Jump to content

İmmobiliser ve Yedek Anahtar ???

iap54
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

Arabam 323F, yedek anahtarım yok. Anahtarcıda kopyalattım ama immobiliser'dan geçemedi. Marştan sonra Motor stop ediyor ve gösterge ekranında anahtar lambası yanıp sönüyor. O yedek anahtarı deneyene kadar yoktu o lamba. Sonra orijinal anahtarıyla çalıştırdım ve sorunsuz çalıştı ama o lamba kısa süre yanıp sonra sönüyor. Problem olur mu diye soracaktım. Mazda servisinden yeni anahtar aldırmasın bana :) kazık yemek istemiyorum.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 1 ay sonra ...

geçenlerde bende yedek anahtar yaptırmak için oto anahtarcısına gittim usta bana bu anahtarların içinde chip olduğunu ve bu yüzden arabayı kopya anahtarla çalıştıramayacağımı söyledi .

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 3 hafta sonra ...
Guest edarguner

Bizim 98 Model Bir Panelvanımız var 3.cü bir yedek anahtar yapmaya gittik.Anahtar içinde çip olduğunu yani bizim takanın immobiliser İ olduğunu söledi ve her anahtarcının yapamacağını belirtti.5-6 tane anahtarcı gezdikten sonra bir tanesi çipi ile kopyaladı.60 milyona maloldu ve problem yaşamadık 1 senedir.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 1 yıl sonra ...

1 yıl önce demişim ki;

Arabam 323F, yedek anahtarım yok. Anahtarcıda kopyalattım ama immobiliser'dan geçemedi. Marştan sonra Motor stop ediyor ve gösterge ekranında anahtar lambası yanıp sönüyor. O yedek anahtarı deneyene kadar yoktu o lamba. Sonra orijinal anahtarıyla çalıştırdım ve sorunsuz çalıştı ama o lamba kısa süre yanıp sonra sönüyor. Problem olur mu diye soracaktım. Mazda servisinden yeni anahtar aldırmasın bana  kazık yemek istemiyorum.

Konuyu hortlatıyorum ama :) Bilgi olması açısından yazıyorum. 1 yılı geçti hala o lamba yanıyor. Kısa süreli yanıyor marştan sonra sönüyor. Herhangi bir arıza yok. En önemlisi hala yedek anahtarım yok :) Bi anahtarcı 90TL demişti. Rahat bir zamanımda yaptırırım dedim :) Rahat bir zamanda yaptıracam.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Benim Mazda 3 ün yedek anahtarı çantayla beraber çalınmıştı. Garanti olsun diye servisine gittim ve siparish verdik, 15 gün sonra geldi yedek anahtar fabrikadan, biraz tuzlu oldu tabi ama napayım.. Anahtar geldikten sonra her iki anahtarın da şifresini değiştirdiler eski anahtar çalışmasın diye. Benimki mecburiyetten oldu biraz netice itibariyle, tek tessellim orjinal olması )

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Ben aldığımda yedek anahtarım yoktu eski sahibinde. Servise anahtarın aynısını yaptırıp içindeki immobiliser bilgisini değiştirttim. Yani eski yedek anahtar kimde ise arabaya girebilir ama motoru çalıştıramaz. Anahtar sistemini komple değiştirmek biraz daha maaliyetli olur diye tercih etmiştim ama çok şükür bir sıkıntı olmadı senelerdir.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Ben aldığımda yedek anahtarım yoktu eski sahibinde. Servise anahtarın aynısını yaptırıp içindeki immobiliser bilgisini değiştirttim. Yani eski yedek anahtar kimde ise arabaya girebilir ama motoru çalıştıramaz. Anahtar sistemini komple değiştirmek biraz daha maaliyetli olur diye tercih etmiştim ama çok şükür bir sıkıntı olmadı senelerdir.

Aynen banada yüklü bir fatura çıkarmışlardı kilit göbeklerini değiştirmek için. Peki pedallara veya direksiyona kilit kullanıyor musun? yani her ihtimale karşı

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Kapalı yerde duruyosa tabi gerek yok sanırım. Ben pedallara aldım kilit. Özellikle alışveriş merkezlerinin kapalı otoparkı yoksa, göz göre göre alıp gidiyorlar arabayı sen çıkana kadar. Pedallarda duran demir yığını en azından bir nebze caydırıyor hırsızları :)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Kaç liraya mal oldu peki ?

Benim Mazda 3 ün yedek anahtarı çantayla beraber çalınmıştı. Garanti olsun diye servisine gittim ve siparish verdik, 15 gün sonra geldi yedek anahtar fabrikadan, biraz tuzlu oldu tabi ama napayım.. Anahtar geldikten sonra her iki anahtarın da şifresini değiştirdiler eski anahtar çalışmasın diye. Benimki mecburiyetten oldu biraz netice itibariyle, tek tessellim orjinal olması )

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Aklıma bir soru geldi konuyla ilgili;  burada bazı ustalar, arabanın muhtelif yerlerine düğme falan takıyorlarmış isteğe göre 2 tane 4 tane falan. Onlara sırasıyla basmayınca çalışmıyor araba. Memlekette de varmıdır bu uygulama ?

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Aklıma bir soru geldi konuyla ilgili;  burada bazı ustalar, arabanın muhtelif yerlerine düğme falan takıyorlarmış isteğe göre 2 tane 4 tane falan. Onlara sırasıyla basmayınca çalışmıyor araba. Memlekette de varmıdır bu uygulama ?

Tek düğme duydum ama birden fazla duymadım.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Anladım. Belki aynı hat üzerine birkaç düğme koyuyordur değişik yerlere. Tabi işe yarıyormu orası tartışılır.. Hırsız profesyonel ise, biliyordur konuyu tahminim.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

işe yarayacağı tartışılır. adam kontağı söküp çalıştırmaya kalkarsa zaten kablodaki bağlantıları orada görecektir.

Anladım. Belki aynı hat üzerine birkaç düğme koyuyordur değişik yerlere. Tabi işe yarıyormu orası tartışılır.. Hırsız profesyonel ise, biliyordur konuyu tahminim.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

işe yarayacağı tartışılır. adam kontağı söküp çalıştırmaya kalkarsa zaten kablodaki bağlantıları orada görecektir.

Haklısın.. Sistemi iyi bilen biri için çok caydırıcı değil sanırım...

Bir husus daha var aklıma gelen;  burada hırsızlarda bi alet var elektronik. Açık otoparka arabasını koyuyor vatandaş, elindeki anahtara basıyor ve kilitliyor arabasını (video ya çekmişler, güvenlik kamerası) Sinyali kopyalayıp sanki anahtarı varmış gibi açıyor arabayı binip gidiyor şerefsiz.. Bunu izledikten sonra artık öyle yerlerde anahtarı kilite sokup eski usul kilitliyorum ama bu şekilde sinyal yine varmı yokmu arabada onu bilmiyorum...

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

jammer tarzı bir aletle yapıyor olabilir.Sinyal bozucu.Ama vatandaş arabasını kilitlemek istediğinde sinyal bozucu devrede olduğundan çalışmıyor.araç sahibide kilitlendiğini sanıyor olabilir.Fakat senin dediğin gibi gelen sinyalin şifresini çözüp aynı sinyali üretebiliyorsa bayağı gelişmişler

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...