Jump to content

Mazda3 İzlenimlerim ve Tüketim Değeri

chaos
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

Herkese selam,

bende 626 var, 92 model yaşlı kurt:) Ablam için de uzun yıllar binebileceği Mazda 3'ü tercih ettik tabi:) 2006 model, gri, manuel sedan aldık, araç henüz 22000 km'de. Ben istanbul'da aldım aracı, hafta sonuda Ankara'ya götürdüm. İzlenimlerini ve sizlerede ilginç gelecek yakıt tüketimimi sizlerle paylaşmak istedim.

Bizim emektara göre içi çok sessiz tabi, 2 senelik bir araç, hiç bir yerinden bi tıkırtı falan gelmiyor şu an. Gebzenin bozuk yollarında denedim, darbeleri gayet başarılı emiyor. Cd çaların ses kalitesi çok hoşuma gitti, clarion'muş sistem zaten. İç mekan, özellikle de gece çok şık duruyor. Koltuklar çok başarılı, rahat.

626'dan sonra performansı tatmin etmez diyordum ama gayet akıcı buldum aracı, 105 beygir için çok şaşırtıcı aslında. 124 beygirlik civic, 115 beygirlik megane'da kullandım arkadaşların ama bu akıcılık yoktu bariz, üstelikte 1260 kilo bir araç için. Şanzıman oranlarını kısa tutarak başarmışlar sanırım birazda, son hız düşüktür muhtemelen ama olsun. Bizim 626 3000 devirde 5. viteste 120 yaparken, bu 90'da kalıyor:) Gaza tepkileri daha iyi onun için Şöyleki bizim 2,0 araç bolu tüneline giden yolda 4. vitesi isterken bu 5'le keçi gibi tırmandı :)

Sunroof yüksek hızlarda ses yapabilir diye korkuyordum, en ufak bir ses yok. Arkadaşın volvo s40'ta bariz yapıyordu çünkü. Direksiyon çok hoşuma gitti, müthiş tepkili. Yeni nesil araçların çoğunda eps var biliyorsunuz, yumuşacık ama direksiyonları balon gibi, hiç bir şey hissetmiyorsunuz, nefret ediyorum onlardan. Mazda 3'üde öyle sanıyordum ama yanılmışım, eps yok ne güzel:) Tam istediğim gibi. Lakin yeni 6yı test ettim geçen hafta aynı şeyleri onun için söyleyemeceğim tabi  ???  Herneyse konumuz mazda 3 zaten, yol tutuşu biliyorsunuz zaten, kendi aracımın en ufak virajda yatmasından sonra bu tren gibi geldi zaten, rayda gidiyormuşssunuz gibi kesinlikle  :)

Gelelim yakıt tüketimimize  ;D  İstanbul'dan Ankara'ya teslimata götürdüm aracı, sadece şoför. Araçta bir sorun varsa yakıt tüketiminden belli eder diyerekten oldukça sakin, hatta biraz fazla sakin kullandım şöyleki ortalama hızım 88 idi eve vardığımda  :D

12092008009dd0.jpg

Kullanım şeklimi de şöyle özetleyim, klima sadece sapanca, hendek arası 50km civari açıktı. Camlar kapalı, sunroof arka kısım açık, lastikler 32 psi, total 95 oktan benzin. Ve tüketim ortalamam  5,4 :o

12092008007wd8.jpg

By ozkanabi, shot with 6120c at 2008-09-21

12092008012xi5.jpg

12092008011kq9.jpg

Ne diyim, anca maşallah denir herhalde :) Birileri dizel mi bekliyor halen  :tey:

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Ben anlamadım yav, 100km'de 9-10 litre yaktıran arkadaşlar nasıl kullanıyor bu arabaları? Bak, arkadaş nasıl kullanmış? Valla sizin verdiğiniz bu değerler yüzünden soğudum 3 lerden. Hemde tam Gadirin 3'ü alacakken. :D

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Hayırlı uğurlu olsun. Kazasız belasız kullanın inşallah.. :nazar:

5. vites 3000 devir 90 mı ? Bana biraz garip geldi. Otomatiklerde bile 4. viteste 110 yapıyor diye biliyorum.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

güzel çalışma olmuş resmen, aynı değeri bende birilerine kanıtlamak için golf de yapmıştım şehir dışı 6,6 değeri olan golfe 5,2 yaktırmıştım.

önemli olan arabadan zevk almanız hayırlı olsun güle güle kullanın. aynı değerlendirmeyi keşke full depo yapıp km sıfırladıktan sonra vardığınız yerde tekrar full depo yapıp km ye baksaydınız yol bilgisayarının doğruluğunuda ıspatlamış olurdunuz..

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Guest architect

Arkadaşlar ben de 2 ay önce izmit istanbul arasında benim için ciddi bir performans sayılabilecek yüksek süratlerde bir kullanım neticesinde 8.4 gidiş 8.9 lt dönüş tüketimi yakaladım ve bunu depoyu tekrar fulleyerek teyid ettim.Giderken rüzgar poyrazdı yani genelde arka taraftan esiyordu sanırım o yüzden daha az yaktı.Ğstelik gideken 2 kez 200km/h sınırına kadar geldim.Gidişte ortalama 154 km sürat yaptım.Dönüşte 145 ti sanırım. Ben şehir içi hariç mazda 3 te şimdiye kadar 9-10 lt sınırını hiç görmedim.Ancak şunu da belirteyim asla gereksiz vites düşürme ve gaz pedalı ile ver-gaç tarzı bir iletişimim olmaz. Ögrencilik yıllarımda edindiğim maksimum ekonomi deneyimlerim sağolsun.

Netice de mazda gerçekten bence az yakıyor.

Lpg kiti ile neler yapar bilemem

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Arkadaşlar ben de 2 ay önce izmit istanbul arasında benim için ciddi bir performans sayılabilecek yüksek süratlerde bir kullanım neticesinde 8.4 gidiş 8.9 lt dönüş tüketimi yakaladım ve bunu depoyu tekrar fulleyerek teyid ettim.Giderken rüzgar poyrazdı yani genelde arka taraftan esiyordu sanırım o yüzden daha az yaktı.Ğstelik gideken 2 kez 200km/h sınırına kadar geldim.Gidişte ortalama 154 km sürat yaptım.Dönüşte 145 ti sanırım. Ben şehir içi hariç mazda 3 te şimdiye kadar 9-10 lt sınırını hiç görmedim.Ancak şunu da belirteyim asla gereksiz vites düşürme ve gaz pedalı ile ver-gaç tarzı bir iletişimim olmaz. Ögrencilik yıllarımda edindiğim maksimum ekonomi deneyimlerim sağolsun.

Netice de mazda gerçekten bence az yakıyor.

Lpg kiti ile neler yapar bilemem

gidiş derken eğer izmite gidişi kastediyorsanız gidiş ve dönüşte aynı hızda gittiğiniz zaman bile hep izmite gidiş daha az yakar.. çünkü daha çok yokuş aşağı yol var.. istanbula giderken dha çok yokuş çıktığınız için daha çok yakıyor..

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Hoparlörler clarion olabilir belki ama cd çalar markası clarion değil sanyoydu yanlış hatırlamıyorsm..actıgımızda okumustuk uyumsuzla.. ses kalitesi fena değil ama bence yetersiz... fiestaya göre kıyasladığımda ödenen paraya ve aracın sınıfa göre daha iyi bir ses vermesini beklerdim açıkçası...

Eps yok demişsin.. eps den kasıt ESP yani elektronik stabilite sistemi ise sanırımsizinki comfort olduğu için yok. dynamiclerde bu var ve gayet başarılı çalışıyor...

Cd çaların ses kalitesi test ettiğim 407 ve astralara göre bariz daha iyi. Bass +3, tiz +5 ayarlarında. Tamam basslar içinizi titretmesede çok temiz bir ses verdiğini söyleyebilirim.

Eps'den kastım, electronic power steering, hidrolik + ufak bir elektrik motoru. Valla denediniz mi bilmiyorum ama resmen  balon oluyor direksiyon, yeni her araçta var hemen hemen. Mazda 3 te yok, umarımda koymazlar :)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...