada boşa atmican benzin içmediği an kafayı yiyo :D Ne kadar çok basarsan o kadar net gösterio meret :D Bilgisayarda benzinle çalışıo galiba :D

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 7 ay sonra ...

walla 3 senedir çözemedim bu yol bilgisayarını :D 180 le giderken bugün boşa attım 0.3 ü gördüm.Ama 30 la giderken boşa aldığımda 2.8-3.4 vb değişken rakamlar okuyorum bazen 0.9 bile oluo :D

aslında basit bir açıklaması var, boşa attığınızda rolanti sistemi devrede oluyor, bu esnada yüksek hızda gidiyorsanız, aynı yakıtla daha fazla gitmiş oluyorsunuz, yavaşsanız aynı yakıtla daha az gitmiş oluyorsunuz, her iki durumda da motor aynı devirde ve aynı yakıt miktarıyla çalışıyor.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 5 ay sonra ...
  • 2 hafta sonra ...

Bende 0 lt ye düşüyor. Rampadan aşağı bir süre gaza veya frene dokunmadığımda (3-4 sn sonra) 0 a düşüyor ve uzun süre öyle kalıyor. Hatta depodaki kalan benzinle gidilecek tahmini mesafede birer birer artıyor. Vitesi boşa almayı hiç denemedim, boşa alındığında benzin tüketmeye devam eder diye düşünüyorum.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bende 0 lt ye düşüyor. Rampadan aşağı bir süre gaza veya frene dokunmadığımda (3-4 sn sonra) 0 a düşüyor ve uzun süre öyle kalıyor.

Hmm, 2010'larda 0 gösterdiğine göre, bizimkilerde bi hata olmalı. Bende de 0,9 - 1,3 arası birşey gösteriyor. Sanırım bunu ortalama tüketime de dahil ediyor çünkü genelde gazdan ayağımı çekerek kullanıyorum ve yol bilgisayarında gösterilen değerden pompada ölçtüğümde 0,3 civarı daha düşük bir tüketim görüyorum.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bana da thaf gelmişti 96Laguna'da 0 gösterip bizim araçlarda dediğin aralıktaki değerlerde olması. O değer tam 0 değil aslında ama 0'a çok daha yakın olduğu kanaatindeyim. Bir de şöyle bir durum var tabii. Araç manuel mi otomatik mi? Benim aracım otomatik olduğu için, onun bir getirisi de olabilir ya da manuellerde de aynı durum yaşanıyor olabilir.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...