Jump to content

Yağın Seviyesi Nerde Olmalı (89-94)

kırmızı_323
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

arkadaşlar benim aracın yağ cubuğunu çektiğimde maxsimim kısmın F harfi minimum kısmında ise L harfi var yağ seviyesini bu iki aralığın arasında nerede olmalıdır. en ideal.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

1.Aracın düz bir zeminde olduğundan emin olunuz.

2.Motoru normal çalışma sıcaklığına kadar ısıtınız.

3.Motoru stop ediniz ve yağın kartere dönmesi için 5 dakika bekleyiniz.

4.Seviye çubuğunu çekerek çıkarınız, siliniz ve tekrar sonuna kadar yerine sokunuz.

5.Seviye çubuğunu tekrar çıkarınız ve seviyeyi kontrol ediniz. Eğer F ve L işaretleri arasında ise normaldir. Eğer L'de veya ona yakın bir yerde ise F seviyesine getirmek için yeteri kadar yağ ilave ediniz.

Gereğinden Fazla yağ koymayınız...

NOT

seviye çubuğu üzerinde L ile F arasındaki mesafenin  ifade ettiği hacim aşağıda belirtilmiştir.

Benzinli motor: 0.8 litre

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 8 ay sonra ...

Dün yolda giderken yağ ışığı arada bir yanıp sönmeye başladı. Kenara çekip  arabanın yağına bakayım dedim. Yağ çubuğunu çıkardım L nin biraz üzerindeydi. Yağ çubuğunu ıslak mendille silip tekrar baktım, bu sefer  yağ çubuğu tertemizdi.  :ohmy: Önce 0,2 lt sonrada 0,3 lt yağ ekleyip her seferinde baktığımda yağ çubuğu tertemizdi. Buna rağmen 2-3 km gidip eve geldim, bu arada yağ ışığıda artık yanmamaya başlamıştı. Bugün yağ iyice kartere inmiştir, bir daha bakayım dedim. Çubukta yağ damlaları vardı ama seviye anlaşılmıyordu. Çubuğu kuru bir bezle silip bir kaç sefer denediğimde yağ çubuğu yine tertemizdi. Riski göze alıp 1-2 km yol alıp tekrar baktım, yine aynı  :(

Sebebi ne olabilir ? Çubuğu ıslak mendille sildiğimden dolayı olabilir mi  :(

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Amortisör takozunun kenarında sıkıştırılmış bi şekilde vardı da attıydım  :krrsz:

Islak mendildeki kimyasallar kayganlaştırıcı bi katman oluşturdu o zaman , yarın iyice temizleyip bir daha deneyeyim  :)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 5 yıl sonra ...
 Paylaş

• Yeni Oluştur...